Zaloguj się do konta

Limit połowu-opinie na temat rejestrów połowu ryb.

utworzono: 2008/12/09 17:24
kazik

Ciekawy jestem czy we wszystkich okręgach prowadzony był rejestr złowionych ryb i jak to wygląda w innych kołach. Jestem ciekawy co tak naprawdę daje prowadzenie takiego rejestru i jakie skutki będą wynikały z analizy tych rejestrów. Czy tak naprawdę poprawi się gospodarka rybna na naszych wodach. Na razie to my mamy się wywiązywać z tego obowiązku bo prawdopodobnie od przyszłego roku ma być obowiązkowe prowadzenie tych rejestrów we wszystkich okręgach i brak wpisu ma być karany. Proszę o swoje wypowiedzi na ten temat. [2008-12-09 17:24]

Misiaczek

Rejestr jest naprawdę dobrym pomysłem według mnie gdyby był prowadzony rzetelnie. Ale nie jest. Wielu wędkarzy nie prowadzi go wcale, bierze niewymiarowe ryby albo ponad limit. Nie wiem też jak zarząd kół odnosi się do tych rejestrów. Jeśli w nie wierzy i swoją gospodarkę prowadzi wedle rejestrów to przynoszą one więcej szkody niż pożytku gdyż PZW jest wprowadzane w błąd co do rybostanu wód. [2008-12-09 19:30]

adler

U nas w kole rejestry są prowadzone od kilku lat z różnym skutkiem.Brać wędkarska nie zawsze stosuje się do tego wymogu,lecz w razie kontrli straży są nakładane mandaty,a przecież daje to wgląd na rybostan naszego łowiska i od tego będzie zależało dalsze jego zarybianie.Jestem także tylko zwykłym wędkarzem,ale uważam że jest to dobra rzecz i nie wyaga dużo czasu by przed rozpoczęciem wędkowania wpisać numer łowiska,a wtrakcie łowienia złowione ryby.Niby biurokracja,ale na dobro naszych kół. [2008-12-10 12:31]

marianmc2

U mnie w kole ( okręg Sieradz , koło Poddębice ) jest prowadzony rejestr. Uważam, że jest to dobry pomysł. Ale niestety wiem, że nie wszyscy, choć go posiadają, wcale nie przykładają do tego wagi. Powinien być obowiązkowy, i podobno będzie bo słyszałem o tym w jakichś mediach. [2008-12-12 15:22]

fishermen6

BZDURA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! [2008-12-12 19:39]

fishermen6

ciekawe jak wpiszesz 300 zlowionych leszczy!!!!!!!!!!!!???????????? [2008-12-12 19:41]

Misiaczek

Rejestry powinny być prowadzone i koniec ale nie tak, że na łowisku mam wpisywać co złowiłem, w spinningu ok, ale np łowię na spławik czy tyczkę i mam co minuta szukać kartki i długopisu????!!! To chore. [2008-12-12 23:13]

slawomir66

Już starałem się odpowiedzieć kol. burek82 na ten temat w "WIADOMOŚCI'. Otóż w moim okręgu Piotrkowskim takie rejestry są wprowadzone od kilku dobrych lat. Nie ukrywam, że na początku było wiele krzyku, że trzeba całe biuro zabrać nad wodę itp. Z czasem się to zmieniło i wędkarze zauważyli korzyści z prowadzenia tych rejestrów. Jak większość okręgów i nasz prowadził gospodarkę rybacko-wędkarską na naszym największym zbiorniku tj. Zal. Sulejowskim. Rybacy robili to ...różnie. Cały czas były krytyki pod adresem ich pracy. Okręg wprowadzając rejestr połowu podjął się wykazania na ich podstawie, że gospodarka rybacko-wędkarska jest prowadzona. Myślę, że to się udaje bo już nie pamiętam odkąd rybaków u nas nie ma. To jeden z plusów. Drugi- to z naszych rejestrów można się dowiedzieć jakie gatunki są odławiane i w jakich ilościach, co pomoże w planowaniu zarybień (mówię o rzetelnym i uczciwym wypełnianiu). Trzeci to satysfakcja dla siebie. Mamy bilans naszych sukcesów na koniec roku, wiemy gdzie i na jaką rybę wybrać się w roku następnym. Mój okręg prowadzi zestawienia z wszystkich swoich łowisk, z czym można się zapoznać. Co do karania. Na początku i u nas straszyli. Jestem strażnikiem SSR i nie widziałem aby podczas kontroli za brak wpisu ktoś został ukarany. My podczas patrolu, gdy zaistnieje taka sytuacja dajemy gościowi długopis i przy nas wpisuje datę połowu oraz symbol łowiska. Pozostałe dane wypełnia się w domu. Więcej optymizmu i powodzenia. Pozdrawiam. [2008-12-13 09:48]

