Zaloguj się do konta

Łowienie bolonką, porady i opinie

utworzono: 2012/01/19 21:03
perwer

Witam serdecznie ,jutro chce kupić bolonkę do połowu na wody stojące.Ze względu na fakt że sie uparłem i koniec. Wiem że ten sprzęt służy do połowu na rzeki ,ale chce go przetestowac na jeziorka i stawy.Nigdy nie łowiłem taką wędką i dlatego zakładam temat w doborze sprzętu .
Mianowicie chodzi o długość ,bo jeśli chodzi o wagę to kupie najlżejsze 5 metrówki w granicach 200 gram ,6 metrówki w granicach 250-300 gram.
Proszę o poradę bo słyszałem że długimi ciężko zarzucać przy delikatnym zestawie,to może kupić 5 metrówkę będzie łatwiej? Nie mam pojęcia,ani doświadczenia.
Proszę nie radzić kupić bata ,bo nie chce.
Chce tez zapytać,czy jest sens jak w odległośćówce stosować spławiki przelotowe .
Jak ktoś łowił i ma jakieś pojęcie ,będę bardzo wdzięczny za poradę.Pozdrawiam.
[2012-01-19 21:03]

str

Daruj sobie, zanim zacząłem przgodę ze spinnigiem też próbowałem. Odległościówka 4,20 załatwi sprawę, a następnym krokiem niestety jest "bat" i "tyczka".

Powodzenia P.B.

[2012-01-19 21:11]

perwer

Nie no łowie odległościówką 4,20 i spoko,tylko na zawodach chciałem sie pobawić w tym roku i myślałem nad czym dłuższym .Bat jak pisałem już odpada ,dlatego jak coś jest nie tak z tym łowieniem na bolonką to przynajmniej napiszcie co...
[2012-01-19 21:18]

str

Niestety w tym temcie się "wyczerpałem" [2012-01-19 21:20]

perwer

Niestety w tym temcie się "wyczerpałem"

Ok
[2012-01-19 21:28]

89krzysztof

No nie uwierzycie, ale też mam zamiar jechać jutro jakąś bolonkę kupić :D 
Więc może i ja zadam pytanie, które mi się nasunęło. Jak ma się sprawa z kołowrotkiem ? Wystarczy zwykły, nazwijmy to uniwersalny, czy musi być jakiś matchowy, gruntowy ? 
Jak to jest z tym zarzucaniem ? Łowię z reguły na spławiki w porywach do półtorej grama (preferuję takie 0.2 - 1). 
Bolonkę spokojnie położę na podpórki ? Jeśli będzie taka dajmy na to 400gram 6metrów, nie przeważy się i nie wpadnie do wody ?   [2012-01-19 21:32]

HeadAche

Witam serdecznie ,jutro chce kupić bolonkę do połowu na wody stojące.Ze względu na fakt że sie uparłem i koniec. Wiem że ten sprzęt służy do połowu na rzeki ,ale chce go przetestowac na jeziorka i stawy.Nigdy nie łowiłem taką wędką i dlatego zakładam temat w doborze sprzętu .
Mianowicie chodzi o długość ,bo jeśli chodzi o wagę to kupie najlżejsze 5 metrówki w granicach 200 gram ,6 metrówki w granicach 250-300 gram.
Proszę o poradę bo słyszałem że długimi ciężko zarzucać przy delikatnym zestawie,to może kupić 5 metrówkę będzie łatwiej? Nie mam pojęcia,ani doświadczenia.
Chce tez zapytać,czy jest sens jak w odległośćówce stosować spławiki przelotowe .

Piszesz ze nie łowiłeś i nie masz pojęcia ale upierasz sie na bolonke którą będziesz łowił na zbiornikach.  Wg mnie wszystkim da sie łowić wszędzie ale napewno nie bedzie to tak komfortowe i skuteczne. Nie ma bolonek na wody stojące.

[2012-01-19 21:40]

perwer

No to Krzysztof wcisną mi sie w temat he he ,no ale ok .
Lepiej kolego nie zrobić wtopy i popytać,ale nie widzę za bardzo chętnych.
Jednak ta twoja waga wędziska to jakiś kosmos ,290 gram to góra i kołowrotek machowy jakiś też mały .
[2012-01-19 21:40]

perwer

Piszesz ze nie łowiłeś i nie masz pojęcia ale upierasz sie na bolonke którą będziesz łowił na zbiornikach.  Wg mnie wszystkim da sie łowić wszędzie ale napewno nie bedzie to tak komfortowe i skuteczne. Nie ma bolonek na wody stojące.

