Zaloguj się do konta

Kormorany na naszych wodach

utworzono: 2013/12/16 20:37
mateuszwos

Kiedyś były kormorany i rybek też nie brakło.Nie demonizujmy!Fakt że i nad Wisłą są ich ogromne stada ale to piekny widok.Ich duża ilość swiadczy o dobrej bazie pokarmowej a wiec paradoksalnie raczej o dobrej kondycji ryb w zbiorniku/cieku.Tu chyba naukowcy powinni się wypowiedzieć i podeprzec opinie wynikami badań.Byłbym ostrozny w pochopnym wydawaniu sądów...Zbyt łatwo człowiek w przeszłości strzelał a potem myślal - nie powtarzajmy tych błędów.Szkodnik to pojecie wzgledne.W szerokim spojrzeniu najwiekszym jest człowiek - niestety...



Mądre słowa
[2013-12-17 18:30]

mateuszwos

Będąc jakiś czas na forum, mogę z całą pewnością stwierdzić, że to "zimowy wynalazek" Mateuszu - pewnie też to zauważyłeś.

o tak, zdecydowanie zimowy :):)
[2013-12-17 18:31]

mateuszwos

Będąc jakiś czas na forum, mogę z całą pewnością stwierdzić, że to "zimowy wynalazek" Mateuszu - pewnie też to zauważyłeś.

aby patrzeć jak bobry zaatakują na forum:)
[2013-12-17 18:31]

Jędrula

Rybacy odławiają rocznie 3 mln kg ryb, wędkarze wyławiają więcej od nich, a kormorany 12 mln 800 tys kg !!!!!! i to ryb małych śr. ok. 4,5 dg, czyli tych które nie przystąpiły jeszcze do tarła.




Ale Zbychu , na moich wodach nie ma rybaków , cholernych kłusowników jest z roku na rok coraz mniej , ludzie w kołach zaczynają myśleć z każdym sezonem coraz bardziej racjonalnie w sprawach zarybiania a ta czarna hołota z dziobami jawnie opiernicza nam ryby .

  Łowię ponad ćwierć wieku i nie pamiętam takiej eskalacji kormorana jak w w tym roku i ubiegłych latach .




[2013-12-17 20:36]

Nie związane z kormoranami, ale z rybami i ptakami jak najbardziej, ekologia po polsku. Warto przeczytać.
[2013-12-17 21:11]

pawelz

Kiedyś były kormorany i rybek też nie brakło.Nie demonizujmy!Fakt że i nad Wisłą są ich ogromne stada ale to piekny widok.Ich duża ilość swiadczy o dobrej bazie pokarmowej a wiec paradoksalnie raczej o dobrej kondycji ryb w zbiorniku/cieku.Tu chyba naukowcy powinni się wypowiedzieć i podeprzec opinie wynikami badań.Byłbym ostrozny w pochopnym wydawaniu sądów...Zbyt łatwo człowiek w przeszłości strzelał a potem myślal - nie powtarzajmy tych błędów.Szkodnik to pojecie wzgledne.W szerokim spojrzeniu najwiekszym jest człowiek - niestety...


Czekajmy na opinie naukowcow, a w tym czasie kormorany wytluka do dna nasze wody.
Kolego, widziales i czytales jakie sa skutki nalotu tego dziadostwa na rzeczki poludnia kraju ?.
W ciagu kilku dni czyszcza do dna z pstraga i lipienia nieduze rzeki i leca opychac sie na nastepne.
Oslabiaja mnie teksty typu "kiedys to.....". Kiedys wilkow niedzwiedzi i calej innej zwierzyny bylo duzo wiecej. A ludzi mniej. Prawdopodobnie po ziemi na ktorej teraz stoi Twoj dom kiedys biegaly wilki. Chcialbys zeby teraz to robily ? Jedyne co teraz mozemy to w sposob kontrolowany probowac utrzymac wzgledna rownowage w przyrodzie. Choc to nie latwe, bo kazdy z nas chce zyc wygodniej, jezdzic szybciej itp itd. Rozumiem ze Ty w ramach protestu nie bedziesz jezdzil nowymi autostradami, bo przez nie zabrano iles tam km2 zimi gdzie np zyly dziki czy sarny.
Lowie na Pilica ponad 30lat i nie pamietam aby kiedys tam bylo tyle bobrow co teraz. Bobry nie sa wielkim zagrozeniem dla ryb, ale aby przez glupote nie doprowadzono do podobnej sytuacji z kormoranami.
[2013-12-18 09:59]

