Łowienie 50 metrów od wałów-niejasne przepisy

/ 214 odpowiedzi / 4 zdjęć
Artur z Ketrzyna

Artur a Ty dalej swoje - wklej te dwa zdania jedno po drugim. Potem to przeczytaj najlepiej głośno kilka razy. Przecież to jest zawarte w tym opracowaniu.

Jak  byś nie zauważył wcześniej w poście wkleiłem te 2 zadania razem, w przeciwieństwie do Ciebie ;-)

Tak samo jak dałem komet na temat bzdurnego traktowania wędkarzy.
Którego też nie umiesz skomentować (zrobić wyliczenia) by wyszło na twoje.

Podsumowując tą całą dyskusję twoim postem:
Żeby określić czy to są wały czy po prostu zwykły brzeg trzeba by zobaczyć fotkę z drugiej strony.

Dokładnie - takie o jakich ja mówię najczęściej są oddalone od rzeki tzw międzywalem.

JK

To się z tobą zgodzę.
Bo jak by nie było z takiego wału nawet nie da się wędkować. (przerzucać międzywał?)
Gorzej jak się okazuje że wał jest zbyt blisko, i siedząc na brzegu rzeki ten wał jest zbyt blisko... (2015/07/30 16:39)

JKarp

Wały przeciwpowodziowe to typowe budowle ziemne, których zadaniem
jest wyeliminowanie lub znaczne ograniczenie zasięgu zalania przez
wody wezbranej rzeki terenów nadrzecznych o płaskim ukształtowaniu.

Gdzie tu masz słowo kluczowe piętrzy wodę?
On zapobiega rozlaniu się spiętrzonej wody w sposób naturalny, która jak by nie było wałów, wylała się na przyległe tereny. Bo w tym miejscu rzeka jest otoczona niższymi brzegami, i są to typowe naruralne tereny zalewowe. Czyli miejsca gdzie rzeka często występowała z koryta.
Samo w sobie postawienie wału zapobiega rozlaniu się wezbranej wody, a nie jej spiętrzeniu. Jeśli brzeg byłby naturalnie wyskoki, to woda by nie występowała na przyległe tereny i nie było by potrzeba tam stawiania wałów. Tak więc można uznać że wał przeciw powodziowy jest typowym podniesieniem wysokości burty brzegu koryta rzeki, czyli zwiększenie jego przepustowości w tym miejscu. (troszkę tu poleciałem...)

Tak więc nie ma on typowej dla tam i zapór funkcji piętrzenia wody.

Owszem wały muszą być chronione przed dewastacją, bo służą one bezpieczeństwu przyległych zalewowych terenów. Ale czy znaczy to że trzeba zaraz ganiać wędkarzy?
Inaczej patrząc na to, wędkarze mogą podnieść protest (i powinni), żeby wały przeciwpowodziowe były stawiane co najmniej 50 m od linii brzegowej, co umożliwi im z niej korzystać.

http://www.kurierlubelski.pl/artykul/995348,zalew-zemborzycki-awantura-o-wedkowanie-na-walach-kto-ma-racje-mosir-czy-wedkarze,id,t.html?cookie=1
Skomentuje to prostym doświadczeniem.
Co szybciej uszkodzi most?
1000 żołnierzy maszerujących.
czy 1700 siedzących na nim ludzi?
Most ma nośność 150ton, a każdy człowiek/żołnierz waży 80 kg.
Artur a Ty dalej swoje - wklej te dwa zdania jedno po drugim. Potem to przeczytaj najlepiej głośno kilka razy. Przecież to jest zawarte w tym opracowaniu. 
"Wały przeciwpowodziowe to typowe budowle ziemne, których zadaniem jest wyeliminowanie lub znaczne ograniczenie zasięgu zalania przez wody wezbranej rzeki terenów nadrzecznych o płaskim ukształtowaniu. Wał przeciwpowodziowy, jako budowla hydrotechniczna jest równocześnie budowlą piętrzącą, podobną do zapory ziemnej."

