Lekki kołowrotek spinningowy

/ 87 odpowiedzi / 5 zdjęć
Witam wszystkich obecnych na tym forum, czyli póki co nikogo :P Otóż sprawa ma się tak.. Zaczyna się nowy sezon w którym nastawiam się głównie na spining bo na Narwii taka bryndza że szkoda siedzieć z korkiem czy gruntem nad wodą a na spinie coś przynajmniej się dzieje :) Chcę kupić sobie kołowrotek średniej klasy do średniego spina w miarę lekki.. Problem jest w tym że tego sprzętu jest na rynku za dużo i jak tu normalny człowiek ma wybrać coś treściwego.. Do wędkarskiego nie chcę mi się iść bo sprzedający za każdym razem wlepia te same kołowrotki których zresztą niewiele ma rodzajów.. Kołowrotek ma być max do 270 gram z przednim hamulcem. Będę głównie łowił na malutkie blaszki i na boczny trok. W zeszłym sezonie łowiłem tradycyjnie na Catanę ale była trochę za duża a poza tym znudziła mi się. Po przewertowaniu internetu i czytaniu wielu opini zdecydowałem się na 3 opcje i proszę o opinie na temat tych kołowrotków który lepszy i czy ktoś miał z którymś styczność :Okuma Impact Okuma TravertineSpro Passion Wszystkie z przednim hamulcem. Ani jednego nie miałem w ręku dlatego pytam o opinię internautów.

Ten wątek został zablokowany - nie możesz odpowiadać na posty

esox61


Mam drugi rok Trawertine 40 i sprawuje się super nawet na sandały go z plecionkami używam i na esoxy (na codzień pracuje z bocznym trokiem). Mam też shimano Nexave ale plecionka przecięła rolkę kabłaka podobnie jak w Catanie a wymiana na lepszy twardszy rodzaj rolki w serwisie shimano jest niemożliwa a sama "naprawa" trwała miesiąc i dalej jest tego samego typu miękka rolka. Trawertine ma rolkę super i plecionka jej nie straszna poza tym jest na nierdzewnych łożyskach, posiada mikroblokadę kabłąka co zapobiega jego samoczynnemu zamykaniu się przy wyrzucie przynęt, linkę nawija równo czyli za ok. 136zł mamy super sprzęt do spinningu. Passion jest na rdzewnych łożyskach a klasy rolki kabłaka nie znam. Impact jest delikatniejszy od Trawertine bo ma mniej łożysk. (2013/01/24 21:34)

Rafinia


Jeżeli chodzi o travertine to bardziej skłaniałbym się się do modelu o rozmiarze 30. dosyć fajnie sie prezentuje i podobno solidny kręcioł jak to okuma ale na internecie jest mało dostępny.. Impact tez wygląda dosyć ciekawie, cena atrakcyjna ale trochę obawy budzi u mnie rączka bo wygląda na delikatną.. Zresztą jeżeli dają gwarancję na 5 lat to chyba bubli nie robią. Znowu Spro Passion też zbiera same pochlebne recenzje ale aż tak bardzo go nie znam i nie znam z nim tematu gwarancji.. Myślę że naprawa 1 miesiąc to taki standard, licząc czas transportu oraz to że czas w serwisie liczy się w dniach roboczych czyli bez sobót i niedziel. Co do Nexave to mój wujek sobie to kupił na ten rok na spining rozmiar 2500 i zobaczymy jak mu się to będzie sprawować :) a Catana jakie ma łożyska? (2013/01/25 09:43)

esox61


Wszystkie shimano mają nierdzewne. Jednak te catany, nexave i im podobne mają "oszczędne" miekkie rolki kabłąka i nawet żyłka je po jakimś czasie nacina a plecionka po jednej wyprawie już je uszkadza. No i marne przekładnie posuwu szpuli. Miał to byc patent super hiper a wyszło dziadostwo. Te kwadratoidalne koła zębate w posuwie szpuli to przyczyna najczęstszych awarii tych kołowrotków. Muszą sie w koncu jakoś psuć żeby był ruch na rynku :0 (2013/02/03 19:50)

Adi777


Witam,

odświeże temat i podam parametry jakie mnie mniej więcej interesują.
Chce jak w temacie lżejszy kołowrotek do spinningu, myślę, że max 250g chyba, że ktoś podpowie inaczej na podstawie własnego doświadczenia.
Chce go używać do kija DAM Microfleź 230cm 2-10g. Mam zaubera 3000 i chyba troche ciężkawy, dlatego pytam.
Cena najlepiej nie przekraczająca 300zł. Zależy mi na precyzyjnym hamulcu, będzie do plecionki 0,08 nihonto, a może i do żyłki, będę używał na Odrze jak i np. Turawie, do wszelkiego rodzaju połowu metodą spinningową. Co poradzicie?

