Łowienie karpi na grunt z koszyczkiem

/ 13 odpowiedzi
Witam. Mam pytanie dotyczące połowu karpi,chcę łowić te piękne rybki typowa metodą na grunt czyli z koszyczkiem zanętowym. Nie wiem natomiast czy tą metodą mogę liczyć na jakiekolwiek szanse połowu chociażby średniaków.Proszę o poradę co do grubości żyłki,ciężaru koszyczka,przynęty. (przyznaję że jestem początkującym wędkarzem w tej dziedzinie połowu.)
użytkownik13410

Spokojnie możesz je poławiać na grunt. Ja w zeszłym sezonie holowałem sztuki +- 40 cm na żyłkę 0,22 i przypon 0,18 na spławik, ale jeśli nastawiasz się tylko na te ryby to myślę, że 0,25 przypon około 0,20-0,22. Uniwersalną przynętą na karpiowate jest kukurydza- 2, 3 ziarenka konserwowej, ewentualnie kanapka 1 ziarenko kukurydzy i 1 biały robak na haczyk rozmiaru około 8, to zależy od numeracji danej firmy ale ważne żeby był z troszkę grubszej stali, miał stosunkowo krótki trzonek i szeroki łuk kolankowy. Kolor może być złoty choć nie zauważyłem mniejszej ilości brań na czerwony czy czarny haczyk.
Koszyczek? To zależy od wody na jakiej łowisz i jak daleko chcesz wyrzucić przynętę. Generalnie najlepiej by było gdybyś zakładał najlżejszy ale umożliwiłby Ci on pewne dorzucenie w miejsce tam gdzie żerują ryby. W wodach stojących z reguły nie stosuje się większych niż 40, do tego bez denka.
Żeby łowić karpie niekoniecznie trzeba mieć całą furgonetkę sprzętu, masę elektronicznych sygnalizatorów i najlepsze kije ;) życzę powodzenia

ps. Czy karpie są aż takie piękne? walczą owszem ładnie, ale ja np. poprzez kilka artykułów poświęconych tym rybom troszkę je znielubiłem bo generalnie karp nie jest rybą pozytywnie wpływającą na ekosystem zbiornika w którym się znajduje, a poza tym zarybianie nim nie ma wg. mnie sensu bo karp nigdy w Polskich warunkach się nie rozmnoży. (2010/01/26 20:21)

tomasz26552

Kolego czermin to jak wytłumaczysz fakt na jez dierżno duże kroczek karpia 10-15 cm.Nikt nigdy tam nie zarybiał 615 ha wody.A co do sprzętu to wycholowałem karpia 7 kg na żyłke 18 przypon 15 haczyk 10.Na drgajke z koszyczkiem.Pozdrawiam (2010/01/26 22:43)

Misiaczek

Ja bym do karpi nie stosował zbyt cienkich żyłek bo nie widzę takiej potrzeby. Chyba że karpie w danej wodzie są faktycznie doświadczone albo woda jest wyjątkowo czysta. Chodzi o to, żebyśmy mieli komfort łowienia i siłę przetargową jak rybka wpłynie w krzaki. A co do haka to 1-2 kg łowiłem na 4-8 zwykle i ziarna kukurydzy do tego są najpewniejsze. Nawet 8 ziaren na włosie nie odstrasza głodnych malców od zasysania zestawu. Pamiętaj żeby w miarę możliwości przyzwyczaić ryby do łowiska i nie rzucać zanęty na czuja tylko poobserwować łowisko i zmierzyć grunt. To takie praktyczne rady startującego karpiarza. (2010/01/26 23:10)

gusto

Witam.jak pisze kolega Misiaczek  sprawdz dokladnie miejsce swojego polowu (dno)czy jest twarde,muliste jak wyglonda sytulacja z zaczepami to pozwoli dopasowac zestaw ale na poczontek postaw jeden kij na metode(specjalny rodzai koszyka karpiowego)zanenta do metody napewno jest w twoim sklepie a jak nie to:0.5granulatu zalewasz wrzatkiem po rozmieknieciu granulatu dosyp zanenty sypkej do konsynstenci miekei plasteliny dodai kukurydze lub pokruszone kulki na ktore bendzesz lowil  i garsc konopi cyprynusy je uwielbiaja,przepon 5-10cm najlepiej wkleic w zanente na hak to na co bendziesz lowil .Drugi kij koszyk otwarty zanenta sypka kukurydza konopie robactwo(bialy,pinka)na hak kukurydza+biale ja robie to tak(bialy+2-3ziarka kukurydzy+bialy)a do zanenty do metody 30ml dipu lub bostera karpiowego aromaty musisz sam wyprobowac niema identycznei wody i uniwersalnej przynenty.POZDRO (2010/01/27 15:48)

użytkownik13410

Kolego czermin to jak wytłumaczysz fakt na jez dierżno duże kroczek karpia 10-15 cm.Nikt nigdy tam nie zarybiał 615 ha wody.A co do sprzętu to wycholowałem karpia 7 kg na żyłke 18 przypon 15 haczyk 10.Na drgajke z koszyczkiem.Pozdrawiam

