Zaloguj się do konta

Krąp - sympatyczna rybka naszych wód . Kto lubi kr

utworzono: 2010/09/10 22:20

Witam . Zapraszam do wypowiedzi wszystkich wędkarzy darzących choć nutką sympatii - rybkę tyleż pospolitą co niestety niezbyt lubianą przez lwią część  wędkarzy - krąpia . Krąp to ryba wbrew pozorom wybitnie sportowa - zaś duże okazy ( z racji niezbyt dużej liczebności ) stanowią naprawdę cenne trofeum , któremu z czystym sumieniem można zwrócić wolność .Osobiście darzę tę rybę sentymentem z racji waleczności  , jaką cechują się większe egzemplarze tego gatunku oraz niewątpliwej urody , jakiej na próżno szukać np u przerośniętych i trzęsących się jak rybokształtna ameba - karpi , z komercyjnych stawów . Cenię tę rybę również za wiele innych zalet , o których wyszczególnienie proszę potencjalnych miłośników tej sympatycznej rybki . Cieszmy się z krąpia - z faktu że jest w naszych wodach i często gości na zarzucanych przez  nas wędkach .Krąp bowiem  to ryba prawdziwie polska i wbrew powszechnemu mniemaniu wymagająca wędkarskiego kunsztu . Pozdrawiam .
[2010-09-10 22:20]

domin77

nie mam nic przeciwko krąpikowi,lubię łowiąc na delikatny zestaw jak podejdą takie grubaski to miło je sobię pociągnac.Jeśli chodzi o walory smakowe ponoć mało smaczna zle nioe wiem nie jadłem.Ogólnie krąp jest fajną rybą [2010-09-11 07:05]

wedkarz2309

Zgadza się, krąpie, w szczególności te większe, czyli ok. 30 cm, są jak na swoje rozmiary na prawdę waleczne, leszcze tych samych rozmiarów są o wiele słabsze:)

 

Mam na koncie kilka krąpi powyżej 30 cm i lubie, jak takie egzemplarze trafiają mi się na feederkę:)

 

A na bacie, to już jest fajna zabawa z takim:)

 

Ostatni większy krąp, jakiego złapałem (31 cm), to tak mi przywalił na feederkę, że kij od razu z pozycji pionowej ustawił się na podpórce w pozycję poziomą, myślałem, że to może jakiś fajny leszcz 50+, czy kleń, a tu niespodzianka:)

[2010-09-11 07:46]

780528

Witam!Zgadzam  się w całości ze zdaniem na temat krąpia to bardzo waleczne ryby.Zazwyczaj poławiam je na feederka lub spławik.Na feederka brania są bardzo energiczne jak wspominali przedmówcy.Lubię na nie polować wiosną biorą wtedy niezłe sztuki takie pod czterdziestkę a i walka podczas holu jest niezła.Także są to sympatyczne rybki i dosyć smaczne.Pozdrawiam!
[2010-09-11 09:17]

kaban

Dla mnie krąpiki to właściwie tylko przyłów(spinning),ale w tamtym roku złowiłem kilkanaście z jednego miejsca na paproszka motoroil w trakcie szukania okoni.Wszystkie brały agresywnie a z pyszczka wystawała tylko główka.Żaden niestety nie przekraczał 25cm.Lubię wszystkie ryby które w sposób naturalny występują w naszym kraju a metoda którą preferuje niema z tym żadnego związku.Lubię krąpie.Pozdrawiam.
[2010-09-12 11:20]

krapiotr69

Jako spławikowiec ( ostatnio gruntowiec )szanuję  każdy białoryb naturalnego pochodzenia. Wprawdzie ładniejsze są wzdręgi, ale krąpie zwane tu glapami ( tak chyba też określają małe leszcze ), ale u nas krąp to glapa, lub żyleta. U mnie nie stanowi to przyłowu, jest tego sporo i często jest to połów. Większej sztuki niż 35 cm nie widziałem, ale słyszałem, że są większe. Zaciekawiło mnie opowiadanie @Kabana. Nie wiedziałem, że toto można łowić inną metodą niż spławik. Wzdręga tak, ale krąp- jednak człowiek całe życie się uczy. Pozdrawiam.
[2010-09-12 16:08]

kaban

Tak gwoli ścisłości Krapiotr69 to łowiłem na spinning wspomniane wzdręgi,leszcze,świnki,kiełbie,jazgarze,płocie i krąpiki ale nie był to zamierzony połów.To raczej przypadki potwierdzające regułę(choć w łowieniu świnek tą metodą zaczynam nabierać wprawy i myślę ,że można to robić planując wyprawę na konkretną rybę),że to ryby raczej spokojnego żeru,nazwijmy to spławikowo-gruntowe.Pozdrawiam.
[2010-09-13 18:21]

pmizera87

Bardzo lubię krąpie. To bardzo ładne ryby. Złowiłem kilka sztuk ponad 30cm. [2010-09-13 21:58]

GUGA

Szczególnie na zbiorniku Przeczyce jest tego sporo. I bardzo fajnie biorą . Bombka do kija i trzyma!!! Później fajna walka przez kilka chwil i wyciągamy krąpika 20 cm...25cm. I powiem jeszcze jedno. Mimo iż nie biore tych ryb do domu , ostatnio coś mnie podkusiło i wziąłem. Mówię Wam .....MIÓD W GĘBIE!!!! Tylko trzeba to umieć jeść i pobawić się bo ości MILION!! Ale smak świetny. Krąpie to fajne rybki.
[2010-09-14 21:41]

wasiel

a ja jakos nie lubie tej ryby, wszedzie jej pełno. Osobiście nic szczególnego do niej nie mam ale nastawiajac sie na lina czy leszcza strasznie przeszkadzaja i denerwuja wedkarza, biora nawet na przynety wielkosci ich głowy... do tego podobno nie jest zbyt pozyteczna ryba z tego wzgledu, ze wyjada duza ilosc ikry innych ryb. Faktem jest jednak to ze jesli chodzi o łowienie na żywca to dla mnie jest najlepsza rybka na szczupaka.

Pozdrawiam:)

[2010-09-16 07:58]

kch65

Od niej zaczynałem swoją przygodę z wędką. Teraz to najbardziej oczekiwana ryba w czasie zawodów. Nie ma to jak zwabienie stad krąpi w łowisko i nabicie punktów. Potem niech wracaja do wody. [2010-09-16 13:09]