Łapanie na wiecej niż dwie wędki - przepisy PZW

/ 61 odpowiedzi
Witam.
Ostatnio siedząc na rybach nie potrafiłem odpowiedzieć sobie na jedno pytanie. Dlaczego można łapać tylko na dwie wędki? Skoro mamy określone ile możemy łapać, ile zabrać, jakie okresy ochronne itp. Prawie zawsze łapie tylko jedną spławikówką. Ale czasami mam ochote rzucić jedną wędke na żywca(jak mam), i na przykład jak ostro wieje wiatr dwie gruntówki na leszcza. Łącznie są trzy wędki a więc niezgodnie z RAPR. Jak jest za to kara i o co w tym chodzi?
mieciu79

Z tego co się orientuję to 50 zł mandacik za trzecią wędkę albo ci ją zabiorą.PZW powinno zrobić dopłatę za dodatkowe patyki i po problemie.Na j.Bronków woj.Lubuskie,jest to akwen prywatny płaci się od ilości wędek za jeden kij 2,5 zł. (2008/11/06 21:17)

Zdzichu

Witam! Niestety(dla Ciebie) wg.regulaminu PZW łowimy tylko na dwie wędki, spod lodu na jedną, a spinningując nie wolno jednocześnie stosować innej metody.Uważam, iż to wystarczająco i nie widzę wędkowania na 3-4 wędki.Rafal nie używaj słów "łapać", a raczej poławiać, wędkować, złowić itp.Bez obrazy "łapać" to raczej muchy. Pozdro... (2008/11/06 22:28)

użytkownik3921

Witam! Właśnie takie przepisy odróżniają wędkarzy od rybaków i kłusowników. Nie chcę cię w żaden sposób urazić, ale sam przyznaj, że prawdziwym sensem wędkowania jest poznanie zwyczajów ryb, przechytrzenie ich i skłonienie do wzięcia naszej przynęty, a nie nałowienie kilogramów mięsa... Rozumiem, że zastosowanie kilku wędek naraz, ułatwiłoby wypróbowanie różnych przynęt jednocześnie, czy też szukanie ryb na różnych odległościach, jednak miałoby to więcej wspólnego z hurtowym odłowem niż aktywnym hobby. Sama obsługa więcej niż dwóch wędek staje się często dość kłopotliwa przy jednoczesnym braniu- dwie jeszcze można jakoś opanować bez męczenia ryby- trzecia staje się już samołówką (zabronioną przez RAPR). Wierz mi, w większości przypadków całkowicie starcza jedna wędka. Pamiętam, że w czasach nie tak bardzo jeszcze odległych, gdy główną motywacją wędkowania było dla mnie urozmaicenie diety mojej rodziny, prawie zawsze posługiwałem się jedną wędką choćby dlatego, że ułatwiało to aktywne poszukiwanie ryb i częstą zmianę łowiska. Bardziej starałem się znaleźć takie miejsce i sposób, żeby druga wędka była niepotrzebna. Moim zdaniem takie właśnie postępowanie powinno charakteryzować prawdziwych wędkarzy. Łowienie na kilka wędek jest dozwolone na wielu akwenach komercyjnych, spróbuj kiedyś tam połowić, a przekonasz się, że nie ma to większego sensu poza może zasiadką na wielkiego karpia. Nawiązując jeszcze do kary za stosowanie większej ilości wędek, to moim zdaniem największą karą w przypadku kontroli jest...WSTYD, że nie potrafiłem złowić ryby na jedną wędkę! A całkiem poważnie -na wodach PZW kara oscyluje od ostrzeżenia, kary od 50zł wzwyż, aż do wykluczenia z PZW( przy nagminnym łamaniu przepisów). Pozdrawiam i nie warto zawracać sobie głowy dodatkowymi wędkami, gdy ryba nie bierze, lepiej dowiedzieć się dlaczego nie bierze. (2008/11/06 22:28)

