Zaloguj się do konta

Limit połowów i rzeki górskie

utworzono: 2012/03/20 11:47
góral

Witam wszystkich blogerów po kiju.
Czy nie uważacie że limit połowów pstrąga i lipienia jest zbyt zawyżony moim zdaniem 15-szt miesięcznie to przesada!!! gdyby zmniejszyć limit połowu do 8-szt miesięcznie to na pewno w znacznym stopniu by poprawiło rybostan naszych wód.
Kolejną sprawa są odcinki rzek górskich, a mianowicie na każdym z nich powinna być stosowana  zasada C&R i myślę że w 90% wędkarzy muchowych poparło by ten pomysł... w ten sposób z roku na rok rybostan naszych rzek byłby o niebo lepszy oraz zadowolenie każdego przedziału wiekowego wędkarzy. [2012-03-20 11:47]

pawelz

Wg mnie wogole ryby lososiowate plus lipien powinny zostac objete szczegolna ochrona. Nie mam nic aby na kilka lat wprowadzic odgorny calkowity zakaz zabierania tych ryb, a pozniej w miare mozliwosci doposcic kilka ryb na miesiac, ale tylko tam gdzie odrodzi sie stabilna populacja ryb. I to tylko po dokladnej analizie i mozliwosciach lowiska.
[2012-03-20 11:57]

Witaj Kolego , popieram taki pomysł, i do tego jeszcze piękniej by było jak by były wzmożone kontrole...
[2012-03-20 12:01]

xxxczokxxx

osobiście nie łowie pstrąga ale pomysł dobry i to nie tylko na pstrągi  [2012-03-20 12:07]

adler

Popieram ten pomysł i w zupełności zgadzam się z Tobą Rafał . Myślę że wielu kolegów ma takie same zdanie . Trzeba by było skrobnąć jakieś jednolite pisemko , do wszystkich Zarządów Okręgu . 

A jak to wygląda w opolskim okręgu ? 

Łowiska złów i wypuść : Biała Głuchołaska- od tamy z przepławką w Głuchołazach na wysokości stadionu do mostu na Markowice poniżej Polskiego Świętowa (połów ryb metodą muchową z zastosowaniem haków bezzadziorowych lub pozbawionych zadzioru).

Na wodach Okręgu PZW Opole obowiązuje:
1. Wymiar ochronny pstrąga tęczowego 30 cm. oraz limit 3 sztuki. (dotyczy wód stojących poza obwodami).

UWAGA !

2. Całkowity zakaz zabierania lipieni. ! Ustala się następujące limity ilościowe złowionych i zabranych ryb w ciągu doby:
- pstrąg potokowy, tęczowy, źródlany, lipień - 3szt.(łącznie).

Jak więc widzimy limity ilościowe razy 30 dni , czyli przy dobrym układzie 60 ryb x np. 50 wędkarzy 300 pięknych dorodnych ryb miesięcznie w łowisku mniej . 

[2012-03-20 12:31]

pawelz

Popieram ten pomysł i w zupełności zgadzam się z Tobą Rafał . Myślę że wielu kolegów ma takie same zdanie . Trzeba by było skrobnąć jakieś jednolite pisemko , do wszystkich Zarządów Okręgu . 

A jak to wygląda w opolskim okręgu ? 

Łowiska złów i wypuść : Biała Głuchołaska- od tamy z przepławką w Głuchołazach na wysokości stadionu do mostu na Markowice poniżej Polskiego Świętowa (połów ryb metodą muchową z zastosowaniem haków bezzadziorowych lub pozbawionych zadzioru).

Na wodach Okręgu PZW Opole obowiązuje:
1. Wymiar ochronny pstrąga tęczowego 30 cm. oraz limit 3 sztuki. (dotyczy wód stojących poza obwodami).

UWAGA !

2. Całkowity zakaz zabierania lipieni. ! Ustala się następujące limity ilościowe złowionych i zabranych ryb w ciągu doby:
- pstrąg potokowy, tęczowy, źródlany, lipień - 3szt.(łącznie).

Jak więc widzimy limity ilościowe razy 30 dni , czyli przy dobrym układzie 60 ryb x np. 50 wędkarzy 300 pięknych dorodnych ryb miesięcznie w łowisku mniej . 

