Zaloguj się do konta

Kupno motoroweru

utworzono: 2013/10/13 19:12
perhfishing

Mam okazję kupić jawkę mustang ale nie wiem czy ją kupić bo jest jeden problem.
Jawka ma dowód rejestracyjny ale nie ma ciągłości umów (nie ma żadnej umowy).Napisałem do gościa który chce ją sprzedać, że trochę się boję że mogą być jakieś konsekwencje (chociaż sam nie wiem jakie) związane z kupnem jej bez umów, a on napisał że jak chcę to mogę kupić ją bez tego dowodu.
I mam pytanka do was związane właśnie z tym:
-Czy jeżeli kupię ją Z dowodem to mogę mieć jakieś problemy potem?-Czy jeżeli kupię ją BEZ dowodu to mogę mieć jakieś problemy?-Czy mogę spisywać umowę kupna-sprzedaży nie mając 18 lat?
PS. Może pytania trochę głupie, ale nigdy nie miałem do czynienia z takim sprawami więc chcę zasięgnąć porady, żeby się potem w coś nie wpakować. [2013-10-13 19:12]

zbynio 33

jak rozumiem jawka ma dowód rejestracyjny nie na sprzedającego??
[2013-10-13 19:34]

rysiek38

Krótko i w temacie NIE KUPUJ - przerabiałem
[2013-10-13 20:28]

luzy

A tak poza tematem to jawki to straszny syf . Dużo palą i się psują. Kup lepiej jakiegoś ogarka.
[2013-10-13 20:39]

perhfishing

Proszę o porady związane z moimi pytaniami a nie doradzanie jaki motorower kupić.
Nie muszę kupować tej jawki bo ten gość ma też na sprzedanie ogara 200 (taki sam silnik czyli 223) bez żadnych papierów także na pewno nie będzie żadnych problemów, ale nie chcę ogara (pomimo że gość chce za niego tyle samo co za jawkę) bo po prostu mi się bardziej jawki podobają, poza tym miałem kiedyś jawkę i mam z nią dużo miłych wspomnień także nie kupuję ogara.
Mogę po prostu wziąć ją bez tego dowodu rej i nie będzie żadnych kłopotów? bo gość na forum romety.pl napisał: ' Po jaki chooj ci dowód jak nie chcesz jej zarejestrować ? Kupujesz motor bez papierów i tyle. Na umowie piszesz sam nr ramy i koniec.'. [2013-10-13 21:04]

Ja bym kupił z dowodem rej, a umowę kupna bym zagadał z rodzicem żeby mi podpisał i zarejestrował na siebie, bo bez sensu jest jeżdżenie bez papierów i bez rejestracji bo cie policja złapie i mandat nie mały, a po polach nie ma sensu jeździć.
[2013-10-13 21:16]

perhfishing

Ja nie chcę nią jeździć po żadnych polach ani po drogach ;)Jawka jest do generalnego remontu.
Chcę ją kupić, odrestaurować i potem dokupić ramę z papierami, i przełożyć wszystko do niej i wtedy jeździć. Będzie zarejestrowana na ojca.
Umowy 'nie może' mi podpisać rodzic bo to ma być kupione w tajemnicy.A zarejestrować się jej nie da bo tak jak pisałem nie ma ciągłości umów.
Chciałem się tylko dowiedzieć czy jeżeli kupię motorower bez dowodu rejestracyjnego (a która takowy posiada) to czy grożą mi jakieś problemy z prawem.
PS. nie mogę sam spisać tej umowy? [2013-10-13 21:22]

zbynio 33

nie, nie możesz Ty podpisać. tylko i wyłącznie osoba pełnoletnia.
[2013-10-13 23:12]

