Łowienie bez karty

/ 27 odpowiedzi
Witam.Czytam różne fora i każdy co innego pisze.Więc zapytam wprost. Mam kartę..brat/kolega nie ma..czy może wykupić zezwolenie na połów ryb np.jedno dniowy jeśli jest niezrzeszony w pzw??W regulaminie jest napisane że tak a jak dzwonie do pzw to mówią że nie.Więc jak to kurde jest?Dzięki z góry za odp.i życzę połamania kija:-)
Romuald55


Obywatel RP po ukończeniu 14 roku życia nie może łowić ryb na wędkę bez posiadania karty wędkarskiej. (2015/06/09 18:29)

jerome2


Łowiąc na wodach PZW,i wodach morskich wewnętrznych musisz posiadać kartę wędkarską. Nie potrzebujesz jej łowiac na zbiornikach prywatnych,dierżawionych. Ps. to że jest nie zrzeszony,oznacze że nie jest w żadnym kole wędkarskim i nie opłaca składek PZW,kartę wydajez urząd miasta,a PZW tylko legitymację członkowską. (2015/06/09 19:47)

Moczykij70


Witam.Czytam różne fora i każdy co innego pisze.Więc zapytam wprost. Mam kartę..brat/kolega nie ma..czy może wykupić zezwolenie na połów ryb np.jedno dniowy jeśli jest niezrzeszony w pzw??W regulaminie jest napisane że tak a jak dzwonie do pzw to mówią że nie.Więc jak to kurde jest?Dzięki z góry za odp.i życzę połamania kija:-)



Jako niezrzeszony może wykupić pozwolenie czasowe. Kosztuje ... dużo a ryb jak to na wodach PZW ilości śladowe. Zdaje się, że nie każdy okręg PZW wydaje takie zezwolenia. Skoro powiedzieli, że nie ma takiej możliwości to widocznie nie mają takich zezwoleń. Lepiej weź kije, kumpli i jedź na komercję. Zapłacisz dużo mniej, ale przynajmniej połowisz.

Pzdr. (2015/06/10 11:24)

zbynio5o


W drugim i trzecim poście są zawarte jasne odpowiedzi. Kol.moczykij, zweryfikuj swój post bo nie doczytałeś problemu. (2015/06/10 14:14)

tao1111


Panie Tomaszu po pierwsze musi Pan określić się co do wypowiedzi i pytania: -..."Mam kartę..brat/kolega nie ma..czy..." ponieważ daje wiele mylnych domysłów.Myślę, że chodziło o to, że Pan jej nie ma i chce Pan sobie z kumplami powędkować.Co do jednodniowego zezwolenia czy kilku dniowego to zawsze można je uzyskać najczęściej u skarbników kół lub za pośrednictwem strony internetowej PZW e-zezwolenia na dany okręg, gdzie też znajdziemy tam cennik. Jeden z moich przedmówców już pisał, o tym, że to są koszta wysokie, bo i są wysokie, a każdy Okręg PZW ma inne opłaty.Panie Tomaszu jeżeli chodzi o wyrobienie sobie karty wędkarskiej, to musi Pan spełnić minimum 4 czynności pamięciowe i jedną rzeczową.1. Poznać (zapamiętać ) ustawę o rybactwie śródlądowym - tekst jednolity  http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU198502100912. Poznać (zapamiętać) Statut PZW - tekst jednolity          http://www.pzw.org.pl/pliki/prezentacje/3/wiadomosci/14423/pliki/statut_pzw.pdf   3. Poznać (zapamiętać) RAPR          http://www.pzw.org.pl/pliki/prezentacje/57/cms/szablony/8459/pliki/rapr_zielona_gora_2014.pdf4. Pozytywnie zdać egzamin przed komisją.5. Wnieść wszystkie opłaty na rok. Łapanie na wędkę ryb jednego z kolegów zgodnie z ww. przepisami jest zabronione więc myślę, że wszelkie za i przeciw to trzeba wyrobić kartę, lub łapać rybki na komercyjnych łowiskach, które to są bardziej łowne, jak już też jeden z przedmówców pisał.Połamanie kija... 
(2015/06/10 15:11)

Artur z Ketrzyna


Witam.Czytam różne fora i każdy co innego pisze.Więc zapytam wprost. Mam kartę..brat/kolega nie ma..czy może wykupić zezwolenie na połów ryb np.jedno dniowy jeśli jest niezrzeszony w pzw??W regulaminie jest napisane że tak a jak dzwonie do pzw to mówią że nie.Więc jak to kurde jest?Dzięki z góry za odp.i życzę połamania kija:-)

Odpowiadają tak bo jak wskazał Romuald55, wedle prawa po ukończeniu 14 roku życia musisz posiadacz kartę wędkarską, by móc łowić na wodach publicznych. Dzierżawnych przez PZW, i inne gospodarstwa rybackie czy komercyjne.