Kiris

Przepisy w tej materii są jednoznaczne. Osobiście zdarza mi się łowić na dwie wędki, ale w zasadzie stosuję tylko jedną. Dlaczego? Wynika to z mojego doświadczenia i wcale nie hipotetycznych sytuacji kiedy jest podwójne branie. Chyba, że ktoś chce "pozyskać" mięsko. Niech łowi i na dziesięć, ale wtedy będzie zwykłym kłusolem z nieograniczonym apetytem!! (2008/12/11 22:24)

marianmc2

Przepisy pozwalają nam na wędkowanie taką ilością wędek a nie inną i uważam, że to w zupełności wystarczy. Śmieszne jest podejście do tego tematu, kiedy ktoś twierdzi, że jest to dla niego problem. ironicznie: zaklepmy sonie rano 200m lini brzegowej, ustawmy 20 wędek i spacerujmy w tę i z powrotem wtedy żadna sztuka się nie przedrze. Hehe. (2008/12/13 09:27)

kazik

Ja to pytanie zadawałem już wiele lat temu jeszcze w PRLu i odpowiedz jaką dostawałem to że przy intensywnych braniach wędkarz nie nadąży zacinać i wyjmować ryby. A tak naprawdę jakiś mądry tak sobie wymyślił i wprowadził do regulaminu połowu ryb i tak zostało. Uważam że jeżeli podnieśli ceny za wędkowanie to chociaż powinno się łowić jak w Zachodniej Europie na 3 wędki . No w końcu przepisy powinny być jednakowe w całej Unii.
Zmiana ilości wędek pociąga za sobą zmiany w regulaminie i to w kilku punktach co stwarza pewną trudność dla naszych władz PZW. (2008/12/13 19:40)

pekinczyk

Poza ogólno dostępnymi łowiskami PZW korzystam z łowisk komercyjnch,niektóre z nich są dosyć intensywnie zarybiane.łowienie na więcej niż dwie wędki jest dosyc kłopotliwe ,bardzo często zdarzają się dwa albo trzy brania równocześnie. (2009/01/17 20:35)

rysiek38

dwie wedki wystarcza a czesto lowie na jedna co do limitu to latwiej przylapac kogos kto ma 3 kije niz sprawdzic czy niema zlowionych ryb w krzakach (2009/01/17 21:21)

rysiek38

ale jedno ale-mysle ze mogla by powrocic trzecia wedka w sytuacji gdy lowie z dziecmi-tak jak bylo kiedys,niewiem czemu to zmieniono (2009/01/17 21:24)

użytkownik1805

Opiszę Ci pewne zdarzenie z mojego życiorysu wędkarskiego,dlaczego nie dwie wędki.Było to na początku lat siedemdziesiątych,łowiłem okonie na dwie wędki żywcowe,na jeziorze Śniardwy pomiędzy wyspami.Przynęta żywa ukleja.Okonie brały fantastycznie.Raz na jedną wędkę,raz na drugą.Do momentu kiedy wzięły równocześnie. Ja też zacinam rónoczesnie! I problem którą ręką mam kręcić kołowrotkiem! Odłożyłem jedną wędkę. Wyholowałem okonia ok.40 cm.Biorę drugą wędkę.Nic. Ani uklejki ani okonia.Postanawiam łowić tylko na jedną wędkę. Złowiłem w on czas kilkanaście okoni! Czy używając dwóch wędek złowiłbym więcej okoni?Wątpię.Jeżeli ryby nie biorą,to nie ważne ile ma się wędek i tak pewnie nic się nie zlowi. Z wiekiem nabiera się doświadczenia i najczęściej wystarcza jedna wędka,z wyjądkiem może zasiadki gruntowej.Liczy się jakoś nie ilość.Na poczatku swojej przygody wędkarskiej,też mnie kusiło,aby rozwijać więcej niż dwie wędki. To przechodzi.Wierz mi.Teraz najczęściej używam jednej wędki nie zależnie od metody.PS.Były takie czasy kiedy ryby brały prawie na wszystko i było ich dużo! Komu to przeszkadzało?! (2009/01/17 22:53)

