Zaloguj się do konta

Kontrola dokumentów

utworzono: 2012/12/20 19:02

Uwaga! Ten wątek został zablokowany - nie możesz odpowiadać na posty

Spotykając się z licznymi indywidualnymi zdaniami na temat dotyczący kontroli przez Społeczną Straż Rybacką dokumentów uprawniających do połowu ryb. Postanowiliśmy zmierzyć się z tematem.

http://www.spoleczna-straz-rybacka.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=118&Itemid=133 [2012-12-20 19:02]

Piotr 100574

że ci się chciało takie coś sprawdzać,to jest jasne że dokumenty uprawniające do połowu ryb należy dać strażnikowi do ręki  [2012-12-20 19:24]

MASTINO

W sytuacji gdy wędkarz nie podda się kontroli SSR lub w inny sposób będzie ją utrudniał (np. odmawiając wydania sprzętu, który strażnicy powinni odebrać za pokwitowaniem za popełnienie czynu zabronionego prawem lub odmawiając okazania dokumentów) naraża się na poważne konsekwencje z art. 225 Kodeksu karnego:

§ 1. Kto osobie uprawnionej do przeprowadzania kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Dodam jeszcze czysto informacyjnie nerwowym wędkarzom lubiącym rzucać ostrym słowem w stosunku do strażników, że następny w kolejności art. 226 tegoż aktu prawnego mówi iż:

§ 1. Kto znieważa funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną, podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. 
Przypomnę również, że zgodnie z art. 25 ust. 2 pkt. 1 strażnikowi SSR przysługuje podczas wykonywania czynności służbowych ochrona prawna taka jak innym funkcjonariuszom publicznym.
Koledzy wędkarze bardzo Was proszę o stosowanie się do zasad dobrego wychowania podczas kontroli przeprowadzanej przez strażników SSR. Lepiej grzecznie i z uśmiechem przejść przez ten nieprzyjemny obowiązek niż narobić sobie niepotrzebnie czasami poważnych problemów. Pamiętajmy również, że strażnicy pracując społecznie chronią naszą wspólną własność poświęcająć w tym celu swój prywatny czas. Pomóżmy im chociaż tym, że nie będziemy utrudniać tej nieprzyjemnej często dla obu stron kontroli.

[2012-12-20 19:25]

MASTINO

że ci się chciało takie coś sprawdzać,to jest jasne że dokumenty uprawniające do połowu ryb należy dać strażnikowi do ręki ,jako jakiś tam strażnik miejski powinieneś o tym wiedzieć ,chyba was tego uczą???????

Piotrek, widzę, że sprawy nie znasz :)))) Była swego czasu dyskusja, ktoś twierdził, że nie ma takiego obowiązku dać strażnikowi swoich dokumentów wędkarskich do ręki, żeby mógł spisać dane wędkarza potrzebne do notatki pokontrolnej. Natomiast twierdził ten sam osobnik, że strażnik MUSI mu dac do ręki swoja legitymację służbową. Stąd ten artykuł wyjaśniający sprawę kontroli dokumentów.

[2012-12-20 19:28]

jogi

To jest jasne tylko nie wszyscy wędkarze biorą ten przepis do serca. Odmowa okazania dokumentów wędkarskich często ma miejsce na łowiskach. [2012-12-20 19:33]

elkak

poruszyłeś kolego temat na który i ty nie potrafisz odpowiedzieć,

masz obowiązek okazać uprawnienia i dokumenty osobie kontrolującej, a osobami kontrolującymi są osoby wymienione w regulaminie,

[2012-12-20 19:37]

Piotr 100574

To jest jasne tylko nie wszyscy wędkarze biorą ten przepis do serca. Odmowa okazania dokumentów wędkarskich często ma miejsce na łowiskach.

no to sie dzwoni po odpowiednie słuzby i zgłasza się utrudnianie kontroli ,to chyba też coś tam ekstra kosztuje
[2012-12-20 19:41]

Sniper64

Cześć chłopaki..:)