Jedynie właściciel prawdziwego łowiska prywatnego może ciebie zwolnić z tego obowiązku. (2015/06/10 15:29)

Bernard51


Odpowiadają tak bo jak wskazał Romuald55, wedle prawa po ukończeniu 14 roku życia musisz posiadacz kartę wędkarską, by móc łowić na wodach publicznych. Dzierżawnych przez PZW, i inne gospodarstwa rybackie czy komercyjne.

Artur przecież obcokrajowcy nie posiadają karty i mogą opłacać zezwolenia za dobę lub więcej, więc dlaczego młody człowiek który skończył 14-ście lat nie może wykupić zezwolenia na połów ryb na wodach PZW??? (2015/06/10 20:38)

osa12


Ot taka dyskryminacja własnych obywateli przez własne państwo.Ale tak jest w ustawie.Minister obiecał to zmienić, ale już ponad dwa lata nic nie robi.... (2015/06/10 20:45)

Artur z Ketrzyna


Odpowiadają tak bo jak wskazał Romuald55, wedle prawa po ukończeniu 14 roku życia musisz posiadacz kartę wędkarską, by móc łowić na wodach publicznych. Dzierżawnych przez PZW, i inne gospodarstwa rybackie czy komercyjne.

Artur przecież obcokrajowcy nie posiadają karty i mogą opłacać zezwolenia za dobę lub więcej, więc dlaczego młody człowiek który skończył 14-ście lat nie może wykupić zezwolenia na połów ryb na wodach PZW???

No wiesz od obcokrajowca wymagać wyrobienie karty wędkarskiej.
To po pierwsze członkowie komisji powinni znać biegle obce języki.
Po drugie on zanim by wyrobił tą kartę to miną by mu czas który przeznaczył na pobyt w naszym kraju. ITD....

Młody zdaje egzamin za darmo, i kartę ma na całe życie. Tak więc nie widzę tu większego problemu. Tym bardziej że przygotowując się do zdania egzaminu chociaż zapozna się z zasadami uprawiania amatorskiego połowu ryb. (choć jakoś tego za bardzo nie widać...) (2015/06/10 21:41)

Piotr 100574


niestety Artur ,zdarzają się kraje gdzie się wymaga zdawania na kartę i akurat tu gdzie ja jestem jest to trwający 3 miesiące kurs zakończony egzaminem państwowym,no może źle napisałem ,nie kraje a landy w kraju,nie wszędzie w niemczech tego wymagają ,sprzedają tu co prawda na poszczególne jeziora zezwolenia na polskie karty ,ale nie jest to do końca legalne (2015/06/10 21:55)

marc84


na wodach morskich nie jest wymagana karta wędkarska, ale ceny w tym roku podwyższyli 3krotnie (2015/06/12 13:21)

Sith


na wodach morskich nie jest wymagana karta wędkarska, ale ceny w tym roku podwyższyli 3krotnie

To wymysł tego upadającego rządu, kierowanego przez nieudolną Paniusię, przecież czymś muszą ratować budżet, bo do końca kadencji nie starczyłoby na wynagrodzenia i diety dla parlamentarzystów. Trudno jest utrzymać 560-osobową zgraję nierobów, a do tego jeszcze ich "biura"... ;>
Niestety, wody morskie i dobre komercyjne łowiska to jedyne wody gdzie jeszcze można nie tylko pomoczyć lub pomachać wędką z, w miarę, pozytywnym skutkiem.

