Zaloguj się do konta

Łowienie na koszyczek-wskazówki, porady

utworzono: 2013/05/17 16:30

więc chciałem się wybrac na koszyczek na wartę co używac
ile gram koszyczek jaka wędka jaki chaczyk jaki przypon jaka zanęta
[2013-05-17 16:30]

pocisk22

Waga koszyka zależna od uciagu no i od mozliwosci wedki, jesli jest to warta to koszyk kwadratowy 60g powinien wystarczyc.
Co do zestawu to najpierw daj rurke antysplataniowa potem stoper gumowy w celu amortyzacji uderzen rurki o kretlik, potem kretlik i przypon, na rzeke polecam 30-40cm jesli łowiona ryba to leszcz,ploc,karas,lijn itp. hak to mysle ze odpowiedni bedzie 8-10 jak brania beda slabe to zmien na 12. a no i na rurke oczywiscie koszyk:0 jak masz jakies pytania co do lapania na koszyk to pisz:) mysle ze pomoge ci w kazdym wzgledzie:)

[2013-05-17 16:40]

pocisk22

a no i zaneta
ja lubie lowic na trapera feeder specjal
[2013-05-17 16:41]

new-blaszak-bar

dopowiem że jeżeli brań brak to z długością przyponu można pokombinować co do zanęty to lorenc leszcz rzeka powinien być ok mi się sprawdzał :)
[2013-05-17 16:43]

pocisk22

dopowiem że jeżeli brań brak to z długością przyponu można pokombinować co do zanęty to lorenc leszcz rzeka powinien być ok mi się sprawdzał :)

masz racje jesli brania sa slabe to daj nawet 40-50cm a jesli leszcz targa haczykiem jak reksio szynka to przepon 25-30cm bedzie oki:)
[2013-05-17 16:46]

koszyczek od 60 do 100 gram [2013-05-17 19:22]

nata

Na rzekę zestaw bez rurki, rurka telepana prądem rzeki tylko nadaje przynęcie nienaturalne ruchy.

Przetestujcie sami a zobaczycie jak to się przekłada na ilość brań. Zestaw bez rurki zdecydowanie wygrywa.

[2013-05-17 23:36]

A Ja dodam ze waga koszyka uzalezniona jest od miejsca w ktorym lowimy. Czasem te 70g nie wystarcza :)
[2013-05-18 03:35]

MadmaxM4

koszyczek od 60 do 100 gram

uzasadnij dlaczego taki koszyk. byłes na warcie??? skad wiesz jaki jest uciag wody??

[2013-05-18 09:07]

dzięki a koszyczek 80 g i wędka feder 110 g wyżutu
[2013-05-18 10:30]

gucek6

Kolega nata ma racje ja zamiast rurki daje tylko dystans ,koszulka z przewodu elektrycznego 3cm,kretkik i przypon do niego.Koszyczek montuje do agrafki na żyłce głównej przed koszulką elektryczną
[2013-05-19 12:08]

Cześć
Zanęta nad rzekę lub jaka chcesz  ale musisz dodać klej do zanęt poluj na płotkę lub jazia bo te rybki fajnie walczą i łatwo je zwabisz koszyczek co najmniej 40 gram musi być kwadratowy bo prąd ci go zniesie hak jaki chcesz najlepiej 12 lub 10.
Pozdrawiam
[2013-06-04 20:40]

dunster35

koszyk myślę że na rzekę to tak od 30 do 40 gr rurkę. Sam łowię na wielkiej rzece(Wisła).
wędka no to wystarczy nawet zwykła teleskopówka jaxona ,dragona lub mikado do 330cm . Haczyk , ja na rzece łowię na nr 8-10. Przypon 14-16 mm o wytrzymałości na oko 5 kg. Zanęta najlepsza domowa:) moim zdaniem . A z kupnych to z aromatem waniliowym jakąś dragona itp
[2013-06-05 16:44]

notaki

Koledzy.. nie można pisać, że " na rzekę to koszyczek o takim a takim ciężarze i już ". Nawet na tej samej rzece 50 m wyżej 30 g wystarczy a 50 m niżej i 60 g może być za mało.
To nie kwestia jakiś teorii a zwykłego uciągu wody. Jesli woda przesuwa koszyczek z zanętą  to zanęta rozjeżdża sie po łowisku i zamiast nęcić, rozprasza ryby.
Jesli kolega łowi z rurką typu paternoster, sprawa jest prosta. Zakłąda sie jakiś koszyczek  z zanęta , rzuca... i patrzy.
Zestaw stoi w miejscu.. jest OK, Prąd ściąga zestaw do brzegu - trzeba wymienić koszyczek na cięższy.
Jesli koszyczek wiązany/ zakładany jest na zyłkę trzeba zrobić to poprzez agrafkę , a potem działac tak samo.
Zamiast wymiany koszyczka, mozna stosować koszyczki nieobciążone oraz cięzarki z wtopionym uszkiem/kretlikiem montowane na ta samą agrafkę co koszyczek.
Zasada jest w kazdym razie identyczna.
Możliwie jak najmniejsze obciążenie trzymające zestaw w jednym miejscu.
[2013-06-05 16:54]