Powiem tak - miałem już takie zdarzenie z odmową okazania do kontroli dokumentów uprawniających do amatorskiego połowu ryb na wodach PZW przez danego wędkarza
( członka zarządu) powiedział tak , że takiej straży jak SSR nie daje się dokumentów bo ukradną - :) trzy krotnie poprosiłem grzecznie za 4 tym razem wezwałem policję..! Ów wędkarz został pouczony przez policjanta że ma obowiązek okazać dokumenty wszystkim którzy są do tego uprawnieni..policjant miał zamiar ukarać mandatem - wędkarza za utrudnianie wykonywania czynności kontrolnych przez SSR skończyło się na pouczeniu..z naszej strony mogła pójść notatka do sądu za obrażanie,utrudnianie i używanie wulgarnych słów co do strażników..ale to częste zjawiska podczas kontroli:) Też odstąpiliśmy od ukarania...Ciężko wędkarzowi było użyć słowa przepraszam..ale to powiedział..i to się też ceni..!!! mimo nie wiedzy członka zarządu! Pozdrawiam  
[2012-12-20 19:46]

Piotr 100574

Maciek ,żadna osoba na służbie czy to państwowej czy społecznej nie ma prawa dawać swoich dokumentów komukolwiek do ręki,chyba że przełożonemu ,ja to wiem ,moje dziecko co ma 12 lat wie a czemu inni tego nie wiedzą????to ja już nie wiem :))))))))))))czy się gdzieś pomyliłem????
[2012-12-20 19:55]

Sniper64

Maciek ,żadna osoba na służbie czy to państwowej czy społecznej nie ma prawa dawać swoich dokumentów komukolwiek do ręki,chyba że przełożonemu ,ja to wiem ,moje dziecko co ma 12 lat wie a czemu inni tego nie wiedzą????to ja już nie wiem :))))))))))))czy się gdzieś pomyliłem????

....i tu masz rację:) !!! Tylko do wglądu nigdy do ręki! ważne nazwisko strażnika nr. i pieczątka na dany aktualny rok to wszystko ze strony strażnika!
[2012-12-20 19:58]

JKarp

CześćNo jeden głos musi być inny bo tak sobie kadzicie he he...Ja przeczytałem parę razy odpowiedzi i swoją wypowiedź opieram na zrozumieniu słowa pisanego.
Mirku zwróć uwagę, że w piśmie od Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiedziano kiedy Strażnik może zażądać dokumentów do tzw ręki: gdy zachodzi podejrzenie o o fałszowanie dokumentów. " Przykładowo, należy wskazać, iż jednostka kontrolująca może zarówno żądać od osoby kontrolowanej okazania dokumentu uprawniającego do połowu ryb, jak i w przypadku wątpliwości co do autentyczności tego dokumentu ma prawo żądać jego wręczenia kontrolującym."
Natomiast Pan Adiunkt zaczyna swój wywód " Według mnie kontrolowany ma taki obowiązek..." Następnie mówi " Przepisy nie określają czy dokument " ma być przekazywany do ręki strażnikowi " . Należy jednak je interpretować i tłumaczyć tak, by nie przekreślić celu dla którego je ustanowiono. .... wnikliwą kontrolę dokumentów , a to, z różnych względów może być trudne lub wręcz nie możliwe z odległości ."Gdyby jeszcze powiedział z jakiej odległości. Jak dla mnie typowa prawnicza mowa - Ty mówisz, że możesz żądać bo prawnik tak napisał a ja mówię, że z pół metra możesz wszystko zobaczyć, przeczytać, a nawet fotkę sobie zrobić i będzie wyraźna.Już nie napiszę, że w jednym i tym samym piśmie sobie zaprzecza: mówi, że przepisy nie określają, po czym stwierdza, że "by nie można przekreślać celu w jakim je ustanowiono... może być trudne lub wręcz nie możliwe z odległości ." Czy przekreśleniem kontroli jest okazanie dokumentów? Jak prawnik może to i ja też mogę: Moim zdaniem nie.No chyba, że każdemu powiesz, że " pana dokumenty wyglądają na fałszywe " ;-))))
Jeszcze jedno - to, że np okazuję dokumenty na pewno nie jest żadnym utrudnieniem w wykonywaniu czynności służbowych. Bardzo chętnie okażę dokumenty, siatkę z rybami o ile je mam, nawet namiot, samochód... Co innego gdybym powiedział - ja wam dokumentów nie okażę. 
JK [2012-12-20 20:01]

ja  proszę o okazanie dokumentów strażnika i zawsze biorę je do ręki    bo jak cham albo nie douczony w rapr to piszę do  związku skargę  a wierzcie  takich  gości  jest wielu  nie generalizuję  że wszyscy  ssr owcy  są tacy  wielu jest normalnych i znających przepisy .Niech ktoś założy wątek   moje doświadczenia z ssr, nie mylić z  psr  a gwarantuje że przykłady popłyną lawinowo.Przepraszam jak kogoś uraziłem. [2012-12-20 20:05]

