Zaloguj się do konta

Ładowarka do żelowego akumulatora

utworzono: 2013/05/10 20:50
koles

Witam mam pytanie do zorientowanych Kolegow. Czy do aku zelowego w przedziale 90-110AH odpowiednia bedzie ladowarka 5A-12V??  Pytam poniewaz mam taki prostownik oczywiscie odpowiedni do zelowki ale 5A. Na allegro jesli popatrzec w ogloszenia sprzedazy aku zelowego sprzedawca pisze " zalecana ladowarka 8A-10A" ale ten sam sprzedawca w innym ogloszeniu sprzedajac taki aku w zestawie laczy go z 5A.
Czytalem wypowiedzi Kolegow co do tego, jakich ladowarek uzywac do aku zelowych, to w przykladach byly podawane 15A a nawet 20A. 
Chodzi mi o to, czy mam sie pozbyc tej 5A bo bedzie za slaba i zakupic mocniejsza, czy ta 5A-tka jest odpowiednia i moge jej spokojnie uzywac.
Z gory dziekuje za pomoc i pozdrawiam. [2013-05-10 20:50]

Witam, z tego co mi wiadomo jesli masz za słaby prostownik względem baterii to ładowanie musi byc odpowiednio dłuższe, ale ma to swoje plusy bo wydłuża żywotność baterii. Najlepiej to kup sobie uniwersalny prostownik(bezobsługowy), czyli podłączasz i on sam się dostroi do baterii a po zakończonym ładowaniu zasygnalizuje Ci diodą. Pozdrawiam. [2013-05-10 21:45]

urwis83

Witam, ja mam akumulator 60Ah i do tego kupiłem ładowarkę 4A. Faktem jest że całkowicie rozładowany akumulator powinien ładować się tą akurat ładowarką około 30 godz. ale mi to nie przeszkadza bo codziennie nie jestem na wodzie. Pozdrawiam. [2013-05-11 08:51]

Pawelski13

Ogólnie jest przyjęte żeby dobierać ładowarkę tak aby miała możliwość ładowania baterii prądem o natężeniu wielkości 1/10 pojemności akumulatora. W Twoim przypadku odpowiednia ładowarka powinna mieć możliwość ładowania prądem ok 10A. Ale tak jak napisał kolega powyżej swoją będziesz ładował dłużej. Pamiętaj również aby tego typu akumulatory ładować ładowarką automatyczną napięciem 14,5V.
[2013-05-11 09:20]

kedzio

Ja do żelu 110A używam ładowarki 7 stopniowej 15 A. Myślę, że 5 A to nieco mało, choć z pewnością baterię naładuje. Myślę też, że gdybyś kupił podobną do mojej tylko o próg słabszą, tzn. 10 A, byłby to dobry wybór. Nie chodzi tylko o tempo ładowania, ale też o optymalne wartości prądów. Przy ładowarkach procesorowych jest to ważne. Poza tym takie ładowarki procesorowe doskonale "dbają" o akumulator. 

Polecam ci UltiPower 10A - poczytaj sobie jej opisy. Chodzi mi o cykle ładowania i konserwacje akumulatora. Do żelu jest spuper. Polecam, ale trzeba wydać kawałek złota. Jednak warto.

Ja kupiłem tę droższą 15 A, ale wystarczyła by z powodzeniem ta 10A. No i jest trochę tańsza.

http://www.sonarsklep.pl/ladowarka-ultipower-10a-12v-metal-mikroprocesorowa-regeneruje-konserwuje-etapowa-p-622.html

[2013-05-11 12:38]

A co sądzicie o Bosch c3 oraz CTEK MXS 5.0 pod aku Haze 110 Ah? Ludzie ponoć chwalą te ładowarki a i ich cena jest bardzo przystępna.
[2013-05-11 13:09]

koles

Dziekuje Kolegom za odpowiedz i pozdrawiam serdecznie. [2013-05-11 14:37]

PiernikTorunski

Cześć Mariuszu, stoję przed tym samym problemem, mało tego mam aku Haze 110 amp , czy podjąłes już decyzje ? Ja pozyczylem na razie od kolegi prostowniki firmy Stef-Pol EST -514 15A/12V  maja dobre opinie i kosztują 199zl. Sam zastanawialem sie nad Boschem C3 ale nie wiem czy to dobry wybór ? Pzdr.  [2013-05-11 23:30]

koles

Cześć Mariuszu, stoję przed tym samym problemem, mało tego mam aku Haze 110 amp , czy podjąłes już decyzje ? Ja pozyczylem na razie od kolegi prostowniki firmy Stef-Pol EST -514 15A/12V  maja dobre opinie i kosztują 199zl. Sam zastanawialem sie nad Boschem C3 ale nie wiem czy to dobry wybór ? Pzdr. 





