Zaloguj się do konta

Kopanie stawu bezodpływowego

utworzono: 2013/05/13 09:26
JakubNowak

Witam jestem posiadaczem działki o wymiarach około 23m x 300m.

Chciałem na niej wykopać staw bezdopływowy. Woda gruntowa jest tam około 30-40 cm od powierzchni. Jest to torfowisko. Złoża torfu sięgają około 2m w głąb a pod torfem czysty ostry piach.

Staw chciałem wykopać około 15m x 250m i od 1m do 4m głębokości stopniowo opadający. 

Jaka rybka może żyć w takim stawie?

Czy taki staw ma sens?

Czym ewentualnie wzmocnić brzegi przed osuwaniem?

Wszelkie uwagi mile widziane. Planowane kopanie stawu dopiero zimą (wcześniej raczej żaden sprzęt nie wjedzie bo utonie :)) więc jest troszkę czasu na rozmowy i uwagi.

Za wszelkie rady z góry dzięki

[2013-05-13 09:26]

aandi76

Wszystko kolego zależy od tego czy staw ma być tylko do wędkowania dla Ciebie czy chcesz mieć łowisko komercyjne.Jeśli tylko dla Ciebie to myślę że 250m to trochę dużo ,tym bardziej że będziesz musiał wywiez bardzo dużo ziemi co będzie się wiązało z bardzo dużym kosztem.Jeśli chodzi o rybki to możesz śmiało wpuszczać praktycznie wszystkie ryby ,to już zależy od gustu.Jeśli chodzi o obsuwanie się brzegu to też zależy od głębokości przy samym brzegu ,jakby się obrywało to zostaje palowanie i umacnianie wikliną .Plus tego że jest torf jest taki że na nim też się zarobi trochę kasy i wydatki będą mniejsze.Minus to jest taki że od samych formalności może człowieka zemdlić.Ustawa - prawo wodne. Postępowanie od ochrony środowiska, poprzez warunki zabudowy, pozwolenie na budowę. Takze, nie jest pewne, czy w planowanym miejscu można wykonać staw.
Koszt od 35 tysięcy
Nie wiem jak będzie ze sprzedażą tego torfu bo na to chyba też będzie wymagana licencja.
To by było na tyle z mojej strony ,może niech się wypowie ktoś kto kopał.
Pozdrawiam
[2013-05-13 14:31]

JakubNowak

Co do kosztów kopania stawu to nie będzie kopania stawu i sprzedaży torfu tylko oddam torf za wykopanie stawu. Na bank ktoś się znajdzie - torf wysokiej klasy. Co do pozwoleń zezwoleń i innej biurokracji to tutaj dlatego ma powstać staw nieprzepływowy (sadzawka), żeby 90% tej biurokracji i pozwoleń wyeliminować. Jak nie dostanę pozwolenia na wykopanie stawu to wystąpię z pozwoleniem na wydobycie torfu :) 

Przy takiej długości stawu Powstanie falka która będzie czyściła i natleniała staw.

[2013-05-13 15:13]

1.Rybki zapuszczaj takie jak-sum,karp,lin,amur,tołpyga,płoć2-staw ma sens ja mam własny i jest zajebiście mogę łowić kiedy chce3-Z brzegami jak chcesz na takim dużym stawie nie będzie miało to wielkiego znaczenia [2013-05-13 18:08]

Co do kosztów kopania stawu to nie będzie kopania stawu i sprzedaży torfu tylko oddam torf za wykopanie stawu. Na bank ktoś się znajdzie - torf wysokiej klasy. Co do pozwoleń zezwoleń i innej biurokracji to tutaj dlatego ma powstać staw nieprzepływowy (sadzawka), żeby 90% tej biurokracji i pozwoleń wyeliminować. Jak nie dostanę pozwolenia na wykopanie stawu to wystąpię z pozwoleniem na wydobycie torfu :) 

Przy takiej długości stawu Powstanie falka która będzie czyściła i natleniała staw.


Z tą falą i tlenem to masz rację

[2013-05-13 18:09]

JakubNowak

Zastanawiam się nad kupnem działki obok. Staw wtedy będzie 2x szerszy :)

Czy w takim torfowym stawie rybka będzie zdrowa? Boję się trochę kwasowości wody.

[2013-05-14 17:41]

SZUWARdragon2

Fauna kwaśnych torfowisk wysokich jest bardzo specyficzna. Typowy jest w nich brak populacji ryb  i mięczaków  .

To tak na poczatek. [2013-05-29 23:55]

bonus0905

Witam.
dowiadywałeś się coś więcej ze strony prawnej?
Dziś czytałem gdzieś w necie artykuł, że kopiąc staw bez dopływów, można to zrobić bez żadnych pozwoleń
?
[2013-08-22 16:21]