Kulki proteinowe na przechowanie

/ 11 odpowiedzi
Witam. Jako że mamy zimę wielu z was zajmuje się robieniem woblerów, kogutów, spławików czy ma inne ciekawe zajęcia. Ja postanowiłem sobie zrobić zapas kulek proteinowych ponieważ mam zamiar wiosną zapolować na karpia. Wiem że ciągle pytam o co innego ale taki już jestem nie skupiam się na połowie jednego gatunku :) Wędkuje od niedawna posiadam sprzęt do praktycznie większości metod i postanowiłem sobie że na początek złapię po jednej rybie z każdego gatunku które mogę złapać w pobliżu. Wracając do tematu posiadam konserwant Tandem Baits 500ml. Podobno 100ml dodaje się na kilogram suchego mixu i kulki mogą leżeć nawet 12 miesięcy. Czy dodając połowę kulki wytrzymają 6 miesięcy? Czy działa to na takiej zasadzie? I drugie pytanie na stanie mam otręby zbóż, mączkę rybną, mleko w proszku, karmę dla psów i parę innych rzeczy które znalazłem w innych przepisach. Chciałbym na początek zrobić z 10kg kulek. Czy możecie mi podać jakiś ciekawy przepis? Chodzi o produkty i proporcje jakich miałbym użyć. Dodam że posiadam urządzenie które zamyka produkt w worku robiąc w nim wcześniej próżnie a następnie zgrzewa go. Także z przechowywaniem produktów nie będzie problemu. Z góry dziękuje za pomoc wszystkim. Pozdrawiam :)
JKarp

CześćNie wyważaj otwartych drzwi ;-)Kup gotowe miksy i kulaj kulki...JK (2012/12/15 21:43)

użytkownik120039

Zwróć uwagę czy twoje urządzenie i worki nie zostawią śladów zapachowych na kulkach do wiosny. Według mnie najlepsze są kulki świeże więc dałbym sobie spokój do wiosny. Czy pół dawki konserwantu spowoduje spadek czasu przechowywanie o połowę - ciężko powiedzieć, ale można napisać maila lub zadzwonić do Tandema, albo Marcina z Fish Food'a... (2012/12/15 23:13)

użytkownik26223

Witam. Jako że mamy zimę wielu z was zajmuje się robieniem woblerów, kogutów, spławików czy ma inne ciekawe zajęcia. Ja postanowiłem sobie zrobić zapas kulek proteinowych ponieważ mam zamiar wiosną zapolować na karpia. Wiem że ciągle pytam o co innego ale taki już jestem nie skupiam się na połowie jednego gatunku :) Wędkuje od niedawna posiadam sprzęt do praktycznie większości metod i postanowiłem sobie że na początek złapię po jednej rybie z każdego gatunku które mogę złapać w pobliżu. Wracając do tematu posiadam konserwant Tandem Baits 500ml. Podobno 100ml dodaje się na kilogram suchego mixu i kulki mogą leżeć nawet 12 miesięcy. Czy dodając połowę kulki wytrzymają 6 miesięcy? Czy działa to na takiej zasadzie? I drugie pytanie na stanie mam otręby zbóż, mączkę rybną, mleko w proszku, karmę dla psów i parę innych rzeczy które znalazłem w innych przepisach. Chciałbym na początek zrobić z 10kg kulek. Czy możecie mi podać jakiś ciekawy przepis? Chodzi o produkty i proporcje jakich miałbym użyć. Dodam że posiadam urządzenie które zamyka produkt w worku robiąc w nim wcześniej próżnie a następnie zgrzewa go. Także z przechowywaniem produktów nie będzie problemu. Z góry dziękuje za pomoc wszystkim. Pozdrawiam :)

Z tego co wyczytałem z butelki konserwantu TB to;
Dozowanie ok 110 mll na 1 kg suchego mixu+10 jajIlość konserwantu można zmniejszyć o połowe a także skrócić czas suszenia
tak przygotowane kulki będą świeże przez 2-3 tygodnie.
Czyli wg mnie nie ma co zmniejszać dawki .
robiąc kulki wcale nie musisz dodawać konserwantu.ja robie kulki zawsze  końcem zimy kiedy jest sporo czasu.Kulki zanętowe robie bez dodatku konserwantu.Kulki hakowe robie z konserwantem.
kulki hakowe z konserwantem susze (po ugotowaniu)około 2-3 doby po czym kulki trzymam w jakimkolwiek pojemniku zamykanym.
kulki zanętowe bez konserwantu robie tak samo tylko susze ok 10-12 dni ,po czym przesypuję do siatki po cebuli.kulki sobie wiszą w piwnicy .jeszcze mam pare kilo z lutego.

