Legitymacja PZW i regulamin PZW

/ 34 odpowiedzi
Witam, posiadam Legitymację wędkarską, nie mam 16-stu lat, czy jeśli miał bym kontrolę i łowił bym sam był bym do ukarania???
(posiadam jeszcze kartę wodnego ochotniczego pogotowia ratunkowego)

I Jeszcze druga sprawa:
Czy gdy łowię na spining mogę łowić również na spławik lub grunt??
u?ytkownik38976


Witam, posiadam Legitymację wędkarską, nie mam 16-stu lat, czy jeśli miał bym kontrolę i łowił bym sam był bym do ukarania???
(posiadam jeszcze kartę wodnego ochotniczego pogotowia ratunkowego)

I Jeszcze druga sprawa:

Czy gdy łowię na spining mogę łowić również na spławik lub grunt??


Do ukończenia 16-tu lat nie możesz łowić bez opieki osoby pełnoletniej posiadającej aktualną kartę wędkarską. Legitymacja młodszego ratownika WOPR nie daje Ci żadnych uprawnień związanych z połowem ryb. Jeśli łowisz na spining, nie możesz już łowić jednocześnie na spławik lub grunt. Musisz poczekać aż ukończysz 16 lat i będziesz pełnoprwanym wędkarzem posiadającym oprócz legitymacji, kartę wędkarską. Poszukaj na internecie, bądź zdobądź Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb (RAPR) i tam wszystkiego dokładnie sie dowiesz co Ci wolno, a czego póki co jeszcze nie. 

(2010/05/30 14:31)

Sniper64


Witam, posiadam Legitymację wędkarską, nie mam 16-stu lat, czy jeśli miał bym kontrolę i łowił bym sam był bym do ukarania???
(posiadam jeszcze kartę wodnego ochotniczego pogotowia ratunkowego)

I Jeszcze druga sprawa:
Czy gdy łowię na spining mogę łowić również na spławik lub grunt??

Witaj...młodszy kolego po kiju:) - Kolega ,,mastiff '' już ci dokładnie wyjaśnił co i jak:) a ja ze swojej strony,Proszę postaraj się o tą cieniutką książeczkę o której również była mowa,tam nie ma dużo do czytania,ale jest to RAPR który wiele ci powie co mażesz,a czego nie! to podstawa wędkowania na wodach PZW Serdecznie Pozdrawiam i życzę miłej lektory:) (2010/05/30 20:22)

u?ytkownik29889


Coś mi tu nie gra.

Z tego weim to chyba może łowić sam jak ukończył 14 lat ale tylko w porze dziennej w nocy z opiekunem. Tak głosi o tym RAPR

AAA i kol....mastiff... po co ma czekać przecież kartę może już mieć jak będzie miał ochotę na wyrobienie nic nie stoi na przszodzie.

(2010/05/30 20:35)

u?ytkownik24522


Od 14 lat z opiekunem a od 16 samodzielnie a on jeszcze nie ma 16 lat. Może sie myle ???

(2010/05/30 20:39)

u?ytkownik24522


. Prawo do samodzielnego wędkowania ma wędkarz, który ukończył 14 lat, z tym Ŝe
młodzieŜ do 16 lat nie ma prawa do wędkowanie w porze nocnej bez nadzoru osoby
uprawnionej do opieki.
5. Członek PZW do 14 lat ma prawo wędkować z następującymi ograniczeniami: w
ramach własnego łowiska, zgodnie z limitem ilościowym i wagowym, wyłącznie pod
nadzorem osoby uprawnionej do opieki.
6. MłodzieŜ niezrzeszona w wieku do 14 lat ma prawo wędkować:
a) w ramach uprawnień i dziennego limitu połowu ryb swojego opiekuna metodą
spinningową lub muchową. Przekazanie uprawnień nie wyklucza wędkowania
opiekuna na jedną wędkę.
b) w ramach uprawnień stanowiska i dziennego limitu połowu ryb swojego opiekuna,
mają prawo wędkować dwie osoby, kaŜda na jedną wędkę. Udostępnienie
stanowiska i limitu dwóm osobom nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną
wędkę.
(2010/05/30 20:42)

Sniper64


. Prawo do samodzielnego wędkowania ma wędkarz, który ukończył 14 lat, z tym Ŝe
młodzieŜ do 16 lat nie ma prawa do wędkowanie w porze nocnej bez nadzoru osoby
uprawnionej do opieki.
5. Członek PZW do 14 lat ma prawo wędkować z następującymi ograniczeniami: w
ramach własnego łowiska, zgodnie z limitem ilościowym i wagowym, wyłącznie pod
nadzorem osoby uprawnionej do opieki.
6. MłodzieŜ niezrzeszona w wieku do 14 lat ma prawo wędkować:
a) w ramach uprawnień i dziennego limitu połowu ryb swojego opiekuna metodą
spinningową lub muchową. Przekazanie uprawnień nie wyklucza wędkowania
opiekuna na jedną wędkę.
b) w ramach uprawnień stanowiska i dziennego limitu połowu ryb swojego opiekuna,
mają prawo wędkować dwie osoby, kaŜda na jedną wędkę. Udostępnienie
stanowiska i limitu dwóm osobom nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną
wędkę.