Chyba, że coś z tego poniżej:
- Kołowrotek DAM Quick FZ-200 FD;
- Shimano NEXAVE 1000 FD;
- OKUMA DEAD RINGER 25 FD ;
- Daiw Ninja.
Pozdrawiam (2017/02/11 12:31)

ryukon1975


Za 300 zł kupisz już całkiem dobry kolowrotek do spinningu. Te z drugiego linku jeszcze niedostępne w sklepach jednak jeśli bardzo się nie śpieszysz mozesz poczekać. Linki przykładowe więc może na drogoale będą taniej.

http://www.fishing-mart.com.pl/sklep/pl/okuma-inspira-c-40x-g5-a17-p314-k17853.html

http://www.fishing-mart.com.pl/sklep/pl/dragon-team-dragon-s-g5-a17-p861-k19523.html (2017/02/11 12:55)

Adi777


Inspira jest b. fajna, co do nowości to nwm wole cos starszego, a sprawdzonego.
Można podawać kołowrotki też o niższych cenach, a nie tylko stricte 300 zł. 
dzięki (2017/02/11 14:00)

ryukon1975


Jesteś "nietypowym" poszukującym bo wiekszośc skupia się właśnie na nowościach.:) Z starszych kołowrotków uzywałem dość długo ta Okumę z linku niżej. Ogólnie dobrze się sprawowala i nie miałem żadnych przykrych niespodzianek z jej strony.

http://www.fishing-mart.com.pl/sklep/pl/okuma-ceymar-g5-a17-p314-k15896.html (2017/02/11 14:14)

SlawekNikt


Ja zakupiłem ostatnimi czasy dwa kręcioły. Jeden to dragon ultima rozmiar 20 za około 200 zł. a drugi to robinson quartz pro spin rozmiar 30 za około 130 zł. Na sucho sprawiają podobne czyli dobre wrażenia, niestety nie pracowały jeszcze przy wędkach, ale jakbym liczył kasę to zakupiłbym quartz pro spin, którego zaletą są też dwie aluminiowe szpule o różnych rozmiarach czyli jedna płytka na plećkę. Ps. Chwała Ci za kontynuację wątku. Pozdrawiam. (2017/02/11 14:35)

Adi777


Z nowościami nigdy nie wiadomo, a i opinii na ich temat nie ma. Starsze rzeczy mają już wyrobioną jakąś opinię, a ja właśnie szukam dobrych opinii.
Dlatego też wcześniej kupiłem Zaubera :-)

  (2017/02/11 14:56)

SlawekNikt


A jeżeli nie zamierzasz oszczędzać to osobiście wziąłbym coś od penn-a i na własnej skórze przekonał się o ich wychwalanych przez wielu zaletach :-)

Albo może coś takiego ? http://allegro.pl/kolowrotek-dragon-nanolite-xt60c-fd1015i-promocja-i6601990820.html?reco_id=425c7fad-f065-11e6-9b3b-b8ca3a69c898 (2017/02/11 15:08)

MARCIN CK


A tu coś o dragonie ultima http://jerkbait.pl/topic/28661-ko%C5%82owrotek-dragon-ultima-fd820i/ (2017/02/11 15:25)

SlawekNikt


Ja go kolego marcin ck do lekkiego spina planuję, obrotówki max dwójki czy max pięciogramowe gumki itp. Cóż kasa wydana czyli pozostaje mi tylko nadzieja, że mnie problem nie będzie dotyczyć albo reklamowanie sprzętu. (2017/02/11 15:45)

ryukon1975


Dragon Ultima oraz Dragon Nano LiteXT60CD teraz tez są dostępne w bardzo korzystnych cenach. Ultima trochę cięższa od Twoich wymagań.


http://allegro.pl/dragon-nano-lite-xt60c-fd-1015i-super-cena-i6702126007.html (2017/02/11 15:55)

Adi777


Ciekaw e dlaczego cena tego Dragona tak spadła :-D może warto wykorzystać szanse (2017/02/11 16:15)

ryukon1975


http://www.fishing-mart.com.pl/sklep/pl/dragon-nano-lite-xt60c-g5-a17-p861-k14269.html

W linku wyżej masz starą cenę a byly jeszcze wyższe. Cena kołowrotka spadła dlatego że jest to cena wyprzedaży. Kołowrotek był w ofercie kilka lat, w tym roku wchodzą na rynek nowe dlatego cena tego poszła w dół. To samo dotyczy Ultimy, niżej stare ceny. To są właśnie okazje by kupić tanio dobry sprzęt.