krzkwi5

MYSLĘ KOLEGO ŻE ODPOWIEDZ JEST PROSTA JEŻELI KTOŚ WEDKUJE TO NA BANK MA W ZAPASIE JAKIEŚ WĘDKI ,JA OSOBISCIE WOŻĘ ZE SOBĄ 4-5 ZESTAWÓW W POKROWCU ,WYOBRAŻ SOBIE BRZEG JEZIORA GDZIE SIEDZI 10-CIU WĘDKARZY I KAŻDY ROZŁOŻY WSZYSTKO CO MA , A JUŻ NIE WSPOMINAM O RZECE NARWI GDZIE CO PARĘ METRÓ KTOŚ SIEDZI NA PRZESTRZENI KILKU KILOMETRÓW OBAWIAM SIĘ ŻE BYŚMY SIĘ NAWZAJEM ZŁOWILI
POZDRO (2009/03/13 11:40)

kalmar

proszę ciebie, z tej przyczyny, że samołapy to kłusownictwo :) a dwie ręce to i tak mało jak na dwie wędki, a trzy to jeśli masz nogi sprawne jak szympans ;) tylko jakby ciebie rybki pociągnęły :) to tyłkiem byś szorował po brzegu ;) (2009/03/13 13:09)

użytkownik7474

ja na ten przepis nie narzekam ale patrząc na to z innej strony wątpliwość kolegi Rafała wcale nie jest bez sensu. Jeśli mówimy o rozsądnym wędkarzu to nie zarzuci 3 wędek jeśli ma problem z obsługą dwóch ale jeżeli ktoś poluję np na ogromnego suma gdzie branie zdarza się 2 razy w ciągu nocy to raczej powinien nadążyć z obsługą trzech i więcej wędek. jeśli taki ktoś zarzuci trzy wędki i zachowa wszystkie przepisy co do wymiarów i limitu dobowego to na pewno nie nazwał bym go mięsiarzem. Jednak przepisy są jednakowe dla rozsądnych jak i tych bardziej pazernych stąd taki a nie inny przepis. (2009/03/13 15:08)

brzana1

Kilka lat temu trafiliśmy z kolegą nad Wisłę,mieliśmy ze sobą trzy wędki gdyż uważaliśmy że bez problemu jesteśmy w stanie je upilnowac. Gdy zaczęło się rozwidniać i rozpoczeły się brania to nie wiedzieliśmy którą wędkę mamy łapać. Brania były jednocześnie na wszystkie trzy. Prawdziwe wędkowanie rozpoczeło się dopiero wtedy gdy mieliśmy do dyspozycji po jednej wędce.Dlatego jestem przeciwnikiem wędkowania na więcej niż dwa kije. (2009/03/18 20:17)

burza10000

Ja nie jestem za wedkowaniem na więcej niż trzy wedki bo jeśli zdaży się się branie na oba kije to i tak jest co robic a co dopiero na trzy lub więcej (2009/03/18 20:27)

fabis

REGULAMIN ŚWIĘTA SPRAWA.Nie wyobrażam sobie wędkowania na więcej niż dwie wędki. Na której wędce zaciąć rybę jak mam brania na np.trzech wędkach? trudne pytanie prawda? dlatego ja wędkuje tylko jedną,no chyba że wędkuje feederem i też nie zawsze. pozdrawiam. (2009/03/19 17:57)

użytkownik8975

Jeżeli pozwolą Kolegom wędkować na kilka wędek,to ja jestem na tak.Bo może się zdażyć że przepisy się zmienią.Ale na boga prosze was nie pozabijajcie się przy tym.Pozdrówko (2009/03/19 22:29)

rafal_anyszka

WITAM
Powiem szczerze, że temat ten mnie zaskoczył. Generalnie sytuacja, którą opisywałem na początku była hipotetyczna i mija się z prawdą. Bardziej interesowała mnie odpowiedź na moje pytanie na końcu postu. Celem tego postu nie było to żeby dowiedzieć się, jaki to ja morderca ryb bądź nieudacznik, który nie umie łowić ryb ( przepraszam za słowo łapać - mój błąd:-/ ). Celem było pokazanie pewnego tematu, z którym spotkał się mój chrzestny. Całą historie opublikuje w artykule, który przygotowałem, ale najpierw poczekam na artykuł znanego na tym portalu Pana Jurka z Płocka. Powiem szczerze, że dziękuje wszystkim za wpisy do tego postu. Każdy z nich ma sens i przyda mi się do artykułu, lecz tylko jeden (prawie) odpowiada na moje pytanie.