Działaj, działaj - może przeniosą wszystkie wały w Polsce ;-))))))))
Nie za bardzo rozumiem o co chodzi z tym mostem ...;-)
JK (2015/07/30 16:55)

Kristoph1

Myślę, że czas najwyższy wysłać zapytanie do Sądu Najwyższego by rozstrzygnął Wasze dylematy prawne, bo tu na pewno tego nie rozstrzygniecie prześcigając się kto więcej wklei tekstów z netu, ale gratuluję samozaparcia w wyszukiwaniu w Googlach tekstów na ten temat.
(2015/07/30 17:57)

Artur z Ketrzyna

dobre, posty są mieszane kolejnictwo. Nie wiem jakim cudem mój post pisany po poście Janka ukazał się przed nim i to niby z wcześniejszą godziną jego sporządzenia. (2015/07/30 18:09)

Artur z Ketrzyna

Niezła burza :) a odpowiedź taka prosta :)

Zwłaszcza dla nadgorliwego strażnika ;-) (2015/07/30 20:16)

użytkownik116256

Zwłaszcza dla nadgorliwego strażnika ;-)

oj Artur nie używaj słów , których nie rozumiesz, a odpowiedź jest w podanym wcześniej przeze mnie linku. (2015/07/30 20:23)

Piotr 100574

żebym to ja jeszcze mógł linki otwierać,nie działa i pewnie długo działać nie będzie,ja linki to na priv bym prosił,tam otworze (2015/07/30 20:39)

Artur z Ketrzyna

Zwłaszcza dla nadgorliwego strażnika ;-)

oj Artur nie używaj słów , których nie rozumiesz, a odpowiedź jest w podanym wcześniej przeze mnie linku.

Może po-prostu Ty nie rozumiesz aluzji, jak też innych spraw. A w tej kwestii poszukaj odpowiedzi u innego kolegi z SSR.
To może wtedy choć odrobinę zajarzysz, choć i w to wątpię. (2015/07/30 20:45)

Piotr 100574

hai meridiano,no kope lat,co tam u ciebie ? (2015/07/30 20:49)

zbynio 33

hai meridiano,no kope lat,co tam u ciebie ?

Już Ci napisał... (2015/07/31 06:59)

Artur z Ketrzyna

Do tematu dodam tylko tyle. Czemu mam uważać że @m u @JK, mają rację? Jeśli od komendanta SSR (i nie tylko), słyszę że można bo "ostatnia regulacja prawna jaka zna" nie kwalifikuje ją do urządzeń hydrotechnicznych piętrzących wodę.
Zapytałem Go o to właśnie zainspirowany tą dyskusją, bo myślę że kto jak kto ale Komendant (zwłaszcza ten) jest na bieżąco w tym temacie, i jedną z najbardziej kompetentnych osób do udzielenia odpowiedzi na takie pytanie. (2015/08/02 07:58)

JKarp

Do tematu dodam tylko tyle. Czemu mam uważać że @m u @JK, mają rację? Jeśli od komendanta SSR, słyszę że można bo "ostatnia regulacja prawna jaka zna" nie kwalifikuje ją do urządzeń hydrotechnicznych piętrzących wodę.
Zapytałem Go o to wałśnie zainpirowany tą dyskucją, bo myślę że kto jak kto ale Komendant (zwłaszcza ten) jest na bieżąco w tym temacie, i jedną z najbardziej kompetentnych osób do udzielenia odpowiedzi na takie pytanie.

Arturze podaj tę regulację. Przecież to nie tajemnica a ułatwi nam wędkarzom życie. Poza tym uważam, że przepisy trzeba znać.
JK (2015/08/02 08:06)

Artur z Ketrzyna

Arturze podaj tę regulację. Przecież to nie tajemnica a ułatwi nam wędkarzom życie. Poza tym uważam, że przepisy trzeba znać.
JK

Po co?
Przecież Tobie wystarczy wypowiedź budowniczego wałów. I uważasz go za biegłego (biegły może się na niego powoływać)
;-) (2015/08/02 16:49)

Piotr 100574

czyżby JK był na rybach ze tak długo nie odpowiada????:) (2015/08/02 18:55)

JKarp

JK

Po co?
Przecież Tobie wystarczy wypowiedź budowniczego wałów. I uważasz go za biegłego (biegły może się na niego powoływać)
;-)

Jak zwykle wcięło mój pierwszy post !!!!!!