http://www.fishing-mart.com.pl/sklep/pl/dragon-ultima-g5-a17-p861-k11064.html (2017/02/11 16:50)

SlawekNikt


Ciekaw e dlaczego cena tego Dragona tak spadła :-D może warto wykorzystać szanse
Z uwagi na fakt, iż potrzebujesz lekkiego kręcioła, a przynajmniej tak piszesz jak i z uwagi na "kłopoty" ultimy ja kupiłbym nano lite.
Można także pójść do stajni mikado i zakupić polecany przez wielu model black stone. Osobiście go nie posiadałem.
  (2017/02/11 16:58)

Pablo63


Witam.
Tylko dystrybucja dragona?,są jeszcze inne firmy.
Adi777
Przeczytaj :
Kołowrotek do Dragon Nanopower -      https://forum.wedkuje.pl/post/kolowrotek-do-dragon-nanopower/875282
  (2017/02/11 18:54)

Adi777


Co sugerujesz Pablo63?
Uważasz, że Peny są najlepsze?
Owszem jest dużo Dragona na forum, ale cóż, widocznie ma najwięcej swoich przedstawicieli.
  (2017/02/11 19:06)

ryukon1975


Akurat tak sie składa że miałem i kołowrotki Penn. Z racji ich charakteru czyli surowości, mocy i twardej pracy nigdy bym ich nie polecił do spinningu o cw 10 g. Prowadzenie takim przynęty o masie 5 g to jak holowanie traktorem kota. Znęcanie sie nad zwierzętami.:) (2017/02/11 19:19)

Pablo63


Witam
ryukon1975 jesteś testerem Dragona i trudno żebyś nie napędzał im klientów,zawsze coś z tego masz,to mnie nie dziwi.
Miałeś Penna w pierwszej edycji i pisałeś o nim w samych superlatywach ,teraz jest druga edycja poprawiona.

Przeczytałem sporo wątków na tym forum i prawie wszystko było pod Dragona .
Sam mam 2 kije tej firmy.
Przeglądałem sporo młynków z tej dystrybucji Dragona -Zauber,Slam itp. wielkości 2000,2500 do ultra lajta 1-5g-D.A.M , porównując do wykonania Penna to jak g...o do twarogu,zabawki,nie pisząc o tych plastikowych.Zdecydowałem się na Penna.(wyważenie kija) Nie jestem fanatykiem Penna,ale z ciekawości zmieniłem firmę japońską na amerykańską i jestem zadowolony.Nic nie sugeruję ,najlepiej pomacać.
Proszę mi pokazać młynek z wkręcaną korbą w przekładnie,w tej cenie co Penn Sargus czy Battle(takie mam).Nawet Red Arc który jest droższy, tego niema.
-Tylko wysoka połka Shimano,Daiwa więcej nie znam.
Zaznaczam że to jest moje osobiste zdanie. 

Ciekawostka Penn Sargus I edycji 2000 SG  https://www.youtube.com/watch?v=IOGa5pWpxug (2017/02/11 19:59)

ryukon1975


Nie pisz ogólnikami. W poście wyżej nie napisałem że Penn jest zły tylko że jest kiepskim pomysłem do wędziska o cw 2-10 g bo taki kij padł w pytaniu. Wątek zaś jest na temat kołowrotków a nie o mnie więc zejdź mi ze mnie.:) Dragon Fishmaker II ma korbkę wkręcaną na tej samej zasadzie. Czy w przekładnię czy w nadkładnię nie wiem bo nie miałem potrzeby go rozkręcać. Jednak nie sądzę żeby pomiędzy korbką a przekładnią była jakaś dodatkowa "redukcja". (2017/02/11 20:19)

Pablo63


,,Nie pisz ogólnikami. W poście wyżej nie napisałem że Penn jest zły tylko że jest kiepskim pomysłem do wędziska o cw 2-10 g bo taki kij padł w pytaniu.
Mam kija D.A.M  IMPRESSA FELCHEN 5     2.10m 2-5g i bardzo dobrze mi wyważa Penn.
Nie masz tego sprzętu? ,to nic nie pisz,tylko sprawdź.Plastikiem tego nie wyważy,Penn - 280g,nie wkręciłem korbki (2017/02/11 20:38)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

ryukon1975


Wygrałeś. Znudziło mi się. Nie pisałem o wyważaniu kija tylko o pracy kołowrotka ale jakoś umknęło to Twojej uwadze bo zbyt bardzo się skupiasz na tym by pokazać że jesteś lepszy i mądrzejszy. Faktycznie kołowrotki o masie 280 g s nie spotykane tylko żelastwo. Koniec. (2017/02/11 20:43)


Sklep wedkuje.pl

Spro Red Arc Legend