Łowienie na ciężko

/ 8 odpowiedzi
Witam, miesiąc temu dostałem nagłego zapału wędkarskiego i postanowiłem sobie kupić wędkę. Jest do daiwa sweepfire match 3.90/30 (jestem amatorem więc proszę nie śmiejcie się z mojego zakupu). Kupiłem tą wędkę bo lubię daleko rzucać ze spławikiem, a czytając opinie wydawała się świetna,lecz z każdym łowieniem jak patrzyłem jak inni wyjmują ryby a ja nie, to trochę mnie to zmartwiło. Do czego zmierzam? Chciałbym przerzucić się na łowienie z koszyczkiem tylko teraz mam 2 pytania. Czy przy takiej wędce jest to w ogóle możliwe bo 30g to wcale niedużo, oraz czy łowienie z koszyczkiem jest efektywne na stojącej wodzie. Dodam, że ryby są dość duże np karpie do 13kg oraz że w swoim sprzęcie posiadam linkę nanofilową i czy to może przeszkodzić w łowieniu koszyczkiem. Z góry bardzo dziękuję za pomoc, bardzo przyda mi się opinia każdego wędkarza. :) :)
Diabolique


przy takich rybach i lowieniu z gruntu wybralbym karpiówke badz mocnego feedera. 

szkoda tej daiwy do prob lowienia na grunt :)

lowienie na koszyk jest efektywne, ale nie wszedzie. czasami lepszy okazuje sie splawik. zalezy jak kaprysne są ryby ;)

(2013/09/23 22:58)

plotka97


Do koszyka to bum sobie odpuścił. Może próbuj dalej na spławik a jak to nie poskutkuje to kup tak zwaną bazarówkę i uzbrój na grunt. Ja łowie na grunt i żywca taką wędką i daje radę. Poza tym to, że nie biorą to nie musi być wina metody. Może to być zły dobór przyponu, zanęty lub przynęty. Kombinuj i nie poddawaj się, a prędzej czy później przyjdą wyniki. (2013/09/24 09:01)

ryukon1975


Odpuść sobie łowienie tym kijem na ciężko. Tak jak napisałeś 30 g to nie jest dużo przeciążyć kij węglowy i złamać jest łatwo. Szkoda wędki lepiej kupić drugi, do łowienia z koszykiem nie jest konieczny kij za wielkie pieniądze skoro dopiero zaczynasz to do nauki z kilkadziesiąt PLN kupisz. (2013/09/24 10:06)

Artur z Ketrzyna


Witam, miesiąc temu dostałem nagłego zapału wędkarskiego i postanowiłem sobie kupić wędkę. Jest do daiwa sweepfire match 3.90/30 (jestem amatorem więc proszę nie śmiejcie się z mojego zakupu). Kupiłem tą wędkę bo lubię daleko rzucać ze spławikiem, a czytając opinie wydawała się świetna,lecz z każdym łowieniem jak patrzyłem jak inni wyjmują ryby a ja nie, to trochę mnie to zmartwiło. Do czego zmierzam? Chciałbym przerzucić się na łowienie z koszyczkiem tylko teraz mam 2 pytania. Czy przy takiej wędce jest to w ogóle możliwe bo 30g to wcale niedużo, oraz czy łowienie z koszyczkiem jest efektywne na stojącej wodzie. Dodam, że ryby są dość duże np karpie do 13kg oraz że w swoim sprzęcie posiadam linkę nanofilową i czy to może przeszkodzić w łowieniu koszyczkiem. Z góry bardzo dziękuję za pomoc, bardzo przyda mi się opinia każdego wędkarza. :) :)

Proponuje poobserwować kolegów po kiju, co maja takie wyniki. Nawet nie zaszkodzi podejść i porozmawia, zobaczyć jak i na co łowią.
Druga sprawa na tym forum są grupy poświęcone i wędkarstwu spławikowemu, jak i gruntowemu. Tam jest już sporo informacji. I szkoda by było Ci tu wszystko od początku tłumaczyć.
Tam nasz wątki i odpowiedzi, a jak będzie coś dalej nie jasnego to się w nich zapytasz, zbądź otworzysz nowy jak by takiego nie było.
A po skrócie.
Ciężar wyrzutu jest to wyznacznik jakiej ciężkości zestawami się powinieneś posługiwać bo nie uszkodzić kija. Sam koszyk waży 30 g, to po włożeniu do niego mokrej zanęty, może warzyć nawet i 100g...
Co do linki, żyłki. To sa różne. Do spławikówki używasz cieńszej i często pływającej (zależy od upodobania i warunków nad wodą, bo do odległoścówki znów lepiej neutralną, by ja lekko przynużyć co zapobiega działaniu na nią wiatru).
Zaś do gruntówki grubszą (w zależności na jak wielkie ryby się nastawiasz i jak ciężki jest twój zestaw) i tonącą. (2013/09/24 11:28)

JKarp


"bo do odległoścówki znów lepiej neutralną"
Artur tonącą dedykowaną do tej metody a nie żadną neutralną.JK (2013/09/24 11:55)

u?ytkownik167078


przy takim cw mozna wędkowac z koszyczkiem ale bez obciążenia którym będzie sama zenęta w koszyczku. sa takie w sklepach. ja z takim małym cw wedkuje na małej rzeczce nazywa sie Płonka ale na boczny trok zakladam ciezarek 5-15g i bez zanety na haczyk pinka biały lub ochotka (2013/12/10 13:03)

u?ytkownik168824


przy takim cw mozna wędkowac z koszyczkiem ale bez obciążenia którym będzie sama zenęta w koszyczku. sa takie w sklepach. ja z takim małym cw wedkuje na małej rzeczce nazywa sie Płonka ale na boczny trok zakladam ciezarek 5-15g i bez zanety na haczyk pinka biały lub ochotka

Bzdura cw do 30 gram i z koszyczkiem bez obciążenia?Wybacz ale sama zanęta w tym koszyczku będzie więcej ważyła jak 30 gram.Wędka do metody ''match'' nie nadaje się do łowienia na grunt.Autorowi postu proponuje narazie zakupić jakiś najtańszy Feeder lub Picker lub wętkę tupu Float jeżeli nie chce obserwować szczytówki,żeby oczopląsu nie dostać.Wtedy ewentualnie bombka na żyłkę doczepiana i tyle.Pozdrawiam (2013/12/10 15:48)

krzkwi5


Grunt nie zawsze się sprawdzi jężeli w w wodzie stojącej jest mase zielska wpada to wszystko w zielone i ciężko coś złowić wtedy trzeba duży spławik 6-8gram i tą wędka daleko zarzucisz a na grunt na początek wystarczy ci 90-120 gram ja mam starą wędkę kongera telefeder 90gram i łowię na Wiśle jest ok (2013/12/11 12:24)