Zaloguj się do konta

Kultura na forum

utworzono: 2013/01/10 18:17
bednar14

Witam, nie raz spotkałem się z sytuacją że zostałem upominany wpisami typu ,,nie przypominam sobie żebyśmy byli na ty,, lub ,,dla ciebie to jestem Pan,,. Zauważyłem że część z was również spotkała się z podobnymi sytuacjami więc może ustalili byśmy jak zwracamy się do siebie na forum. Ja osobiście nie mam nic przeciwko jak ktoś nazwie mnie po imieniu a wy?
[2013-01-10 18:17]

89krzysztof

Ja ze względu na wiek nawet nie chciałbym żeby ktoś mówił do mnie per Pan. Sam też się tak do nikogo nie zwracam, bo jednak w internecie panują nieco innego zasady niż w życiu realnym. A dodatkowo jestem na Ty chociażby z kolegami mojego ojca, który jest 30 lat ode mnie starszy, dlatego nie widzę problemu w mówieniu do starszych po imieniu.
[2013-01-10 18:28]

Witam, nie raz spotkałem się z sytuacją że zostałem upominany wpisami typu ,,nie przypominam sobie żebyśmy byli na ty,, lub ,,dla ciebie to jestem Pan,,. Zauważyłem że część z was również spotkała się z podobnymi sytuacjami więc może ustalili byśmy jak zwracamy się do siebie na forum. Ja osobiście nie mam nic przeciwko jak ktoś nazwie mnie po imieniu a wy?

ja również , mało tego uważam że na co dzień powinni sobie ludzie mówić po imieniu a nie Pan , Pani  :)
[2013-01-10 18:28]

Diablo

"Kultura na forum" to Ci dopiero zwrot :)
Ja walę taką nazwą jaką ktoś ma pod obrazkiem.
[2013-01-10 18:31]

ayem

Jeżeli chodzi o te sprawy to moim zdaniem wszyscy jesteśmy na ty , na tym polegają fora . Czasami jesteśmy anonimowi i nikt nikogo nie pyta o wiek . Jako uczestnicy forum wszyscy jesteśmy na równych prawach i jako wędkarze mówimy do siebie po imieniu lub nicku bo po to się je wymyśla. A jeśli ktoś chce być na PAN to niech taki nick sobie stworzy.
[2013-01-10 18:33]

bednar14

Widzę że się ze sobą zgadzamy ;-) Chciał bym aby jak największa ilość ludzi korzystających z tego portalu się wypowiedziała więc zapraszam do dyskusji.
[2013-01-10 18:40]

Jeżeli chodzi o te sprawy to moim zdaniem wszyscy jesteśmy na ty , na tym polegają fora . Czasami jesteśmy anonimowi i nikt nikogo nie pyta o wiek . Jako uczestnicy forum wszyscy jesteśmy na równych prawach i jako wędkarze mówimy do siebie po imieniu lub nicku bo po to się je wymyśla. A jeśli ktoś chce być na PAN to niech taki nick sobie stworzy.

Dokladnie, też tak uważam:) [2013-01-10 18:44]

Imatyta

Nie lubię jak ktoś do mnie mówi per Pan, w szczególności gdy są to osoby starsze. Ale trzeba też zachować jakiś szacunek dla drugiej osoby. [2013-01-10 18:45]

Dla mnie jest to trochę śmieszne wypisywać na forum Pan... może jeszcze trochę to będzie trzeba pisać wszystkie tytuły przed zwróceniem się do kogoś mag. inż. prof. dr. hab od spraw wędkarstwa hehe a na poważnie wszyscy na forum powinni być na Ty a nie na Pan. [2013-01-10 18:54]

irex

Zupełnie mi nie przeszkadza jeśli ktoś do mnie zwraca się po nicku lub po imieniu- co jest najczęstszą formą.Zdarza się ,że młodzi ludzie zwracają się per pan to świadczy tylko o ich dobrym wychowaniu ale tak jak moi szanowni przedmówcy zauważyli w necie nie jest to obowiązkowe.
[2013-01-10 19:08]

Cześć moje zdanie na ten temat jest takie:
Jeżeli drugiej osobie nie przeszkadza gdy zwracam się do niej po imieniu, tak jak ma napisane pod awatarkiem lub po prostu na ty, wtedy tak się do niej zwracam.
Jeżeli druga osoba życzy sobie żebym odnosił się do niej z należytym szacunkiem czyli na Pan tak też czynię i nie widzę w tym nic dziwnego.

[2013-01-10 19:15]

MASTINO

Jeżeli drugiej osobie nie przeszkadza gdy zwracam się do niej po imieniu, tak jak ma napisane pod awatarkiem lub po prostu na ty, wtedy tak się do niej zwracam. 