slawomir66

Wpisujesz ryby zabierane do domu i robisz to już w domu nie na łowisku. A od kiedy można zabrać 300 leszczy. Jeśli już to są limity ilościowe i wagowe chyba prawda? Rzeczywiście rubryki są małe ale ja wpisuję w rubryce długość ryby wymiar od-do czyli najmniejszą i największą. W rubryce waga też wpisuję od-do, chyba że ilościowo jest ich więcej wpisuję wagę łączną. fishermen6 jeśli będziesz chciał to wpiszesz i to 300 leszczy, ale jeśli ktoś od początku jest anty to żadne tłumaczenia go nie przekonają. Pozdrawiam. [2008-12-13 09:56]

kobikobi1

A KTO MI ZABRONI ZABRAĆ Z ŁOWISKA 300 LESZCZY? [2008-12-14 01:25]

kobikobi1

SAM REJESTR POŁOWU JEST OK.GORZEJ Z ROBIENIEM ZESTAWIENIA ROCZNEGO,TO JEST PORONIONY POMYSŁ. [2008-12-14 01:27]

fishermen6

odpowiem krotko- a kto powiedzial ze biore jakakolwiek rybe i WSZYSTKO NA TEN TEMAT!!!!!!!!!! HIHIHIHIIH [2008-12-14 19:39]

fishermen6

i jeszcze jedno moze nie znasz nowego przepisu ale od nowego roku kazda zlowiana rybe trzeba opisac przed wrzuceniem do siatki!!!!!!!!!!! [2008-12-14 19:39]

Szalona

Biorąc pod uwagę,iż coraz więcej osób wypuszcza złowione ryby, rejest powinien zawirać tabelke na złowione i wypuszcone ryby. Jeśli idę nad wodę i wypełniam rubrykę z miejscem ,a w miejscu zabranych ryb nie wpisuję nic,to wprowadzam osoby sprawdzające rybostan w błąd... Ale przecież gdybym je wpisywała w miejsce zabranych ryb, też bym wprowadzała urzędników w błąd, informując o ubytku rybostanu,który nie ma miejsca.Tak więc ja postępuję w ten sposób,że nie wypełniam rejestru w ogóle - do czasu aż nie zacznie być on rzetelnym źródłem wiedzy. Związek powinien brać pod uwagę tych,którzy zwracają rybom wolność,bo to przecież dobra idea i należy ją promować. [2008-12-14 21:37]

t12tom

W OM PZW rejestry miały służyć uzyskaniu informacji na temat odławianych ryb. Padały głosy (ze strony Zarządu OM), że wędkarze za mało wyławiają ryb i dlatego potrzebni są rybacy. Jest to dla mnie bezsensowne tłumaczenie. Swoją drogą jestem bardzo ciekawy, co dzieje się z danymi z rejestrów. Czy nie jest to kolejny bezsensowny przepis. Cel jest dobry, ale czy ktoś to przelicza? I gdzie trafiają te dane?- Niestety nie wiem. Jeśli chodzi o info co jest zabrane a co wypuszczone, załatwi to jedna rubryka. Litera Z- zabrane, W- wypuszczone. I po problemie... Tomek [2008-12-14 22:35]

Witam!!! W okręgu opolskim takie rejestry połowów są prowadzone od kilku lat..ale osobiście nie widzę ich sensu i zastosowania.. Po prostu przy opłacie karty wędkarskiej dostaję taki rejestr a w następnym roku -przy ponownej opłacie oddaję go... Czy ktoś do niego zagląda- naprawdę nie wiem...być może ale osobiście w to wątpię... Nad wodą nie byłem kontrolowany przez ostatnie 8 lat- więc straż wędkarska na 100 % tego nie robi... Poza tym mało który wędkarz nad woda wpisuje zabrane ryby...chyba ,że są wyjątki ale takich nie spotkałem [2008-12-15 12:01]

przemi4

U nas na dolnośląskim rejestr połowu ryb jest obowiązkową rzeczą. Po zakończeniu sezonu zbierane jest zestawienie zbiorcze. Nie wiem po co im to. My rejestry mamy na kilka lat. [2008-12-15 18:17]

z@mela

W okręgu kaliskim rejestry obowiązują juz od okolo 5 lat . Po opracowaniu tych rejestrów wiedzą jakich ryb w danym zbiorniku brakuje a ktorych jest za duzo i wg tego dokonuje sie zarybien lub odłowów . KAzdy kto nie wypelnia rejestru robi większą szkodę niz NIE NO KILOWIEC. [2008-12-15 18:48]

Grizziy

Dla mnie to głupota wprowadzanie biurokraci tam gdzie człowiek chciałby od biurokraci odpocząć ja i tak ryb do domu nie biorę
A wypełniać druki to w pracy mogę, bo za to mi płacą
[2008-12-16 02:25]

Dla mnie jest to bzdurny pomysł, gospodarze wód powinni wiedzieć co tam pływa .Więcej zarybień .......? [2008-12-16 17:41]

