Zaloguj się do konta

Kto powinien płacić za skarbnika koła?

utworzono: 2011/11/16 11:15
edzio67

Witam szanownych kolegów,jako że należę do struktur swojego koła i wiem, jaki ma budżet i jakiego rzędu koszty z niego "idą" na pensje dla skarbnika chciałbym spytać, jak interpretować Uchwałę z października 2009, która nakazuje wypłacać diety skarbnikowi z budżetu okręgu! Jak to ma się do rzeczywistości, skoro w większości płaca za to koła? Jak ta sytuacja wygląda u Was? [2011-11-16 11:15]

kapiowaty

Ja mam 15 lat i wpłacam kasę do skarbnika koła i jest ok [2011-11-16 15:55]

Pitbul

To nie są diety ! To coś na zasadzie "działki" za każdego członka Koła. Nie wiem jak u Ciebie, ale u mnie w Kole Skarbnik musi się nabiegać między sklepami, siedzibą Koła a Biurem Okręgu. Często nosi przy sobie niemałą kasę. To duża odpowiedzialność w naszym przypadku sumiennie kontrolowana przez Komisję Rewizyjną Koła). Skarbnikowi płaci Okręg.Myślę, że wyjaśniłem problem. [2011-12-01 21:18]

no 80 członków to duże koło faktycznie :) [2011-12-01 21:22]

Moim zdaniem nikt nie powinien płacic za skarbnika w kole, dla mnie działac w kole powinni ludzie pałający pasją do wędkarstwa, za darmo, a nie tylko dla kasy . [2011-12-01 21:35]

Moim zdaniem nikt nie powinien płacic za skarbnika w kole, dla mnie działac w kole powinni ludzie pałający pasją do wędkarstwa, za darmo, a nie tylko dla kasy .

Tak jest! Każda funkcja w kołach PZW powinna być CZYSTO społecznie pełniona. Ktoś może SPOŁECZNIE, za "dziękuję" patrolować łowiska i uganiać się kilometrami za kłusownikami i fałszywymi wędkarzami, to dlaczego skarbnik ma za wykonywaną pracę w kole dostawać jakieś profity? Zwrot za paliwo za dojazdy do Okręgu i tyle. Wystarczyłoby, żeby nie płacił składki za rok i problem gratyfikacji za robotę mamy z głowy. Dobrze, że ten co grilla szykuje na zawodach wędkarskich nie ma za to płacone.

[2011-12-02 06:33]

Moim zdaniem nikt nie powinien płacic za skarbnika w kole, dla mnie działac w kole powinni ludzie pałający pasją do wędkarstwa, za darmo, a nie tylko dla kasy .

Tak jest! Każda funkcja w kołach PZW powinna być CZYSTO społecznie pełniona. Ktoś może SPOŁECZNIE, za "dziękuję" patrolować łowiska i uganiać się kilometrami za kłusownikami i fałszywymi wędkarzami, to dlaczego skarbnik ma za wykonywaną pracę w kole dostawać jakieś profity? Zwrot za paliwo za dojazdy do Okręgu i tyle. Wystarczyłoby, żeby nie płacił składki za rok i problem gratyfikacji za robotę mamy z głowy. Dobrze, że ten co grilla szykuje na zawodach wędkarskich nie ma za to płacone.

moje zdanie jest podobne taka funkcja powinna być społeczna

[2011-12-02 08:43]

Skarbnik w naszym kole ma odpowiedzialność za pieniądze ze składek. Jak w każdym biznesie nie ma takiej opcji że odpowiedzialny za pieniądze robi to gratis. Wiem że ma  wynagrodzenie z okręgu a nie z koła. Pieniędzmi tymi nie utrzyma się i rodziny .To tak jakby robił społecznie.Nie wiem co kolegów jest on winien. To sam ochłap.
Pozdrawiam hoplitaA może Koledzy by zaczęli społecznie robić trochę . Nie gadać. [2011-12-02 15:44]

Skarbnik w naszym kole ma odpowiedzialność za pieniądze ze składek. Jak w każdym biznesie nie ma takiej opcji że odpowiedzialny za pieniądze robi to gratis. Wiem że ma  wynagrodzenie z okręgu a nie z koła. Pieniędzmi tymi nie utrzyma się i rodziny .To tak jakby robił społecznie.Nie wiem co kolegów jest on winien. To sam ochłap.
Pozdrawiam hoplita.