Jeżeli druga osoba życzy sobie żebym odnosił się do niej z należytym szacunkiem czyli na Pan tak też czynię i nie widzę w tym nic dziwnego.

To tylko świadczy o Twojej wysokiej kulturze osobistej. 

[2013-01-10 19:18]

Zupełnie mi nie przeszkadza jeśli ktoś do mnie zwraca się po nicku lub po imieniu- co jest najczęstszą formą.Zdarza się ,że młodzi ludzie zwracają się per pan to świadczy tylko o ich dobrym wychowaniu ale tak jak moi szanowni przedmówcy zauważyli w necie nie jest to obowiązkowe.

Dokładnie  też uważam że zwracanie się do kogoś per Ty bądź Kolego jest ogólnie przyjętą formą grzecznościową i nie ma nic wspólnego z brakiem szacunku do rozmówcy
Właśnie gdy ktoś stanowczo "żąda" ode mnie lub jakiegoś użytkownika forum zwracania się per PAN ,jest nie najlepiej odbierany (delikatnie mówiąc) chce pokazać że jest "ponad" że nie należy do grupy,chce się "wyalienować" [2013-01-10 19:28]

piotr-strzalkow

W Kole, do którego należę, zwracamy się do siebie per kolego/koleżanko. Wydaje mi się to w pełni zrozumiałe. Ze względu na charakter forum/strony wedkuje.pl, stosuję tę samą regułę. Tym bardziej, że nie zawsze znamy wiek osoby, z która prowadzimy rozmowę.

Podobnie odnoszę się do osób spotkanych nad wodą. Oczywiście czasem ta reguła, musi zostać nagięta.

Jako kolejny przykład odejścia od tytułów Pan/Pani, przytoczę firmę w której pracuję. Na rozmowie kwalifikacyjnej usłyszałem, że wszyscy mówią sobie na Ty. Nie ważne, czy rozmawiasz z szefem czy prezesem. Przez kilkadziesiąt lat istnienia firmy, ta reguła obowiązuje i zdaje się działać. Oczywiście poza tą zasadą, przestrzegane są jeszcze inne, gdzie najważniejsze są etyczne, m.in. tolerancja...

Dzięki temu nie ma niezręcznych sytuacji. Zasady są ustalone i tyle. Panuje miła i zdrowa atmosfera. Jak widać...można.

[2013-01-10 19:47]

bednar14

Dzięki temu nie ma niezręcznych sytuacji. Zasady są ustalone i tyle. Panuje miła i zdrowa atmosfera. Jak widać...można.

No właśnie i o to chodzi ;-)
[2013-01-10 19:59]

Madame Pompadour

Sama długo zastanawiałam się jak zwracać się do osób na forach. To poprzez wychowanie wyniesione z domu mam blokadę w zwracaniu się na Ty do osób znacznie ode mnie starszych. Z trudem ale jednak przywykłam, że na portalach internetowych panuje zasada zwracania się na "TY" czyli po imieniu. I niech tak już zostanie. Nie ma co Wisły kijem zawracać. Dzisiaj to już nie jest brak szacunku, po prostu takie są zasady. Co innego w korespondencjach prywatnych tam jestem zwolenniczką formy grzecznościowej.
[2013-01-10 20:09]

wirefree

W wielu krajach swiata  norma jest stosowanie imion i to jest raczej norma, rosjanie np smieja sie ze u nas same pany ze sloma w butach ale co kraj to obyczaj.

[2013-01-10 20:18]

Zionbel

To tylko świadczy o Twojej wysokiej kulturze osobistej. 

100 % mojej zgodności.

[2013-01-10 21:27]

Zionbel

Według mnie powinnismy byc na poziomie relacji kumpli z portalu.Głupio się czuje jak ktoś do mnie mówi proszę pana.Czy to młodsza osoba a tym bardziej starsza.Koresponduje na pv z naszym młodszym kolegą i mam do niego wielki szacunbo jest zajawkowiczem, a nasze rozmowy przebiegaja mniej wiecej tak :

Tytuł: Podpórki

Wysłano: 2012-11-06 18:28

Ta, jestem Rafał, 

------------------------------------------------------

Wysłano: 2012-11-06 18:30

Nie obraz sie kolego ale dla mnie chyba zostaniesz młody.
A ja jestem Grzegorz tak wogole.