PO CO KOMU 300 LESZCZY???!!!! PO CO OPISYWAC W REJESTRZE RYBY WYPUSZCZONE SKORO MA ON SŁUŻYC DO PLANOWANIA ZARYBIEŃ???!!!! CZYTAM WPISY I WŁOSY MI SIĘ NA GOWIE JEŻĄ. U MNIE W OKRĘGU(PZW RADOM) NA POCZĄTKU ŁOWIENIA TRZEBA WPISAC TYLKO NUMER ŁOWISKA I DATĘ POŁOWU A PO ZAKOŃCZENIU DOPIERO STAN ZŁOWIONYCH RYB DO ZABRANIA. KTÓRYŚ Z KOLEGÓW NAPISAŁ, ŁOWIĄC TYCZKĄ CO MINUTĘ RYBĘ NIE BĘDZIE BEZ PRZERWY W STANIE NOTOWAC JAKĄ SZTUKĘ WYJĄŁ. O ILE SIĘ ORIENTUJĘ TO WARUNKI WYPEŁNIANIA REJESTRU SĄ JEDNOLITE DLA WSZYSTKICH OKRĘGÓW, WARTO BYŁOBY SIĘ TYM ZAINTERESOWAC ALBO POPROSTU WYPUSZCZAC WIĘKSZOŚC ZŁOWIONYCH BEZ ŻALU MNIEJSYCH SZTUK, BO CHYBA NIE WMÓWI MI KOLEGA OD 300 SZTUK LESZCZA!!!! BODAJŻE KOBIKOBI1, ŻE KAŻDA Z TYCH SZTUK MA PO KILO I WIĘCEJ. MOIM SKROMNYM ZDANIEM REJESTR POŁOWU MA SŁUSZNĄ IDEĘ. POPROSTU TRZEBA WYKAZAC TROCHĘ ZAANGARZOWANIA. WSZYSCY CHCĄ ŁOWIC DUŻO I DOBRZE A NIESTETY NIE KAŻDY CHCE ZADBAC O RYBOSTAN . SŁUSZNIE KOLEGA SLAWOMIR66 ZAUWAŻYŁ, ŻE JEGO OKRĘGU NA ZAL. SULEJOWSKIM DAJE TO EFEKTY W POSTACI WYTRZEBIENIA "RYBAKÓW" SAM JEŻDŻĘ NA TEN PIĘKNY AKWEN I WIDZĘ EFEKTY TAK TRZYMAC DUŻY PLUS DLA KOLA PIOTRKOWSKIEGO PZW. MAM NADZIEJĘ , ŻE I WMOIM KOLE COŚ W TYM KIERUNKU SIĘ ZMIENI BO NARAZIE JEST MARNIE. JAK OPŁACAŁEM SKŁADKĘ NA 2008ROK TO NAWET NIE POPROSZONO MNIE O ZDANIE REJESTRU, TAK SAMO BYŁOPODCZAS KONTROLI STRAŻY RYBACKIEJ ALE MAM NADZIEJE, ŻE TO SIĘ ZMIENI. POZDRAWIAM CAŁĄ BRAC WĘDKARSKĄ [2008-12-16 21:10]

jurek096

Mam 55 lat i łowię od dziecka.Nigdy nie zabieram ryb do domu.Zabieranie 300 leszczy uważam za chore.Co Ty z tymi rybami robisz?.Opamiętaj się,Twoje dzieci nie będą wiedziały jak wygląda ryba.Pozdrawiam [2008-12-17 18:16]

jurek096

Popieram Cię Szalona oby nas było jak najwięcej.Niech następne pokolenie tez ma co łowić.pozdrawiam [2008-12-17 18:25]

Ja też z reguły nie zabieram ryb do domu, wyjątkiem są sztuki nie nadające się do wypuszczenia. Pozdrawiam szaloną, szkoda, że tak mało mamy wędkarek ;) [2008-12-17 19:35]

spławik1976

Kolega misiaczek ma racje.Sam łowie na tyczke i niewyobrazam sobie co chwila wyciagac cos do pisania ,miare,no i jeszcze wage .Łowiac na tyczke niestety ale trzeba troche do tej wody wsypac,a to kosztuje ! Na rzece ,takiej jak ODRA neta długo nie postoji.Dla nas ten rejestr podczas łowienia bedzie bardzo uciazliwy.Wszystko rozumiem ,skonczyłem łowic i wtedy co za problem pospisywac co i jak.dlamnie zaden problem.A ryb i tak nie biore ,choc niepowiem zdaza mi sie wziasc ale to sa sporadyczne przypadki.
pozdrawiam wszystkich. [2008-12-19 19:25]

demek

rybaków niech sprawdzają ile łapią tymi sieciami a nie nas biednych wędkarzy pozdro wszystkim [2008-12-21 00:22]