Kropki (kulki) we wn皻rzno軼iach p這tek

/ 55 odpowiedzi / 4 zdj耩
ryukon1975

Witam

Z豉pa貫m dzisiaj 3 p這tki i w ka盥ej z nich na wn皻rzno軼iach by造 bia這-鄴速e kulki. Nie wiem co to jest- czy to nie jest jaki paso篡t? A mo瞠 to jest ikra? Tylko, 瞠 jak kiedy widzia貫m ikr, to by豉 ona w jednym miejscu, tworzy豉 ca這嗆, tak jakby by豉 w woreczku. A to, co jest w tych rybach, jest porozrzucane po wszystkich wn皻rzno軼iach, ale nie na mi瘰ie, tylko na tym, co si z ryby wyrzuca. Jest to mocno przytwierdzone- wod tego si nie zmyje, natomiast po mocnym przejechaniu paznokciem, wszystko schodzi- jest to tylko na zewn皻rznej cz窷ci tych "flak闚".
   Czy wie kto co to jest? Mo瞠 to jaki paso篡t???

Pozdrawiam
Grzesiek

Spotyka貫m si z czym takim wielokrotnie,cho przyznam 瞠 na twoich zdj璚iach jest to bardziej "zaawansowane".
Nie wchodzi貫m w temat zbyt dociekliwie zawsze t逝maczy貫m sobie 瞠 to ikra kt鏎a zosta豉 w ciele samicy bo prawdopodobnie nie jest ona przez ni z這穎na w stu procentach.
Zawsze spotyka貫m to u ryb po tarle (okresie ochronnym) dlatego t逝maczy貫m sobie 瞠 to "niedojrza豉" ikra.
Z czasem organizm ryby sobie z ni poradzi. (2012/03/26 10:38)

Romuald55

Na podstawie zdj璚ia nie da si jednoznacznie zdiagnozowa tego przypadku.Je瞠li to nie jest ikra jak twierdzi Kolega Grzes555,a nie ma podstawy by mu nie wierzy,mog to by zar闚no guzki gru磧icze jak te  mycobacterioza czy ichtiosporidioza. Bez bada labolatoryjnych mo積a tylko snu przypuszczenia. (2012/03/26 11:05)

Grzes555

Na podstawie zdj璚ia nie da si jednoznacznie zdiagnozowa tego przypadku.Je瞠li to nie jest ikra jak twierdzi Kolega Grzes555,a nie ma podstawy by mu nie wierzy,mog to by zar闚no guzki gru磧icze jak te  mycobacterioza czy ichtiosporidioza. Bez bada labolatoryjnych mo積a tylko snu przypuszczenia.

Dzi瘯uj za rzeczow odpowied. Nie twierdzi貫m, 瞠 to nie ikra, poddawa貫m to tylko pod du膨 w徠pliwo嗆- dlatego za這篡貫m ten temat. Sk豉nia豚ym si w豉snie do tego co kolega, 瞠 to jaka choroba/ paso篡t. Aczkolwiek to, co pisze inny kolega (hefeed8) daje tez troch do my郵enia- nie tylko ja na co takiego si natkn掖em w rybie- tylko, 瞠 kolega hefeed8 widzia to u ryb po tarle, a ja przed tar貫m. A mo瞠 takie s pocz徠ki tworzenia si ikry u ryby??? Chocia w徠pi w to- po jakie licho by si to przeczepia這 po ca造ch flakach. Pewnie to jednak jaki paso篡t (2012/03/26 12:06)

Romuald55

Ikra tworzy si w jajnikach.S to w豉snie te "b這ny" jak to okre郵i kt鏎y z koleg闚.U ryb karpiowatych jajniki s asynchroniczne tzn.瞠 owocyty wyst瘼uj w r騜nych stadiach  rozwoju i ikra z przeci皻ego jajnika podczas patroszenia i przyklejona do wn皻rzno軼i by豉by r騜nej wielko軼i. (2012/03/26 12:40)

