Zaloguj się do konta

Kulki proteinowe domowej roboty czy kupne?

utworzono: 2011/11/25 12:13
Mosto

Hejka panowie, jak wygląda cenowo wytworzenie  około 1kg kulek proteinowych domowej roboty dobre jakości (nie mam pojęcia co do nich trzeba dać, przepisy mile widziane). bo zastanawiam się czy kupować gotowe czy samemu kręcić ;) A jak gotowe to jakich firm ? Ja w tym sezonie kupowałem z dynamit baits bo tandem się mi nie sprawdzał w ogóle. Macie może jakieś swoje por opozycje ?
[2011-11-25 12:13]

iro

Żeby zrobić samemu dobrej jakości kulki to trzeba wydać 15-18 zł na kilogram + własna robota + gaz lub prąd a i tak ich jakość będzie uzależniona od czystości produktów jaie kupisz bo niestety ale oszukują do proteiny dosypują kredy spożywczej do mączki rybnej czy sojowej glinki itp żeby obniżyć cenę za kilogram. Jak nakarmisz ryby takimi produktami to będą im zalegać w żołądku i efekty też bedą mizerne. Zdecydowana większość producentów ma swoje maszyny i produkty robi czyste więc ja proponuję ci kupywać gotowe. Dynamic baits ani mi ani moim kolegom też się nie sprawdził. Najlepsze wyniki i ja i później moi znajomi mieli na kulkach Gold Carp Baits smaki to Black Squid i Tropical Ment. Wiecej na ich temat możesz poczytać na moim blogu.  [2011-11-25 13:02]

Mosto

iro - dzięki za odpowiedź. Liczyłem to właśnie i żeby kupić roller i podstawowe skłądniki to cenowo na 1kg wyjdzie podobnie jak kulki dobrej firmy. A szczerze mówiąc nie mam warunków żeby kulki robić samemu.

Ps; Fajnie prowadzisz blog;)
[2011-11-25 13:09]

piotrcarp

Samemu robione kulki czesto lepiej sie sprawdzaja niz te kupowane i wieksza frajda zlowic na wlasnej roboty kuleczke tylko tak jak kolega pisze musisz uzywac dobrych produktow do produkcji kulek zeby to mialo sens i zeby byly skuteczne
[2011-11-25 13:22]

iro

Są na Polskim Rynku kulki opracowane przez karpiarzy, na które oni sami łowią i te są dobre. Natomiast firmy które tylko robią bo nastawione są na duży zysk robią najczęściej na tanich i kiepskich produktach, żeby koszt produkcji były jak najniższy bo wtedy duży mają zysk. Ja proponuje ci abyć kupywał te które są opracowane i stosowane przez aktywnych karpiarzy. [2011-11-25 14:47]

Mosto

Tylko ja jestem dopiero początkujący, i nie orientuje się za bardzo  czy dane kulki są od aktywnych wędkarzy, a w opisach przeważnie nie pisze. Ja znam takie firmy jak dynamite baits, tandem baits, czy lastia. Wiem już że na tandem'a nic nie bierze - lipne kulki. Teraz zamówiłem 4 smaki kulek z Gold Capr - zanętowe jak i na przynętę. Szukam jeszcze może max  2 smaki słodkie i 2 śmierdziuch jakiś lepszych firm. A co sądzicie o firmie LORPIO ?
Tak się to chyba pisze ;D
[2011-11-25 18:00]

piotrcarp

Mozesz smialo kupic kulki starbaitsa sk30 dobre kulki tylko troche kosztuja ale warto bo sie sprawdzaja
[2011-11-25 23:17]

iro

Lorpio to taki sam fajans jak Tandem. Dynamik też jest cienki i są na nich słabe wyniki. Natomiast Starbait Sk - 30 żeczywiscie dobra i łowna kulka. Jak chcesz łowić na Gold Carpia to dobry wybór na nich łowiłem cały miniony sezon i wyniki były badrzo dobre. Łowiąc na Gold Carp musisz wiedzieć, że jest to kulka szybko pracująca tzn. rozpuszcza się i smuży wabiąc ryby zapachem podobnie jak pellet tylko że dużo wolniej więc musisz do nich stosować duże stopery bo po przewierceniu w środku też dostaje się woda i troszeczke się rozpusza od środka. Przy małym storerze i rozpuszczeniu się troszeczkę otworu w kulce stoper może przejsć przez środek i wyjmiesz pusty hak. Na wiosne tj. kwiecień proponuje ci Gold Sea i Black Squid. od połowy maja wchodzą pozostałe smaki ale Gold Sea przestaje chodzić. Gold Sea to kulka opracowana na zimną wodę więc od drugiej połowy września znowu na niej są dobre wyniki ale latem nic. [2011-11-26 11:37]

iro

Bardzo dobre kulki i pellety robił Carp Devil Baits ale ich już nie ma i nie będzie a te co są na rynku to jeszcze ze starej dostawy. Szkoda że Devil się rozsypał bo Loiso właściciel Devila którego znam osobiscie i kilkukrotnie łowilismy wspólnie ryby jest aktywnym i bardzo dobrym karpiarzem. W minionym roku był w Polsce na trzech zawodach karpiowych dwa razy pierwsze miejsce i raz drugie. [2011-11-26 11:41]