Każdy funkcyjny członek koła ponosi za coś odpowiedzialność. Strażnik rybacki zabezpieczając sprzęt jakiejś osobie za przewinienia, także, bo niejednokrotnie odbiera komuś sprzęt wart kilka tysięcy, nawet KILKA razy w miesiącu. I do momentu przekazania go odpowiednim służbom jest za to odpowiedzialny. Poza tym, naraża zdrowie i życie, eksploatuje PRYWATNY samochód na bezdrożach etc. Każdy strażnik odpowiedzialny za takie rzeczy, również chciałby dostawać CHOCIAŻ taki "ochłap" z Okręgu. Skarbnik eksploatuje może długopis i bateryjkę w kalkulatorze i to przeważnie kupione z pieniędzy koła. Ja do tych osób nic nie mam, jedynie mam żal o niesprawiedliwość finansową w tych kwestiach.

[2011-12-02 15:58]

Tak mówi to społeczny strażnik? To Kolegi wybór musiał być. Kolega z kołem nie ma współpracy i nie docenia pracy w kole. Kolega jest zwykły materialista ja widzę. Kolega jest Moderator ?J takie głupoty pisze? Jestem zdziwiony kolegi postawą. Statut daje prawo skarbniku do pieniędzy i zwrotu wydatków .Kolega niech się u siebie też domaga .Koledze się należy. Pozdrawiam .hoplita. [2011-12-02 16:12]

Przepraszam Cię bardzo, ale przy wyborze skarbnika nikt nikomu nie przykłada noża do szyi i on także tej funkcji podejmuje się dobrowolnie z własnego wyboru. Mylę się? Niech skarbnicy się zrzekną pobierania pieniążków, żeby nie być materialistami. I co ma piernik do wiatraka, moderator-strażnik? Właśnie o Statucie piszę, ze inni funkcyjni/społecznicy koła nie są wynagradzani w myśl Statutu. O co masz do mnie pretensje? Że chciałbym aby strażnicy, gospodarze koła, sekretarze, prezesi,  za swoją pracę tak samo DOBROWOLNĄ jak praca skarbnika, RÓWNIEŻ dostawali "ochłapy"? To albo wszyscy, albo nikt.  [2011-12-02 16:23]

Niech się Kolega domaga ,ma prawo. A na razie- Pax.Pax.Pax.  Bo rozmowa nasza nic nie wnosi do dyskusji. Jak się nie zrobi porządku w PZW. To nie ma co gadać.Pozdrawiam .hoplita. [2011-12-02 16:30]

slawomir66

Witam kolegów.
Jak wiecie jestem prezesem w swoim kole i mam trochę więcej niż niektórzy zabierający tu głos do czynienia ze skarbnikiem i przepisami finansowymi, których musi przestrzegać.
Powiem tak - skarbnik to jedna z najmniej lubianych funkcji w strukturach koła i jedna z najbardziej odpowiedzialnych. Do PZW należę od 30 lat i w moim kole jest przez te 30 lat drugi skarbnik. O czym to świadczy - że nie ma chętnych do liczenia cudzych pieniędzy bo one są najdroższe.
Dlatego w kołach jeśli już jest osoba która zdecyduje się na prowadzenie finansów to robi to przez wiele lat.
Dlaczego uważam, że skarbnikowi należy się dieta?
Dlatego, że ponosi odpowiedzialność materialną i finansową za kasę którą trzyma. Musi w terminach przesyłać składki, listy, raporty finansowe, rozliczać znaki wartościowe. Być może w dużych kołach skarbnik ma lżej, gdyż koła maja konta bankowe, komputery etc. rzeczy które pomagają skarbnikom w jego pracy.
W kole takie jak moje gdzie budżet roczny wynosi ok. 2500,00 na rok nie mamy konta w banku bo nas nie stać a skarbnik buchalterię prowadzi na piechotę i robi to wzorowo.
A teraz ile mój skarbnik bierze tych kokosów za swoją pracę. Jest to 5% od składki członkowskiej i składki okręgowej, wpisowego. Z preliminarza na 2012 rok wyszło to 535,00 złotych na ROK.
Czy to dużo - ja nie chciałbym tego robić za takie pieniądze. A tu jeszcze straszą wprowadzeniem do kół kas fiskalnych.
Jak widzicie - czarno na białym kasa niewielka a odpowiedzialność ogromna.