Potarmoszek

No c騜 ... zda瘸 si Kolego Convent (2012/03/26 13:19)

u?ytkownik108079

To co znajduje si na zdj璚iu to tzw owogonium - czyli niedojrza貫 kom鏎ki jajowe ryby ( ikra ). Te kom鏎ki jajowe dziel si mitotycznie (jak to kom鏎ki )  i w ten spos鏏 powstaj oocyty pierwszego rz璠u - gotowe do z這瞠nia. Naturaln rzecz jest to ,瞠 kom鏎ki jajowe niedojrza貫 znacz帷o  r騜ni si od kom鏎ek dojrza造ch a ju w og鏊e od tych zap這dnionych .Ryby s zwierz皻ami zwykle  rozdzielnop販iowymi - dlatego ikra , sk豉dana przez samice -polewana jest przez samce mleczem ( nie dochodzi do kopulacji ). Zap這dniona ikra wygl康a ju zupe軟ie inaczej  z powodu rozpocz璚ia si procesu bruzdkowania (cykl mitotycznych podzia堯w kom鏎ki )poniewa zap這dniona kom鏎ka jajowa to ju zygota ( kom鏎ka powsta豉 z po陰czenia gamety 瞠雟kiej z m瘰k ).   Obecno嗆  takiej niedojrza貫j ikry nie oznacza jednak  wcale ,瞠 tar這 ju si rozpocz窸o - cho dojdzie do niego ju naprawd nied逝go. Kom鏎ki jajowe nie bior si przecie znik康. Po ubieg這rocznym - tarle zawi您ki jaj (owocyt闚) wchodz w kolejne cykle dojrza這軼i i s dojrza貫 dopiero na kolejne tar這 w nast瘼nym roku czyli teraz , wkr鏒ce. To jest oogonium ( niedojrza豉 ikra ). Produkcja ikry pobudzana jest przez czynno嗆 hormonaln ryb ( izotocyna ). Ilo嗆 ikry zale篡 od wieku p這ci ( im starsza tym bardziej p這dna ze szczytem na 12 rok 篡cia ) , wielko軼i , stabilno軼i termicznej zbiornika.  Zbiorniki typu stawowego maj to do siebie ,瞠 woda w nich szybko si nagrzewa ,ale i r闚nie pr璠ko wych豉dza ( brak stref termicznych ) , dlatego w takich warunkach tar這 po pierwsze : zwykle przebiega pr璠zej (  a jak wiadomo miejsce tar豉 to p造cizny) a po drugie - ikry samice produkuj sporo ( w豉郾ie z powodu waha temperatury ) -  bo w poni瞠j temperatury 8 stopni - ikra albo ginie albo narybek wyl璕aj帷y si  z niej potworkowacieje . Dlatego w stawie tar這 odbywa si zwykle jakby pr璠zej i jakby dynamiczniej . Ikra  gotowa do z這瞠nia - powinna mie kszta速 pod逝積ego czopka pokrytego b這n  , nieco 軼i郾i皻ego pod p璚herzem p豉wnym ryby. Tak jak ju kto stwierdzi : ikra dojrza豉  nie powinna by porozwalana pod wn皻rzno軼iach , po otrzewnej ryby. Uwa瘸m ,瞠 do rozprowadzenia niedojrza貫j ikry - po trzewiach ryby - dosz這 podczas patroszenia ( bez wzgl璠u na to ile , by jej tam by這). Jaja p這ci s kleiste i wyposa穎ne w kosmki ,kt鏎ymi trzymaj si pod這瘸 - tak wi璚 ikra a szczeg鏊nie ta niedojrza豉 - mog豉 narobi ba豉ganu we wn皻rzno軼iach , co wida na zdj璚iu.
(2012/03/26 13:37)

Podgl康 zdj耩 na forum dost瘼ny jest tylko dla zalogowanych u篡tkownik闚.

ZbiBul

Poleca豚ym zainteresowa tym tematem koleg闚:

Kacper Zi瑿a (Schleie)
lub Andrzej Tadych ( Uran83)

Uran83
Poleca豚ym zainteresowa tym tematem koleg闚:

Kacper Zi瑿a (Schleie)
lub Andrzej Tadych ( Uran83)

Wielkie dzi瘯i za namiary. Ju do nich pisz. Mam nadziej, 瞠 pomog
Wyginaj Nemo. Dobrze wiem co to jest , tak jak wiem ,瞠 na twoje tanie sztuczki na pewno si nie dam nabra.

Diablo
Panowie Uran83 i Schleie, bez nerw闚. To ja Was poleci貫m Koledze Grze鄂owi, bo wiem 瞠 w tej dziedzinie macie ogromn wiedz. Dlatego napisa do Was personalnie.

