Zaloguj się do konta

Łowienie na wodzie płynącej

utworzono: 2021/07/19 19:26
FlyONYT

Witam.
Mam pytanie jak łowić na np. rzece? Łowiłem na stawach i jeziorach ale nigdy na rzece czym to się rózni? Wystarczy dodaj więcej ciężaru i zmienić spławik i połów taki sam jak na jeziorze? Proszę o pomoc [2021-07-19 19:26]

Tomasz J

Niestety różnic jest trochę więcej. Sporo zależy od rzeki (wielkość, uciąg) na której chcesz łowić. Typowa spławikówka na rzece raczej średnio się sprawdzi (choć oczywiście łowienie nie jest niemożliwe). Generalnie na rzekach, przy połowach z brzegu, używa się raczej wędek dłuższych i mocniejszych niż na wodach stojących. Napisz więcej o rzece, na której chcesz łowić i jakim konkretnie sprzętem dysponujesz, może coś się da z tego na rzekę ukręcić. [2021-07-20 09:48]

FlyONYT

Chodzi mi o Wisłę. Nie wiem jaki bat bo dostałem w spadku od dziadka. Ale umiem też łowić na spinning nie wiem która metoda lepsza bo nie mogłem zaznaczyć dwóch metod. Bat około 4 metrów. [2021-07-20 11:46]

Tomasz J

Z batem to Ci niestety nie pomogę, bo to kompletnie nie moja działka.
Co do spinningu zaś, to z Wisłą podobnie jak z "moją" Odrą, taki rzeczny w miarę uniwersalny kijek do łowienia z brzegu powinien mieć długość od 2,7 m i cw  5-30 gr. Da radę z okoniem na ciężko a i na bolka, szczupłego czy sandała się w miarę nada. Pod klenia czy jazia, to już musiałaby być delikatniejszy kij gdzieś od 1-2 gr CW, pod ciężkie oranie rzeki to już z kolei cw powinno być 50 gr i większe.
Jeśli chodzi o gumy to tu nie ma filozofii, łowi się na dokładnie to samo co w wodach stojących, tylko gramatury główek zwiększyć by prąd przynęty nie porywał. Żelastwo, w zależności od miejscówki, w spokojnych klatkach czy zakolach nawet 00 da się ładnie poprowadzić o ile oczywiście cw kija na to pozwala. Woblerki no tu są pewne różnice, choć znam takich co na 1-2 gramowe woblerki kleniowe łowią okonie w jeziorach. [2021-07-20 12:10]

jurasek15

Napisano dziesiątki książek o łowieniu w rzekach, a Ty chcesz aby ci tu skrócić to wszystko najlepiej w dwóch zdaniach. :) Ale jak chcesz na szybko liznąć wiedzy o wędkowaniu batem na dużej rzece znajdź sobie filmiki Grzegorza Grabowskiego na YouTube i w miarę przystępny sposób poznasz jakieś podstawy. Moim zdaniem jedne z lepszych materiałów o łowieniu spławikowym w rzekach, aczkolwiek nie pozbawione lokowania swojego produktu. :)
Pozdrawiam i życzę sukcesów [2021-07-21 20:31]