Były członek PZW (Postkomunistycznego Związku Wydrwigroszy)
(2015/06/12 13:55)

jerome2


Na wodach morskich wewnętrznych może być wymagana karta wędkarska,dlatego że dzierżawcą może być PZW. Należy sprawdzić kto jest gospodarzem wody. (2015/06/12 18:33)

Romuald55


Ustawa zwalnia obcokrajowców z obowiązku posiadania Karty wędkarskiej. (2015/06/12 20:20)

pakul1206


To jest dość ciekawy przypadek i przykład na to jak nasze państwo kolejny raz nas dyma. Jeżeli ustawowo zwalnia się obcokrajowców z posiadania karty czyli wiedzy na temat ochrony i połowu ryb (wymiary, limity, okresy ochronne) to teoretycznie mogą łowić, walić w łeb wszystko ile tylko się chce i kiedy tylko się chce.A jak sprawa za połów np. szczupaka w kwietniu trafi do sądu to mogą powiedzieć że nie wiedzą że to szczupak, nie wiedzą że ma w ogóle jakiś okres ochronny i nie mają pojęcia że nie można zabierać po siedem sztuk na głowę i generalnie mają to w dupie, bo prawo ich z tego zwalnia, więc logicznym jest że nie można ich za to ukarać.Dobrze rozumiem? (2015/06/12 21:05)

Piotr 100574


ja czegoś tu nie rozumiem,czytałem wielokrotnie wpisy ludzi chwalących zagraniczne łowiska ,chwalicje Anglie,Francje i inne landy,piszecje że tam wystarczy zapłacić jakieś grosze za łowienie w kioskach czy sklepach spożywczych ,tam nikt od was nie wymaga karty wędkarskiej ,piszecje że państwo nas dyma,nie nie dyma,według mnie to dyma tych obcokrajowców :)płacą większe składki za łowienie ,podobno u nas nie ma ryb,to są dymani bo płacą a nie mają co złowić ,jak się mylę to prosze mi napisac ,za co oni płacą????he he (2015/06/12 21:27)

Piotr 100574


http://forum.wedkuje.pl/f,karta-wedkarska-gdzie-w-europie,363955,0.html


proszę to przeczytać albo sobie sprawdzić w wyszukiwarce inne tematy:)
państwo polskie nie dyma Polaków tylko właśnie obcokrajowców,za granicami naszego kraju chyba nigdzie nie ma większych opłat dla cudzoziemców ,tylko u nas tak jest (2015/06/12 21:33)

Romuald55


Zgodnie z tą logiką inne kraje od obywateli polskich mieliby prawo wymagać zdania np,egzaminu z ruchu drogowego.A nasz kraj podobnie.Wracając na podwórko wędkarskie,bez znajomości języka,by zdać egzamin na kartę wędkarska w niemczech,przykładowo trzeba by było zrezygnować z łowienia ryb będąc na kilkudniowej delegacji,czy w odwiedzinach u znajomych wędkarzy.Oczywiście,są tacy dla których granica to teren gminy i oni najwięcej mają do powiedzenia. (2015/06/12 21:43)

pakul1206


Nie o dyskryminuje obcokrajowców chodzi a o niezrzeszonych,zasadnicza różnica, nie ważne czy jesteś polak, rumun czy czeczen i to w tym względzie nie dyma nas państwo a PZW. Ktoś tam pisze o prawie jazdy jednak niemal w całym świecie zasady są porównywalne, znaki niemal identyczne, co do ryb to od nas wymagają wiedzy a jak ktoś przyjedzie z RPA i może widział parę gatunków z tej szerokości geograficznej ale nie ma pojęcia jak ta ryba się nazywa i nie ma obowiązku tego znać a łowić może.Nie chodzi mi o jakieś czepianie się szczegółów, tylko o to jak takiego kogoś ukarać za łamanie prawa skoro ustawowo zwalnia się go z jego znajomości? (2015/06/12 22:08)

Piotr 100574


z tego co wiem to obcokracjowiec wykupując zezwolenie dostaje tabele wymiarów ryb i okresów ochronnych i ma się tego trzymać a w angli czy francj kupując zezwolenie bez ich karty też nie jesteście douczeni co do ich przepisów,a podejrzewam że za złamanie jakiegoś są kary ,nasze ekipy telewizyjne jadąc do afryki na ryby też na pewno muszą się stosować do jakiś przepisów ,wymiarów i okresów ochronnych (2015/06/12 22:20)

pakul1206


z tego co wiem to obcokracjowiec wykupując zezwolenie dostaje tabele wymiarów ryb i okresów ochronnych i ma się tego trzymać a w angli czy francj kupując zezwolenie bez ich karty też nie jesteście douczeni co do ich przepisów,a podejrzewam że za złamanie jakiegoś są kary ,nasze ekipy telewizyjne jadąc do afryki na ryby też na pewno muszą się stosować do jakiś przepisów ,wymiarów i okresów ochronnych 
Widzisz kolego właśnie o tą tabele, czy odrobinę informacji na temat wymiarów, okresów, limitów mi chodzi, jezeli tak w rzeczywistości jest to wcześniejsze moje posty uważam za bezzasadne. Tylko jest jedno ale... dlaczego my nie możemy łowić na podstawie takiej tabelki, oni mogą- my nie , jawna dyskryminacja?
(2015/06/12 23:16)