[2011-12-03 18:20]

dendrobena

kol.sławomir66 przedstawił dość jasno sytuację. W moim kole mamy komfort bo do ZO PZW mamy żabi skok.Każdy skarbnik  do chwili rozliczenia się ze znaków wartościwych musi co mięsiąc dokonać rozliczenia. Wiąże się to z wyjazdami,niekiedy odległymi,do tego w mieście opłaty parkingowe , swój osobisty czas itp.Gdy koło ma 1000 lub więcej osób są to jakieś pieniądze. Ale z tym wiąże się wieksza odpowiedzalnoś. Pozdrawiam wszystkich uczciwych skarbików oprócz Z.Góry. [2011-12-03 19:06]

Kristoph1

Znam wielu skarbników kół i żaden z nich nie zrezygnował ze swojego wynagrodzenia, które jest wypłacone nie z kasy Zarządów Okręgowych lecz z kasy koła, prowizję ta wyliczają księgowe w Z.O., po czym potrącają z przychodu koła. Faktem jest, że niewielu jest chętnych na stanowisko z bardzo prozaicznego powodu przecież skarbnik sprzedaje pozwolenia w imieniu Z.O. więc z reguły są to osoby, które mają możliwość sprzedaży w innych miejscach niż własny dom chyba że koło posiada własną siedzibę. Prowizja dla skarbnika jest sporym obciążeniem dla kasy koła, lecz nikt nie ma na to wpływu a żaden skarbnik nie zrezygnuje z tych pieniędzy ile by ich nie było. Każdy wyjazd skarbnika do Zarządu Okręgu jest finansowany z kasy koła, artykuły biurowe także są kupowane z kasy koła więc tak naprawdę skarbnik nie ponosi żadnych kosztów. Jest to trochę sytuacja nienormalna gdyż reszta zarządu koła pełni swoje obowiązki beż żadnych wynagrodzeń, czyli w pełni społecznie. I nie jest prawdą, że tylko skarbnik ponosi odpowiedzialność materialna czy finansową. Gospodarz koła ponosi odpowiedzialność materialną za środki trwałe o ile koło je posiada i nie pobiera za to żadnego wynagrodzenia, prezes koła odpowiada za kasę koła. Prowizja wypłacana skarbnikowi jest za sprzedaż pozwoleń i jest zależna od ilości członków koła i tak naprawdę jedyną odpowiedzialność  finansową skarbnik ponosi jedynie za pobrane znaczki w Z.O. . Nie wiem jak jest w innych okręgach ale w Olsztyńskim każde koło musi posiadać konto bankowe, wiele kół korzysta z możliwości darmowego konta prowadzonego przez Zarząd Okręgu, tzw. pogotowie kasowe jest określone na 1500 zł i jest to maksymalna kasa, która jest zdeponowana tymczasowo u skarbnika, ale nie jest tylko on za te pieniądze odpowiedzialny. Wszystkie wydatki jakie ponosi koło są akceptowane przez zarząd koła, a wszystko i tak podpisuje prezes koła. Więc nie gloryfikujmy skarbnika jako najbardziej odpowiedzialne stanowisko w zarządzie koła bo tak nie jest, wyróżnia go to tylko że otrzymuje prowizję od sprzedaży pozwoleń a czy słusznie niech sobie każdy sam odpowie, jedno jest pewne skarbnik koła nie jest wolontariuszem jak reszta osób w zarządzie koła.
Pozdrawiam
[2011-12-03 21:01]

Nie powinni miec żadnych pieniążków ponieważ z roku na rok mają coraz to mniej pracy , rzekłbym nawet nie robią prawie nic, wędkarze rezygnują z tej instytucji  ,rok rocznie liczba członków spada  i to w całej Polsce a nie tylko w niektórych kołach ,także nie martwcie się jak będziecie tak dalej gospodażyc wodami PZW, to skarbnicy za parę lat nie będą mieli co zbierac do kieszeni. Ta instytucja zniknie , będzie tylko wspomnieniem dla niektórych przyjemnym dla innych mniej. [2011-12-03 21:34]

Nie powinni miec żadnych pieniążków ponieważ z roku na rok mają coraz to mniej pracy , rzekłbym nawet nie robią prawie nic, wędkarze rezygnują z tej instytucji  ,rok rocznie liczba członków spada  i to w całej Polsce a nie tylko w niektórych kołach ,także nie martwcie się jak będziecie tak dalej gospodażyc wodami PZW, to skarbnicy za parę lat nie będą mieli co zbierac do kieszeni. Ta instytucja zniknie , będzie tylko wspomnieniem dla niektórych przyjemnym dla innych mniej.
Mam nadzieje że Kolega zgłosi chęć społecznego działania w kole ,na sezon nowy.Jak Kolega popracuje trochę to zmądrzeje . Nie ma pojęcia Kolega o sprawach tych i głópoty wypisuje.Pozdrawiam hoplita.