Dzi瘯uj Kolego Diablo za wyja郾ienie tej sytuacji w kt鏎ej nie bra貫m najmniejszego udzia逝.
Dzi瘯i temu jednak zbiegowi okoliczno軼i, nie tylko mnie mam nadziej, potwierdza si opinia o ...

Tak Kolego Conwent - to prawdziwy kabaret na 篡wo ;)

Pozdrawiam wszystkich r闚nie ubawionych.

Zbibul/Nemo309 (2012/03/26 13:42)

u?ytkownik108079

Tak wygl康a ikra p這ci , kt鏎a dopiero przechodzi w faz oocytu I rz璠u ( dopiero b璠zie gotowa do z這瞠nia ) (2012/03/26 13:46)

Podgl康 zdj耩 na forum dost瘼ny jest tylko dla zalogowanych u篡tkownik闚.

Romuald55

Je瞠li Kolego Henkask,je郵i powi瘯szysz cho troch zdj璚ie zamieszczone przez Koleg Grzes555 to zobaczysz,瞠 te kropki czy tez kulki jak to tu okre郵ono nie s kulkami tylko tworami owalnymi do z逝dzenia przypominaj帷e oocysty.Ikra ma kszta速 okr庵造.To po pierwsze.Po drugie,oboj皻nie w jakiej fazie rozwoju ikra jest mocno sklejona b璠帷 w jajniku i moim zdaniem gdyby wydosta豉 si z przeci皻ego przypadkowo jajnika tworzy豉by raczej grudki kt鏎e by造by widoczne na zdj璚iu.Jak twierdzi Kolega Grze555 nast瘼ne ryby patroszy ostro積ie nie przecinaj帷 jajnik闚 a podobne twory te by造.Kolega hefeed8 tez co takiego zauwa篡 tyle 瞠 po tarle.Jak ju wcze郾iej powiedzia貫m bez badania labolatoryjnego nie jeste鄉y w stanie stwierdzi z ca陰 stanowczo軼i co to jest.Pami皻am podobnie wygl康aj帷e kokcydia u karpi ale to ju dawno by這 i mog si myli. (2012/03/26 14:33)

Grzes555

To co znajduje si na zdj璚iu to tzw owogonium - czyli niedojrza貫 kom鏎ki jajowe ryby ( ikra ). (...) Tak jak ju kto stwierdzi : ikra dojrza豉  nie powinna by porozwalana pod wn皻rzno軼iach , po otrzewnej ryby. Uwa瘸m ,瞠 do rozprowadzenia niedojrza貫j ikry - po trzewiach ryby - dosz這 podczas patroszenia ( bez wzgl璠u na to ile , by jej tam by這). Jaja p這ci s kleiste i wyposa穎ne w kosmki ,kt鏎ymi trzymaj si pod這瘸 - tak wi璚 ikra a szczeg鏊nie ta niedojrza豉 - mog豉 narobi ba豉ganu we wn皻rzno軼iach , co wida na zdj璚iu.

Widz po ca貫j wypowiedzi, 瞠 ma Kolega na ten temat naprawd du膨 wiedz. Jednak zastanawia mnie jedno- pierwsz ryb  patroszy貫m powiedzmy normalnie, dwie nast瘼ne ju bardzo ostro積ie, 瞠by za g喚boko nie wbi no瘸. Nawet je郵i mimo tego rozprowadzi豚ym t niedojrza陰 ikr po wn皻rzno軼iach, to wydaje mi si dziwne, 瞠 momentalnie tak bardzo mocno przyczepi豉 si ona do tych flak闚. Najpierw my郵a貫m, 瞠 to jest ca趾owicie zro郾i皻e z nimi, a potem dopiero stwierdzi貫m, 瞠 jak BARDZO mocno potraktuj to paznokciem, to to "co" si odrywa- czasem jedna "kulka" czasem wiele po陰czonych ze sob. Poza tym nie zauwa篡貫m ani jednej kulki przyczepionej do mi瘰a ryby- wszystkie przyczepione by造 do flak闚. Mo瞠 to nasunie komu jakie skojarzenie co to mo瞠 by? (2012/03/26 14:45)

ryukon1975

To co znajduje si na zdj璚iu to tzw owogonium - czyli niedojrza貫 kom鏎ki jajowe ryby ( ikra ). (...) Tak jak ju kto stwierdzi : ikra dojrza豉  nie powinna by porozwalana pod wn皻rzno軼iach , po otrzewnej ryby. Uwa瘸m ,瞠 do rozprowadzenia niedojrza貫j ikry - po trzewiach ryby - dosz這 podczas patroszenia ( bez wzgl璠u na to ile , by jej tam by這). Jaja p這ci s kleiste i wyposa穎ne w kosmki ,kt鏎ymi trzymaj si pod這瘸 - tak wi璚 ikra a szczeg鏊nie ta niedojrza豉 - mog豉 narobi ba豉ganu we wn皻rzno軼iach , co wida na zdj璚iu.