Zibi60

Koledzy, moje posty (na początku wątku) to są cytaty z prac naukowców, anie dyrdymały wyssane z palca !
[2013-12-18 19:23]

kucus22

Koledzy, moje posty (na początku wątku) to są cytaty z prac naukowców, anie dyrdymały wyssane z palca !

Rybacy odławiają rocznie 3 mln kg ryb, wędkarze wyławiają więcej od nich, a kormorany 12 mln 800 tys kg !!!!!! i to ryb małych śr. ok. 4,5 dg, czyli tych które nie przystąpiły jeszcze do tarła.

dlatego ja się pytam, czemu smiejemy się z tematu i dlaczego próbujemy zminimalizowac wątek, do problemów nudy forumowiczów przypadłego na okres zimowy?
[2013-12-18 19:50]

Zibi60

To nie tak. Jak byś trochę powertował historię forum, to byś się nie dziwił. To jest po prostu temat dyżurny w okresie posezonowego bezrybia, a kormorany żrą - bo muszą - cały rok.
[2013-12-18 20:13]

perwer

O zalewie wiślanym Płock-Włocławek wszyscy pewnie wiedzą ,ja tylko chcę powiedzieć ,że nadal na jednej wyspie jest ich ponad 6000 ,ale to nie są wszystkie.Jesienią dolatują z Litwy,Łotwy Szwecji i  zbiera się ich około 15000



 Pare dni temu był film na  jedynce o wiśle . Wędrówki troci od początku wisły ,do morza . Akurat  wspominano o zaporze we Włocławku i że przed Włocławkiem są takie kolonie koromoranów ,że ryby raczej nie mają szans przejść. Podobno ta kolonia rocznie żre prawie 400 ton ryby .Dokładnie podawano liczbe 380 -ale przez te pare lat po nagraniu programu kolania sie powiększyła .    Jakie koło zarybi 400 ton rocznie? ....Nie wiem czy to nie całe zarybienie PZW we wszystkich kołach . Ogólnie środowisko w około kormoranów wygląda ,jakby z samolotu kwas na drzewa wylano .

[2013-12-18 20:21]

Wymordujmy kormorany , wydry i inne rybomięsne zwierzęta - może w końcu uda nam się coś złowić !
Trzeba by było może w tej sprawie wystosować jakiś apel do Rządu , bądź zorganizować ogólnopolską demonstrację ?
 
[2013-12-18 20:23]

kucus22

To nie tak. Jak byś trochę powertował historię forum, to byś się nie dziwił. To jest po prostu temat dyżurny w okresie posezonowego bezrybia, a kormorany żrą - bo muszą - cały rok.

Chłopie złoty, ja wszystko rozumiem. Temat pojawia się cyklicznie w okresie zimowym. Tak, powertowałem temat na tym forum. Zresztą nie jestem tu od tego roku... Ale na miłośc boską, dlaczego wędkarze, ludzie którym powinno zależec na rybiej populacji, śmieją się na głos w momencie gdy problem kormoranów wymyka się z pod kontroli...?!
Komu jak komu, ale naszej grupie społecznej tego typu tematy powinny byc bliskie. Trochę odechciewa mi się już takiej polemiki, najlepiej poczekajcie na te stada żarłoków w swoim regionie!
[2013-12-18 20:46]

kucus22

Wymordujmy kormorany , wydry i inne rybomięsne zwierzęta - może w końcu uda nam się coś złowić !
Trzeba by było może w tej sprawie wystosować jakiś apel do Rządu , bądź zorganizować ogólnopolską demonstrację ?
 

