Zaloguj się do konta

Lekki feeder do połowu leszcza i lina

utworzono: 2011/07/20 19:50
krzychubus12

Witam!Wiem, że były już setki takich wątków ale jakoś nie mogę znaleźć nic odpowiedniego dla siebie i za przyzwoitą cenę.. Poszukuję wędziska typu feeder do połowu głównie leszczy i linów na wodzie stojącej i wolno płynącej. Wędka nie może być zbyt miękka więc raczej o akcji szczytowej i coś w przedziale 3.60-3.90 i myślę do 120g wyrzutu. Liczę na wasze doświadczenie :) - może jesteście w stanie coś mi polecić [2011-07-20 19:50]

haja

no a ile masz kasy, no bo trochę się znam na łowieniu feeder, na sprzęcie i cenach. Długość i ciężar wyrzutu - ok. - dobrałeś pewnie dobrze do swoich łowisk, ale jakie widełki w cenie? [2011-07-20 20:03]

sauber

piszesz że chcesz łowić na wodzie stojącej lub wolno płynącej w takim wypadku po co ci c.w.120g,no chyba że chcesz daleko rzucać.W wędkach typu feeder im większy c.w. tym szczytówki mniej czułe,jeśli miałbyś rzucać na niewielkie odległości bardziej polecałbym pickera ale to moje zdanie . pozdrawiam :) [2011-07-20 20:21]

Jędrula

piszesz że chcesz łowić na wodzie stojącej lub wolno płynącej w takim wypadku po co ci c.w.120g,no chyba że chcesz daleko rzucać.W wędkach typu feeder im większy c.w. tym szczytówki mniej czułe,jeśli miałbyś rzucać na niewielkie odległości bardziej polecałbym pickera ale to moje zdanie . pozdrawiam :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Dokładnie tak a jeszcze powiem , że pickerem z koszykiem 20 gram rzucam 40-50 m .


[2011-07-20 20:28]

krzychubus12

no właśnie tak myślałem, że przesadziłem z tym 120g :) a pickera 1 mam i właśnie uważam że jest zbyt miękki dlatego chciałbym kupić coś większego kalibru ; a chciałbym się zmieścić w cenie 150-200zł
[2011-07-20 20:29]

Jędrula

no właśnie tak myślałem, że przesadziłem z tym 120g :) a pickera 1 mam i właśnie uważam że jest zbyt miękki dlatego chciałbym kupić coś większego kalibru ; a chciałbym się zmieścić w cenie 150-200zł


 

 

 

 

 

 



 

Na jezioro za miękki ?A po czym wnosisz ?

[2011-07-20 20:31]

ryukon1975

piszesz że chcesz łowić na wodzie stojącej lub wolno płynącej w takim wypadku po co ci c.w.120g,no chyba że chcesz daleko rzucać.W wędkach typu feeder im większy c.w. tym szczytówki mniej czułe,jeśli miałbyś rzucać na niewielkie odległości bardziej polecałbym pickera ale to moje zdanie . pozdrawiam :)




Nie zgodzę się z tą wypowiedzią mam feedery c.w. 150 g,łowiłem nimi na wodzie stojącej kiełbie i ploteczki do 20 cm każde branie było czytelne.
Twierdzenie że i większy cw tym mniej czułe szczytówki tyczy się może kijów z niskiej półki cenowej ale uwierz mi kolego że łowię jednym kijem małe płotki na wodzie stojącej i medalowe ryby w rzece.Jest firma która ma takie kije w swojej ofercie.
[2011-07-20 20:39]

krzychubus12

przy odległościach 30-40m wędka przy zacięciu ugina się na całej swojej długości i nie jestem pewny czy ryba jest zacięta - mam wrażenie, że większa część siły z zacięcia idzie w wędzisko [2011-07-20 20:39]

Jędrula

przy odległościach 30-40m wędka przy zacięciu ugina się na całej swojej długości i nie jestem pewny czy ryba jest zacięta - mam wrażenie, że większa część siły z zacięcia idzie w wędzisko

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Bo nie masz pickera o akcji szczytooooowej , posiadasz jakiegoś mameję mientkiego ! Kolego feederami łowię 14 - ście lat , pickerami 10 i na jezioro mam pickera ( chyba że zapomnę picka ) a na rzekę feederka i nic tego nie zmieni . Zawsze kupuje wędki do tych metod o akcji szczytowej i też nic tego nie zmieni , tak lubię :)

[2011-07-20 20:45]

sauber

piszesz że chcesz łowić na wodzie stojącej lub wolno płynącej w takim wypadku po co ci c.w.120g,no chyba że chcesz daleko rzucać.W wędkach typu feeder im większy c.w. tym szczytówki mniej czułe,jeśli miałbyś rzucać na niewielkie odległości bardziej polecałbym pickera ale to moje zdanie . pozdrawiam :)