Widz po ca貫j wypowiedzi, 瞠 ma Kolega na ten temat naprawd du膨 wiedz. Jednak zastanawia mnie jedno- pierwsz ryb  patroszy貫m powiedzmy normalnie, dwie nast瘼ne ju bardzo ostro積ie, 瞠by za g喚boko nie wbi no瘸. Nawet je郵i mimo tego rozprowadzi豚ym t niedojrza陰 ikr po wn皻rzno軼iach, to wydaje mi si dziwne, 瞠 momentalnie tak bardzo mocno przyczepi豉 si ona do tych flak闚. Najpierw my郵a貫m, 瞠 to jest ca趾owicie zro郾i皻e z nimi, a potem dopiero stwierdzi貫m, 瞠 jak BARDZO mocno potraktuj to paznokciem, to to "co" si odrywa- czasem jedna "kulka" czasem wiele po陰czonych ze sob. Poza tym nie zauwa篡貫m ani jednej kulki przyczepionej do mi瘰a ryby- wszystkie przyczepione by造 do flak闚. Mo瞠 to nasunie komu jakie skojarzenie co to mo瞠 by?

W rybach kt鏎e ja widzia貫m ta ikra nie by豉 jeszcze na wn皻rzno軼iach.
W miejscu w kt鏎ym wcze郾iej by豉 z ca陰 pewno軼i ikra by造 pozosta這軼i tar豉 w postaci takiego jakby 郵uzu (galaretowatej masy) i w niej znajdowa造 si te pojedyncze ziarna ikry i ma貫 skupiska.
Nie zwraca貫m jako szczeg鏊nie na to uwagi bo nigdy nie mia貫m w徠pliwo軼i 瞠 to pozosta這軼i ikry wi璚 trudno co wyrokowa. (2012/03/26 16:37)

gral

to nie jest ikra(nie jest okr庵豉) ,wygl康a na jaki paso篡t ale nie wiem jaki.

Ja te do ko鎍a nie mog by przekonany, 瞠 to ikra. Samica ryby tworzy woreczki z ikr, w kt鏎ej jaja dojrzewaj. Co fakt jest ona okr庵豉 u 鄴速a (jak dojrzeje, ale z pocz徠ku czasami owalna), z pocz徠ku blado 鄴速a, a dojrza豉 bardzo 鄴速a. Jedynie z tego co wiem to jesiotr ma czarn ikr. W zale積o軼i od sposobu sk豉dania ikry przez ryby jedne s bardziej drugie mniej kleiste jajeczka ikry.
Na g鏎nych flakach na zdj璚iu (pierwsze zdj璚ie) wida jak by pozosta這軼i po woreczkach ikrowych. Za same wn皻rzno軼i wygl康aj zdrowo. Tak wi璚 jak niekt鏎zy, my郵 瞠 kto tu pr鏏uje nas zrobi w konia, w zwi您ku ze zbli瘸j帷ym si 1 kwietnia "Prima aprilis...

Takie w徠pliwo軼i, mo積a wyja郾i, oddaj帷 pr鏏ki do sanepidu. Oni zbadaj i postawi diagnoz.

Tak tyle 瞠 takowe badania sanepidowskie nie幢e kosztuj. (2012/03/27 08:04)

Grzes555

Tak tyle 瞠 takowe badania sanepidowskie nie幢e kosztuj.

Co znaczy w tym przypadku "nie幢e"? (2012/03/27 08:23)

gral

To znaczy tyle co sporo. Prywatne zlecenie bada do sanepidu kosztuje. (2012/03/27 08:45)

Grzes555

To znaczy tyle co sporo. Prywatne zlecenie bada do sanepidu kosztuje.

