Zaloguj się do konta

Lekki spining boleniowy, proszę o opinie

utworzono: 2012/05/03 12:41
SETA84

Witam !Mam pytanie,czy możecie Panowie wyrazić swoje opinie na temat wędzisk:DAIWA EXCELER JIGGER 2,70m 5-25g
DRAGON GUIDE SELECT FANATIC 2,75m 5-25gjako lekkiego spina boleniowego do połowu woblerami 5-7cm,czy ktoś z was łowi na te kije i jak się sprawują ? [2012-05-03 12:41]

ZanderHunter

Witam !Mam pytanie,czy możecie Panowie wyrazić swoje opinie na temat wędzisk:DAIWA EXCELER JIGGER 2,70m 5-25g
DRAGON GUIDE SELECT FANATIC 2,75m 5-25gjako lekkiego spina boleniowego do połowu woblerami 5-7cm,czy ktoś z was łowi na te kije i jak się sprawują ?

Cześć kolego:)

W połowach boleni raczej nie mam dużego doświadczenia ale DRAGON GUIDE SELECT FANATIC 2,75m 5-25g raczej nie spisze się podczas połowu tej rybki strasznie kołkowaty jest i ma dużo zaniżony cw. + dochodzi złe wyważenie a wpływa na to między innymi zbyt mocno odchudzony dolnik przy oddawaniu np.setki rzutów polując na tą rybkę ból ręki gwarantowany jego przeznaczenie to raczej sandacz,szczupak wiadomo są zwolennicy łowienia bole ni ciężej i lżej ale z mojej strony polecał bym coś w lżejszych gramaturach może np. Daiwa Megaforce do 18gr na pewno pasjonaci się jeszcze odezwą i Ci pomogą tyle z mojej strony...:)

P:)
[2012-05-03 08:41]

SETA84

Dzięki za szybką odpowiedz,kijek który zaproponowałeś kolego może być za delikatny, ja łowię kijkiem shimano c.w do20 i często brakuje właśnie parę gramów by sięgnąć odległego bolka,lub troche mocniejszy kijek do nocnego spina .Może mógł byś zaproponować coś jeszcze  [2012-05-03 09:04]

ZanderHunter

DAIWA EXCELER JIGGER 2,70m 5-25g myślę że się sprawdzi jest to bardzo udana seria wędzisk:)

P:)
[2012-05-03 10:33]

adrionn911

Też łowię teraz bolenie kijem do 2,70m 20g i czasem brakuje kilka gram. Jak będzie kaska to będę szukał czegoś mocniejszego, tak max do 35g i dłuższego do 3m. [2012-05-03 14:27]

cytryn74

Cześć Do tej pory łowiłem bolenia na Daiwe Megaforce 3-18 c.w. świetna wędka jednak kilka sztuk mi z niej spadło ,pewnie dla tego ze jest ciut za miękka.teraz łowię na to  http://fishing-test.pl/wdki/21-polecamy-wdk/318-savage-gear-parabellum-spin-279m7-23g  i mogę powiedzieć  zdecydowanie ze jest to ideał (moje zdanie ) na Bolenia.połamania. [2012-05-04 12:05]

adrionn911

Witam, odświeżę ten temat żeby nie zakładać kolejnego.Mam zamiar kupić wędkę na bolenia, na oku mam Okuma Black Rock 3.05m 5-25g piszą że ma akcję fast ale znalazłem też aukcję gdzie pisało że ma akcję x-fast. Teraz mam wędkę 2,75 4-20g i nie wiem czy jest sens tą z niewiele większym C.W. Druga to Okuma Black Rock 2.75m 7-30g x-fast. Ten C.W. bu mi odpowiadał ale znów wolałbym dłuższą wędkę, bo łowiąc na obesną czasem trochę brakuje długości do odpowiedniego poprowadzenia przynęty. Łowisko to rzeka Warta.  [2012-05-06 20:21]

o tym jakim kijaszkiem chcesz łowic decyduje rodzaj przynęty jakiej używasz, sposób w jaki ja się prowadzi i spos w jaki ona pracuje. lekka przyneta może pracować mocniej, agresywniej niż cięższa o bardzo delikatniej, prawie nie odczuwalnej pracy. Co do akcji kijka, też musisz lubić i być przyzwyczajonym do danego rodzaju wędziska.

jedni lubią szybkie wedki o szczytowej akcji, inni lubią wędziska o bardziej parabolicznym ugięciu i nie aż takie szybkie, wszystk oto zależy od przynęty na jaką łowisz i od własnych upodobań

ja łowię bolenie przez cały rok, także jesienne grubsony, na wędkę do 21 gram - czyli mozna powiedzieć , że delikatnie. Uzywam bardzo szybkiej wędki composite developments 2,75 5-21, o akcji szczytowej, ale pod rybą pracuje całą wędka, nie idzie w parabole, ale na dolniku czuć idealnie pracę. Do tego wędziska używam żyłki, żeby zestaw był bardzij miekki, nie kaleczył az tak ryby, minimalizuje spady, ryba spokojniejsza do podebrania, zresztą polecam wszystkim łowienie na żyłkę boleni.

Łowię na Odrze i długośc 2,75 mi zupełnie wystarcza, kijek ładnie się ładuje i doskonale można podać wobler. Odłuższego kijka w takiej gramaturze z tą szybkością bardzo trudno u wszystkich producentów topowych blanków.

pozdrawiam

ziom

[2012-05-06 21:15]

toten

W/g mnie górne cw.25 g to za mało na bolenia.

Większość przynęt jest dosyć ciężka a czasem trzeba solidnie machnąć.

Duży bolek potrafi też ostro walczyć!

