Zaloguj się do konta

Kształt haczyka- ma to znaczenie?

utworzono: 2011/06/22 17:06
zaku81

Witam, od pewnego czasu nurtuje mnie pytanie jakie znaczenie ma (podczas połowu) kształt haczyka, chodzi mi o trzon (krótki-długi). Czy jest to tylko wygoda podczas wiązania czy też nie (długi trzon)
[2011-06-22 17:06]

Ma znaczenie w przypadku stosowania różnych przynęt. Biały robak, czerwony robak, wszelkie ziarna strąkowe etc. [2011-06-22 17:24]

goryl25

Ma to znaczenie :) Haczyki z długim trzonkiem lepiej zacinają rybe z dalekiej odległości , ale źle trzymają rybe :) Haczyki z krótkim trzonkiem gorzej zacinają ryby z dalekiej odległości , ale lepiej trzymają rybe na haczyku :) i ma to też znaczenie tak jak napisał kolega powyżej do przynęt :) [2011-06-22 18:27]

Artur z Ketrzyna

Witam, od pewnego czasu nurtuje mnie pytanie jakie znaczenie ma (podczas połowu) kształt haczyka, chodzi mi o trzon (krótki-długi). Czy jest to tylko wygoda podczas wiązania czy też nie (długi trzon)

Haczyki z długim trzonkiem są przeznaczone do bata lub skróconego zestawu, a z krótkim trzonem do metod odległościowych. Jedynym odstempem od tej zasady są haki węgorzowe, posiadają długi trzonek na którym są zadziory trzymające przynętę (rosówkę).
Tak jak napisał kolega te z krutkim trzonem lepiej trzymają walczącą rybę, te z z długim zacinają rybę płytko co ułatwia jej wypięcie.
Zaś dziś mamy opracowane różne kształty kolanek jak i grotów by dobrać do danej przynęty czy też gatunku ryby.
[2011-06-22 18:57]

zaku81

Artur z Hubertem, napisaliście dwie sprzeczne informacje :
"Haczyki z długim trzonkiem są przeznaczone do bata lub skróconego zestawu, a z krótkim trzonem do metod odległościowych.",
" Haczyki z krótkim trzonkiem gorzej zacinają ryby z dalekiej odległości"
Napiszę jeszcze że ja łowię praktycznie tylko metodą gruntową więc które lepiej stosować?
[2011-06-22 19:07]

irex

Do metody gruntowej są specjalnie wyprofilowane haki tzw.samozacinające.Odradzam zdecydowanie haki spłaszczone przy kolanku (chyba firmy gamakatsu).Bardzo często pękały w miejscu spłaszczenia.Natomiast inne haki tej firmy polecam.Do spławika na białego mój ideał to katana.
[2011-06-22 19:58]

Artur z Ketrzyna

Artur z Hubertem, napisaliście dwie sprzeczne informacje :
"Haczyki z długim trzonkiem są przeznaczone do bata lub skróconego zestawu, a z krótkim trzonem do metod odległościowych.",
" Haczyki z krótkim trzonkiem gorzej zacinają ryby z dalekiej odległości"
Napiszę jeszcze że ja łowię praktycznie tylko metodą gruntową więc które lepiej stosować?

Kolego przeczytaj uważnie co napisałem w swoim poście.
Napisałem że z krótkim trzonkiem są przeznaczone do odległościówki, a nie że źle zacinają. Nie poparłem kolegi w twierdzeniu że gorzej zacinają. A ponieważ gruntówka jest metodą odległościową to też.  Jeśli zastosujesz do gruntówki z długim trzonkiem, to ryba jego szybciej wyczuje w przynęcie i ją zostawi, a jeśli zatnie się to płytko i podczas holu szybciej się wypnie.
Haczyk z krótkim trzonkiem i odpowiednio dobranym profilem do przynęty i rodzaju poławianych ryb zostanie zassany głębiej i tam się zapnie, tak więc i ryba będzie miała problem się go pozbyć.
[2011-06-22 21:52]

najlepsze sa w ksztalcie zagietego gwozdzia
[2011-06-22 22:07]

ayem

Zgadza się do zacinania z dalszej odległości najlepiej nadają się haczyki z krótkim trzonem , do batów odpowiednie będą z długim 
[2011-06-22 22:41]

bartez1223

zalezy jaką masz przynete i jakie owisz ryby
[2011-06-23 09:48]