Dla jednego "nie幢e" albo "sporo" za badania znaczy 50 z, dla innego 100, 200 albo 500. Dlatego pyta貫m. Przyk豉dowo badanie ludzkiego ka逝 na paso篡ty kosztuje co ko這 40 z w zwyk貫j przychodni, gdzie pr鏏ki krwi, moczu, ka逝 itp jad gdzies do laboratorium. A jak si to ma do ceny badania w sanepidzie tego "czego" z ryb- nie mam poj璚ia. I czy w og鏊e zechcieliby takie co bada? (2012/03/27 09:00)

Romuald55

Sanepid nie zajmuje si takimi sprawami.Chorobami zwierz徠 zajmuj si lecznice weterynaryjne i tam nale瘸這by si uda.Nie ma to jednak praktycznego znaczenia poza ch璚i wiedzy co to jest.Nikt nie zajmuje si chorobami dzikich zwierz徠,a ryby wolno 篡j帷e do takich si zaliczaj,chyba 瞠 s to choroby zara磧iwe. (2012/03/27 09:16)

xemit

Tak wygl康a ikra p這ci , kt鏎a dopiero przechodzi w faz oocytu I rz璠u ( dopiero b璠zie gotowa do z這瞠nia )

Tylko cel naukowy t逝maczy u鄉iercenie tej niewymiarowej p這ci i to na deser w stanie "b這gos豉wionym' (2012/03/27 19:32)

u?ytkownik108079

Tak wygl康a ikra p這ci , kt鏎a dopiero przechodzi w faz oocytu I rz璠u ( dopiero b璠zie gotowa do z這瞠nia )

Tylko cel naukowy t逝maczy u鄉iercenie tej niewymiarowej p這ci i to na deser w stanie "b這gos豉wionym'

G逝pie czepiactwo. To jest wiwisekcja naukowa  jakby chcia wiedzie - aby tacy jak ty wiedzieli jak wygl康a ryba od 鈔odka i jak zawi您uje si ikra . Poda貫m tylko  przyk豉d - zdj璚ie na ktorym wyra幡ie wida trzewia ryby i jej ikr . Wiwisekcji nie powa瘸m i nie praktykuj.No, ale jednak  -  poza tym przypomina ,瞠 ikra to nie tylko os豉wiony kawior -  i dlatego okaza豉 si przydatna jako pewien wz鏎 . (2012/03/27 19:53)

Romuald55

Masz Kolego Henkask racj.Czasem trzeba zabi by pozna co dla dobra innych.Nauka i post瘼 na tym w豉snie polega. (2012/03/27 20:02)

xemit

Tylko cel naukowy t逝maczy u鄉iercenie tej niewymiarowej p這ci i to na deser w stanie "b這gos豉wionym'

G逝pie czepiactwo. To jest wiwisekcja naukowa  jakby chcia wiedzie - aby tacy jak ty wiedzieli jak wygl康a ryba od 鈔odka i jak zawi您uje si ikra . Poda貫m tylko  przyk豉d - zdj璚ie na ktorym wyra幡ie wida trzewia ryby i jej ikr . Wiwisekcji nie powa瘸m i nie praktykuj.No, ale jednak  -  poza tym przypomina ,瞠 ikra to nie tylko os豉wiony kawior -  i dlatego okaza豉 si przydatna jako pewien wz鏎 .

Tyle mnie obchodzi jak wygl康a ryba od 鈔odka co zesz這roczny 郾ieg.Du穎 ciekawszym jest wygl康 ryby z wierzchu .W zwi您ku z czym nie b康z taki pewien 瞠 to co interesuje ciebie , ma takie samo znaczenie dla mnie.Zwr鏂i貫m jedynie uwag ze rybka jest ma豉, forum propaguje trzymanie si zasad i nic by si nie sta這 w przypadku przeprowadzania tych wielce interesuj帷ych badan na matce tej p這ci, kt鏎a by mo瞠 w豉snie osi庵n窸a by magiczne 16cm. 15 cm niestety nie starczy gdy widok kozika powoduje natychmiastowy skurcz i obiekt bada mo瞠 starcic wymiar. (2012/03/27 20:22)

u?ytkownik108079

Masz Kolego Henkask racj.Czasem trzeba zabi by pozna co dla dobra innych.Nauka i post瘼 na tym w豉snie polega.