Piotr 100574


A widzisz Kolego😀bo tu jest pies pogrzebany ze naszemu państwu jest potrzebna tania siła robocza do sprzątania łowisk , przeciez nie będziemy wymagać tego od obcokrajowcow , to goście przeciez .my jako przeszkoleni i znający przepisy musimy posprzątać łowisko .dla pocieszenia powiem tylko tyle Koledze ze mając na Bawarii kartę wędkarska tez musze sie stosować do ich przepisów a przykładowo koledzy którym sie jakoś udaje łowić tutaj na polskie karty chyba sie nie stosują do tutejszych przepisów bo z kad by mieli je znać , czyli nie tylko w Polsce jest rasizm względem swoich obywateli he he (2015/06/13 05:41)

Artur z Ketrzyna


A widzisz Kolego😀bo tu jest pies pogrzebany ze naszemu państwu jest potrzebna tania siła robocza do sprzątania łowisk , przeciez nie będziemy wymagać tego od obcokrajowcow , to goście przeciez .my jako przeszkoleni i znający przepisy musimy posprzątać łowisko .dla pocieszenia powiem tylko tyle Koledze ze mając na Bawarii kartę wędkarska tez musze sie stosować do ich przepisów a przykładowo koledzy którym sie jakoś udaje łowić tutaj na polskie karty chyba sie nie stosują do tutejszych przepisów bo z kad by mieli je znać , czyli nie tylko w Polsce jest rasizm względem swoich obywateli he he

zugspize, a co obcokrajowcy nie trzymają porządku nad swoimi łowiskami?
Po drugie nie ważne czy masz kartę czy też nie (bo z tego obowiązku zwalnia ciebie zapis prawny). I tak musisz przestrzegać regulaminu łowiska, jak i innych obowiązujących zapisów prawnych.
Tylko Polakom (pewnej strefie), jakoś tak już się utarło że to co jest nakazane/narzucone itd., jest be. (2015/06/13 08:24)

perwer


Zadał chłopak pytanie - rzetelnie odpowiedział jerome2 na nie - a reszta to sranie w banie.. (2015/06/13 08:46)

Sith


Na wodach morskich wewnętrznych może być wymagana karta wędkarska,dlatego że dzierżawcą może być PZW. Należy sprawdzić kto jest gospodarzem wody.

Na wodach morskich i wewnętrznych morskich zarządzanych przez OIRM nie jest wymagana karta wędkarska, mimo to jestem zwolennikiem posiadania karty przez wszystkich chętnych do wędkowania.
Podobnie jak wszyscy użytkownicy dróg publicznych, niezależnie czy to rowerzyści, jak i skuterowcy powinni legitymować się stosownymi uprawnieniami, zwolnienie ich z obowiązku jest pomyłką.
Tak samo każdy "wodniak" powinien mieć co najmniej patent żeglarza. Zdanie egzaminu zmusza do posiadania choćby podstawowej wiedzy i odpowiedzialności za swoje zachowanie. Niestety rowerzyści przejeżdżający przez przejścia dla pieszych w pełnym pędzie i pseudożeglarze nie mający pojęcia o prawie pierwszeństwa na wodzie, to zakała.
W tym roku w styczniu miałem w Ustce przykład takiego "psedowędkarza". Złowił trotkę znacznie poniżej wymiaru ochronnego i włożył ją żywą, trzepoczącą się do koszyka muszkarskiego. Gdy zwróciłem mu na to uwagę, kazał mi się "gonić" i stwierdził, że on nie musi znać przepisów, bo tu nie obowiązuje karta wędkarska...
No cóż odszedłem jak niepyszny, bo facet był większy ode mnie i miał szyję grubszą niż obwód głowy... :-(( (2015/06/13 08:57)