Mala poprawka - 3000 ryb a to juz duzo.
[2012-03-20 12:40]

adler

Tak , tak , przepraszam nie zwróciłem uwagi że nieklikło się jedno ważne zero . 

Dziękuję za poprawkę pozdrawiam .

[2012-03-20 12:57]

pawelz

Pomijajac te zera. Wlasnie ludzie nie uzmyslawiaja sobie , ze nawet zabierajac sporadycznie (1-2 ryby tygodniowo) to biorac pod uwage presje (ogromna na wodach pstraga i lipienia) i wydajnosc takich wod, to liczba ta pomnozona przez ilosc dni i ilosc wedkarzy robi juz duze stado miarowych ryb. Ktos kto patrzy na rzeki typu San, Wisla, Bobr czy Kwisa przez pryzmat rzek nizinnych (Pilica, Warta czy dolna Wisla) ma mocno spaczone wyobrazenie co to jest np 3000 (czy nawet 'tylko' 300) ryb. Stado np 100 sztuk po 30-40 dkg ryb na dolnej Wisle to jedna wieksza miejscowka. Taka sama ilosc podobnych ryb np na Sole to kilka km rzeki (jak nie wiecej obecnie).
[2012-03-20 13:09]

derelra

całkowicie popieram [2012-03-20 18:38]

góral

Widzę że rozumiecie koledzy temat... w tym roku jest wyraźnie napisane w ZEZWOLENIU NA AMATORSKI POŁÓW RYB WEDKĄ DLA CZŁONKÓW PZW że ryby łososiowate możemy pozyskiwać tylko metodą spinningowa i muchową !!! ciekawe jak podejdą do sprawy spławikowcy i gruntowcy gdyż z doświadczenia wiem ze po każdorazowym zarybieniu selektem pstrąga łowią go na słynne ciasto ( karma która był wcześniej karmiony w hodowli ) SSR nie ma zbyt wiele do powiedzenia, no chyba że jest w asyście policji. W naszym okręgu jest większy nacisk na OS Dunajec a później reszta wód, jeżeli chodzi o kontrole PSR a jak na tak duży obszar okręgu to nie powinno być ich kilku tylko co najmniej  10-ciu.
[2012-03-20 18:40]

pawko223

A co sądzicie o małych rzekach, przykładowo typu Chotla, gdzie jest sporo tęczaka, który jak wiadomo wyjada ikrę potoków i troci. Brać każdego tęczaka, czy nie? Pozdr.
[2012-03-20 19:26]

góral

Krzysztofie może wystarczyło by jedno pismo do ZGPZW a oni niech porozsyłają je po Okręgach a Okręgi z kolei po Kołach które do nich należą. W Kołach można by przegłosować temat,po głosowaniu Okręg miałby rozeznanie jaki % wędkarzy jest za i przeciw, czy zmiana limitu połowów i wprowadzenie zasady C&R dla pstrąga i lipienia na niektórych wodach górskich ma sens.

Napisałem na niektórych wodach górskich ponieważ w naszym Okręgu 80% to wody górskie a są jeszcze wędkarze uznający inne metody połowu.
[2012-03-20 19:40]

góral

Liczbę populacji Tęczaka można bardzo prosto utrzymać w danej ilości ponieważ jest to rybka która samodzielnie nie rozmnaża się w naszych wodach tylko i wyłącznie pochodzi z zarybień Okręgów lub prywatnych ludzi.
[2012-03-20 19:47]

adler

Zgadzam się Rafał . Zasugerowałem tylko sposób . Może by tak np. w formie petycji z zebranymi podpisami wędkarzy ( opublikować w internecie także ) , tak jak akcja czasopisma "Wędkarski Świat" o górne wymiary ochronne . [2012-03-20 20:26]

góral

Hmm petycja ok ale tylko do skorygowania limitu połowu pstrąga i lipienia na rzekach górskich z 15-stu do 8-śmiu  na mniejszych rzeczkach tak jak u nas,Muszynka, Szczawniczek, mogłoby obowiązywać C&R ale musi o tym zadecydować Okręg.
[2012-03-20 20:52]

adler

Wszystko można dopracować tak żeby było spójne dla różnych metod wędkarskich , okręgów . Ja dopiero w tych tematach siedzę od paru lat , ale wśród nas jest wiele mądrych głów . Razem wspólnie dla dobra sprawy . Przecież to nie robimy tylko dla siebie lecz śmiało można powiedzieć że dla naszych młodych następców . [2012-03-20 21:08]

