Łódka-zimowe odświeżenie i konserwacja .

/ 40 odpowiedzi

Witam was.Chciałbym podpytac bardziej doświadczonych kolegów o dobre rady przy drobnej renowacji / odświeżeniu mojej łódki z laminatu9bo chyba z tego własnie jest)

Rzeczona łódka długości 365cm i szerokości 135cm wysokośc burt ok 45cm.Rok produkcji jej nie jest mi znany.Odkupiłem ją z dobrych rąk sąsiada który pół roku pózniej odszedł w do krainy wiecznych łowów...Nie zdążyłem go wypytac o wszystko co związane z łódką mimo iż dokonał w niej szeregu przeróbek-od foteli obrotowych  po bakisty duże w ławkach zmontowane. Nie wiem Jaką technologia owa łódka została sklecona ,czym i jak pomalowana oraz jak sie do niej zabrac zeby nie spartolić wszystkiego co obecne. Z uwagi na to,że sąsiad nie miał do niej odpowiedniej przyczepki to obrysował porządnie dziób od dołu.Światło dzienne ujrzała też dziura w kilu która raczej powstała w wyniku starości albo niedbałego wykończenia.ogólnie łódka jest w stanie db+ ale chciałbym odświeżyc ją,odmalować powypełniać ubytki ..poprostu obdarczyć ciepłą reką :) Wklejam fotki które pokazują tyle o ile miejsca do renowacji oraz strukture jej,zbliżenie na farbe jaką została wczesniej pokryta etc.jedno zdjęcie które przedstawia wnętrze z bliska w jasnym miętowym kolorze załączyłem tylko aby przedstawić struktore tego z czego jest zrobiona.Dodam,że jest to łódka jednowarstwowa.Poradzcie co i jak zrobic zeby była piekna.Mowa tylko o zewetrznej częsci łodzi.

Pozdrawiam i wrzucam fotki

ps.mam tu problem ze wstawieniem zdjęc ale mysle,że sobie poradzicie jak by co.

Banita

A zdjęcia całej łódki gdzie masz. Z tych zdjęć wynika ze łódka na pewno była malowana i to nie raz dodatkowo widać ubytki żelkotu i głębokie otarcia, miejscami nawet uszkodzony laminat.

Postaraj się wstawić zdjęcie całej łódki na forum.

(2012/12/21 21:50)

Banita

Łódka oryginalnie była biała (żelkot), topkot w środku łódki może być oryginalny.

(2012/12/21 21:55)

lukasz2223

Nie wstawiałem więcej zdjęc tylko i wyłącznie dlatego,że reszta łódki jest ok,nie ma zadrapań ani tym podobnych. Porysowana jest jak widac w kilku miejscach co było powodem nieodpowiedniej przyczepki.Sąsiad miał ja "na pół" z kolegą.Sąsiad miał łódz a kolega przyczepke i tak kombinowali. Co do żelkotu i topkotu to jestem zielony w tych sprawach i nie wiem o czym  mowa,tzn pobieznie wiem.A wracając do łódki i zdjęc to musiał bym iść do garażu i pstrykać a ,że już sie wykąpałem to nie chce tam łazic.W sumie nic więcej nie uwidzimy bo reszta jest ok

ps. mi sie wydaje,że kolor zielony na zewnątrz jest tylko jeden na tym białym "żelkocie" wzrok mam dobry i patrząc na rysy to nie widze innych warstw niz ta jedna zieleń po całości.niektóre fotki są z lampą a niektóre bez,żeby lepiej oddać fakture powierzchni i strukture farby bo nie wiem nawet czym była pomalowana i w jaki sposób

(2012/12/21 22:02)

alibaba23

tam gdzie masz rysy musisz ładnie to zeszlifować , najlepiej jakąś maszynka np. bączkiem . tak żeby było głatkie ubytek na kilu uzypełnij szpachla np. novol . potem całoćś pomaluj żelkotem . najlepiej natruskowo . wałkem tez mozna ale powloka nie jest równa , możesz pomalowac dół łudki do tego miejsca gdzie siega woda antyfluingiem to łódka nie bedzie zielona od goloów jak nie masz za ciepło w garażu to lepiej poczekaj do wiosny . a jak tak ok 10 stopni to można dodac naftanianu to bedzieszybciej zdychało (2012/12/21 22:17)

Banita

Zdjęcie wzuć jutro, to może ci powiem, co to za łódka i kto ja robił.

Jak znam życie to na pewno była pomalowana farbą chlorokauczukową, najgorsza farba, jaka można pomalować łódkę.

(2012/12/21 22:17)

alibaba23

a i nie przesadzaj z utwardzaczem bo może sie zajarać (2012/12/21 22:21)

lukasz2223

Z całym szacukiem ale średnio mnie interesuje to kto i gdzie ja robił :) ważne jest dla mnie na ta chwile to co i jak zrobić,żeby pozbyc się rys i pomalowac ją cała nawet w ten sam kolor byle było swieżo. Jeśli po zdjęciach dosyc dobrej jakości nie widać czym i jak jest/była pomalowana to trudno.. (2012/12/21 22:49)

Darunio

Widzę kolego, że już wszystko wiesz i niepotrzebne są Ci rady.

