Lipa i balsa .

/ 10 odpowiedzi
co jest lepsze do wyrobu woblerów lipa czy balsa weźcie pod uwagę wytrzymałośc,obróbke itd. prosze o momoc i pozdrawiam
u?ytkownik60174

Ja robię woblery z suchego drewna lipowego. Przy lipie trzeba liczyć się z tym, że musisz wklejać cały stelaż, a nie wkręcić oczka. Jednak materiał lipowy jest łatwiejszy do pozyskania i TAŃSZY!!! (2011/02/06 15:07)

cytryn74

Ja też robię woblerki z lipy,jednak nie wiem dlaczego damian1998b twierdzi że w lipę nie wkręca się oczek wręcz przeciwnie jak już w lipę wkręcisz oczko to praktycznie jest nie do wyciągnięcia a jeszcze jak wiadomo je wkleisz to wytrzymałość jest ogromna.Myślę że czy wklejanie czy zrobienie całego stelażu zależy tylko i wyłącznie od naszych przekonań.A osobiście uważam że lipa jest materiałem bardziej wytrzymałym jak balsa. (2011/02/06 15:26)

kaban

Balsa jest najłatwiejszym rodzajem drewna w obróbce,ale musimy ją kupić.Ja najczęściej wykorzystuję lipę (czasami sosna,buk,topola) a oczka wkręcam na kleju i wytrzymałość jaką uzyskuję w zupełności mi wystarcza.Łowione przeze mnie ryby rzadko przekraczają masę 2kg,więc stelaż sobie daruję. (2011/02/06 15:38)

Wago

Polecam rady kolegi Kaban. Naprawde wie o czym mówi. Ja pierwsze woblerki stugam w sośnie. Jest wszędzie i tanio. Kolega Damian1998b miał chyba na myśli balsę bo to rzeczywiście delikatny materiał. (2011/02/06 16:38)

Manolo8

Robię woblery z drewna lipowego bo :
- jest dostępne
- łatwe w obróbce
- wytrzymałe
- łatwe do wyważenia (tonący, pływający, neutralny)
Drewno musi być wysuszone, najlepiej sezonowane, dobrze jak z grubszego kawałka drewna (można pociąć na kantówki), nie z cienkich gałęzi bo jest twardsze i ma sęki. Co do wkręcanych oczek to siedzą mocniej jak w balsie, ja robię stelaż z dentalu na całą długość, ale wszystko zależy na jakie ryby się nastawiasz. (2011/02/06 17:42)

leleon

No to lipa kolego:) (2011/02/06 18:00)

marinkar

Dla tych co nie wierzą w wytrzymałość wkręcanych oczek
http://www.youtube.com/watch?v=lfYVRcSBow8 (2011/02/06 18:27)

fresiak

zgadzam sie z kolegą marinkar wytrzymałość wkręcanych oczek jest niesamoiwta moje woblerki z wkręcanymi oczkami wytrzymują 60 kg . ;]

(2011/02/06 18:59)

marinkar

kolego fresiak sprawdzałeś woblera aż do zerwania??ile kg wytrzymał?? (2011/02/06 19:35)

hesza

Kolego Damian ty chyba na woblery rekiny łapiesz pozazdrościć (2011/02/11 21:18)