Łódka drewniana.

/ 5 odpowiedzi
Witam. Mam okazję kupić łódkę drewnianą o wymiarach 380x120cm. Łódka jest w dobrym stanie ale należy jej się renowacja dna. Dlatego mam pytanie jakiego środka użyć? Z tego co czytałem jedni polecają smołę inni lepik jeszcze inni olej silnikowy (co stanowczo odpada) ale i tez matę szklaną której nie chcę używać ze wzgledu na koszta. Może jest jeszcze jakiś dobry środek do konserwacji. Jest tu dużo specjalistów od łódek więc licze na jakieś porady. Do wnętrza chcę użyc oleju lnianego + drewnochronu. Łódka bedzie używana na jeziorze gdzie pogoda często płata figle i potrafi się zmienić w ciągu minuty dlatego wolę stabilniejszą łódke drewnianą niż z laminatu.
HornBoats


Tu masz wszystko dobitnie napisane. http://forum.wedkuje.pl/f,remont-i-konserwacja-drewnianej-lodzi,753291,0.html
Robiłem tak i sprawdzało się na dodatek jedyny sposób konserwacji akceptowany przez POLSKI REJESTR STATKÓW oraz URZĄD ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ.. bo łódź była zarejestrowana jako mały statek do komercyjnego transportu ludzi.. (2014/05/12 18:43)

Artur z Ketrzyna


Łukasz, dobra łudź z laminatu bedzie tak samo stabilna jak ta twoja drewniana. Bo 1,2m to nie wielka szerokość...
So do dna, to trzeba było się zapytać poprzedniego właściciela czym on zabezpieczał. W sklepie budowlanym kupisz 5 l wiaderka z masą bitumiczną. Do izolacji betonu i mostów. Coś koło 40-50 zł. Kup pokost - olej lniany, i Zwykłą olejną farbę.

Możesz całą łódź oczyścić papierem, lub ją opalić. Jeśli gdzieś farba idealnie wyglada i trzyma to nie mususz ją ruszać. Ale profesjonalnie by było całą oczyścić. Pokost zabezpiecza drewno przed wysychaniem i nabieraniem nadmiernie wilgoci. Co zapobiega jego pękaniu.
Potem na ciepło pokostuj. Nasącz dobrze drewno. Po 2 dniach jak dobrze wsiąknie. Możesz ją pomalować olejną. Ostrzegam nie będzie szybko schnąć.
Dno (warstwę zanurzoną w wodzie) nie musisz malować olejną a jedynie masą bitumiczną. (2014/05/12 21:08)

ghostriderbmw


Dzieki Artur za rzeczową odpowiedź. Chyba z dnem zrobię tak jak mówisz. Zamiast smoły czy lepiku masa bitumiczna. Olejem lnianym miałem ją zamiar i tak przejechać ale z tą olejna to chyba też lepsze wyjście niż drewnochron. Co do poprzedniego zabezpieczenia to jest jego...brak. Była jedynie malowana. Właścicielem był stolarz który zrobił ją samemu 4 lata temu. Jakiś czas temu ją jeszcze wyremontował ale niestety zmarł pod koniec zeszłego roku i łódka tak stoi. (2014/05/13 20:28)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

urim71


Witam 3 tygodnie temu kupiliśmy łódz drewniana dno miała po smarowane izolbet- dp powłokowy , po 2 tyg na wodzie musielismy ja smarowac ale tym razem smoła z lepikem i zero przecieku ,stary sposób zadziałał pozdrawiam (2014/05/14 19:49)

ghostriderbmw


No cóż każdy sposób trzeba sprawdzić. Na razie zostanę przy szpachli dekarskiej+pokost+farba olejna. Jak coś się będzie z nią działo to zmienię na coś innego. (2014/05/14 21:54)