Ja tej ryby nie zabi貫m ! Ma這 tego - to jest tylko zdj璚ie naukowej wiwisekcji , kt鏎ej ja nie przeprowadzam i jestem nawet  jej przeciwnikiem . Natomiast dokona貫m publikacji materia逝 dla porz康ku - 瞠by widzia jeden z drugim jak si sprawy maj. Swoj drog nale篡 zastanowi si ile okoni, p這ci i innych ginie bezpowrotnie - tylko dlatego ,瞠 kto za nic ma etyk po這wu i bierze do domu ryby przygotowuj帷e si b康 b璠帷e ju w okresie tar這wym ? Przyk豉dy mo積a mno篡. Gdyby jednak cho raz nie wzi窸o si ryby do domu w celach konsumpcyjnych - nie wiedziano by jak wygl康a naprawd ryba od 鈔odka - bo i sk康 ? Z Internetu ? W璠karza powinny interesowa ryby w sensie wielotorowym a nie tylko powierzchownie , w spos鏏 w jaki ocenia si eksterier rasowych pudli na wystawie .  Powinien wiedzie np: 瞠 鄴速a , z lekka  przybrudzona  ikra z這穎na na ro郵inach to np : ikra sandacza a jeszcze inna bo barwy be穎wo -brudno鄴速ej to jaja szczupaka. Jak wygl康a brzemienna samica te powinien wiedzie a nie ocenia bezmy郵nie ryb po wygl康zie , sugeruj帷 si czym w stylu : " Aha , ta taka 豉dna, p瘯ata - to wezm , pochwal si ", "Aha , t to czasem mama do 鄉ieci wyrzuci bo za ma豉 - to nie bior " . Tak jest jeszcze w wielu rodzinach w Polsce - bo Polska to kraj , kt鏎y jest 100 lat za Murzynami je郵i chodzi o ochron 鈔odowiska.
(2012/03/27 20:41)

xemit

W zesz陰 niedziel pojecha貫m sobie na rybki z 9-letnim synem.Siadamy sobie nad wod i 這wimy. Nagle 3-4 metry od nas zauwa瘸m g這wy i p璚herze p豉wne mo瞠 12-15 plotek(bo o p這ciach tu mowy nie ma) rozrzucone po okolicznych trzcinach i p造ciznie po鈔鏚 niej. Wida smakosz jaki siedzia tu przed nami.Ot takie sportowe w璠karstwo. (2012/03/27 22:34)

Artur z Ketrzyna

Sanepid nie zajmuje si takimi sprawami.Chorobami zwierz徠 zajmuj si lecznice weterynaryjne i tam nale瘸這by si uda.Nie ma to jednak praktycznego znaczenia poza ch璚i wiedzy co to jest.Nikt nie zajmuje si chorobami dzikich zwierz徠,a ryby wolno 篡j帷e do takich si zaliczaj,chyba 瞠 s to choroby zara磧iwe.

Sanepid czy weterynarz na podejrzenie o epidemii/zarazy ma obowi您ek zbada. Cz瘰to s to badania bezp豉tne...
I nie zmy郵aj, jak czego nie wiesz. Bo sarna czy lis s zwierz皻ami dzikimi. I s poddawane badanom. Profilaktycznie i okresowo, by zapobiega wyst徙ieniu w軼ieklizny i innych chor鏏 kt鏎e mog zdziesi徠kowa populacj. Ka盥y (prawie ka盥y) my郵iwy oddaje mi瘰o bo badania...
Zreszt dzi si wybieram na miasto to zajd i si zapytam... (2012/03/28 08:42)

Iras1975

Witam. Nie za bardzo wiem dlaczego piszesz akurat do mnie ? Przykro mi ,ale ja nie pisz na zam闚ienie ani nie odpowiadam na pytania jak robot loguj帷y  si tutaj po to ,by rozstrzyga cudze bol帷zki i niewiedz. Ja wiem co to jest , jednak po tym , co napisa tam Uran83 (drugi w podejrzanie dziwny spos鏏 wytypowany do odpowiedzi ) wietrz w ca貫j sytuacji nie tylko t璕i absurd ,ale i r闚nie persyfla. Dlatego nie odpowiem na zadane pytanie  - bo jak wcze郾iej podkre郵i貫m :pisz kiedy chc ( mam niestety do嗆 w豉dczy charakter ) a po  drugie :ca豉 sytuacja wydaje mi si mocno naci庵ana. Odpowied oczywi軼ie sporz康zi貫m - zapisuj帷 j w kopii  e maila , jednak瞠 niesiony na skrzyd豉ch intuicji  - odczuwam siln niech耩 do wypowiadania si w tym temacie. Dzi瘯uj.

Kabaret po prostu:)

http://www.youtube.com/watch?v=lPxkJMSpujU

;)))

(2012/03/28 20:42)