Mosto

Hej, dzięki za obszerną odpowiedź ;)

Ja zamówiłem smaki następujące :
*Black Squit
*Gold Sea
*Tropical Meat
*Wild Forest

A jak długo kulka może być na włosie zanim się całkowicie rozpuści ? Byłem dzisiaj w sklepie wędkarskim zobaczyć co nowego i zauważyłem kulki dipowane LASTIA, co myślcie o tej firmie ? Cena była doscyć wysoka.

[2011-11-26 17:05]

Mosto

Iro - właśnie przeczytałm o tych kulkach gold carp i w 100% pasują do mojego łowiska. Największego karpia 7,5kg wyciągłem na mix czarny halibut + słodki ananas. Było to połączenie kulek dynamit i tandem. Ale ogólnie cały sezon nie był udany bo miałem lipne kulki. Ale teraz zamówiłem już kulki z golda, sk-30 2,5kg. I kolejny sezon szykuję się znakomicie.

Aha, zapomniałem napisać. Jak aktualnie sotsuje dipy z tandema i jak dla mnie w przeciwieństwie do kulek są ok. A może są jakiś inne dipy które są lepsze ? Wiem że te z dynamita u mnie w sklepie kosztują około 40zł za 150ml ale zawsze wydawalo mi się że to przesada.
[2011-11-26 17:13]

iro

Generalnie w chwili obecnej odchodzi sie od dipów i basterów a w zamian stosuje aminoliquidy. Są to atraktory na naturalnych składnikach i zwitaminami, przyśpieszają trawienie dzięki czemu karpie szybciej głodnieją i wracają w łowisko. [2011-11-28 07:51]

JKarp

CześćJa generalnie nie stosuję żadnych dipów. Czasem jak mnie natchnęło to zanętę ( pelet i ziarna ) traktowałem jakimś aminoliqiudem. W tym roku zacząłem nęcić samymi kulkami. Zauważyłem, że brania może są nie za często ale misie jakby większe na macie lądują. Nie nęcę idealnie w punkt ( z wywózki ) na marker. Staram się tak dobierać miejsca żebym mógł zanęcić z kobry. Moim zdaniem takie nęcenie zmusza karpie do szukania kulek. Nie ma takiej opcji, że kulki są w jednym miejscu a karpie je wyjadają nie angażując swoich zmysłów.Irek napisałem do Patlewicza odnośnie CDB i niestety masz rację.Janusz JKarp [2011-11-28 10:35]

iro

Wiem Janek i znam szczegóły sprawy. [2011-11-28 11:48]

Mosto

Dzięki za obszerne odpowiedzi ;) A co do kobry, to jak daleko da się z niej wyrzucić kulki ? Bo ja nęce punktówo za pomocą pva. Na tym łowisku gdzie łowię trzeba zarzucić około 80-100m (pod niedużą wysepkę ) Bo tam bytują największe karpie. Czy ta kobra ma jakiś zasięg ? np: 40m i dalej nie ma szans ?

A co do nęcienia to ja zawsze robie tak że do woreczka daję parę kulek bez dipu, a kulkę na włosie dipuję.

[2011-11-28 13:53]

Mosto

Aha, pomyślałem ze spróbuję zrobic choć 1kg swoich kulek i przetestuję jakie będą efekty na gotowych a jakie na własnej roboty. Wymyśliłem taki przepis

1000g - pokarmu dla kota/psa drobno zmielonego   10zł
200g  - mąki kukurydzianej                                  5zł
200g  - mąkczki rybnej                                       10zł 1kg
100g  - białka serwetkowego 80%                         2zł
500g  - peletu halibutowego                                10zł
30ml  - dipu halibut

co myślicie o tym przepisie ?

Wyjdzie mnie to koło 37zł za 2kg czyli 1kg za 17,5zł za 1kg kulek. A mam nadzieję że będą dobre jakości ?

[2011-11-28 14:03]

Mosto

Tylko nie wiem ile jajek do tego dodać ? 6 wystarczy ?
[2011-11-28 14:13]

rolnik9874

witaj
a co do tych jajek to ja daje 1 jajo na 100 g mixu.
ale zawsze daj jedno mniej np 5 jaj na 600 a dopiero puzniej mozna dołozyc . ja jeszcze daje olej jadalny aby sie lepiej rolowały w roleze i do wody tez dodaje zeby sie nie sklejały
[2011-11-28 16:30]

Mosto

Czyli przepis się nadaje ? To muszę minimum wbić 12jajek ?

A jak z tym zasięgiem kobry ?

