Kulki proteinowe... O co chodzi?

/ 11 odpowiedzi
Witam.

Łowię ryby amatorsko, nie znam się za bardzo na sprzęcie i przynętach. Tu pojawia się moje pytanie o kulki proteinowe. Słyszałem o nich wiele, ale żadnych konkretów. Chciałem się w to pobawić w tym sezonie ale nie wiem z czym to zjeść.

Kulkę zakłada się na "włos" przy haczyku o ile się nie mylę?
Czyli taka kulka ma tylko przywabić rybę?
W takim razie, czy kulkę stosuję się jako dodatek do koszyka zanętowego czy "albo, albo"?
Z czego robi się ten "włos"?
Muszę kupić gotowy zestaw z włosem, czy mogę do już istniejącego zestawu go doczepić(włos)?

Za wszelkie odpowiedzi i wskazówki będę bardzo wdzięczny.
Crea

Skoro chcesz łapać na kulki proteinowe musisz nastawić się na karpia. Musisz posiadać mocne wędzisko o dużym ciężarze wyrzutu, grubą żyłkę (0,30mm) lub plecionkę, mocny kołowrotek, do tego musisz nęcić łowisko tymi kulkami na które chcesz coś złapać dużo wcześniej ("z marszu" dużo nie zadziałasz). Kulek nie zakładasz na haczyk, bo nawet gdybyś chciał to by Ci się to nie udało. Kulki są twarde i kruche, zakłada się je na włos po wcześniejszym przewierceniu specjalnym wiertełkiem, włos blokujesz stoperem, żeby kulka nie wypadła przy rzucie. Haczyk pozostawiasz pusty, bo karpie mają to do siebie, że pokarm wsysają/wchłaniają razem z wodą więc i tak zarówno haczyk, jak i kulka znajdzie się w pysku karpika. Koszyczka przy tej metodzie się raczej nie zakłada, a zamiast niego ołowiany śrut, który zapewni ci precyzyjny rzut w nęcone miejsce. Nęcić możesz z procy, bądź ze specjalnej wyrzutni do kulek (taka łamana rura). (2010/05/06 22:10)

u?ytkownik38843

Crea ogólnie wyjaśnił o co chodzi z metodą włosową. Dodam tylko, że można kupić gotowe zestawy do metody włosowej. Można też takowy włos samemu zrobić. Wystarczy kawałek cienkiej żyłki lub plecionki. (2010/05/06 22:36)

zenba

witam!
jak dobrze zrozumiałem nęcimy tymi samymi kulkami co zakładamy na włos, czy można nęcic czymś innym?
Pozdrawiam -:) (2010/05/07 11:19)

u?ytkownik26223

Kol.zenba .Najczęściej stosuje się na początku nęcenia mieszankę partykularną
pellet (drobny)kuku,konopie kulek zaledwie kilka na raz ,z czasem zwiększasz ilość kulek ale i tak ziarno to podstawa .Natomiast czy łowimy tym czym nęcimy?? Hmmm jeśli ktoś robi kulki to nęci "swoimi"i też na takie łowi ale jest wielu karpiarzy kturzy nęcą "swoimi"a łowią na kupne bo miękkie i też mają wyniki,niekturzy nęcą "kupnymi zanętowymi"a łowią na "kupne hakowe". (2010/05/07 13:07)

lizak

Kulki proteinowe to dobra zanęta jeżeli łowimy na kulki. (2010/05/07 14:36)

Chudzio

I to mi się podoba. Same konkrety, dzięki wszystkim, o to mi właśnie chodziło ;) (2010/05/07 15:30)

Chudzio

A jeszcze mam jedno pytanko, na wiązanie włosa są jakieś metody? Czy mam go tylko przywiązać tak, żeby się trzymał? (2010/05/07 20:40)

ktomek24

A w maju na jaki smak kulek łowić? (2010/05/07 21:22)

u?ytkownik38843

Mi wiosną sprawdzają się kulki o smakach: krab, kałamarnica, halibut. Czyli "smaki i zapachy" pochodzenia zwierzęcego. Latem stosuję typowo owocowe. (2010/05/07 21:46)

mar83

Diabła tam wszyscy macie rację ale dziś nie wiedzieć czemu na kulki brały  liny i leszcze Karp mnie olał Nieodgadnione są wyroki Boskie (2010/05/08 16:49)