..Panowie:) bo zakręcimy młodszego kolegę..:-) (2010/05/30 20:52)

u?ytkownik29889


CZyli jak ma ukończone 14 lat może sam tylko w dzień.

AAAA i jeżeli ma już skończon 14 lat musi juz posiadać kartę wędkarską tak mówi RAPR

 

 

(2010/05/30 21:00)

u?ytkownik38976


Oczywiście @Tomikan, dlatego poleciliśmy z kol. @Sniper64 lekturę RAPR. Powinen to mieć każdy, zwłaszcza młody wędkarz. (2010/05/30 21:03)

Sniper64


Oczywiście @Tomikan, dlatego poleciliśmy z kol. @Sniper64 lekturę RAPR. Powinen to mieć każdy, zwłaszcza młody wędkarz.



dokładnie...:) z uwagi na to jak się teraz przeprowadza egzaminy!!! na kartę wędkarską! Trochę to nie tak...bo często takim egzaminem(na sztukę) robi się krzywdę! Świerzemu wędkarzowi....:(
i stąd tyle pytań! podstawowych pytań:) (2010/05/30 21:38)

Kleik


Pełnej karty wędkarskiej nie mogę wyrobić.
Mam 15lat, pełną kartę wędkarską można wyrobić od 16-stego roku życia.
Trochę mnie "zakręciliście" to w końcu w dzień mogę łowić sam czy nie???
Mówiąc dzień macie na myśli 03:00 rano?? (2010/05/31 15:25)

u?ytkownik24522


Pełnej karty wędkarskiej nie mogę wyrobić.
Mam 15lat, pełną kartę wędkarską można wyrobić od 16-stego roku życia.
Trochę mnie "zakręciliście" to w końcu w dzień mogę łowić sam czy nie???
Mówiąc dzień macie na myśli 03:00 rano??


KOL. samemu od świtu do zmroku (2010/05/31 15:28)

u?ytkownik29889


Pełnej karty wędkarskiej nie mogę wyrobić.
Mam 15lat, pełną kartę wędkarską można wyrobić od 16-stego roku życia.
Trochę mnie "zakręciliście" to w końcu w dzień mogę łowić sam czy nie???
Mówiąc dzień macie na myśli 03:00 rano??



Możesz mieć kartę i w wieku 10 lat Młodzież jest tylko zwolniona z posiadania karty,a nie że nie może jak będziesz chciał to możesz wyrobić i nikt Ci nie może zabronić jedynie podpisy musi złożyć osoba pełnoprawna jako opiekun. (2010/05/31 16:21)

u?ytkownik17888


Witam, posiadam Legitymację wędkarską, nie mam 16-stu lat, czy jeśli miał bym kontrolę i łowił bym sam był bym do ukarania???
(posiadam jeszcze kartę wodnego ochotniczego pogotowia ratunkowego)

I Jeszcze druga sprawa:

Czy gdy łowię na spining mogę łowić również na spławik lub grunt??


Do ukończenia 16-tu lat nie możesz łowić bez opieki osoby pełnoletniej posiadającej aktualną kartę wędkarską. Legitymacja młodszego ratownika WOPR nie daje Ci żadnych uprawnień związanych z połowem ryb. Jeśli łowisz na spining, nie możesz już łowić jednocześnie na spławik lub grunt. Musisz poczekać aż ukończysz 16 lat i będziesz pełnoprwanym wędkarzem posiadającym oprócz legitymacji, kartę wędkarską. Poszukaj na internecie, bądź zdobądź Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb (RAPR) i tam wszystkiego dokładnie sie dowiesz co Ci wolno, a czego póki co jeszcze nie. 



(2010/05/31 23:33)

u?ytkownik17888


Witaj mastiff

Widzisz jakoś nikt nie pisze ze wprowadzasz ludzi w błąd, pamiętasz jak bardzo krytykowałeś mój post.Pisałem Ci nie denerwuj się nie warto.
Pozdrawiam i życzę Ci dużo spokoju (2010/05/31 23:39)

pawsaj


mozesz łowic tylko jak masz karte wyrobienie karty kosztuje bodajze 100 zl z oplatami i egzamin pozatym 10 zl legitymacja mozesz łowic sam tylko w dzien czyli od 6 rano do 22 pozniej juz tylko z opiekunem i na jedna wedke na dwie nie mozesz (2010/06/02 13:58)

u?ytkownik29889


mozesz łowic tylko jak masz karte wyrobienie karty kosztuje bodajze 100 zl z oplatami i egzamin pozatym 10 zl legitymacja mozesz łowic sam tylko w dzien czyli od 6 rano do 22 pozniej juz tylko z opiekunem i na jedna wedke na dwie nie mozesz



buhahahaha (2010/06/02 14:01)

robcik


mozesz łowic tylko jak masz karte wyrobienie karty kosztuje bodajze 100 zl z oplatami i egzamin pozatym 10 zl legitymacja mozesz łowic sam tylko w dzien czyli od 6 rano do 22 pozniej juz tylko z opiekunem i na jedna wedke na dwie nie mozesz