[2011-11-28 19:17]

JKarp

CześćJak dla mnie ten przepis jest hmm... bez komentarza.  1000g - pokarmu dla kota/psa drobno zmielonego   10zł
200g  - mąki kukurydzianej                                  5zł
200g  - mąkczki rybnej                                       10zł 1kg
100g  - białka serwetkowego 80%                         2zł
500g  - peletu halibutowego                                10zł
30ml  - dipu halibut 
Jeśli już to dla psa ( bardziej białkowy bez dodatków roślinnych ). Stanowczo za mało białka serwatkowego i i mączki rybnej. Brak składników powodujących pracę kulki ( konopie, murzynek, ziarna dla ptaków ). Dlaczego dip a nie liqiud? A jeszcze lepiej aminoliqiud dodany po parowaniu kulek?  Stanowczo bardziej wolę kupić gotowe kulki niż robić samemu. Kupowałem miksy Addera lub JetFish ( ok 25zł + ) za kilo. Do tego olej rybny, słodzik, gammarus, mączki np GLM lub krewetka ( specjalne ) , jajka, flavour lub liqiud itd Wychodziło ok 45zł za kilo . Lepiej kupić gotowe bo jak doliczysz czas, zakup rolownicy, pistoletu, gaz... A na koniec okaże się, że lipa bo nie chcą się rolować. Nie - wolę gotowe. Dobre kulki kobrą polecą na ok 90 do 100m. Janusz JKarp [2011-11-28 19:30]

Mosto

Super, dzięki za odpowiedź !  Jak to wszystko przemyślałem to w sumie biegać, szukać składników itd to szkoda czasu.

Jak na razie lecą do mnie kulki z gold capr i sk-30

A na wisnę jakie smaki preferujecie na łowiska ? Słodkie czy śmierdziuchy ? a może mix ?

Wybaczcie że wypytuję ale jestem początkujący a wciąłem się w karpiowanie strasznie ;D

Co do tych liquidów to jest np: to

http://www.eurofishing.pl/hiattract-monster-crab-liquid-p-10865.html

?

A co sądzicie o kulkach tych - hemp crush i  instant frezy/factory ?

[2011-11-28 19:53]

Jako początkujący nastawiam się na kulki kupne. Według mnie trzeba mieć już sporo praktyki aby zabrać się za to samemu i... lepiej wysłać piękniejszą połowę na kilka dni do mamy... Mnie też podkusiło, nie mówię że nie. Miksowałem halibuta nowym blenderem oraz gotowałem kulki w ponoć najlepszym garnku - a co jakość to jakość! :))) W domu waliło "makrelą" ze trzy dni a kulki... wysuszyłem na wiór, spakowałem... nie dodałem konserwanta... w pudełku zapleśniały :))) [2011-11-28 20:21]

JKarp

CześćPolecam te produkty:http://www.occur.pl/image,b0ea46bd21.htmloraz te:http://www.hoffarom.com/aromaty_pl.htmW tym pierwszym linku jest adres strony i dane kontaktowe.Ja kiedyś robiłem monster krab-banan na miksie jakimś rybnym. Żona wyjechała ( wakacje ) to ja do roboty. W pewnym momencie puka sąsiadka - czy panu nic się nie przypala ale w oczach było pytanie : ten trup to w szafie czy w wersalce?W tym roku z wiosny robiliśmy kulki. Po obliczeniu kosztów wolę kupić he he.Janusz JKarp [2011-11-29 08:36]

iro

Co do odległości nęcenia kobrą to moim zdaniem zależy od wielkości kulek czym wieksza tym dalej leci. [2011-11-29 08:37]

JKarp

CześćTo w sumie też prawda. Ale po treningach kulką 16mm da radę na 80m. Ogólnie wiele czynników ma wpływ na odległość. Masa kulki czyli jej wilgotność - może się zdarzyć, że 16mm będzie cięższa od 18mm. Czy jest okrągła ? Kierunek wiatru - wbrew pozorom pod wiatr kulki z kobry lecą dalej ale tylko do pewnej prędkości wiatru. Rodzaj kobry i jej kąt natarcia. Kobrą 22mm źle rzuca się kulki 16mm.Trening Koledzy;-) czyni mistrza.Janusz JKarp [2011-11-29 08:46]

Mosto

Dzięki panowie, przygotowanie do sezonu trwają ;) W przyszłe wakacje wybieram się na podobno najlepsze łowisko na śląsku - Pstrążnia i dlatego robię takie przygotowania ;)

Sprzet już zakupiony, wędziska Daiwa Black widow + okumal longbow 90
Jeszcze mata karpiowa, kulki, atraktory i można wyciągać te 20kg karpie ;P

Aha, co do kobry to jaką najlepiej wybrać ? Bo jak wiadomo to tam trzeba rzucić pod drugi brzeg czyli około 100m. Raczej będe łowił na kulki 16-18mm więc myśle ze kobra powinna być na max 20mm. Tylko nie mam pojęcia jaka krzywizna itd.
[2011-11-29 09:07]