Leszcz a rozpiór ?

/ 39 odpowiedzi / 7 zdjęć
klemens81


Z piątku na sobotę 05.07-06.07 2013 byłem na nocce nad Bugiem w okolicach Mężenina i dzięki temu opracowaniu wiem, że oprócz krąpia złowiłem kilka rozpiórów, a nie leszczy :)
Wielkie dzięki za te opracowanie. (2013/07/06 16:56)

sammy


Ładny. (2013/07/10 10:49)

pawkos29


a to co za rybka? bo tez zlowilem z 10 i bylem pewien ze to leszcze ale jak wczytuje sie w watki to zaczynam powatpiewac ( wielkosc oczu, lokalizacja płetw itd)
PS czy to ze rybka jest pokryta śluzem który pozostawia charakterystyczny zapach na dłoniach daje nam pewnosc ze to leszcz? a nie np rozpiór?bo spotkalem sie z taka teoria

pozdrawiam ! (2015/01/24 11:34)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

ogtw


Wygląda ja leszcz jeżeli go zjesz i będzie ci smakować to  na 100% leszcz. Rozpiór jest niejadalny. (2015/01/24 14:00)

u?ytkownik149822


Tak wygląda rozpiór. Tutaj widać wszystkie uchwytne gołym okiem różnice. Więc tylko poznać go trzeba a to sztuka, gdyż rozpiór występuje w Polsce nieczęsto. (2015/01/24 22:46)

u?ytkownik149822


Wygląda ja leszcz jeżeli go zjesz i będzie ci smakować to  na 100% leszcz. Rozpiór jest niejadalny.

O boleniu tak mówią, kleniu, o jelcach także - a jednak ryby te, są jadane od czasu do czasu. Nie jest tak ,że są one niejadalne - może nie smakują  po prostu tak jak węgorz czy sandacz albo okoń a nawet karp,ale prawdą nie jest też , że są one niejadalne. (2015/01/25 09:22)

u?ytkownik149822


Tak wygląda rozpiór. Tutaj widać wszystkie uchwytne gołym okiem różnice. Więc tylko poznać go trzeba a to sztuka, gdyż rozpiór występuje w Polsce nieczęsto.
(2015/01/25 09:25)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

pawkos29


czyli jak rozumiem moj okaz to jak najbardziej leszcz ? :P a w kwestii tego charakterystycznego śluzu coś Panu wiadomo ? :) (2015/01/25 13:57)

u?ytkownik149822


czyli jak rozumiem moj okaz to jak najbardziej leszcz ? :P a w kwestii tego charakterystycznego śluzu coś Panu wiadomo ? :)



Śluz u ryb, jest cechą osobniczą - jeden gatunek ma go więcej , drugi mniej. Ale, trzeba pamiętać, że śluz pełni u ryby także rolę ochronną a więc taka na przykład płotka złowiona w zanieczyszczonym zbiorniku  - może mieć go znacznie więcej niż ten sam gatunek łowiony w wodach lepszej jakości ( na pewno zdarzało Ci się złowić  płoć "całą " w śluzie, mocno pokrytą śluzem). Tak samo jest u innych ryb. Najłatwiej rozpoznać rozpióra po  wyjątkowo długiej płetwie odbytowej i nieco zadartym do góry  pyszczku, jego krewniak leszcz - jak wiadomo ma inaczej zbudowany pyszczek - wysuwalny ryjek.Przyjrzyj się dobrze zdjęciom ryb i wybierz sobie kilka punktów różniących te gatunki. Sam zobaczysz, że następnym razem - do razu będziesz wiedział co masz na wędce. Krąp ma m.in czerwonawe płetwy, duże oczodoły, mało śluzu.Kiedy widzi się krąpia na wędce - nikt nie ma wątpliwości co do gatunku. Tak samo będzie z  rozpiórem - wygląda on cokolwiek inaczej niż zwykły leszcz ( Abramis Brama). (2015/01/25 14:38)

JOPEK1971


czyli jak rozumiem moj okaz to jak najbardziej leszcz ? :P a w kwestii tego charakterystycznego śluzu coś Panu wiadomo ? :)



Twój okaz to nie leszcz czy rozpiór tylko sapa. (2015/01/25 15:38)

u?ytkownik149822


czyli jak rozumiem moj okaz to jak najbardziej leszcz ? :P a w kwestii tego charakterystycznego śluzu coś Panu wiadomo ? :)



Twój okaz to nie leszcz czy rozpiór tylko sapa.
Jeszcze nigdy nie złowiłem sapy -lecz myślę, że dobrze podsumowałeś ten wątek i  rzeczywiście jest tak  jak piszesz. (2015/01/25 15:42)

pawkos29


zaraz , czyli to sapa? :D kompletnie sie pogubilem :P (2015/01/27 21:45)