wirefree

Kupić możesz ale :" 1) osoba niepełnoletnia (z ograniczoną zdolnością do czynności prawnych - od lat 13) może zawrzeć umowę, ale musi być ona podpisana przez przedstawiciela ustawowego (najczęściej rodzic)- (art 17 KC ). Jeżeli umowa taka nie jest zatwierdzona przez przedstawiciela ustawowego jest bezskuteczna, tzn. druga strona umowy nie może żądać np zapłaty."
I druga sprawa:  " Chcę ją kupić, odrestaurować i potem dokupić ramę z papierami, i przełożyć wszystko do niej i wtedy jeździć. Będzie zarejestrowana na ojca" 
jak dla mnie w takim postępowaniu nie ma żadnej logiki. Bo jeśli to co chcesz kupić ma dowód czy kartę pojazdu to kupujesz z nim bez tego nie zarejestrujesz go. Żadne wcześniejsze umowy nie są do niczego potrzebne.
[2013-10-13 23:33]

kedzio

Powiedz mi młody, na jakiej podstawie zarejestrujesz to cudo nie mając kompletnie żadnych danych. Na jakiej podstawie gość chce ci to cudo sprzedać, skoro nie jest właścicielem? Może jest kradziona? Może jest po zmarłym właścicielu? Może po tym zmarłym właścicielu należy się ona spadkobiercom?! Rejestracja ( stara) nie jest wycofana? Jeśli nie jest wycofana, to spadkobiercy najpierw muszą w sądzie przejąć ją na własność i wyrejestrować. Dopiero wtedy jest możliwa sprzedaż! 

Czy będą kłopoty? Tak! Obojętnie w jaki sposób ja nabędziesz, będą z nią kłopoty. Z papierami, czy bez papierów, nie ważne. Kupić możesz tylko od właściciela ( prawnego), z dowodem rejestracyjnym wystawionym na niego.

[2013-10-14 07:21]

perhfishing

wirefree, a niby jak zarejestruję ją bez ciągłości umów?umowy muszą być, inaczej nic nie zrobię, także ten sam dowód bez umów nie jest mi do niczego potrzebny, tym bardziej że ja nie chcę tej jawki rejestrować.
kedzio, ja nie chcę tej jawki rejestrować! ten dowód rej. nie jest mi do niczego potrzebny.tu macie link do tej jawki: http://tablica.pl/oferta/jawa-50-cala-lub-na-czesci-CID5-ID3FNgJ.html#06fa147ca7
Jak z nim gadałem (z tym co chce ją sprzedać) to mówił że mogę ją zarejestrować o ile znajdę osobę z dowodu rejestracyjnego czyli właściciela, czyli on nim nie jest.
Mam jeszcze do wyboru ogara 200 (od tego samego gościa) bez dowodu rej. i bez umów. [2013-10-14 10:32]

kedzio

Młody człowieku. Masz poważny problem. Albo nie kumasz o co chodzi, albo nie chcesz kumać. Każdy pojazd mechaniczny musi by c zarejestrowany aby z niego korzystać. Żeby go zarejestrować, trzeba mieć dowód kupna podpisany przez prawowitego właściciela ( sprzedającego). Nie można tego obejść i koniec. Możesz se z tego zrobić krosówkę i jeździć na torach, ale wtedy musisz toto zawieźć na tor na przyczepie, bo nawet po drogach gruntowych nie wolno jeździć bez "szmat". Pojazd musi być też ubezpieczony. Temat uważam za durny i bezsensowny.

Po mojemu to kup sobie co chcesz, od kogo chcesz i rób z tym co chcesz - byle byś potem nie żałował, jak się staruszek do pudła dostanie przez ciebie. 

PS:  Temu gościowi powiedz, że jest zwykłym oszustem i naciągaczem. Może ci z ceny spuści.

Ja pindolę, skąd ludziska majo takie pomysła?!

[2013-10-14 11:57]

perhfishing

więc lepiej kupić ogara bez żadnych papierów? [2013-10-14 12:08]

wirefree

Najlepiej zapytaj taty zanim ci skóre paskiem solidnie przetrzepie.
[2013-10-14 12:23]

perhfishing

To ma być w tajemnicy przed nim! ;] [2013-10-14 12:30]

zbynio 33

"To ma być w tajemnicy przed nim! ;]" kedzio napisał Ci co i jak. to dogadaj się mamą, wujkiem, dziadkiem, babcią,.... niech oni to wezmą na siebie, albo poczekaj na drugą okazję jak skończysz 18 lat i po zawodach. niema czegoś takiego jak kupno bez papierów wg prawa.
[2013-10-14 12:45]