Zadam pytanie jeszcze raz!
Jaka jest kara za jeden bądź więcej kijek nad wodą? (2009/03/19 23:15)

użytkownik8129

krzywi5 Popieram dokładnie tak samo myślę pojechał by sobie jakis napaleniecz całym sprzętem to by miejsca dla innych zabrakło (2009/03/20 09:17)

użytkownik8975

A dołożył bym takiemu tym kijkiem po skóże co by mu dobrze do główki weszły przepisy.Pozdrawiam (2009/03/20 11:18)

użytkownik9239

Gdyby było konkretne pytanie tylko o karę o łowienie na 3 wędki to może by były i konkretne odpowiedzi .Na samym wstępie jest pytanie dlaczego można łowić tylko na dwie wędki. Taki jest regulamin i jeśli wykracza coś po za niego można podciągać pod kłusownictwo.Więc nie dziwie się niektórym że są poddenerwowani takim pytaniem. (2009/03/20 14:45)

użytkownik9529

Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb jest napisany na podstawie ustawy o Rybactwie Śródlądowym i coś mi się wydaje że obowiązuje na terenie całej RP . w tej kwestii powinien wypowiedzieć się prawnik (2009/03/20 15:14)

brzana1

Podczas nocnej kontroli na Wiśle z PSR złapaliśmy gościa który miał zastawione cztery wędki. Kara którą otrzymał to 200 zł,po 100 za kij. Myślę że o to Ci chodziło (2009/03/20 15:16)

użytkownik908

Wykroczenie jest to czyn zabroniony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia pod groźbą kary aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 5000 zł lub nagany. Katalog wykroczeń wędkarskich znajduje się w art. 27 ustawy o rybactwie śródlądowym. Jednym z najczęściej spotykanym wykroczeniem wędkarskim jest to:
dokonywanie połowu ryb przy użyciu więcej niż dwóch wędek jednocześnie, a w przypadku ryb łososiowatych i lipieni – więcej niż jednej wędki.
Kwestię wysokości mandatów za wykroczenia wędkarskie rozstrzyga rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 24 listopada 2003 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń (Dz.U. Nr 208, poz. 2023), które obejmuje kwalifikację prawną z art. 27 ustawy o rybactwie śródlądowym.

Wysokość mandatów:
Art. 27 ust. 1 pkt 1:
Dokonywanie amatorskiego połowu ryb bez posiadania wymaganych dokumentów 200 zł.
Art. 27 ust. 1 pkt 2:
Dokonywanie amatorskiego połowu ryb:
1. o wymiarach ochronnych 100 zł,
2. w okresie ochronnym 200 zł,
3. w odległości mniejszej niż 50 m od budowli i urządzeń hydrotechnicznych piętrzących wodę 100 zł,
4. łososiowatych i lipieni – więcej niż jedną wędką 200 zł,
5. wędką w odległości mniejszej niż 50 m od rozstawionych w wodzie narzędzi połowowych uprawnionych do rybactwa 200 zł,
6. wędką w odległości mniejszej niż 75 m od znaku oznaczającego dokonywanie podwodnego połowu ryb kuszą 100 zł,
7. wędką przez podnoszenie i opuszczanie przynęty w sposób ciągły,
z wyjątkiem łowienia ryb pod lodem, 200

ponieważ w opracowanym taryfikatorze nie wymieniono
- więcej niż dwoma wędkami, ocenie o wysokości mandatu pozostawiono organom kontrolującym (często taki nakładany mandat wynosi od 50 do 200 zł )

na tomiast zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 95 § 1 k.p.w.,
postępowanie mandatowe prowadzi Policja, a inne organy, gdy przepis szczególny tak stanowi. Do grona innych organów należą m.in.: strażnicy Państwowej Straży Rybackiej, strażnicy Państwowej Straży Łowieckiej, funkcjonariusze Straży Parku Narodowego oraz strażnicy leśni. (2009/03/20 15:56)

misie

O wysokości mandatów nakładanych za pewne wykroczenia mówi „mandatownik”, czyli Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów dnia 24 listopada 2003 roku. (Dziennik Ustaw 208 poz. 2022 i 2023) Wydaje mi się, że nie było jeszcze nowelizacji. Dla wędkarzy istotne podpunkty to 36 do 51 a szczególnie 52:-) (2009/03/20 15:59)