Z Twojej strony to akurat mądrzejszej odpowiedzi się nie spodziewałem... nie mniej witam ponownie na forum....
[2013-12-18 20:49]

Kormorany wymknęły się spod kontroli.Najgorsze,że jest to,że będzie ich coraz więcej.Nie mają praktycznie żadnych wrogów w naturalnym środowisku.Gdzieś czytałem,że w okresie między wojennym było 150 gniazd,a teraz około 30 tys.A do tego dochodzi jeszcze zaciąg z innych krajów.
[2013-12-18 20:57]

idąc Twoim kol. tokiem rozumowania to i pewnie bobry też przeszkadzają wędkarzom bo czasami jakieś drzewo przez nich ścięte utrudni łowienie ; potem przyjdzie kolej na świerkające ptaki - bo te z kolei mogą płoszyć ryby etc. - i tak w końcu znajdziemy się w sterylnej bezkolizyjnej sytuacji - tylko , czy wtedy będzie czy przyjemniej spędzać czas na łonie tak wypaczonej natury ?
  
[2013-12-18 20:59]

Kurde nad wodami robi się niebezpiecznie. Niedługo kormorany będą pożerać wędkarzy. Podobno proceder już ruszył. Nad Wisłą w okolicach Wrocławia znaleziono gumofilce. Istnieje prawdopodobieństwo, że należały do wędkarza:):)
[2013-12-18 21:02]

Jędrula

idąc Twoim kol. tokiem rozumowania to i pewnie bobry też przeszkadzają wędkarzom bo czasami jakieś drzewo przez nich ścięte utrudni łowienie ; potem przyjdzie kolej na świerkające ptaki - bo te z kolei mogą płoszyć ryby etc. - i tak w końcu znajdziemy się w sterylnej bezkolizyjnej sytuacji - tylko , czy wtedy będzie czy przyjemniej spędzać czas na łonie tak wypaczonej natury ?



Tu nie chodzi o ćwierkanie ani powalone drzewa , z tym sobie poradzimy , tu chodzi , że fizycznie znikają ryby . Te ptaki tak się rozpleniły , że szkodzą naturze . Tak jak Kolega wyżej wspomniał , potrafią ogołocić małe rzeczki / duże odcinki do ostatniej rybki w jeden dzień . Na dużych jeziorach potrwa co prawda dłużej ale też dają radę . Właśnie obserwuję to na moich wodach .


  


[2013-12-18 21:06]

Ale to jest po prostu natura - po co w nią ingerować - to My jesteśmy tam " gościami z kijami " i to My im przeszkadzamy w normalnym funkcjonowaniu !
Po tysiąckroć wolę , żeby nasze wody były jedynie w ten sposób ogołocane z rybostanu !

[2013-12-18 21:21]

kucus22

Ale to jest po prostu natura - po co w nią ingerować - to My jesteśmy tam " gościami z kijami " i to My im przeszkadzamy w normalnym funkcjonowaniu !
Po tysiąckroć wolę , żeby nasze wody były jedynie w ten sposób ogołocane z rybostanu !



Mam wrażenie , że nie do końca rozumiesz problem.
Kol. Jędrula słusznie zauważył , że przykładowo na naszym terenie, takiej INWAZJI kormorana przez 25 lat nie zaobserwował. Czyli idąc tym tokiem rozumowania, jest to kawałek czasu, dokładnie cwierc wieku. Wytłumacz mi proszę, jak mam patrzec spokojnie w stronę  kilkuset osobowego stadka, tego ptaka nad małą żwirownią??
[2013-12-18 21:38]

Nad Polskiej ziemi wodami
Dramat nastał niesłychany
Przeogromnymi stadami
Terror czynią Kormorany

Bestie zaciekłe paskudnie
Żrą nasze ryby tonami
A im dalej na Południe
Wojują już z rolnikami

To nie żarty! Nie zabawa!
Rozpoczęły tęgie łowy
To piekielnie trudna sprawa
Bo z pastwisk znikają krowy

Kormorany bestie wściekłe
Za głód w kraju ja je winię
Ktoś na wschodzie zauważył
Jak pożarły chłopu świnię