MASTINO

Piotrek, każdy kto żyje w jakimś państwie, powinien znać jego prawo. Jednak bywają tacy, którzy maja prawo w d...... tam gdzie plecy tracą swoją szlachetną nazwę i kształt. Wiem, że jest to dla normalnych ludzi rzecz jasna i oczywista, że nikt LEGITYMACJI SŁUŻBOWEJ nie ma prawa oddawać do rąk osobom trzecim, nawet na sekundę, ale są tacy, którzy myślą, że świat ma im paść do stóp bo on żyje w demokratycznym kraju, albo że nie musi znać wszystkich przepisów prawa. Ale nawet kraj demokratyczny ma swoje prawo, a : "Ignorantia legis excusat neminem" - nieznajomość prawa nikogo nie tłumaczy (nie usprawiedliwia); nie można zasłaniać się nieznajomością prawa i za to można trafić do sądu. Niedawno odbyła się sprawa w sądzie naszego Okręgu, nałożona przeze mnie jednemu z członków koła wędkarskiego, a jednocześnie przewodniczącemu komisji rewizyjnej i kandydatowi na delegata na Zjazd (aha, i były strażnik). Gość podczas kontroli odmawiał okazania nam swoich dokumentów wędkarskich, obrażał nas, groził, podjudzał innych wędkarzy do odmowy poddania sie kontroli i jeszcze kilka innych wykroczeń. Nie wzywałem Policji, bo korzystając z tego że BYŁ funkcyjnym w kole, nadałem sprawie tok sądu koleżeńskiego w Okręgu, co jest dla niego boleśniejsze niż sprawa w sądzie powszechnym i jakiś tam wyrok w postaci grzywny. Sprawa zakończyła się dla niego tak, że pozbawiono go funkcji, nie ma prawa kandydować na delegata i ma w papierach naganę. Warto było? A tak chciał pokazać na łowisku jaki jest ważny, a jak mało ważna jest wobec niego SSR. SSR może nie ma wielu swoich kompetencji, ale ma środki do uruchomienia kompetencji innych służb, dużo bardziej boleśniejszych dla popełniającego czyn zabroniony.

[2012-12-20 20:17]

Sniper64

A tak by się z nikim nie zaprzeczać i nie urazić :) powiem tak niech każdy zrobi jak uważa! A sprawy się same potoczą i będą jasne:) Pozdrawiam:)))
[2012-12-20 20:30]

Iras1975

Powiem tak - miałem już takie zdarzenie z odmową okazania do kontroli dokumentów uprawniających do amatorskiego połowu ryb na wodach PZW przez danego wędkarza
( członka zarządu) powiedział tak , że takiej straży jak SSR nie daje się dokumentów bo ukradną - :) trzy krotnie poprosiłem grzecznie za 4 tym razem wezwałem policję..! Ów wędkarz został pouczony przez policjanta że ma obowiązek okazać dokumenty wszystkim którzy są do tego uprawnieni..policjant miał zamiar ukarać mandatem - wędkarza za utrudnianie wykonywania czynności kontrolnych przez SSR skończyło się na pouczeniu..z naszej strony mogła pójść notatka do sądu za obrażanie,utrudnianie i używanie wulgarnych słów co do strażników..ale to częste zjawiska podczas kontroli:) Też odstąpiliśmy od ukarania...Ciężko wędkarzowi było użyć słowa przepraszam..ale to powiedział..i to się też ceni..!!! mimo nie wiedzy członka zarządu! Pozdrawiam  

Policja pływająca u nas po jeziorze, nie ma prawa wypisać wędkarzowi mandatu, mogą jedynie skierować sprawę do sądu. Byłem kilka tyg temu na zebraniu dot jez. Lusowskiego i obecny na nim policjant ubolewał nad tym faktem. Może gdzie indziej jest inaczej, ale u nas nie mogą. [2012-12-20 20:35]

MASTINO

ja  proszę o okazanie dokumentów strażnika i zawsze biorę je do ręki    bo jak cham albo nie douczony w rapr to piszę do  związku skargę  a wierzcie  takich  gości  jest wielu  nie generalizuję  że wszyscy  ssr owcy  są tacy  wielu jest normalnych i znających przepisy .Niech ktoś założy wątek   moje doświadczenia z ssr, nie mylić z  psr  a gwarantuje że przykłady popłyną lawinowo.Przepraszam jak kogoś uraziłem.