Mi wystarczy link lub blockquote podparty linkiem, że są nowe rozporządzenia w tej sprawie.
Ale jak znam życie nie doczekam się oprócz bleblania, że coś tam gdzieś tam się zmieniło bo jeden pany drugiemu panu coś tam naszeptał do uszka.
Podaj choć co to za strażnik a ja sam się zapytam - no chyba, że mamy do czynienia z super tajnym strażnikiem z Kętrzyna he he ;-)
No podaj link :-)))
JK (2015/08/02 21:06)

Artur z Ketrzyna

Nie. To sam Powiatowy Komendant SSR. A jak wiesz oni ściśle współpracują z PSR. I na bieżąco szkolą się z przepisów co do Prawa Wodnego I Ustawy oraz Rozporządzeń o rybactwie śródlądowym. ;-) (2015/08/03 08:34)

JKarp

No to daj te nowe dane na temat wałów albo link. Skoro się szkolą to znaczy lipy nie ma ale chyba nie szkolą się na zasadzie nie bo nie ;-)
JK (2015/08/03 08:46)

Artur z Ketrzyna

Tak po krótkiej rozmowie.
Prawo wodne:
Art. 67.1.Regulacja koryt cieków naturalnych, zwana dalej "regulacją wód", służy poprawie warunków korzystania z wód i ochronie przeciwpowodziowej.
2.Regulacja wód polega na podejmowaniu przedsięwzięć, których zakres wykracza poza działania związane z utrzymywaniem wód, a w szczególności na kształtowaniu przekroju podłużnego i poprzecznego oraz układu poziomego koryta cieku naturalnego.
Art. 71.1.Do urządzeń melioracji wodnych podstawowych zalicza się:
1)budowle piętrzące, budowle upustowe oraz obiekty służące do ujmowania wód,
2)stopnie wodne, zbiorniki wodne,
3)kanały, wraz z budowlami związanymi z nimi funkcjonalnie,
4)rurociągi o średnicy co najmniej 0,6 m,
5)budowle regulacyjne oraz przeciwpowodziowe,
Art. 82.1.Obszary bezpośredniego zagrożenia powodzią obejmują:
1)tereny między linią brzegu a wałem przeciwpowodziowym lub naturalnym wysokim brzegiem, w który wbudowano trasę wału przeciwpowodziowego, a także wyspy i przymuliska;
3)strefę przepływów wezbrań powodziowych określoną w planie zagospodarowania przestrzennego na podstawie studium, o którym mowa w art. 79 ust. 2.
Art. 83.1.Obszary potencjalnego zagrożenia powodzią obejmują tereny narażone na zalanie w przypadku:
1)przelania się wód przez koronę wału przeciwpowodziowego;
2)zniszczenia lub uszkodzenia wałów przeciwpowodziowych
;
3)zniszczenia lub uszkodzenia budowli piętrzących albo budowli ochronnych pasa technicznego.
Art. 87.1.W przypadku ostrzeżenia o nadejściu fali powodziowej dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej, w drodze decyzji, może nakazać zakładowi piętrzącemu wodę obniżenie piętrzenia wody lub opróżnienie zbiornika, bez odszkodowania; decyzji nadaje się rygor natychmiastowej wykonalności.

Tak więc wały przeciwpowodziowe służą regulacji koryta cieku/rzeki.
w arat 71,1 i art wały przeciw powodziowe są w oddzielnych podpunktach jako inne urządzenia wodne niż piętrzące.
w art 87.1 wyraźnie wskazuje że wodę piętrzy się gdzie indziej słowami "obniżenie piętrzenia wody lub opróżnienie zbiornika" jak też skazuje na takie zjawisko naturalne jak "nadejście fali powodziowej"

Myślę że to wystarczy. (2015/08/05 21:13)

Jakub Woś

Brawo Artur. Ja nie mam siły tłumaczyć oczywistego (2015/08/05 22:46)