Sprawa mixu hmmm wiem że chciałbyś samemu zrobić i aby tanio było ale to na prawde nie jest dla początkującego .Nakupisz mąk ,kasz ,mleka'namielisz sie żarcia dla psów i może coś nie wyjść i tylko zmarnujesz kase.Kup gotowca na początek,zrobisz kilka kilo  .Jak już dojdziesz do wprawy z mieszaniem rolowaniem gotowaniem suszeniem ,to wtedy możesz iść o krok dalej .Kupić mix 50/50 ,mieszać i kulać.
A najlepiej to zacznij od lektury.na stronie  http://www.fishfood.com.pl/index.phpw zakładce artykuły jest 10 artykułów na temat kulania.

(2012/12/16 00:14)

haymaker88

Ok dziekuje wszystkim za odpowiedz :) Kulki ktore chcialem zrobic mialy sluzyc wlasnie jako zaneta poniewaz planuje sobie zrobic tygodniowy wypad pod namiot :) (2012/12/16 07:53)

haymaker88

A tak przy okazji mixy o ktorych mowicie to sa jakies specialne mixy do robienia kulek? Z zanety ktora mozna kupic w sklepie dalo by rade zrobic kulki? (2012/12/16 08:01)

krzyl

mam tu fajny przepis na kulki. Może to niesom kulki PROTEINOWE ale bardzo skuteczne
potrzebujemy: mąka kukurydziana, kasza kukurydziana, 2 duże jajka, 2 łyżeczki cynamonu, 1 łyżeczka bułki tartej, 1/5 buteleczki aromatu ( ja polecam goździkowy, waniliowy lub tutti-frutti )4 łyżeczki barwnika ( żółty, czerwony a jeśli w łowisko jest w miarę przezroczysta woda to nawet zielony )                                                    przygotowanie:2 jajka wlewamy do miseczki i mieszamy widelcem. Dodajemy resztę składników i wyrabiamy. gdy nie będzie sie wcale lepic dodajemy 1 małe jajko a gdy bd za rzadkie dodajemy mąki kukurydzianej. formujemy wałkiem, kroimy na 4 części i chowamy w woreczku na 1h w ciepłe miejsce. po tym czasie wyrabiamy jeszcze raz i wyrabiamy kulki 0,8 cm ( na leszcze i japonki ) i ok 1,5 , 1,8 cm na karpie. wlewamy do większego garnka ok 2 l wodyi gotujemy ją. gdy się zagotuje wrzucamy nasze kulki. kulki gdy wypłyną na powierzchnię wyławiamy durszlakiem i polewamy zimną wodą . gdy z kulek zajdzie woda suszymy je w suszarce do grzybów lub do włosów.                                            POLECAM (2012/12/16 09:56)

JKarp

CześćZ zanęty da radę robić kulki tylko... to będą kulki węglowodanowe a nie proteinowe.
Dobrym sposobem na przechowanie kulek ( jakichkolwiek ale jak robisz sam ) jest wysuszenie ich i zalanie aminoliquidem - szczególnie kulki haczykowe tak proponuję przechowywać. Nie trzeba do niech dawać konserwantu a lepiej dodać soli podczas produkcji ( lub miodu ).Tak- są specjalne miksy do robienia kulek. Ceny oczywiście różne. Tu masz np ceny na gotowe kulki, dodatki ale i miksy:http://www.fantazybaits.pl/cennik.htmlhttp://www.rockworld.pl/k,33,mixy-do-kulek/p,2476,mainline-base-mix-cell.html
JK (2012/12/16 09:57)

haymaker88

A jakie kulki na maj czerwiec stosujecie? Gdzies czytalem ale teraz nie moge tego znalesc. Owocowe czy smierdziuchy? (2012/12/16 10:19)

JKarp

CześćDobre połączenia to owoce i rybą. Są to chyba najbardziej uniwersalne kulki.JK (2012/12/16 10:30)

haymaker88

Ok w takim razie wszystko co chciałem już wiem więc dziękuje wszystkim zainteresowanym tematem oraz Tobie JKarp liczyłem na twoją pomoc widać że znasz się na rzeczy :) Pozdrawiam :) (2012/12/16 10:50)

JKarp

CześćDzięki za uznanie :-)JK (2012/12/16 11:43)