Kwaśna woda a ryby?

/ 7 odpowiedzi
Witam wszystkich. Chciałbym poruszyć temat występowania ryb w kwaśnej wodzie. W mojej okolicy jest mnóstwo jeziorek. Są to jeziora powstałe z wydobycia torfi, dlatego jest tam kwaśna woda. Jeziora te są wielkości od małych stawików 20x20 m do większych 100x100 m po jeziora około 50 hektarów z kilkoma wysepkami. Prawie jak Mazury tylko prawdopodobnie nie ma tam ryb. Ale czy na pewno?? Ostatnio taki starszy Pan (80 lat) lubiący dawniej wędkować zdradził mi, że wie i że łowił w tych jeziorach szczupaki. Nie chciał powiedzieć w którym. Mówił też, że dawniej występowały tam też miętusy. Sam z doświadczenia wiem, że szczupaki są w stanie wytrzymać w kwaśniejszej wodzie, a gdzieś na forum dotarłem do informacji, że ktoś też opisywał potorfowe wyrobiska i on z kolei pisał ze występują tam tylko i wyłącznie jazie. Poruszam ten temat bo szkoda mi że tak piękne jeziora, pośród natury, otoczone lasem, a nie można w nich wędkować. Byłbym w stanie wygospodarować środki finansowe i spróbować je zarybić. Tylko jaką rybą. Szczupak, Jaź ?? - proszę o pomoc i wasze doświadczenia. Pozdrawiam.
MARCIN CK

W mojej okolicy jest trochę takich zbiorników po wydobyciu torfu i praktycznie występuje większość gatówków ryb  od płotki,szczupaka ,lina .karasia ,okonia .... karpia (2017/01/24 20:57)

patryk1113mw

Witaj CK. Dzięki za podjęcie tematu. W opisanych jeziorach przezemnie w jednym występują tylko ryby tak jak u cb. Sądzę, że w nim jak i w przypadku zbiorników przez cb opisanych wydobyto torf do piasku co sprawia, że woda nie jest aż tak kwaśna. W reszcie jezior torf musiał być głęboko i pozostał jeszcze w zbiorniku i zakwasza wodę. 

Jednak sprubuję jakąś rybkę tam wpuścić może spasują im warunki. Może szczupaki lub jazie. Staropolskie gatunki. Nie wpuszcze ich dużo, kilka sztuk i jeśli im spasują warunki to niech się wytrą.

Prosze o dalsze wskazówki i gatunki ryb. Pozdrawiam. (2017/01/24 21:28)

ewenementatrniex

Kolego w okolicy mam pare hektarow zalanych torfowisk , najwiecej tam karasi no jest ich tam od groma  ale trafiaja sie male okonki i czasem lin  i oczywiscie karłowaty sumik :) zarybiaj zarybiaj (2017/01/25 20:52)

Jakub Woś

Zanim gdzieś utopisz pieniądze to sprawdź czyja to woda. (2017/01/26 18:58)

patryk1113mw

Witam nowych forumowiczów. Woda znajduje się na działkach prywatnych należących również do mnie. Jakub Woś nie utopie pieniędzy bo nik tu nie mówi o zarybianiu tonami ryb tylko o wpuszczeniu paru sztuk na prube, jeśli im spasują warunki za kilka lat się rozmnożą. Pozdrawiam (2017/01/27 14:07)

kaban

Karaś, płoć, wzdręga, okoń i lin to na początek bo czasami tego typu zbiorniki maja dopływ wody ze źródeł co je odkwasza i natlenia. Warto by sprawdzić stopień PH wody a proste oczynniki dosępne w większości sklepów zoologicznych. (2017/01/28 14:13)

patryk1113mw

Witam. Dziękuje za informacje. A czy ktoś miał doświadczenie i zna chorobe kwasową ryb. (2017/02/04 10:24)