Koszty wędkowania w Małopolsce

/ 9 odpowiedzi
Witam od niedawna zainteresowałem się wędkowaniem i z tego powodu chciałbym zrobić karte wędkarską i opłacić potrzebne składki żeby łowić na wodach pzw znajdujących się niedaleko mojego miejsca zamieszkania . z tego powodu mam kilka pytań
1.Nie jestem pewny czy dobrze wszystko zrozumiałem więc chce zapytać tutaj jeślij chciałbym łowić na kanale łączańskim to musiałbym zapłacić 450 zł okręgowi małopolskiemu oraz składka członkowska (43zł) razem z składką na ochrone i zagospodarowanie wód (85zł) ?
2.Czy dla osób niezabierających złowionych ryb z łowiska jest jakaś alternatywa
3.Czy nie jest to zdecydowanie za wysoko chyba większość z nas uważa że fajnie było by połowić z kolegą pytanie tylko jaki kolega skusiłby się na wędkowanie skoro koszta samych opłat i karty to jakieś 600 zł do tego troche latania związanego z egzaminem który w moim przypadku jest raz na miesiąc do tego jeszcze dodać koszt sprzętu jaki by mu był potrzebny czyli jakieś 100 zł
4.Jeślij miałbym składki i karte to czy była by możliwość źebym ja łowił na jedną on na jedną wędke ?
D0cent

Pomyłka nie 450 tylko 400 zł informacje o tej kwocie mam z tej strony
http://wedkarstwo-malopolska.pl/index.php/oplaty (2018/08/04 02:49)

citipunk

1. Karta wędkarska 10 złotych na całe życie, Do tego w PZW 25 wpisowe (za pierwszym razem) a potem rocznie 86 składka członkowska i okręgowa np niepełna 150 gdzie masz łowisko o którym wspomniałeś. Do tego opłata na fundusz koła- w zależności od Koła ok 25-30 złowych. Karta jest ważna bezterminowo więc w kolejnych latach płacisz tylko skłądki PZW: 3 ostatnie od ok 250 złowych. Opłata pełna to kilka łowisk więcej i koszt ok 80-100 złotych więcej. Obejrzyj wykaz wód na stronie PZW które są na pełnej które na niepełnej- mi niepełna wystarcza. łowiska specjalne, łowiska kół, czy łowisko MZW to dodatkowe koszty- ale w zupełności z wód które oferuje okręg Kraków coś dla siebie znajdziesz.

2. MZA- ale ich zbiorniki poza Bonarką są raczej usytuowane na wschodzie Krakowa, Wieliczka, Gdów (koszt podobny- ok 250 złotych). RZGW- mały fragment rzeki Soła udostępniony wędkarzom- nie wiem ile teraz kosztuje ale celuję w 80-120 złotych. W obu tych przypadkach również musisz mieć wspomnianą kartę wędkarską za 10 złotych. Do tego łowiska komercyjne - będzie tego z 30 w okolicach Krakowa, tam nie musisz mieć karty wędkarskiej ale płącisz dniówki.

3. Opcja PZW jest tania jak barszcz- wychodzi od ok 20 złotych na miesiąc- Jaki kolega? ten który już wędkuje i ma kartę i opłaty- do wspólnego wędkowania znajdziesz kogoś nad wodą lub zawodach w kole. Wyjście z dziewczyną do kina , bilety , kola i popkorn to ok 100 zeta jednorazowo- na ryby ożesz zabrać dziewczynę nawet codziennie. Paliwa na dojazd do kina nie liczę bo na ryby też trzeba dojechać. Inne hobbysą dużo droższe- pośmiganie na motocyklu po torze to jednorazowy koszt kilkudziesięciu euro, a np fotografowanie to sprzęt kilka tysięcy i dokupujesz ciągle nowe droższe zabawki. Nad wodą jak wolisz możesz siedzieć sam, iść gdzieś gdzie się laski opalają popodziwiać ich wdzięki przy okazji łowienia albo wyjść pogadać z innymi wędkarzami nad wodą.
4. Nie- ale możesz zabrać dziecko do 14 roku życia i ono może łoowić jedną z Twoich wędek. Takie przyszłościowe hobby chyba że jesteś wujkiem możesz rodzeństwu zaoferować bycie opiekunką z wędką :) (2018/08/04 06:09)

citipunk

Jeszcze dla ścisłości: pisałem o okręgu PZW Kraków- Małopolska częściowo lub w całości obejmuje wody okręgów Nowy Sącz,Tarnów, Bielsko...;) (2018/08/04 07:23)

D0cent

Dziekuje za odpowiedź a co do kolegi to w sumie jakby łowienie ryb dawało mu frajde to pewnie by już dawno miał kartę i wędke (2018/08/04 10:23)

citipunk

Dziekuje za odpowiedź a co do kolegi to w sumie jakby łowienie ryb dawało mu frajde to pewnie by już dawno miał kartę i wędke
Weź go na prywatne łowisko komercyjne gdzie nie trzeba mieć karty wędkarskiej- może złapie bakcyla.

ZO Krakówteraz przeprowadza darmowe egzaminy na kartę jeżeli masz mniej niż 26 lat- coś mi się obiło o uszy- sprawdź ;)

(2018/08/04 21:32)

D0cent

Jak w ogóle ten cały egzamin wygląda bo gdzieś czytałem że jest przeprowadzany ustnie ale filmik na yt z kolei widziałem jak był pisemny
I czy egzaminy może przeprowadzać tylko komisja bo najbliższe koło miało w pt 3 egzaminy ale w myśl zasady biednemu piach w oczy źle się czułem a wątpie żebym do następnego miesiąca dotrzymał bez łowienia a pozostaje tylko ten kanał bo wujkowie z którymi na komercyjne łowiłem jadą na wakacje (2018/08/05 10:59)

citipunk

Jak w ogóle ten cały egzamin wygląda bo gdzieś czytałem że jest przeprowadzany ustnie ale filmik na yt z kolei widziałem jak był pisemny
I czy egzaminy może przeprowadzać tylko komisja bo najbliższe koło miało w pt 3 egzaminy ale w myśl zasady biednemu piach w oczy źle się czułem a wątpie żebym do następnego miesiąca dotrzymał bez łowienia a pozostaje tylko ten kanał bo wujkowie z którymi na komercyjne łowiłem jadą na wakacje
W kole Nowa Huta masz 10 pytań z przepisów i masz poprawnie odpowiedzieć na 8- pisemnie- nie jestem pewien czy nie jest to test wyboru. W Krakowie jest kilkanaście kół w których możesz zdawać- sprawdź na ich stronach a jak nie mają informacji jak wygląda egzamin to zadzwoń i zapytaj. Ewentualnie możęsz zdawać w MZW w Wieliczce (http://www.wedkarstwo-malopolska.pl) - mają uprawnienia do przeprowadzania egzaminów a Karta wędkarska to dokument państwowy więc nie ważne gdzie go zdasz.
  Edit- teraz obczaiłem na ich stronie- jutro robią egzamin (pierwszy poniedziałek miesiąca) (2018/08/05 16:10)