[2011-12-03 23:48]

Mylisz się kolego, chyba właśnie za dużo pracowałem na rzecz PZW społecznie i zanam bardzo dobrze strukturę kół wędkarskich , cieszę się że od przyszłego sezonu już nie będę musiał byc członkiem PZW. Oczywiście piszę to tylko z mojego doświadczenia i pracy w SSR.Pozdrawiam. [2011-12-04 11:35]

Nie ośmieszaj Kolego się . Nic nie wiesz. Z SSR to każdy ma do czynienia i za bohatera się ma.Ale to nie koło.Statut gwarantuje skarbnikowi pieniądze i diety . Słusznie się mu należy.Niech Kolega napisze czemu na zebrania i do pracy w kole nikogo namówić trudno.BO TO SPOŁECZNA ROBOTA. I nic nie ma prezes .sekretarz.zarząd. I tylko on biedny skarbnik ma najgorszą robotę i do zarządy okręgu rozliczać musi się. Nieraz dwa razy na miesiąc . I co? Dlatego ma i powinien mieć to prawo zapłaty ,oraz zwrotu poniesionych kosztów.Hoplita. [2011-12-04 12:12]

Nie ośmieszaj Kolego się . Nic nie wiesz. Z SSR to każdy ma do czynienia i za bohatera się ma.Ale to nie koło.Statut gwarantuje skarbnikowi pieniądze i diety . Słusznie się mu należy.Niech Kolega napisze czemu na zebrania i do pracy w kole nikogo namówić trudno.BO TO SPOŁECZNA ROBOTA. I nic nie ma prezes .sekretarz.zarząd. I tylko on biedny skarbnik ma najgorszą robotę i do zarządy okręgu rozliczać musi się. Nieraz dwa razy na miesiąc . I co? Dlatego ma i powinien mieć to prawo zapłaty ,oraz zwrotu poniesionych kosztów.Hoplita.

Proszę Cię.........przestań. Komendant SSR jest CO NAJMNIEJ raz w tygodniu w Okręgu i za to nie ma zwrotu kosztów. Zdaje zabezpieczony sprzęt, rozlicza się z tego, pisze tony papierków etc. ZA DARMO! Proszę Cię.....przestań.

[2011-12-04 12:21]

kol.sławomir66 przedstawił dość jasno sytuację. W moim kole mamy komfort bo do ZO PZW mamy żabi skok.Każdy skarbnik  do chwili rozliczenia się ze znaków wartościwych musi co mięsiąc dokonać rozliczenia. Wiąże się to z wyjazdami,niekiedy odległymi,do tego w mieście opłaty parkingowe , swój osobisty czas itp.Gdy koło ma 1000 lub więcej osób są to jakieś pieniądze. Ale z tym wiąże się wieksza odpowiedzalnoś. Pozdrawiam wszystkich uczciwych skarbików oprócz Z.Góry.

To jedna księgowa przekreśla innych uczciwych pracowników z Zielonej Góry ? [2011-12-04 12:25]

Poza tym to była KSIĘGOWA Okręgu na pełnym etacie. [2011-12-04 12:38]