Szukał bym raczej czegoś koło 30g.

Co do akcji to zależy czy używasz plecionki czy żyłki.

Większość łowców rap poleci Ci żyłkę , ja jednak wolę plecionkę(dość specyficzną) i nigdy już nie wrócę do żyłki.

Jeśli plecionka to raczej nie X-FAST.





[2012-05-06 21:20]

xeio

JA do łowienia boleni używam Shimano Nexave 7-21gWystarcza w zupełności i to nie tylko na bolenia ale szczupaka - w tym sezonie pare bolków już wyciągnąłem, największy 64cm [2012-05-06 21:52]

matti073

Witam !Mam pytanie,czy możecie Panowie wyrazić swoje opinie na temat wędzisk:DAIWA EXCELER JIGGER 2,70m 5-25g
DRAGON GUIDE SELECT FANATIC 2,75m 5-25gjako lekkiego spina boleniowego do połowu woblerami 5-7cm,czy ktoś z was łowi na te kije i jak się sprawują ?

Cześć kolego:)

W połowach boleni raczej nie mam dużego doświadczenia ale DRAGON GUIDE SELECT FANATIC 2,75m 5-25g raczej nie spisze się podczas połowu tej rybki strasznie kołkowaty jest i ma dużo zaniżony cw. + dochodzi złe wyważenie a wpływa na to między innymi zbyt mocno odchudzony dolnik przy oddawaniu np.setki rzutów polując na tą rybkę ból ręki gwarantowany jego przeznaczenie to raczej sandacz,szczupak wiadomo są zwolennicy łowienia bole ni ciężej i lżej ale z mojej strony polecał bym coś w lżejszych gramaturach może np. Daiwa Megaforce do 18gr na pewno pasjonaci się jeszcze odezwą i Ci pomogą tyle z mojej strony...:)

P:)

Jetem zaskoczony tą opinią. Posiadam Dragona Guide Select i jestem z niego niesamowicie zadowolony.Nie jest to dokładnie ten kijek bo o gramaturze 7-28 i długości 2,95m jeśli dokładnie pamiętam. Jestem raczej z tych którzy jak jadą na ryby to nie oddają 100 rzutów. Nie liczyłem nigdy ale biczowanie wody przez 14h to pewnie jest kilkaset i nigdy nie czułem że bolą mnie ręce po użyciu tego wędziska. Nie wiem natomiast czy nadaje się na bolenie bo na moich wodach nie ma tej ryby ale świetnie na nim czuć każdy delikatny kawałek trawy czy też dotknięcie przynęty przez rybę. Natomiast to że jest sztywny to dla mnie zaleta. Używam tylko wędzisk z akcją szczytową fast albo x-fast bo najepiej mi się nimi wędkuje. Jest to natomiast tylko i wyłącznie moja opina.
Pozdrawiam
[2012-05-06 23:14]

cytryn74

W/g mnie górne cw.25 g to za mało na bolenia.

Większość przynęt jest dosyć ciężka a czasem trzeba solidnie machnąć.

Duży bolek potrafi też ostro walczyć!

Szukał bym raczej czegoś koło 30g.

Co do akcji to zależy czy używasz plecionki czy żyłki.

Większość łowców rap poleci Ci żyłkę , ja jednak wolę plecionkę(dość specyficzną) i nigdy już nie wrócę do żyłki.

Jeśli plecionka to raczej nie X-FAST.




C.W. 25g to za mało ? nie sądzę kolego złowiłem większość swoich rapek na Daiwe 3-18c.w. i raczej nie miałem większych problemów z wyciągnieciem bolenia 2-3 kg. Faktycznie kilka sztuk mi z niej spadło (mały odsetek) dlatego zamieniłem Daiwę na Savageer 7-23 c.w. i świetnie się spisuje dlatego uważam że 25 c.w. na pewno nie jest za mało.

Połamania.



[2012-05-07 13:21]

toten

C.W. 25g to za mało ? nie sądzę kolego złowiłem większość swoich rapek na Daiwe 3-18c.w. i raczej nie miałem większych problemów z wyciągnieciem bolenia 2-3 kg. Faktycznie kilka sztuk mi z niej spadło (mały odsetek) dlatego zamieniłem Daiwę na Savageer 7-23 c.w. i świetnie się spisuje dlatego uważam że 25 c.w. na pewno nie jest za mało.



Tak się składa że większość moich rapek złapałem na LARUSA Impression medium/fast do 3/4oz.

Nie mówię że się nie da , ale na boleniach tak od ok 65cm kijek ten giął się do samej rękojeści.

Jest jeszcze kwestia gdzie łowimy i na co.

Na moich miejscówkach czasem "trza machnąć" 75 m ,dołóż do tego np. RH 12 o masie 28g i cienko widzę kije do 25 g.

Boleń w dużej rzece nie wymaga finezji.

28/30g górne cw. minimum.(oczywiście moim zdaniem)




[2012-05-07 17:34]

ryukon1975

Jeśli chodzi o cw. kija używam różnych.
Trzeba tylko dobrać odpowiednio kij do warunków wody po której prowadzimy przynętę i samej przynęty.
Rozumie że autor pytania wziął pod uwagę te czynniki i dlatego pyta o kij o cw.25g.
 
Na zdjęciu dwa kije pierwszy cw. 3-18 g drugi cw.8-35 g.
Na każdy z nich łowiłem bolenie.
Na lżejszy wobkiem pływającym około 7 g w spokojniejszej wodzie a na cięższy woblerami i gumami 12-16 g w okolicach głównego nurtu.

Gdybym jednak miał wybrać tylko jeden kij na bolenia to na pewno byłby to kij 8-35 g.
[2012-05-07 18:37]