Zaloguj się do konta

Lin - jak dobrać się do większych ?

utworzono: 2013/05/12 21:59
rafal05

Witam.Mam zanęcone łowisko, są w nim ryby,ale liny biorą tylko takie do 25 cm, jak dobrać się do większych? Potrzebna selektywna przynęta, czy to kwestia czasu aż zaczną brać większe?


I żeby nie zaśmiecać forum,mam tu jeszcze jedno pytanie: jaka jest różnica pomiędzy pszenicą białą i tą bardziej ' żółtą ' i która lepsza? Pozdrawiam.

[2013-05-12 21:59]

Łowienie dużych linów panie kolego to już wyższa szkoła jazdy.Duży lin uczy cierpliwości i pokory. Łowisko najlepiej ustronne i mało dostępne. Gdy będziesz miał gości lub kręcił się  nad wodą o dużym linie zapomnij. Ze swego doświadczenia wiem że biorą albo jeszcze o zmroku tkzw. bladym świtem albo prawie już w nocy.Stosuję przypon 0,20 i żyłkę główną 0,22 wędka karpiowa 60cw haczyk kuty używam 8. Solidny kołowrotek hol zawsze siłowy jak nie chcesz całego zielska targać.Przygotowane miejsce do pobrania ryby . I siedzieć na d...  czkać, czekać, czekać.Łów na to czym nęciłeś. Zaś co się tyczy pszenicy osobiście preferuję żółtą dodaje ząbek czosnku i wodę słodzę miodem.Jak zaczniesz łapać takie powyżej 2 kg to znaczy że już jesteś w
ekstraklasie. A tak w ogóle to lin jest rybą dla samotników żadnych kolesi na łowisku.
Julian
[2013-05-12 22:55]

Morciaty

Tak...cierpliwosc przede wszystkim, ciete czerwone robaki oraz mrozone biale i pinki. To jest po czesci moja strategia,  no i oczywiscie bezszelestnosc. Gdybym mogl to chetnie zrezygnowalbym z drwenianego pomostu na rzecz zwiekszenia ciszy. Lecz niestety na moim zbiorniku jest to zabronione. zestaw Taki sam jak kolega myślę że to jest odpowiednia grubość jeśli chodzi o lowienie linow choc ja uzywam w jednym zestawie linki glownej 0,19mm a przypon 0,16mm. Coz, to jest naprawde trudna sprawa zlowic konkretnego prosiaka:-)  [2013-05-13 09:05]

zbynio 33

Witam. to wszystko prawda co piszą koledzy. ja, żeby się dobrać do dużego lina, jeśli mały wchodzi w łowisko zakładam większe przynęty np. kilka kukurydz, duże kule ciasta, lub chleba... i to się sprawdza. no i tak jak pisali koledzy cisza i cierpliwość. pozdrawiam.
[2013-05-13 09:26]

Jeżeli łowisz spławikiem kilka bądź kilkanaście metrów od brzegu to musi być cisza i koniec. Ja łowię przeważnie liny, jak i większość ryb metodą gruntową, zestaw leży 30, 40 m. ode mnie więc mogę mieć trochę swobody w poruszaniu się na swoim miejscu. Jak zwabić te większe liny ? Hmm.... to pytanie zadaje sobie nie jeden wędkarz polujący na te rybki. Polecam po prostu nęcić czymś grubszym z czym poradzi sobie tylko porządna ryba. Ja nęcę kukurydzą, grochem, pociętymi rosówkami oraz na pół ugotowanymi kostkami ziemniaków posypanych cynamonem i standardowo jakąś bardziej sypką zanętą :) [2013-05-13 10:32]

yba

Łowienie dużych linów panie kolego to już wyższa szkoła jazdy.Duży lin uczy cierpliwości i pokory. Łowisko najlepiej ustronne i mało dostępne. Gdy będziesz miał gości lub kręcił się  nad wodą o dużym linie zapomnij. Ze swego doświadczenia wiem że biorą albo jeszcze o zmroku tkzw. bladym świtem albo prawie już w nocy.Stosuję przypon 0,20 i żyłkę główną 0,22 wędka karpiowa 60cw haczyk kuty używam 8. Solidny kołowrotek hol zawsze siłowy jak nie chcesz całego zielska targać.Przygotowane miejsce do pobrania ryby . I siedzieć na d...  czkać, czekać, czekać.Łów na to czym nęciłeś. Zaś co się tyczy pszenicy osobiście preferuję żółtą dodaje ząbek czosnku i wodę słodzę miodem.Jak zaczniesz łapać takie powyżej 2 kg to znaczy że już jesteś w
ekstraklasie. A tak w ogóle to lin jest rybą dla samotników żadnych kolesi na łowisku.
Julian


Zgadza się że trzeba czekać , czekać i jeszcze raz czekać . Co do przyponu to największy jaki stosuje na Liny to 0.18mm Stosuje go tylko wtedy kiedy woda jest bardzo zarośnięta . Przynęta większa i zero kolegów , tak jak Julian pisze, bo po zawodach.Co do siłowego holu,, to ja tego nie preferuję, ponieważ straciła by zabawa  urok.Lin kiedy wchodzi w zawadę, przeważnie po niedługim czasie, wychodzi  z niej. [2013-05-13 11:46]

Morciaty

A jesli chodzi o kukurydze to odradzam do necenia ta z puszki bo do niej dobiora sie tez mniejsze rybki np plocie. Najlepiej kupic gotowe ziarno, namoczyc przez kilkanascie godzin i ugotowac. [2013-05-13 12:38]

zbynio 33

A jesli chodzi o kukurydze to odradzam do necenia ta z puszki bo do niej dobiora sie tez mniejsze rybki np plocie. Najlepiej kupic gotowe ziarno, namoczyc przez kilkanascie godzin i ugotowac.