W  przypadku pracy zarządu , skarbnika koła oraz SSR kolega akurat ameryki nie odkrył, każdy kto interesuje się wędkarstwem i uczestniczył w pracach zarządu i innych na rzecz koła wie najlepiej kto za co jest odpowiedzialny i powiem ci kolego jak nie zna się osoby to nie powinno się pisac że ktoś niema pojęcia o sprawach związku i słowa że ktoś się ośmiesza są nie na miejscu, każdy ma prawo wyrażac swoje zdanie, poznałem różną pracę wykonywaną w związku wędkarskim przy kole i powiem ci że pieniążki w zarządzie koła wędkarskiego nie powinny należec się nikomu, tam powinny pracowac osoby z zamiłowaniem dla tej pięknej pasji SPOŁECZNIE czy komuś to się podoba czy nie i mało tego zarząd w kole  powinien walczyc o wszystko co się należy dla swoich wędkarzy od zarządów okręgu od których bardzo trudno cokolwiek uzyskac, ale wiadomo jest jak jest dlatego też liczba członków PZW spada drastycznie z roku na rok. T o moje zdanie na ten temat , więcej nie zamierzam dyskutowac w tym temacie . Pozdrawiam.  [2011-12-04 12:40]

kazik

Stanowisko skarbnika w kole to jedno z najbardziej odpowiedzialnych funkcji , więc powinno być opłacane . Rola i odpowiedzialność skarbnika z roku na rok się zwiększa .

Zauważcie że skarbnik odpowiada za sprzedaż znaczków , legitymacji i innych opłat z tym związanych . Prowadzi wydawanie zezwoleń , rejestrów , rozlicza się z tych rejestrów , zezwoleń .

I za to odpowiada materialnie , niejednokrotnie przy pomyłce płacąc z własnych pieniędzy .

Nie zgodzę się z kolegą ,,lin66” bo wręcz przeciwnie za przysłowiowe grosze zwiększane są obowiązki skarbników kół i mają więcej pracy , więcej odpowiedzialności , niż kiedyś .

[2011-12-04 12:56]

perwer

Skarbnik ,czy inni działacze w kołach ,powinni jak członkowie społecznych straż robić to za zwrot kosztów poniesionych ewentualnie przy wykonywanej pracy.Jest to oczywiście paliwo ,lub inne koszty operacyjne.Pieknym przykładem beznadziejności i berazdności jest wypowiedź wyżej członka koła,mianowicie o tym że koło nie ma pieniędzy na założenie konta bankowego( nie wiem z kąd mu na to kasa potrzebna),oraz o braku komputera-gdzie laptopa można dostać za tą sama kase co bierze skarbnik..Jak sie nie podoba ,to powinni zrezygnować.Lecz z koryta nikt nie zrezygnuje i dopuści nowych ,chętnych do pracy.Każdy kto ma chęci i nowe propozycje ,to intruz.
Maciek   i paru kolegów dobrze chce przedstawić sytuacje jaka jest i jak powinna wyglądać.
Wiadomo że swój swojego zawsze będzie bronił,ale nikt głupi nie jest i ciemnoty wciskać nie trzeba.
[2011-12-04 13:07]

slawomir66

Perwer jak widzę pijesz kolego do mnie i mojej wypowiedzi.
Wyczytałem na twoim blogu, że w wędkarstwie jeszcze nic nie osiągnąłeś więc masz szanse. W 2013 roku będa wybory do władz kół. Masz szansę zostać m.in. skarbnikiem, prezesem czy gospodarzem koła. Życzę takiej odwagi na zebraniu wyborczym jaką posiadasz tutaj na forum. Bo jak czytam różne tematy to takich gości co gębą chlapią na lewo i prawo jest wielu. A tak naprawdę to maja głęboko w d... aby samemu coś robić w swoim kole - za dziękuję.
Co zaś tych przy korycie kolego Perwer to gdybyś poczytał mój profil, moje artykuły to byś wiedział, że prezesem zostałem po ostatnich wyborach i to wtedy dzięki wielu zaangażowanym kolegom w kole zaszły zmiany.
Dlatego proszę cię nie pieprz bzdur o korycie i niedopuszczaniu innych do działania w kole a weź się sam do roboty albo jeszcze lepiej w ogóle się nie odzywaj jeśli nie wiesz.
Ale mnie koleś spienił.
Wracając do tematu i uwag czy skarbnik powinien otrzymywać gratyfikacje za swoją pracę to dalej podtrzymuję swoje zdanie, że tak. A jeśli uważacie koledzy inaczej to jak pisałem wyżej możecie zgłosić swe kandydatury przy wyborach i odmówić pobierania diety za funkcję skarbnika.
Życzę sukcesów w pracy społecznej na rzecz swych kół.
[2011-12-04 15:47]

25 maja 2018 roku wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez wedkuje.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Hoblo Sp z o.o.,Warszawa 02-761, ul. Cypryjska 2G

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w „Polityce prywatności”

Ustawienia