Nikt, czy ochroniarz, czy bileter w kinie, czy kanar w autobusie, czy policjant, czy kierowca autobusu MZK, czy pan z gazowni czy elektrowni, nie ma prawa oddawać do rąk osób trzecich swojej legitymacji służbowej. A jeśli stwierdzisz, że rzeczywiście strażnik nie zna prawa, wprowadza Cię w błąd, kombinuje, zachowuje się niestosownie, czy chociażby czuć od niego alkoholem etc, to oczywiście POWINIENEŚ natychmiast zgłosić to u jego zwierzchników, lub chociaż w swoim kole czy Okręgu PZW.

Janusz (@JKarp)? Czy odmówisz policjantowi lub żandarmowi podania mu do rąk swoich dokumentów? Czy zażądasz od policjanta czy żandarma podania Ci do ręki ich dokumentów? Tylko proszę przemyśl odpowiedź.

[2012-12-20 20:35]

Sniper64

Chłopaki moim zdaniem ten temat był już nie raz poruszany i może wystarczy go ciągnąć:)))
Idą święta i koniec świata może lepiej browara się napić puki czas..:)))))
[2012-12-20 20:47]

MASTINO

Policja pływająca u nas po jeziorze, nie ma prawa wypisać wędkarzowi mandatu, mogą jedynie skierować sprawę do sądu. Byłem kilka tyg temu na zebraniu dot jez. Lusowskiego i obecny na nim policjant ubolewał nad tym faktem. Może gdzie indziej jest inaczej, ale u nas nie mogą.

Od chyba ponad roku nie mają prawa mandatować z wykroczeń przeciwko ustawie o rybactwie śródlądowym. Walą od razu wniosek do sądu, lub pouczają, a mandatują jedynie wykroczenia np. z ustawy o ochronie środowiska (zaśmiecone stanowisko), albo o ruchu drogowym (wjazd na wały). Oczywiście nie wspominam tu o przestępstwach.

[2012-12-20 20:48]

Sniper64

Policja pływająca u nas po jeziorze, nie ma prawa wypisać wędkarzowi mandatu, mogą jedynie skierować sprawę do sądu. Byłem kilka tyg temu na zebraniu dot jez. Lusowskiego i obecny na nim policjant ubolewał nad tym faktem. Może gdzie indziej jest inaczej, ale u nas nie mogą.

Od chyba ponad roku nie mają prawa mandatować z wykroczeń przeciwko ustawie o rybactwie śródlądowym. Walą od razu wniosek do sądu, lub pouczają, a mandatują jedynie wykroczenia np. z ustawy o ochronie środowiska (zaśmiecone stanowisko), albo o ruchu drogowym (wjazd na wały). Oczywiście nie wspominam tu o przestępstwach.

I zgadza się:) napisałem o zdarzeniu nie wymieniłem daty:))) ale dzięki za jasność :)

[2012-12-20 20:53]

JKarp

CześćMaciek sam napisałeś, że jakiś ważniak nie chciał okazać Ci dokumentów i na dokładkę był niegrzeczny - i dobrze, że zrobiłeś tak jak napisałeś.
Policjant i żandarm to jakby inna para kaloszy :-) No i oczywiście PSR też ...A swoją drogą jakby zagłębić się w przepisy pewnie jest tam napisane czy policjantowi i żandarmowi ( straż miejska ) okazuje się dokumenty do kontroli czy wręcza się dokumenty do kontroli.
Nie wiem dlaczego ale w tym roku SSR chciała ode mnie okazania i za nic nie wziął do ręki dokumentów jak wpisywał w jakiś tam kajecik moje dane ( pewnie do jakiegoś zestawienia czy do czegoś innego ) - w zasadzie sam podałem wszystko oprócz miejsca zamieszkania i innych danych " tajemnych " :-)JK [2012-12-20 20:56]

MASTINO

Chłopaki moim zdaniem ten temat był już nie raz poruszany i może wystarczy go ciągnąć:)))

Mareczku, starajmy się utrzymać tego typu wątki w jakimś ładzie i kulturze wypowiedzi, bo jakbyśmy mieli zamykać wszystkie takie wątki z ważnymi bądź co bądź informacjami dla wędkarzy, to bylibyśmy nierzetelni. Trzeba o takich sprawach rozmawiać z kulturalnymi ludźmi w kulturalnej atmosferze, bo jest to z korzyścią dla obu stron. A jeśli trafi się ktoś, dla kogo sam skrót SSR działa jak płachta na buhaja, to moder usunie jego niestosowny post i tyle.