Nie zgodzę sie z Tobą bo byłem świadkiem ludzi którzy z powodzeniem na wodach stojących łowią.Niestety w lato nie interesowało mnie to i nie pytałem. Upieram sie na bolonkę ,jednak opinie chce obiektywne i coś na temat łowienia tym sprzetem ,a nie komentarze typu ,nie będzie komfortowe i skuteczne--jak nie będzie komfortowe i skuteczne to -DLACZEGO???
Można chyba napisac jedno zdanko co jest za ,a co przeciw-- Czy zbyt wiele wymagam?
[2012-01-19 21:44]

HeadAche

No nie uwierzycie, ale też mam zamiar jechać jutro jakąś bolonkę kupić :D 
Więc może i ja zadam pytanie, które mi się nasunęło. Jak ma się sprawa z kołowrotkiem ? Wystarczy zwykły, nazwijmy to uniwersalny, czy musi być jakiś matchowy, gruntowy ? 
Jak to jest z tym zarzucaniem ? Łowię z reguły na spławiki w porywach do półtorej grama (preferuję takie 0.2 - 1). 
Bolonkę spokojnie położę na podpórki ? Jeśli będzie taka dajmy na to 400gram 6metrów, nie przeważy się i nie wpadnie do wody ?  

Bolonka = przepływanka. Wędke trzymasz cały czas w ręku najlepiej opierając dolnik o biodro.

Jeśli chcesz opierać na podpórce to kupno bolonki nie ma sensu. Środek ciężkości bedzie przesunięty mocno do przodu.

[2012-01-19 21:45]

89krzysztof

Jeszcze ktoś coś powie ? mam jakieś 12 godzin żeby się rozmyślić ;)  [2012-01-19 21:54]

perwer

No dobra jest jakiś wędkarz na tym portalu łowiący bolonką na wodach stojących?
Proszę o wypowiedzi tylko o bolonkę ,bo metodą spławikową łowię już prawie 30 lat i ogólnie sam mogę nauczyć wiele.
Jak  nikt nie odpowie Krzysiek ,zadzwonie do kumpla,bo on wiem że na zawodach wygrał (chyba) bolonkę i łowił coś ją w tamtym roku. To jak jesteś chętny się podzielę info,tylko on ma 5 metrówkę i nie wiem czy może porównać z dłuższymi.

[2012-01-19 21:59]

HeadAche

Nie zgodzę sie z Tobą bo byłem świadkiem ludzi którzy z powodzeniem na wodach stojących łowią.Niestety w lato nie interesowało mnie to i nie pytałem. Upieram sie na bolonkę ,jednak opinie chce obiektywne i coś na temat łowienia tym sprzetem ,a nie komentarze typu ,nie będzie komfortowe i skuteczne--jak nie będzie komfortowe i skuteczne to -DLACZEGO???

Można chyba napisac jedno zdanko co jest za ,a co przeciw-- Czy zbyt wiele wymagam?

Skoro wiesz lepiej to po co pytasz. Ja próbowałem łowić bolonką na zbiorniku wiec jeśli uważasz ze moja opinia jest mało obiektywna to kup i sam sie przekonaj. Kiedyś wędkarze łowili jak napisałeś z powodzeniem na wierzbowie kije ale nie ozncza to ze dawało to pełne wykorzystanie metody. Pozdrawiam i powodzenia.

[2012-01-19 22:00]

perwer

Świetne  i wyśmienite  opinie i porady.Z mojej strony dzieki wszystkim zainteresowanym.
Coś sie wymyśli,zadzwoni  i poszpera jeszcze na necie...
[2012-01-19 22:01]

perwer

Marcin obiektywny jesteś i wyśmienity pewnie wędkarz.Ja przecież nie mam zastrzeżeń .Piękne dajesz rady ,porady itd. ,ale może na tym już poprzestań .Ja Ci bardzo dziękuję ,dużo sie dowiedziałem i pewnie wykorzystam wiedzę --przekażę dzieciom i takie tam...Pozdrawiam..
[2012-01-19 22:07]

domin77

ja łowię czesto na przepływankę i kupiłem sobię bolonke,łowię tez na wodach stojacych,nawet łowiłem z łódki,jeśli chodzi że niewygodnie na podpurce to to akurat mały problem.Przy wyborze wędki staraj się zeby była dosyć sztywna.Połamania [2012-01-19 22:13]

perwer

Sztywna ....A jaką długość polecasz,chodzi mi o łowienie delikatnym zestawem,bo podobno ciężko sie zarzuca już 6 metrówką . Prawda to ,czy fałsz? ..Bolonki mają różną pracę,może jakiś model proponujesz...
[2012-01-19 22:20]