No nie źle!!
Chłopak się pyta jak usunąć usterkę a ten z producentem wywody będzie snuł.
Zadał proste pytanie, skoro nie masz ochoty pomóc to twoja sprawa a jego pytanie jest jasno sprecyzowane. (2012/12/22 17:21)

lukasz2223

ęki za świąteczną interwencje.Dobrze,że nie tylko ja dostrzegam czegoś więcej w postach kol.Banita.Zdążyłem co nieco wysnuc w innym podobnym wątku. Z całym szacunkiem do kol.Banita-niewątpliwie jest pan fachowcem w dziedzinie budowy łodzi ,wkońcu jest pan producentem jednej z nich-mowa o Armadzie.Przewertowałem te forum wzdluz i wszerz bacznie sledząc wątki w których uczestniczy kol.banita i z przykrością stwierdzam iż gdzie nie spojrze post czy wpis jest "przesączony" informacjami na temat łódki Armada 250. Jesli wątek nie jest stickte pod łódke Armada to sprytnie obraca go pan tak  żeby wzbudzić zainteresowanie czytających tymi własnie łodziami. Nie wiem tylko dlaczego i aż tak. Armada nie jest hybrydą to raz a dwa rynek jest na tyle duży,że każdy może znależć cos dla siebie,jesli nie-będzie na przyszłośc wiedział czym się kierować. Smieszy mnie wątek-temat w którym szuka pan łódki,po czym znajduje armade,pisze pan po ile ją pan widział na allegro ... a jest pan jej producentem bądz osobą która nimi handluje.Pisze pan ,że na forum jest źle -jest dopóki każdy będzie chytrze narzucał swoje. Wszyscy ci którzy poświęca te pare chwil i przeczytaja to co napisałem może znajda drugą chwile i przestudiują wszystkiw wątki należace do pana,wszystko sprowadza się do jednego-silne promowanie Armady250. 

tutaj --> link  do wątku w którym pan niby kupuje 

a tu --> 2 link przedstawiający pana jako inną osobe(de facto widziałem pana na własne oczy)

no i  3-ci link  gdzie można porównac numery telefonów z linku poprzedniego 

Jesli się myle-?Niech mnie kule biją i złoże się wpół do przeprosin,jeśli nie to wypadało by zaprzestac kryptoreklamy chociażby na tak fajnym forum gdzie ludzie są naprawde życzliwi i pomocni.Od tego jest zresztą forum.Nie bez kozery wysłałem panu zapytanie na prv o remont łódki,-wiedziałem,że odpowie pan tylko na forum gdzie rozmowa się potoczy od zasad ustalenia producenta i tego co i jak źle zrobił.Oby to było pomocne dla innych którzy obadają sprawe. I powtórze raz jeszcze,jeśli się myle to skłonie się wpół i przeprosze za post,ale w owych czasach reagować trzeba przedwczesnie póki jeszcze mozżna.Pozdrawiam was serdecznie

(2012/12/22 19:44)

Zaneciarz

Mysle, że nie bedziesz musial przepraszać. Pan z drugiego linku to pan z avatara Banity. Wystarczy wejsc w profil i powiekszone zdjęcie mówi wszystko.

(2012/12/22 20:05)

alibaba23

łukasz chcesz napisz na priv to podpowiem co i jak dokładnie (2012/12/22 20:12)

alibaba23

a czym sie rużni żelkot od topkotu? (2012/12/23 09:09)

lukasz2223

Kol.Banita-Chcesz pomóc? to pomóż !

Wstawiłem zdjęcia miejsc które chcę naprawić.Sądze,że zdjęcie całej łódki nie jest tu potrzebne bo niczego ono nie zmieni.Zdjęcia sa w dużej rozdzielczości i widać na nich wszystko.Potrzebuje szybkiej i rzeczowej porady bez rozwijania tematu,nawet w punktach krok po kroku np 1.oszlofowac warstwe A 2. Nałożyc coś tam 3. zeszlifować ? cos w ten deseń Jeśli masz takie szczere chęci i taką wiedze to smiało prosze pisać

(2012/12/23 22:12)

Krzysztof Kacprzak

Witam. Topkot to jest żelkot z dodatkiem korektora parafinowego w ilości 2% wagowo.
Zrób tak jak Ci radził Alibaba tylko użyj topkotu i nakładaj go pędzlem lub pistoletem (rozcieńczać styrenem)  Żelkot zawsze ma polep i go nie wyszlifujesz.  Przetrzyj to papierem ok 150 , odtłuść acetonem i maluj. Ze zdjęć wydaje mi się, że łódka była malowana topkotem....bo zwykłe farby po kilku latach użytkowania najczęściej mają pająka ca całej łodzi.
I jak trzymasz łodkę na przyczepie a nie w wodzie to daj sobie spokój z farbami antyporostowymi, szkoda kasy. (2012/12/24 00:17)

lukasz2223

Dzięki za rade.Tutaj pajaka akurat nie ma,farba wygląda nader dobrze i mocno oprócz miejsc które wskazałem na miejscach i gdyby nie "mechaniczna"pomoc przy powstawaniu tych brzydkich miejsc to nie było by problemu pewnie.Czyli rozumiem,że szpachlówki wszelakie mam sobie wybić z głowy ? zmatować całość i ubytki wypełnic topkotem albo żelkotem po czym podszlifować i pomalować? Fajnie by było jak by wszystko było gładziutkie jak trza przy świeżej farbie (2012/12/24 08:24)

alibaba23

musicz zaszpachlowac . użyj szpachli ze zbrojeniem . bo nie zakryjesz niczym tych rys   (2012/12/24 09:05)

lukasz2223

No włąśnie.Ja to myśłałem tak : Matuje całośc (zewnątrz łódki) po czym wszystkie ubytki szpachluje szpachlówką ,na co daje żywice,po wyschnieciu znowu lekko matuje i na to nakładam farbe np poliuretanową. Nie wiem czemu właśnie mam wszystko robic tym topkotem podpowiedzcie,? I czym jest albo może być obecnie pomalowana moja łódka ? Zdjęcia po kliknieciu powinny otworzyć się w duzym formacie i dużej rozdzielczości.Farba wydaje sie mocna porządna. Uświadomcie mnie co i jak z tym topkotem .  (2012/12/24 12:16)