JKarp

"  koszyk myślę że na rzekę to tak od 30 do 40 gr rurkę. Sam łowię na wielkiej rzece(Wisła).
wędka no to wystarczy nawet zwykła teleskopówka jaxona ,dragona lub mikado do 330cm . Haczyk , ja na rzece łowię na nr 8-10. Przypon 14-16 mm o wytrzymałości na oko 5 kg. Zanęta najlepsza domowa:) moim zdaniem . A z kupnych to z aromatem waniliowym jakąś dragona itp"

Czy Ty czytasz co piszesz ? Gdyby ktoś zielony jak trawka chciał skorzystać z Twojej rady chyba by siadł i płakał bo zrozumieć by nie zrozumiał ;-) "   na rzekę to tak od 30 do 40 gr" - a ja widziałem nawet 120 g koszyki na Narwi. "  do 330cm " - a dlaczego nie 360 cm długości? "  Przypon 14-16 mm " - rozumiem, że długości "    o wytrzymałości na oko 5 kg " - no ja mam żyłkę opisaną jako 0,31 mm o wytrzymałości 5,4 kg. A jak na oko stwierdzić te 5 kg? " Zanęta najlepsza domowa:) moim zdaniem . A z kupnych to z aromatem waniliowym jakąś dragona itp" - domowa hm ... może być nalewka ;-)

Adam z jednym się nie zgodzę - obciążenie nie może być możliwie jak najmniejsze ponieważ zestaw przy braniu jest niestabilny i może uciekać w brzeg. Ja jestem zdania, że na wodzie płynącej jeśli np koszyk 50 g trzyma pewnie zestaw w miejscu nie zaszkodzi użyć 60 lub 70 g. Zestaw robi się stabilny i dużo lepiej pokazuje brania. O wadze koszyczka oczywiście decyduje też grubość żyłki głównej - przy żyłce 0,30 mm koszyk 50 g będzie znoszony bo na żyłkę działa duża siła naporu. Przy żyłce np 0,25 mm ten sam koszyk zostanie w miejscu. Na rzekę polecam koszyki trójkątne ze skupionym obciążeniem.
JK [2013-06-05 17:11]

notaki

Masz rację.. nie byłem do końca precyzyjny . Piszac myslałem o mało doswiadczonych kolegach, ktorzy po mojej pisaninie byliby gotowi przeciązyć wędki, bo 200 g to na pewno prąd nie ruszy :D., więc napisałem  "najmniejszy jakiego prąd nie zniesie".
Dopisze więc " najmniejszy , jakiego prad nie zniesie- niezaleznie od okolicznosci, jednak taki, który łacznie z zanętą nie przekroczy ciężaru wyrzutowego wedki" ;-)

Pozd.

[2013-06-05 17:20]

JKarp

CześćNo tak - należy ważyć słowa co się pisze bo naprawdę można być źle zrozumianym.Być może to będzie troszkę nie na temat ale wolę dać minimalnie za duże obciążenie niż te na styk.Kiedyś nęciłem miejsce na karpie nie dalej niż 40 m od brzegu. Podkusiło mnie, żeby łowić na ciężarki kamienne - no i pierwszej nocy od razu dostałem nauczkę bo te kamienie ( ja myślę, że waga +- 45-50 g ) były za lekkie. Zestaw był niestabilny i dwa brania pod rząd zmarnowałem.Założyłem swoje ulubione 90 g i problem się skończył.Zmierzam do tego, że nie zawsze lekkie finezyjne łowienie przynosi efekty w postaci zaciętych ryb.JK [2013-06-05 18:15]

notaki

Kazdy łowi wedle własnego doświadczenia, ważne żeby wyniki były ;-)
Ja z kolei u siebie ( Poprad ) często łowię wbrew zasadom, mianowicie lekko obciązony koszyczek ( 30 g ) plus na tej samej agrafce  typowo karpiowy cięzarek nawet do 80 g , w zależności od uciągu wody.
Taki:   http://allegro.pl/ciezarek-karpiowy-z-kretlikiem-jaxon-80g-1szt-op-i3281023107.html
 Ten kształt  świetnie trzyma się dna na górskiej rzece, nie zaczepia się  zbytnio ( co przy kamienistym  dnie jest przekleństwem ),a - jak zauwazylem -  zestaw jest stabilniejszy niż gdyby obciążenie skupione było wyłącznie na koszyczku, pewnie za sprawą przyklejonego do dna dociązenia
Tyle że zestaw wygląda jakby szalony kapelusznik go składał :D
[2013-06-05 18:30]

JKarp

http://allegro.pl/ciezarek-karpiowy-z-kretlikiem-jaxon-80g-1szt-op-i3281023107.html
Fruwający ciężarek :-) Właśnie jest to taki ciężarek, który bardzo szybko wychodzi w górę co przy zaczepach jest dość ważne. JK [2013-06-05 18:40]