Jędrula

Darek spokojnie połowisz boloneczką na jeziorkach . Polecam stosować spławiki montowane na stałe ale musisz wtedy zapomnieć o jakiś wielkich odległościach bo do dalszego łowienia niezastąpiona jest zwykła odległościówka z całą masą przelotek i wielki spławik przelotowy najlepiej dociążany częściowo . Polecam zakupić kij 6 - ścio metrowy w wadze między 200 a 300 gram bo to już wtedy mocno górna półka . O ile pamiętam to Trabucco zeszło na szóstce poniżej 200 gram , niestety nie pamiętam nazwy tej serii . Z drugiej strony jeżeli Twoja boloneczka będzie leżała na podpórkach to wcale Ci taka lekka nie potrzebna choć ja uwielbiam takie lekkie kijaszki bo są szybsze , sztywniejsze i mają mniejsze FI :) . Polecam poszukać czegoś ze szczytową akcją – moje upodobanie , bo lubię . Bolonka ma jak dla mnie jeden feler przy łowieniu na jeziorze delikatnym i lekkim zestawem , mianowicie często klei się żyłka do kija , drażni mnie to okrutnie . A do odległościówek jest masa przeróżnych spławików przelotowych , zestawy z takimi np.20 gr . spławikami możesz wyrzucić na hektary albo jeszcze dalej . Jak widzisz jest sens jest i to wielki .

[2012-01-19 22:21]

perwer

Jędruś łowię odległościówką 4,20 i chwalę sobie.Człowiek chce spróbować czegoś nowego.
Tylko wiesz jak to jest ,kto pyta nie błądzi.Na zawody chciałem bata,ale nie moge sie do niego przekonać ,natomiast bolonka jakoś mi w głowie namieszała i sie uparłem he heh ...jak bab za  nową torebką.Troszkę mnie zaniepokoiły komentarze odnośnie lekkich zestawów .
Na rzece też będę dwa ,trzy razy w roku ,to tez skorzystam.
[2012-01-19 22:31]

perwer

Aha ,to 5 metrówkę odradzasz?
[2012-01-19 22:31]

89krzysztof

perwer, jeśli masz do wyboru łowić na bolonkę lub bata to bat jest na pewno lepszych. chociaż bolonką nie łowiłem jeszcze :) Ale bat to nr 1 jeśli chodzi o białą rybę.  [2012-01-19 22:46]

Romuald55

Ja na odległościach ok 50m łowię 7m bolonką stosując waglery.Dobrze się rzuca i łatwo zacina.Łatwo korygować boczne wygięcie żyłki przy bocznej fali ze względu na długość kija.Odległościówki też używam ale przy dobrej pogodzie. [2012-01-19 22:47]

domin77

ja łowię 6m bolonką,tez nie chciałem bata, trochę przyoszczędziłem z kaską i żałuję bo kupiłem trochę za miekką,to co napisał kol Jędrula w 100% wszystko w temacie,bedziesz miał kij na jeziorko i na rzekę [2012-01-19 23:21]

perwer

O 15 jade do sklepu.Jędrus może znasz jakieś modele w przyzwoitej cenie ,godne uwagi?
W przyzwoitej to znaczy ,nie kosmosy jakieś z najwyższej półki ,tylko takie średniaczki dobre,kręcioł i zestaw do niej już sam wybiorę.
[2012-01-20 06:25]

Jędrula

A ile masz stary kasy ?

[2012-01-20 07:23]

perwer

Jędruś napisz co polecasz  bez względu na cenę,ja sobie zobaczę co to za kije ,czy mnie stać ,a jak nie ,to przynajmniej będę miał jakis odniesienie na czym sie  wzorować. Jeszcze kupuje kołowrotek,siatkę zawodnicza,wymiana zyłek,spławiki ,plus jakieś pierdołki,tak że wiesz ciężko mi określić ile moge na sprzęcicho wydać.
[2012-01-20 08:14]