Pitbul

U mnie wygląda to tak:  http://www.grodzkie.pl/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=46
Krzywdy nie ma. Szkoda tylko że nie weszły obowiązkowe podbieraki. Póki co cieszymy się z obowiązku bezzadziorów i kilku strefach C&R. Następny informator pewnie będzie lepszy. Pozdrowienia znad Bobru i Kwisy !T.
A co do okolic Nowego Sącza to niezłych tam macie asów !!!! (oczywiście tacy funkcjonują w każdym Okręgu) Galeria:http://www.wedkuje.pl/wedkarz,4361 ręce opadają.... [2012-03-20 21:09]

góral

Asy są wszędzie i tu właśnie dla takich wędkarzy taryfikator mandatowy jest stanowczo
zaniki !!! 5000-tysi i 5 latek wykluczenia z okręgu.
[2012-03-20 21:31]

kamil11269

ja łowię na spining, ale też bym poparł

[2012-03-21 13:18]

Pitbul

Jestem zwolennikiem i (współtwórcą) przepisówograniczających presję. Ale jak się przekonałem - jedynie "praca ustawiczna" i powolne wprowadzanie zmian daje efekty. Sensowne efekty. Zakazanie wszystkiego powoduje naturalny opór i nie przynosi efektów. A efektem wprowadzanych zmian ma być wzrost świadomości i dawanie czegoś w zamian (np ze składki na wody "górskie" zarybiać" karpiem okoliczne bajoro).Wszystko da się zrobić ale z "banią' na karku.....T.

[2012-03-21 17:52]

A ja uważam, że to nieudolność władz okręgu jest największym złem. Wystarczy wpuszczać pstrągi w okresie ochronnym, wystarczy pilnować w zimie żeby na zimowiskach panowie z robaczkami nie dziesiątkowali pstrągów i lipieni, wystarczy na koniec zakazać łowienia pstrągów na zimowiskach. Przykład: Krościenko nad mostem. Dwa lata temu były tam zgromadzone ryby z całej okolicy na zimowisko. Związek oczywiście pozwolił łowić co zakończyło się masakrą w przeciągu kilku tygodni. Szacunkowo złowiono tam ok 1000 sztuk pstrąga potokowego, innych gatunków tylu świnka, brzana, kleń,  podciętych i zabranych nie liczę. Zakazywanie zabierania nic nie da. Trzeba logicznie myśleć co się robi. Bo okazuje się potem że w majestacie prawa wyczyszczono pokaźny odcinek z ryb. Dawniej też łowiło sporo ludzi a ryby jakoś były. Ale odkąd weszła "racjonalna" gospodarka rybacka w wydaniu władz okręgu ryby znikają.
[2012-03-23 09:59]

bodekk66

A co sądzicie o małych rzekach, przykładowo typu Chotla, gdzie jest sporo tęczaka, który jak wiadomo wyjada ikrę potoków i troci. Brać każdego tęczaka, czy nie? Pozdr.

pawko na naszej rzece tęczak nie ma ani okresu ani wymiaru ochronnego, więc pytanie skąd się tam wzioł,bo pochodzi ze sztucznych tarlisk,jeżeli się mylę poprawcie,pytanie czy zabierać je, to można by zadać to pytanie do każdego gatunku,ja czasami zabiorę teczaka jeżeli wygląda na przyzwoitą rybę, inne gatunki przetrwają tylko ważniejsze czym się zarybia dane łowiska nie musimy być selekcjonerami bez potrzeby, [2012-04-09 17:37]

25 maja 2018 roku wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez wedkuje.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Hoblo Sp z o.o.,Warszawa 02-761, ul. Cypryjska 2G

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w „Polityce prywatności”

Ustawienia