gotowe ziarno to chyba z puszki? a gotowane nie nęci innych gatunków? zależy od łowiska może wejść leszcz, karaś, płoć, wzdręga... kolega Bobik9900 dobrze napisał "Polecam po prostu nęcić czymś grubszym z czym poradzi sobie tylko porządna ryba. Ja nęcę kukurydzą, grochem, pociętymi rosówkami oraz na pół ugotowanymi kostkami ziemniaków posypanych cynamonem i standardowo jakąś bardziej sypką zanętą :)" [2013-05-13 13:20]

kamil11269

Ja wczoraj złowiłem lina na 37 cm na żwirowni. Nie wiem czego tak jest, ale jak się złowi lina to tylko powyżej 35 cm. Dodam - nie będę tego ukrywał - łowiłem na robaka i kukurydzę. Pozdrawiam
[2013-05-13 14:35]

kamil11269

Ja wczoraj złowiłem lina na 37 cm na żwirowni. Nie wiem czego tak jest, ale jak się złowi lina to tylko powyżej 35 cm. Dodam - nie będę tego ukrywał - łowiłem na robaka i kukurydzę. Pozdrawiam


Dołączam zdjęcie
[2013-05-13 14:39]

Na dużego lina to już o 4 musisz łowić i musisz być strasznie cichutko  [2013-05-13 18:10]

Tomek moczykij

jeżeli Twoje łowisko jest niezbyt duże (7-15 ha), to warto spróbowac rozpracować szlaki wędrówki ryb. Jeżeli jest to nie możliwe, to polecam nęcić, codziennie, niewielkimi ilościami sypkiej zanęty z "grubszymi frakcjami" czyli qq, białe, pokrojone czerwone itp :) i jeśli dno jest muliste, to polecam ustawić grunt tak, aby haczyk był 5-10cm nad dnem, to dla lepszej prezentacji przynęty :) [2013-05-13 18:33]

rafal05

Nęcę jedną miejscówkę od początku tego sezonu,mam do niej pewność, gdyż:
Na niej wygrano zawody rozpoczęcia koła, dzięki pięknym karasiom w tym jeden 1,3kg
Złowiłem na niej sporo linków
Karpie
Ładne płocie i karasie.
Niedługo pewnie pojadę na nockę, to może w nocy lub o świcie podejdzie coś.
Dzięki za odpowiedzi,pozdrawiam
[2013-05-15 19:46]

ogier2121

Witam kolego ja nece przenzytem śruta kukurydzy i karma Karaś lin gotowane ziemniaki  do tego nie zaszkodzi spławik pol lezaczy haczyk ósemka a na nim duza rosowka .lowie wczesnym rankiem lub wieczorem od 18 godz CISZA konieczna głębokość ok półtora metra łowisko wyczyszczone miedzy liliami liny w zeszłym roku od 35 cm do 2 kilo w tym roku tylko osiem równych sztuk  po38 cm.a może na twoim łowisku nie ma większych :-)pozdo [2013-05-28 23:11]

dworak

Ja trochę wszystkich zaskoczę. Łapię jakieś 10 m od brzegu na delikatnym uskoku podłoża, spławik, jedna kuku sklepowa i nastawiam się ogólnie na płotkę. Zanęta zrobiona z karmy dla drobiu (1,7zł /kg) i dodaję gotowanej konopi. Żyłka główna 0,14, przypon 0,12, haczyk 14-16 zależy jakie płotki podejdą. Wyniki są bardzo dobre, aż sam zdziwiłem się jak można na taki zestaw i takie przynęty łapać fajne rybki.  Co do lina to od 1 maja byłem 3 razy na rybach i złapałem 4 sztuki, każdy po 0.5kg i ostatnio spiął mi się większy bo za szybko chciałem wyjąć go, ale jak zobaczyłem go na powierzchni to taki pod 1kg. Wiem, że w łowisku chodzą takie nawet pod 2 kg.  A dlaczego zaskoczę? Ostatnio siedzieliśmy na brzegu, grill, śmiechy itp ogólnie głośno bo przyjechaliśmy odpocząć. Było bardzo gorąco, około 8 złapałem 2 karpie po 0.7kg, później około 11 karpia 2.4 kg i już jak byliśmy znużeni, zostało mi jakies 1,5kg zanęty, które wrzuciłem właśnie na ten uskok i po jakiejś godzinie zaczął brać linek. Wyjąłem 2 szt. i zakończyliśmy łapanie na tym. Ogółem 5 kg ryby złapałem na ten zestaw + jedna kuku sklepowa.  Jakie wnioski: zanęta nie musi być sklepowa, nie musisz używać pelletu, kulek p. itp aby złapać coś większego. Jak ryba bierze to wejdzie w taką zanętę i skusi się nawet na jedna kuku. Nastaw się na lina 0.5 kg, załóż 1 -2 kuku i czekaj. W końcu weźmie i ten większy.  [2013-05-29 00:20]

dworak

Było bardzo gorąco, około 8 złapałem 2 karpie po 0.7kg, później około 11 karpia 2.4 kg i już jak byliśmy znużeni, zostało mi jakies 1,5kg zanęty, które wrzuciłem właśnie na ten uskok i po jakiejś godzinie zaczął brać linek. Wyjąłem 2 szt. i zakończyliśmy łapanie na tym. Ogółem 5 kg ryby złapałem na ten zestaw + jedna kuku sklepowa. 


[2013-05-29 00:26]