Łowienie na grunt i spinning z dzieckiem

/ 10 odpowiedzi
Witam

To mój pierwszy post na forum więc na początku pragnę się przywitać i pozdrowić wszystkich bardziej doświadczonych kolegów :)

Pytanie moje dotyczy jednego z punktów Regulaminu ( RAPR) dotyczącego zakazu jednoczesnego łowienia na spinning i na przynętę naturalna. Rozpatrywany przeze mnie problem dotyczy oczywiście łowienia za pomocą dwóch wędek. Mimo że nie mogę znaleźć logicznego wytłumaczenia tego przepisu ( może to kwestia małego doświadczenia ) to przyjmuje go do wiadomości i jak spinninguję to nie rozstawiam drugiego zestawu gruntowego czy spławikowego.
Chciałem się jednak dowiedzieć jak wygląda sprawa gdy na wędkowanie zabieram mojego 7 letniego syna, którego ulubioną metodą "łowienia" jest właśnie spinning.
1. Czy w czasie gdy on zarzuca nie mogę rozłożyć dla siebie drugiego zestawu ??
2. Czy możemy we dwójkę łowić jednocześnie na spinning dwoma wędkami ??( regulamin określa że spinningować można za pomocą tylko jednej wędki, co w przypadku 1 wędkarza jest oczywiście zrozumiałe )

Pozdrawiam i liczę na pomoc
Artur z Ketrzyna


Jako że syn nie ma jeszcze zezwolenia, to ty mu użyczasz swoje stanowisko i limit. Zgodnie z zapisem w RAPR.
Jak sam zwróciłeś uwagę nie możesz używać jednocześnie spiningu i metody gruntowo-spławikowej. Albo jedno albo drugie.

Co do metody spiningowej użyczenie mu limitu i łowiska nie wyklucza wędkowania przez cebie na jedną wędkę. Czyli ty i twój syn możecie łowić na spining, po jednym dla każdego, w ramach twego stanowiska i limitu. Czyli mimo że łowicie na 2 wędki to nie łamiecie RAPR, ale nie możecie zabrać więcej niż mówi limit dobowy czyli np.; 2 szczupaki.

Jako że masz mały staż. To coś ci podpowiem.
 W kole możesz zapisać syna jako członka uczestnika i opłacić mu składki. Ok 40 zł/1 rok (plus wpisowe z którego koło może zwolnić).
Wtedy syn nabywa prawo do swego limitu i stanowiska (dostanie legitymacje członkowską PZW i zezwolenie), tylko że samodzielnie nie może wędkować i nadal wymaga opieki osoby dorosłej.

Czyli jesteście obaj nad wodą, macie swoje stanowiska i limity (nawet siatki na ryby macie oddzielne, jak i wypychacz i miarkę). Ty łowisz w ramach swego limitu i stanowiska i jednocześnie opiekujesz się synem, który łowi w ramach swego limitu i stanowiska. I możecie używać innych metod połowu ryb. (2014/08/21 12:02)

Artur z Ketrzyna


Na pewno syn, będzie dumny że ma własne zezwolenie i legitymacje, że łowi rybki na równi z tatą, choć nadal wymaga jego opieki. To może być początek jego samodzielnej przygody i pasji wędkarskiej.
Tylko uważaj bo pilny uczeń potrafi przerosnąć nauczyciela. ;-) (2014/08/21 12:05)

rafal-idler


Dokładnie jest jak napisał wyżej kol. Artur, łowiąc na grunt czy na spławik możecie korzystać z dwóch wędek - Ty jedna, a syn druga. Jeśli syn łowi na spinning to regulamin dopuszcza używanie przez Ciebie jednej wędki spinningowej w tym samym czasie. Odpowiednie punkty RAPR to: II/6a, 6b; V/1.1, 2.1 (2014/08/21 12:52)

KoFler


Wnioskując i czytając słowa Artura widzę, że może zarówno syn i ojciec łowić na spinning bez problemu, a jak ma to się do udzielenia kija współmałżonce? Również można łowić na 2 spinningi? (2014/08/21 15:24)

Haryyy5


Nie można. No chyba że współmałżonka jest przy okazji Twoją niepełnoletnią córką ale wtedy z tego co się orientuje łamane są inne przepisy :P (2014/08/21 16:09)

rafal-idler


Wnioskując i czytając słowa Artura widzę, że może zarówno syn i ojciec łowić na spinning bez problemu, a jak ma to się do udzielenia kija współmałżonce? Również można łowić na 2 spinningi?


"8.Członek PZW ma prawo udostępnić współmałżonkowi, posiadającemu kartę wędkarską, jedną ze swoich wędek do wędkowania, w granicach przysługującego mu stanowiska i limitu połowu, bez konieczności uiszczania przez współmałżonka składki członkowskiej oraz składki na ochronę i zagospodarowanie wód. Powyższe ma wyłącznie zastosowanie przy wędkowaniu dopuszczającym łowienie na dwie wędki."

Ponieważ zgodnie z RAPR na spinning można łowić używając wyłącznie jednej wędki to współmałżonek nie może łowić na spinning nie posiadając karty wędkarskiej i uiszczonych opłat za wędkowanie. Na spławik lub grunt jednak może, na jedną wędkę.

(2014/08/21 17:56)

Artur z Ketrzyna


Wnioskując i czytając słowa Artura widzę, że może zarówno syn i ojciec łowić na spinning bez problemu, a jak ma to się do udzielenia kija współmałżonce? Również można łowić na 2 spinningi?

Tak jak koledzy odpowiedzieli Ci.
Z Żonką tylko spławik lub grunt. A i żona musi mieć kartę wędkarską (ten dokument który wydaje starostwo, (jej się nie opłaca co roku)) (2014/08/21 21:44)

tajnosagentos


Przeglądałem jeszcze raz RAPR:

3.8.
W czasie połowu ryb na przynęty naturalne zabrania się równoczesnego łowienia metodami spinningową lub muchową.


Czytając ten punkt można wywnioskować że jednak metoda gruntowo spławikowa nie wyklucza spinningu. Dziecko może łowić na spinning a opiekun na spławik z użyciem np. sztucznej kukurydzy, lub na grunt z sztuczną kulką proteinową. RAPR nie wyklucza stosowania dwóch metod tylko używanie przynęty naturalnej. (2014/08/22 09:01)

JKarp


Kulki proteinowe to przynęty naturalne.Na spławik lub grunt łowimy tylko na przynęty naturalne.Dziecko łowi w ramach limitu i uprawnień opiekuna czyli jeśli opiekun nie może łowić jednocześnie na spina i grunt to dziecko nie może łowić inną metodą niż opiekun z wyłączeniem zasady, że jeśli opiekun łowi na grunt to dziecko może łowić na spławik i odwrotnie.
JK (2014/08/22 09:44)

KoFler


Ok dzięki za wyczerpujące odpowiedzi, w takim razie dzięki wam żonka może zostać w domu i malować paznokcie bo inaczej bym ją na łowisko ciągnął bo jak się bidula nudzi to jej się nie chce siedzieć, ale jak dorwie mój spin to i by 3h siedziała :)  (2014/08/26 17:15)