Nie zgodzę się z tą wypowiedzią mam feedery c.w. 150 g,łowiłem nimi na wodzie stojącej kiełbie i ploteczki do 20 cm każde branie było czytelne.
Twierdzenie że i większy cw tym mniej czułe szczytówki tyczy się może kijów z niskiej półki cenowej ale uwierz mi kolego że łowię jednym kijem małe płotki na wodzie stojącej i medalowe ryby w rzece.Jest firma która ma takie kije w swojej ofercie.

teraz ja nie zgodzę się z kolegą myślę że jakaś ,,madra głowa,, wymyśliła wędki z różnymi c.w. żeby je dostosowywać do różnych warunków ,nie sądzę że feeder z c.w. 210g z najmiększa szczytówką będzie tak samo czuły jak feeder c.w. 60g też z najmiększą szczytówka... [2011-07-20 20:49]

nicponios

feeder light Mikado SENSEI c.w.110g 3,6m  251gramna jezioro i na rzeke> POLECAMCENA: ok. 140-160zł [2011-07-20 20:53]

ryukon1975

teraz ja nie zgodzę się z kolegą myślę że jakaś ,,madra głowa,, wymyśliła wędki z różnymi c.w. żeby je dostosowywać do różnych warunków ,nie sądzę że feeder z c.w. 210g z najmiększa szczytówką będzie tak samo czuły jak feeder c.w. 60g też z najmiększą szczytówka...

Masz kolego takie prawo a ja nie mam Cie zamiaru przekonywać że np.kij Team Daiwa Heavy Feeder 40-150 g jest dziesięciokrotnie bardziej czuły jak przykładowo Robinson Xenon do 90 g.Przerobiłem kilkadziesiąt feederów różnych firm i dowiedziałem się jednego,ciężar wyrzutowy nie mówi o kiju nic(mam na myśli feedery i właśnie czułość o której mówimy).Każda firma określa te parametry po swojemu i są ogromne rozbieżności.
[2011-07-20 21:32]

sauber

teraz ja nie zgodzę się z kolegą myślę że jakaś ,,madra głowa,, wymyśliła wędki z różnymi c.w. żeby je dostosowywać do różnych warunków ,nie sądzę że feeder z c.w. 210g z najmiększa szczytówką będzie tak samo czuły jak feeder c.w. 60g też z najmiększą szczytówka...

Masz kolego takie prawo a ja nie mam Cie zamiaru przekonywać że np.kij Team Daiwa Heavy Feeder 40-150 g jest dziesięciokrotnie bardziej czuły jak przykładowo Robinson Xenon do 90 g.Przerobiłem kilkadziesiąt feederów różnych firm i dowiedziałem się jednego,ciężar wyrzutowy nie mówi o kiju nic(mam na myśli feedery i właśnie czułość o której mówimy).Każda firma określa te parametry po swojemu i są ogromne rozbieżności.

no kazdy ma prawo do swojego zdania moje jesta właśnie takie pozdrawiam :) [2011-07-20 21:39]

szymon198226

kolego polecam ci tego kija http://allegro.pl/mitchell-elite-feeder-390-60-120-g-i1695086712.html naprawde warto posiadam ijestm bardzo zadowolony [2011-07-20 21:47]

pmizera87

Ja przy okazji chciałbym się zapytać jak używacie wędziska typu feeder na wodzie stojącej? Bo zrobił się pewien zamęt pojęciowy. Już wyjaśniam. Do tej pory w mojej świadomości i wiedzy wędkarskiej wyróżniałem 2 typy wędzisk z drgającą szczytówką jako wskaźnikiem brań, a mianowicie:

1 - picker - na wody stojące - krótkie wędzisko 2,7-3,0m i cw do 25-30g - ustawiane równolegle do brzegu (wędkarz siedzi bokiem do wody, żeby żyłka i szczytówka tworzyła kąt około 90st.);

2 - feeder - na rzeki - wędzisko dłuższe (3,3-3,6m) i mocniejsze (cw nawet do 200g) - ustawiane pionowo - "na sztorc"

Jednak  na portalu dużo czytam, że ktoś łowi feederem na wodzie stojącej. Zastanawia mnie więc jak ci Koledzy ustawiają te wędzisko? Czy tak jak pickera (patrz pkt 1) równolegle do brzegu (gdzie znajdą takie szerokie stanowiska?), czy pionowo jak na rzece?

A może to tylko taka moda na anglojęzyczne pojęcie i feederem jest nazywana każda najzwyklejsza gruntówa z koszyczkiem zanętowym i sprężyną? Swoją drogą znaczeniowo poprawne, bo ang. to feed = karmić.