Zion Bell

-------------------------------

Wysłano: 2012-11-06 18:31

Dobra spoko proszę Pana :)

------------------------------ [2013-01-10 21:41]

Bernard51

Może sie myle Karol ale szacunek nie wyraża sie tylko tym że zwracamy sie do innej osoby per pan?? Mówiąc przez ty nie umniejszamy mu szacunku. Jestem jak wiekszość aby tu na portalu obowiązywala koleżenska atmosfera i zwracalibysmy sie do siebie per ty lub kolego ,nikomu czapka z glowy nie spadnie.
[2013-01-12 14:37]

Diablo

Jeśli ktoś wymaga aby do niego zwracać sie per Pan zazwyczaj nie zasługuje na taki szacunek. Jego wymagania są przejawem kompleksów i niskiego poczucia własnej wartosci.

[2013-01-12 14:45]

luxxxis

Jeśli ktoś wymaga aby do niego zwracać sie per Pan zazwyczaj nie zasługuje na taki szacunek. Jego wymagania są przejawem kompleksów i niskiego poczucia własnej wartosci.

Fakt Diable:) Zwrot per pan to zwrot grzecznościowy w realnym świecie,w sieci rzadko stosowany,netykieta nic o tym nawet nie mówi.Uważam że nawet w życiu codziennym powinien odejść do lamusa,jest idiotyczny,sztuczny,bo jeśli zwracając się do kogoś w ten sposób chcemy wyrazić jakiś szacunek to mija się to z celem.Szacunku nie zdobywa się z racji wieku tylko z uwagi na jakieś tam zachowanie,czyny,sposób bycia itd...Wiek,jego różnica,nie może tu mieć nic do rzeczy bo jeśli tak to na ten zwrot,wyraz szacunku,zasługiwaliby równierz Hitler,stalin i inne tego typu gady.W innych,czytaj normalnych krajach,używa się imion i jest to jak najbardziej wskazane,tylko ten nasz poland jak zwykle zacofany,zajechany mułem jak siodło Lucky LUCKA...

[2013-01-12 19:11]

ryukon1975

Przepraszam Panie Luxxxis ale kompletnie nie rozumie o co Panu chodzi.Mógłby mi Pan to wytłumaczyć proszę Pana?

:)
[2013-01-12 19:25]

bluehornet

Siodło z Jolly Jumper'a Wujaszku Luxis ?
[2013-01-12 19:27]

luxxxis

Przepraszam Panie Luxxxis ale kompletnie nie rozumie o co Panu chodzi.Mógłby mi Pan to wytłumaczyć proszę Pana?

:)

Hahaha....żartownisie się znależli:) jaja ze starego chłopa se robić,toć to nie chrześcijańsku:) Nie dość że mi dziś dupsko od woderów z mrozu odejść nie chciało,nie dość że chapnął mi tylko jeden anemiczny kropek (chyba ziewał jak wobek przelatywał),to jeszcze mnie tu łobuzy za kapotę szarpią:)  Pany jakieś czy co....:)
[2013-01-12 19:41]

troc

Sposób zwracania się do siebie to jedno- jest o wiele więcej zasad, które rażą o wiele bardziej od sposobów zwracania się do siebie a które nie zawsze są przestrzegane nawet na tym forum, że posłużę się cytatem z Wikipedii na temat caego nie robimy w/g netykiety:

• zakaz pisania wulgaryzmów
  • zakaz spamowania (m.in. wysyłania niechcianych linków do stron)
  • zakaz wysyłania tzw. „łańcuszków szczęścia
  • nakaz zapoznania się z wykazem FAQ przed zadaniem pytania
  • stosowanie się do reguł pisania obowiązujących w danej grupie (sposób kodowania polskich liter, zasad cytowania, możliwości wysyłania (lub nie) wiadomości formatowanych w HTML-u, możliwości dołączania (lub nie) plików binarnych, co zwykle jest szczegółowo opisane w FAQ danej grupy
  • zakaz nadmiernego cross-postowania czyli wysyłania e-maili lub postów do kilku grup naraz
  • zakaz wysyłania listów (e-maili) do wielu osób naraz z jawnymi adresami poczty elektronicznej (stosujemy kopię ukrytą)
  • zakaz pisania nie na temat (OT – OffTopic)
  • zakaz pisania kilka razy z rzędu (szczególnie restrykcyjnie używany na forach posiadających funkcję edycji postu)
  • zakaz odpowiadania nad cytowanym fragmentem (topposting)
  • zakaz pisania wiadomości wielkimi literami.

Jak widać pojęcie kultury na forum jest dziedziną dosyć szeroką, osobiście dodałbym do tego parę rzeczy.

[2013-01-12 20:21]

25 maja 2018 roku wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez wedkuje.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Hoblo Sp z o.o.,Warszawa 02-761, ul. Cypryjska 2G

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w „Polityce prywatności”

Ustawienia