Leniwe okonie - jak podejść?

/ 4 odpowiedzi
Hej,
Może podpowiecie niezbyt doświadczonemu spiningiście.
Łowię w stawie (1,5ha, głębokość przeciętna 1m) jest sporo drobnego okonia, głównie okazy około 15cm.

Okonie teraz biorą strasznei niemrawo, choć atakują zarówno małe kopytko (5cm), obrotówkę (rozm 2) czy woblerka (2cm). Niestety, o ile na obrotówkę czy woblerka jeszcze się zahaczą, o tyle kopytko lapią bardzo płytko, tak że nie czepiają się haka.
Obrotkówkę czy woblerka też zresztą trzeba prwowadzić strasznie wolno, bo inaczej w ogole nie ma brań.
Często widzę, jak okonie płyną za przynętą do samego brzegu, czasem stukają w blaszkę czy woblerka, ale nie połykają haka, a czasami nawet nie decydują się na atak. Zwykle atakują, jak przerywam zupełnie zwijanie.

Próbowałem rożnych metod (wolne prowadzenie z lekkim podrywaniem), jednostajne prowadzenie (i szybciej i wolniej). Może macie pomysł, co trzeba zrobić, aby zachęcić pasiaki do współpracy? Większe przynęty (np obrotówka 4, czy ripper 8cm) odpadają, nie ma praktycznie brań, a nawet jak się zdarzają, to nie udało mi się zaciąć.
Zdarzają się dni, że wyciągnę 20 takich okoni w ciągu godziny, a czasami jest totalna bryndza.

Nie mam kija typowo okoniowego, jedynie spinning dragon viper 2.70 10-30. 
u?ytkownik209992


Trochę kijek toporny, ale ja jako niedoświadczony wędkarz (zacząłem w tym roku), powiem, że fajne wyniki można osiągnąć na Cykadę od firmy SpinMad, tu masz likn: http://www.spinmad.pl/pl/przynety/cykady/24-hart_9_g.html. Dobrą przynętą jest jeszcze Wirujący Ogonek firmy SpinMad, tu link do tego produktu: http://www.spinmad.pl/pl/przynety/wirujace_ogonki/9-wir_10_g.html. Pamiętaj aby dobierać odpowiednie obrotówki, woblery i prynęty do C/W swojego kija, tak aby posłać je odpowiednio daleko. Więcej pomysłów nie mam, bo jak mówię, też wytrawnym łowcą nie jestem :) Pozdrawiam  (2016/11/14 14:58)

ogtw


Niemrawe brania okoni trzeba przeczekać, przyjdzie maj, to będą atakować jak szalone. (2016/11/14 15:08)

Gimo


Możliwe, że poprostu ze względu na tak sztywny kij okonie spadają albo rozrywają sobie kruchą wargę. W przypadku takiego zbiornika na tą porę poszukałbym głebszych częci jeziora. Ja bym założyl główkę 2-5g i małego twistera/kopytko/keitecha, napewno nic większego niż 5cm. Do tego bardzo cienka żyłka (0.10-0.12) albo plecionke z przyponem (0.04-0.06). Fajnie jakbyś użył fluorokarbonu. W każdym bądź razie warto zainwestować w jakąś wklejankę z c.w. do max 10g, wtedy dopiero dobrze czuć rybę i przynęte (za ok.120zł można znaleźć coś fajnego z mikado). Tak wgl nie trzeba czekać na maj. Jeśli się trochę nauczysz łowić okonie to praktycznie zawsze można coś połowić. (2016/11/14 16:20)

kaban


Zdecydowamie "lżejszy" kij i przy tej głebokości główki do max 3g w zależności od pogody i ich aktywności a na główce Kaitech  (2016/11/14 17:04)