Sytuacja coraz gorsza
Nikt tragizmu już nie studzi
Kormoranów cały orszak
Dopadł w końcu samych ludzi

Ale zaraz! zaraz! chwila!
Jeden szlocha obok stada
Popadł na człeka debila
Co sam z ryb wody okrada.
[2013-12-18 21:40]

kucus22

Nad Polskiej ziemi wodami
Dramat nastał niesłychany
Przeogromnymi stadami
Terror czynią Kormorany

Bestie zaciekłe paskudnie
Żrą nasze ryby tonami
A im dalej na Południe
Wojują już z rolnikami

To nie żarty! Nie zabawa!
Rozpoczęły tęgie łowy
To piekielnie trudna sprawa
Bo z pastwisk znikają krowy

Kormorany bestie wściekłe
Za głód w kraju ja je winię
Ktoś na wschodzie zauważył
Jak pożarły chłopu świnię

Sytuacja coraz gorsza
Nikt tragizmu już nie studzi
Kormoranów cały orszak
Dopadł w końcu samych ludzi

Ale zaraz! zaraz! chwila!
Jeden szlocha obok stada
Popadł na człeka debila
Co sam z ryb wody okrada.


Bardzo fajny wierszyk... i jak tu podejmowac merytoryczną rozmowę...


[2013-12-18 21:44]

Ale to jest po prostu natura - po co w nią ingerować - to My jesteśmy tam " gościami z kijami " i to My im przeszkadzamy w normalnym funkcjonowaniu !
Po tysiąckroć wolę , żeby nasze wody były jedynie w ten sposób ogołocane z rybostanu !



Mam wrażenie , że nie do końca rozumiesz problem.
Kol. Jędrula słusznie zauważył , że przykładowo na naszym terenie, takiej INWAZJI kormorana przez 25 lat nie zaobserwował. Czyli idąc tym tokiem rozumowania, jest to kawałek czasu, dokładnie cwierc wieku. Wytłumacz mi proszę, jak mam patrzec spokojnie w stronę  kilkuset osobowego stadka, tego ptaka nad małą żwirownią??

Nie mam co rozumieć - po to nie jest żaden problem - po prostu zamiast wędki można wźiąść aparat i porobić fotki na łonie zdrowej przyrody i się z tego cieszyć ! Przecież i tak wypuszczamy wszyscy złowione ryby więc się trzeba jedynie cieszyć z powodu zdrowego ekosystemu


[2013-12-18 21:48]

Nad Polskiej ziemi wodami
Dramat nastał niesłychany
Przeogromnymi stadami
Terror czynią Kormorany

Bestie zaciekłe paskudnie
Żrą nasze ryby tonami
A im dalej na Południe
Wojują już z rolnikami

To nie żarty! Nie zabawa!
Rozpoczęły tęgie łowy
To piekielnie trudna sprawa
Bo z pastwisk znikają krowy

Kormorany bestie wściekłe
Za głód w kraju ja je winię
Ktoś na wschodzie zauważył
Jak pożarły chłopu świnię

Sytuacja coraz gorsza
Nikt tragizmu już nie studzi
Kormoranów cały orszak
Dopadł w końcu samych ludzi

Ale zaraz! zaraz! chwila!
Jeden szlocha obok stada
Popadł na człeka debila
Co sam z ryb wody okrada.

nice :)


[2013-12-18 21:51]

failure system lost :)
[2013-12-18 21:56]

kucus22

Nie mam co rozumieć - po to nie jest żaden problem - po prostu zamiast wędki można wźiąść aparat i porobić fotki na łonie zdrowej przyrody i się z tego cieszyć ! Przecież i tak wypuszczamy wszyscy złowione ryby więc się trzeba jedynie cieszyć z powodu zdrowego ekosystemu


Wiesz Kolego, to nie forum fotografów, tylko wędkarzy. Jakbym nie czerpał przyjemności z polowania na ryby to by dla mnie problemu nie było. A z przyrody i obcowania z naturą to akurat czerpie satysfakcję...
[2013-12-18 22:03]