Swoją drogą przydałaby się dłuższa i mocniejsza wędka z drgającą szczytówką na wody stojące, bo krótkim i delikatnym pickerem trudno zapanować nad większą rybą i często wędkarz przegrywa walkę, szczególnie z karpiami.

Tylko jak nad stojącą wodą ustawić długą wędkę z drgającą szczytówką, żeby brania były dobrze sygnalizowane, tzn., żeby kąt między szczytówką i żyłką był odpowiedni? Jak wygodnie urządzić stanowisko???

 

[2011-07-20 22:31]

nicponios

pickera kupi ktoś to wie że bedzie łowił TYLKO na jeziorach stawach i chce miec lżejszą wędkę w porównaniu do feedera (też to brałem pod uwage i mój feeder 3,6m waży zaledwie 250gram), a feedera kupi taki ktoś jak ja bo wie że bedzie łowił i na jeziorach i na rzece typu ODRA.
Moje doświadczenie o czułości jest takie że jako pierwsze wędzisko z DS był teleskopowy picker i brań płoteczek do 10cm nie było zbytnio widać,natomiast mam teraz feedera z c.w. nie za dużym 110g i łowiłem na jeziorku i drgania są fenomenalne tych malutkich płoteczek (szczytówka średniej czułości i na dodatek z włókna węglowego[TWARDSZEGO niż szklane]).Feederem na jeziorze łowię równolegle do brzegu, można na sztorc lecz lepiej jest równolegle.Co do ustawienia wędki to moje spostrzeżenie jest takie że na rzekach daje sie wędzisko na sztorc ponieważ na rzece są prądy wodne co bedzie odpowiadać za uginanie się szczytówki, nawet jak rzuce zestaw na warkocz to często mam balans szczytówki, lecz mi to nie przeszkadza bo jak ryba bierze to widać "które to które".Na koniec dodam że na jeziorku feederem łapie również ustawiając wędke na sztorc lecz tylko wtedy gdy oczekuje sporej ryby.POŁAMANIA [2011-07-20 23:07]

ayem

Czytając różnego rodzaju publikację dotyczącą feederów mogę powiedzieć , że feeder to wędka nie tylko na rzeki ale i na wody stojące , co do ustawień takich wędek to właśnie opisywano jak ustawiać je na rzekach i jak na wodach stojących czyli pionowo na rzece i równolegle w wodzach stojących. Także posiadam feedery i łowię nimi na wodach stojących a widać na nich brania najmniejszych rybek co nie znaczy , że nie zgadzam się co do opinii na temat pickera .
[2011-07-21 10:04]

Jędrula

 

Nie wiem który raz się powtórzę , może 100-etny ? Koledzy pickerem można łowić tak samo wielkie ryby jak feederem , nie wiem skąd to przekonanie , że feeder wyciągnie większą rybę na jeziorze niż picker ? Przecież wszystko zależy od żyłki i kołowrotka .

Mam kilka miejsc na żwirowniach gdzie często oprócz pięknych leszczy , płoci i karasi wchodzi karp i amur . Tam zawsze stosuję pickera z tym , że zmieniam żyłkę na 0,22 i przypon 0,18 , żyłki na kołowrotku mam 150 m .

Łowiłem tam pickerem karpie po 7 kg , amura miałem większego o kilogram , walka była wspaniała , mnie wspomnę o pięknych łopatach i wielkich wiosennych karasiach .

Teraz bracia pomyślcie , picker to prawie spining , budowa tej wędki do złudzenia przypomina spina więc pomyślcie jakiego suma , szczupala czy sandała lub bolenia można wyholować spiningiem o cw do 40 gram ???? A co do feedera to spokojnie możemy nim łowić na jeziorach z najdelikatniejszą szczytówką .

Faktycznie ułożenie kija jest kłopotliwe ale spokojnie się można ustawić nawet na małym miejscu unosząc wędkę lekko do góry i bardziej w kierunku jeziora .

[2011-07-21 11:00]

ryukon1975

Masz rację kol.Jędrula ale w odpowiedziach odzwierciedlają się przyzwyczajenia i warunki w jakich się łowi.
Ja łowię raczej tylko na rzece,w naturze mam że kij ma mieć te 150  g cw.,żeby utrzymać zestaw w nurcie długość około 4 m.Nie wyobrażam sobie siebie łowiącego pickerem,połamał bym te zabaweczkę w kilka godzin dlatego nawet na wodzie stojącej łowie feederem i wiem że można.Oczywiście chodzi mi o łowienie z nastawieniem na ryby duże bo jak ktoś chce łowić płotki to z całą pewnością lepszy będzie picker.
[2011-07-21 11:31]

kargul

na stojace wody i LEKKO plynace to tylko picker ja mam robinson carbomix3.00 40 gram tez chciałem feedre ale jak nie lowie na rzekach to poco mi icker delikatniejszy ale jak chcesz pozdro... [2011-07-21 11:46]