Z tego wynika że wiele osób wędkuje nie znając RAPR :( . Pogratulować . (2010/06/02 14:52)

robcik


Karta wędkarska wydawana jest osobom dorosłym i młodzieży od lat 14 przez starostwo powiatowe, właściwe ze względu na miejsce zamieszkania wędkarza.

Aby otrzymać ten dokument, należy zdać egzamin z przepisów dotyczących wędkowania – obejmuje on zwykle znajomość przepisów ochronnych, wymiarów, limitów ilościowych i wagowych połowu, zasad zachowania na łowisku oraz innych zakazów i nakazów. Prawo do egzaminowania kandydatów na wędkarza ma Polski Związek Wędkarski, a także kilka innych stowarzyszeń.
Po zdanym pomyślnie egzaminie kartę odbiera się w wydziale ochrony środowiska właściwego starostwa powiatowego.

Czyli jednym z warunków oprócz zdanego egzaminu itp. jest ukończenie 14 lat
Mając kartę wędkarską młody człowiek który ukończył 14 lat może łowić ryby samodzielnie , ale tylko w od świtu do zmierzchu .

Młody człowiek posiadający kartę wędkarską
do ukończenia 16 lat nie ma prawa do wędkowania w porze nocnej bez nadzoru osoby uprawnionej do opieki. (2010/06/02 15:08)

robcik


Oczywiście do ukończenia 14-go roku życia młody człowiek może wędkować z następującymi ograniczeniami:
w ramach własnego łowiska, zgodnie z limitem ilościowym i wagowym, wyłącznie pod
nadzorem osoby uprawnionej do opieki.

Oczywiście opiekun musi posiadać uprawnienia do amatorskiego połowu ryb (karta wędkarska).

(2010/06/02 15:17)

u?ytkownik29889




Oczywiście opiekun musi posiadać uprawnienia do amatorskiego połowu ryb (karta wędkarska).

 





z tego co wiem nie musi różnie jest to interpretowane, lecz w przepisach tego nie ma. Jedynie pod nadzorem uprawnionej do opieki, i nie jest powiedziane nigdzie w przepisach, że opiekun musi posiadać uprawnienia do wędkowania.

 

 

no a ten wpis kol...pawsaj.... to mnie rozłożył.

 

Teraz mam pytanie jak są przeprowadzane egzaminy i wydawane uprawnienia do połowów młodzieży, że po wybraniu tegompapieru takie pytania są zadawane. Pozatym widzi się sporo młodzieży w wieku do 16 roku na zasiadkach nocnych z kolegami równie w podobnym wieku.

 

P.S sarszy kolega z kartą wędkarska NIE JEST PEŁNOPRAWNYM OPIEKUNEM  CHYBA ŻE PEŁNOPRAWNY OPIEKUN WYRAZI NA TO ZGODĘ I DA TO NA PIŚMIE.

(2010/06/02 16:32)

robcik


Chodzi o osobę dorosłą :) Ja wiem że można to dwojako rozumieć :) (2010/06/02 16:36)

robcik


A co do uprawnień , żeby legalnie łowić opiekun powinien je posiadać . (2010/06/02 16:37)

u?ytkownik38976


Witaj mastiff

Widzisz jakoś nikt nie pisze ze wprowadzasz ludzi w błąd, pamiętasz jak bardzo krytykowałeś mój post.Pisałem Ci nie denerwuj się nie warto.

Pozdrawiam i życzę Ci dużo spokoju

Zachowaj ironię dla siebie. Pisząc to, nie brałem pod uwagę tego, że posiada ktoś taki kartę wedkarską, a łowi jedynie pod opieką osoby pełnoletniej posiadającej opłaconą kartę. A ze spokojem daję sobię rade, zmartwienia niepotrzebne.

(2010/06/02 18:46)

Kleik


W miejscowości ,której mieszkam nie są przeprowadzane egzaminy na kartę wędkarską, wystarczy:
Mieć ukończone 16lat
Podać dane i zapłacić, po koło tygodnia kartę można odebrać w starostwie chyba. (2010/06/02 21:33)

u?ytkownik38976


W miejscowości ,której mieszkam nie są przeprowadzane egzaminy na kartę wędkarską, wystarczy:
Mieć ukończone 16lat

Podać dane i zapłacić, po koło tygodnia kartę można odebrać w starostwie chyba.

ALE JAJA.......! A prawko też tak można? To ja sie przeprowadzam! (prawko mam, mam...)

(2010/06/02 21:41)