Lekka bolonka- co wybrać?

/ 11 odpowiedzi
Witam,mam pewien problem z kupnem lekkiej bolonki,w sklepach w moim mieście niestety niema nic konkretnego a sprzęt do którego się przymierzam mogą sprowadzić na zamówienie.Nie chcę kupować kija z obrazka więc prosił bym kolegów o ocenę poniższych wędzisk lub jakieś propozycje.Wędzisko 3.80-4.20 cw.do 30g i co najważniejsze waga max 200g,wędka będzie używana do przepływanki na rzece szerokości 30m i średnim uciągu, cena do 200pln.

http://allegro.pl/konger-impact-bolo-400-30-nowosc-2011-gratis-i1800779492.html
http://allegro.pl/wedka-konger-medalist-bolonka-4m-gratis-nowosc-i1797573143.html
http://allegro.pl/konger-arcus-bolognese-400-30-gratis-dobra-cena-i1816976258.html

Z góry dziękuję i czekam na wasze opinie i propozycje,pozdrawiam.
Romuald55

Szanowny Kolego.Nie zwracaj uwagi na to co piszą producenci i sprzedawcy sprzętu wędkarskiego.Metoda BOLOŃSKA to metoda połowu ryb na rzekach w znacznej odległości od brzegu przy użyciu stałych spławików.Polega na prowadzeniu zestawu w sposób,że żyłka jest w powietrzu a nie spływa po wodzie,żeby można było kontrolować spływ i ewentualne zacięcie.Dobór długości jest taki,żeby można było zachować tą zasadę.Im dalej prowadzi się zestaw,tym dłuższe musi być wędzisko.4-ro metrowe wędzisko nie nadaje się do tej metody,nawet jeżeli producent czy sprzedawca takiego kija nazwie bolonką.Na małe rzeki pięciometrowa to absolutne minimum.Na większe 6-8metrów. (2011/09/12 19:25)

LABEO

Teoretycznie masz absolutną rację i w pełni się z tobą zgadzam.5 metrowym kijem łowię na prostym niezarośniętym brzegu ale niestety miejsca niezawsze są wolne i trzeba szukać miejscówek między drzewami ,krzakami a tam sprawdza się kij krutszy,komfort łowienia jest znacznie obniżony ale niestety ciężko operować tam kijem 5m, jeszcze jedną istotną sprawą jest masa wędziska.Jadąc na ryby mam do pokonania  50-60 km także łowienie trwa jesienią i wiosną(tylko wtedy łowię na przepływankę)od świtu do zmierzch a niestety 5metrowa wędka waży minimum 300g + kołowrotek więc po paru godzinach naprawdę ręce opadają,dlatego też wolał bym kij poniżej 200g a będzie ciężko wyhaczyć 5m poniżej tej wagi i w tym przedziale cenowym. (2011/09/12 20:34)

Romuald55

Ja pisałem o metodzie BOLOŃSKIEJ i sprzęcie do niej.W Twoim,Kolego przypadku zwykła wędka teleskopowa i spławik przelotowy zda egzamin.Ale nie będzie to metoda bolońska. (2011/09/12 20:42)

Analos

Polecam lekkie wędziska mikado. (2011/09/14 08:22)

mopsik

popieram kolegę Analos....mikado ma fajne i lekkie kije bolonki...5 m o ile pamietam w wadze ok 220 gr.Sam używam Yorka eagle...od kilku lat i sprawuje mi się super.Lekki ok 230 gr.I też jak kupowałem patrzałem na wagę,po 10 godz ręce odpadały i bark pod kijem 300 gr.Polecam to mikado...mają kilka kijków 5 m bardzo lekkich (2011/09/14 10:31)

mopsik

i jeszcze jedno...odradzam jaxona...jeżeli nie poprawił jakości !!!kilka lat temu kupiłem tanią (ok 150) i wytrzymała mi jedna noc.pękł dolnik...ile było problemów z reklamacją...trudno opisać...ale sklep wymienił mi na robinsona...ten chociaż wytrzymał 2 lata...też popękał dolnik...drugi element od dołu...yorka wybrałem bo wyglądał mi na mocno dobrany dolnik.I fakt.ma już sporo latek i nic mu sie nie stało.A wiadomo...bolonką trzeba sporo machać.Zwróć na to uwagę przy wyborze bolonki (2011/09/14 10:39)

ichtiolog

Moim zdaniem wędka na taką rzekę to minimum 5 metrów. Mam Kongera Arcusa 6 metrów i kupiłem go głównie ze względu na wagę i dosyć niską cenę. Polecam szczerze. Zainwestuj w 5m i do tego lekki kołowrotek. Ja mam do tego b. lekki (tani=lekki grafit/plastik) i tani kołowrotek Kongera. Razem waga oscyluje w granicach 500g. (2011/09/14 12:33)

LABEO

Mój wybór padnie raczej na bolonkę Kongera Impact 500/30 długość 4.80 waga według katalogu w sklepie 204g na stronie Kongera 181g cena około 150-170pln myślę że nie będę żałował.Może macie jeszcze jakieś konkretne propozycje chętnie rozpatrzę lub może ktoś posiada taką bolonkę  ciekaw jestem opinii o niej z góry dziękuję i pozdrawiam. (2011/09/14 19:32)

mopsik

myślę że bedzie ok...5m to minimum...waga super 200 gr....do tego lekki kołowrotek i przyjemność z łowienia gwarantowana. (2011/09/21 11:03)

pineza

wbrew opiniom o firmie jaxon chce powiedziec ze mam bolonke tej  firmy juz 7 sezon długosc 6 m łowie na odrze i odziwo jest cała i dobrze sie spisuje ale kołowrotkow tej firmy nie polecam (2013/01/20 10:48)