Z tego co wyczytałem przed chwilką jezioro Dzierżno Duże jest połączone z kanałem Gliwickim i Kłodnicą. Inaczej tego faktu nie potrafię wyjaśnić. Czytałem sporo o karpiach no i nie ma szans na to, żeby karp efektywnie się rozmnożył, bo nawet jak się wytrze to i tak narybek nie przetrwa zimy. To ryba obca i tarło odbywa w znacznie cieplejszych wodach niż te które mamy my. Poza tym ktoś jednak musiał zarybić skoro w tych wodach pływa troszkę większego karpia, nieprawdaż? (2010/01/27 17:49)

krzysieksm2

ja wyckodze z załozenia za karp w polskich wodach sie rozmnaza lecz tylko w piasczystych badz bad o dnie zwirowym lub kamienistym wiem to ze swóich obserwacji (2010/01/27 18:30)

miszczunio

wieksze znaczenie niz dno ma temperatura i glebokosc wody. na moim lowisku mial miejsce udany wyleg karpi a dno mamy bardzo muliste.
(2010/01/27 19:11)

tomasz26552

Jeziorem Dierżno Duże przez pare lat nikt sie nie interesował można tam było łowić bez opłaconych składek.Jak sie nie myle od 4 lat jest w wykazie łowisk PZW.I nie słyszałem nigdy żeby tam zarybiali wręcz odławiają.A karpiki jak podejdą to biorą jak płotki i ciężko sie od nich odpędzić.Nawet gdyby zarybili to przeważnie zarybiają wymiarowym.A kroczek skąd sam niewiem (2010/01/27 19:14)

użytkownik7463

"Rozmnażanie: w warunkach naturalnych w Polsce, ze względu na niską temperaturę wód, karp nie rozmnaża się, pochodzi ze sztucznych zarybień"

Taka zdanie widnieje przy opisie karpia na tym portalu. (2010/01/27 19:16)

tomasz26552

Co do zarybienia to masz racje kiedyś napewno skoro są tam karpie ok 25 kg ale to było dawno temu.Były tam ośrodki i inne pierdoły.Potem wode zanieczyściła świniarnia.I zostawili to (2010/01/27 19:20)

użytkownik29889

Co do rozmnażania karpia w Polsce to nie tylko w hodowlanych stawach ale i w rzekach rozmnaża się i dość dobrym tempie można by rzec w zatrważającym mowa tu o bezłuskowym inaczej królewskim jest go pełno od 10cm są dość często takie łowiłem do pięknych okazów.
Bardzo mało widoczny jest "dzikus" pełnołuski.
Wracając do królewskiego jest go na tyle, że zniesiono w 2009r wymiar ochronny w rzekach w całej Polsce chyba, że były zmiany w przepisach na niektórych odcinkach rzek. Lecz nie słyszałem o takich. Poza tym wyjada narybek innych gatunków (inne ryby też się żywja) lecz ten jest absolutnym żarłokiem pod tym względem.

Ciekawostka
 Szwecja lub Norwegia w NIEKTÓRYCH stanach na jeziorach lub stawach itd. jest zakaz wypuszczania karpia złowionego z powrotem. Za wypuszczenie jest kara pieniężna oczywiście jeżeli złapią:) a kary w tamtych krajach są niemałe.
Krótko i zwięźle tam Karp jest traktowany jako chwast.

P.S.
Nikogo nie namawiam by u nas też tak go traktować. Wcale nie ma go dużo u nas lecz mało też nie inaczej by nie zniesiono wymiaru ochronnego. Koledzy wędkarze wszystko z umiarem chociaż zniesione zakazy.     (2010/01/27 23:41)

amur tv

To jest skuteczna metoda na karpie (2020/08/22 03:08)

daniel-kurzynski

Od tradycyjnego koszyczka spróbuj zastosować tzw. Methodę takie koszyki znajdziesz np. tutajÂhttps://infinitycarp.pl/produkt/koszyk-drennan-method-bomb-medium-35g/
Uważam, że to znacznie lepszy pomysł i mniej się pląta! (2020/08/27 12:16)