Zaloguj się do konta

Łowienie kołowrotkiem bez wolnego biegu

utworzono: 2015/12/08 23:27
marcinbogdanski

Witam, chcę zakupić pewien kołowrotek karpiowy, ale zauważyłem, że nie posiada on wolnego biegu. Jak łowi się duże karpie na taki kołowrotek, aby ryba nie wciągnęła wędki do wody podczas brania?  [2015-12-08 23:27]

tripod

cześć Marcinie,
tego typu (big pit) kołowrotek stworzono do bardzo ciężkiej pracy (wyjątkowo duże obciążenie podczas zwijania) i zarazem do łowienia na bardzo dużym dystansie, np. nowa konstrukcja Mega Baits BIG PIT CARP FD1370i posiada na szpuli 500 m żyłki średnicy 0,35 mm.
Dużą wytrzymałość uzyskano m.in. likwidując mechanizm sprzęgła wolnego biegu, a to z kolei wymusiło na użytkowniku luzowanie hamulca podczas zasiadki na ryby. Zamiast sprzęgła wolnego biegu należy odpowiednio ustawić hamulec w szpuli. Trzeba o tym pamiętać podczas zacinania (docinania), wystarczy dłonią unieruchomić szpulę a potem na spokojnie dokręcić hamulec wg potrzeby. Doświadczony karpiarz potrafi holować karpia jedynie dociskając dłonią szpulę, na otwartym hamulcu. Myślę, że w przypadku początkującego karpiarza i rekordowo dużego karpia (amura i suma) ten trik lepiej odpuścić.
Z dobrych, metalowych kołowrotków mogę polecić Mega Baits Metal Carp - mam i używam, robi je japońskie Ryobi.

wklejam foto koł. Metal Carp, dostaniesz go już za 438 zł (nie sprawdzałem w innych sklepach). To świetna cena, a maszynka na lata.

sklep -  http://www.fishing-mart.com.pl/sklep/pl/mega-baits-metal-carp-fd760i-a118-p1836-k11182.html

[2015-12-09 06:58]

marcinbogdanski

Dzięki za info. Czytałem o tych kołowrotkach i dowiedziałem się, że sporo z nich posiada bardzo szybką regulację hamulca szpuli i pozwala na szybkie wyregulowanie go odpowiednio do walki. Czekam jeszcze na opinie od innych, jaki ich zdaniem kołowrotek z wolnym biegiem czy bez? [2015-12-09 22:03]

JKarp

Łowię na kołowrotki PENN bez wolnego biegu ale posiadają tzw QD i o tym pewnie piszesz. Niestety nie wszystkie kołowrotki maja ten system. Nie używam kołowrotków z wolnym biegiem od bardzo dawna i dobrze mi z tym. 
JK [2015-12-10 06:13]

gucek6

Witam, ja używam Penn Surfblaster 7000 niesomowicie mocna maszyna cały praktycznie z metalu hamulec QD wolna oscylacja szpuli. Dwie szpule, jedna płytsza do plecionki druga standardowa o większej pojemności. Młodszy brat to Penn Affinity,Polecam oba modele
[2015-12-10 14:25]

JKarp

A nie odwrotnie - bardziej zaawansowany jest Affinity i chyba ten jest tym " topowym " modelem Penna jeśli chodzi o betoniarki ;-)
JK [2015-12-11 07:54]

marcinbogdanski

A czy ktoś ma może posiada kołowrotek mikado sensei 9000 fd? Czy ktoś może coś o nim napisać? [2015-12-11 17:02]

gucek6

https://www.youtube.com/watch?v=NTq_qeGkNPM
[2015-12-12 06:57]

JKarp

Pierwsze słyszę w takim razie. Co nie zmienia faktu, ze Affinity jest bardziej zaawansowaną konstrukcją. Z resztą nie ważne - obie wersje to super maszyny.
JK [2015-12-12 08:35]

spines21

Bardzo dobrym wyborem może być kołowrotek Tica Scepter.
Solidne ,sprawdzone młynki w rozsądnej cenie.

[2015-12-12 18:23]

marcinbogdanski

film dotyczy kołowrotków penn a nie mikado :/ [2015-12-14 01:05]

JKarp

Rozważ zakup Lentusa Mikado :-)

JK [2015-12-14 08:25]

odrofan

Bardzo dobrym wyborem może być kołowrotek Tica Scepter.
Solidne ,sprawdzone młynki w rozsądnej cenie.

Zgadzam się w 100 % za rozsądne pieniądze niezawodny sprzęt .

[2015-12-14 20:56]

marcinbogdanski

Rozważ zakup Lentusa Mikado :-)

JK

Ciekawy kołowrotek, tylko jedno "ale" potrzebuje trochę więcej żyłki na niego nawinąć :/ [2015-12-16 01:39]

JKarp

Znaczy ile więcej bo moim zdaniem pojemność jest całkiem dobra.
Poza tym przy dalekich wywózkach żyłka się zupełnie nie sprawdza.
Adrian mówił o szpulce płytszej 150-200 metrów ;-)
JK [2015-12-16 10:31]

25 maja 2018 roku wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez wedkuje.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Hoblo Sp z o.o.,Warszawa 02-761, ul. Cypryjska 2G

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w „Polityce prywatności”

Ustawienia