Siemka kazdy elektryk mowi ze lepiej dluzej ladowac a mniejszym amperazem bo to lepiej dla aku, no sam nie wiem Koledzy uwazaja ,ze lepiej kolo 10A dla AKU 100, jeszcze przemysle. pozdro  [2013-05-12 15:56]

grzegorz1977

ja mam bosch c7 kupioną do samochodu, co prawda nie mam jeszcze aku, dopiero robię zakupy ale napisane jest że do żelowego jak najbardziej i zamierzam nią ładować [2013-05-12 18:41]

berthold

A co sądzicie o Bosch c3 oraz CTEK MXS 5.0 pod aku Haze 110 Ah? Ludzie ponoć chwalą te ładowarki a i ich cena jest bardzo przystępna.

ctec to są szwedzkie ładowarki jedne z najlepszych bosch się do nich nie umywa i jeszcze jedno te ładowarki ładują prądem non stop na maxa aż do naładowania nie tak jak zwykłe transformatorowe i spokojnie wystarcza 5 A na akumul 100- 150 ah
[2013-05-12 19:01]

kedzio

No to widać, że koledzy nie wiecie raczej nic na temat akumulatorów żelowych i ich ładowania. W ładowarkach tzw "inteligentnych" nie chodzi wcale o ładowanie stałym napięciem, ani maksymalnym prądem w cyklu ciągłym. I nie można tu zastosować tej samej zasady, co przy zwykłych prostownikach do aku. samochodowych. 

To są ładowarki impulsowe! Dlatego ważne jest odpowiednie dobranie parametrów ładowarki. Lepiej ładować żel ładowarką która podaje impulsy o odpowiedniej wartości, niż zaniżone. Akumulator gorzej zniesie ładowanie słabą ładowarką, niż tą, która podoła jego potrzebom.

No i dodatkowo ma tu zastosowanie metoda odwrotnego pulsu, co odsiarcza i chroni akumulator przed zasiarczeniem. 

Dobra ładowarka najpierw testuje baterię, potem sama ustawia się na odpowiednie parametry i przygotowuje akumulator do ładowania porządkując strukturę elektrolitu, potem ładuje optymalnie dobranym prądem o stałej wartości do około 80% pojemności, potem znów testuje i ładuje do końca już tylko stałym napięciem, ale o spadającej wartości prądu. Wtedy wyłącza się ładowanie a ładowarka czuwa nad stanem naładowania i w razie potrzeby podaje impulsy konserwujące.

I tu jest pies pogrzebany, że czasem jest potrzebny prąd o dość wysokich wartościach, co właśnie jest wykładnią dotyczącą maksymalnych parametrów prądowych ładowarki wobec pojemności akumulatora.

Poza tym żelowe akumulatory potrzebują wyższego napięcia ładowania, niż kwasowe.

Zapomnijcie o ładowarkach o niskich parametrach, bo to już nie ta technologia co kiedyś. Jeśli chcecie mieć baterię na długie lata, sprawną i dobrze doładowaną, dobierajcie ładowarki według zaleceń producenta. Według mnie, do akumulatorów 90-130 Ah odpowiednia ładowarka będzie miała 10-15 A. 10A wystarczy, a 15 A będzie git. Oczywiście możecie używać i 5 amperowych Ale wtedy ładowanie dużego akumulatora będzie trwało nawet kilka dni. Wybór należy do was.  :)

[2013-05-12 21:43]

covent

Posiadam- sprzęt półprofesjonalny, zresztą używam go w pracy- nadaje się idealnie, jest w pełni automatycznym prostownikiem do wszelkiej maści akumulatorów; suchych, mokrych, żelowych, AGM i bóg wie jeszcze jakich:) duży plus to, że jest bardzo poręczny i jak to Bosch porządnie wykonany.


Dotyczy pytania Tomasa81 i Bosch C3

[2013-05-12 22:15]

covent

A co sądzicie o Bosch c3 oraz CTEK MXS 5.0 pod aku Haze 110 Ah? Ludzie ponoć chwalą te ładowarki a i ich cena jest bardzo przystępna.

ctec to są szwedzkie ładowarki jedne z najlepszych bosch się do nich nie umywa i jeszcze jedno te ładowarki ładują prądem non stop na maxa aż do naładowania nie tak jak zwykłe transformatorowe i spokojnie wystarcza 5 A na akumul 100- 150 ah


Hehe no to powodzenia życzę:) jeśli to ładuje tak jak piszesz. Poczytaj trochę o zasadach ładowania nowoczesnych (i nie tylko) akumulatorów, żelowych czy AGM. Tak w skrócie: jedyne poprawne ładowanie polega na ładowaniu prądem minimalnym ale wystarczającym. "Mądre" ładowarki na bieżąco sprawdzają parametry akumulatrora i na tej podstawie dobieraja warunki pracy (ładowania)


Ładowanie na maksa to zabójstwo dla każdej bateri.



[2013-05-12 22:21]

PiernikTorunski

Witam kolegów 
Czy podajcie mi konkretny model ładowarki impulsowej  pod aku Haze 110 ? 
Będę wdzięczny,pzdr.
[2013-05-12 23:06]

kedzio

MEAN WELL PB-360

SUNSTORM 12A

ULTIPOWER  różne wartości. Dostępne w przedziałach 5, 10, 15 A.

To tylko przykłady.

[2013-05-13 13:02]

PiernikTorunski

Kedzio- kupiłem Ulti Power 10 A mam nadzieje ze bedzie Ok, dzięki za pomoc w wyborze,pzdr. [2013-06-01 18:01]