[2012-12-20 20:56]

marek-debicki

Wniosek jest prosty. Przepisy przepisami a życie swoje. Rodzi się jednak pytanie, czy takie same dylematy mamy w stosunku do PSR lub Policji?

Iras1975

"Od chyba ponad roku nie mają prawa mandatować z wykroczeń przeciwko ustawie o rybactwie śródlądowym. Walą od razu wniosek do sądu, lub pouczają, a mandatują jedynie wykroczenia np. z ustawy o ochronie środowiska (zaśmiecone stanowisko), albo o ruchu drogowym (wjazd na wały). Oczywiście nie wspominam tu o przestępstwach."

Tak właśnie mówił, "częstują" mandatami przyjezdnych za wjazd do lasu, ogniska itd...

MASTINO

Janusz (@JKarp)? Czy odmówisz policjantowi lub żandarmowi podania mu do rąk swoich dokumentów? Czy zażądasz od policjanta czy żandarma podania Ci do ręki ich dokumentów? Tylko proszę przemyśl odpowiedź

Przecież Janusz ma rację, nie możecie porównywac się do policji, panowie bez jaj,  jak ja mogę dac do ręki dokumenty uprawniające do połowu ryb ssr, przcież jeden na pięciu nawet nie umie się dobrze wysłowic, a jak weżmie i zje mi kartę albo pobrudzi bo wcześniej dłubał sobie w ......, oczywiście że okażę i wytłumaczę co to jest i do czego służy jak nie będzie wiedział.

Nie, Janusz nie ma racji. Po to jest wklejony odpowiedni artykuł przez autora wątku. Dlaczego obrażasz strażników SSR? Czy ty jesteś obrażany? Nikt się nie porównuje do policji, tylko napisałem o kwestii przekazywania komukolwiek legitymacji służbowych, czy to strażnika, czy kanara, czy kjakiejkolwiek legitymacji służbowej. Po co takie obraźliwe teksty? Rozmawiamy o strażnikach wykwalifikowanych, znających swoje obowiązki i prawo, a nie o ewenementach.

[2012-12-20 21:02]

JKarp

Mareczku, starajmy się utrzymać tego typu wątki w jakimś ładzie i kulturze wypowiedzi, bo jakbyśmy mieli zamykać wszystkie takie wątki z ważnymi bądź co bądź informacjami dla wędkarzy, to bylibyśmy nierzetelni. Trzeba o takich sprawach rozmawiać z kulturalnymi ludźmi w kulturalnej atmosferze, bo jest to z korzyścią dla obu stron. A jeśli trafi się ktoś, dla kogo sam skrót SSR działa jak płachta na buhaja, to moder usunie jego niestosowny post i tyle.

Maciek bez podpowiedzi proszę ;-)He he :-)I słowo ciałem się stało ;-)Zanim napisałem amba ...Grzegorz jakby z lekka przesoliłeś bo ja łapki też mogę mieć po kulkach... znaczy proteinowych he he ;-)JK
[2012-12-20 21:04]

MASTINO

Wniosek jest prosty. Przepisy przepisami a życie swoje. Rodzi się jednak pytanie, czy takie same dylematy mamy w stosunku do PSR lub Policji?

Gwarantuję Ci swoim słowem honoru, że takie dylematy bywają również w stosunku do Policji, SOK, PSR, SL, SM, Żandarmerii, a nawet BOR czy CBŚ, CBA i ABW. Desperatów i cwaniaków ci u nas dostatek....

[2012-12-20 21:08]

25 maja 2018 roku wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez wedkuje.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Hoblo Sp z o.o.,Warszawa 02-761, ul. Cypryjska 2G

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w „Polityce prywatności”

Ustawienia