Konstrukcja wędek spinningowych.

/ 11 odpowiedzi
Witam.Mam pytanie dotyczace konstrukcji wedek spiningowych.
Dlaczego spiningowki maja tak dlugi trzon -ten przed kolowrotkiem?Kupilem spiningowke i niepasuje mi to a wczesniej mialem zwykla wedke ktorej uzywalem do spiningu a miala krotki trzon.
Bardzo prosze o wyjasnienie.
Haryyy5

po prostu kupiłeś nieodpowiednią dla siebie wędkę. Spinning trzeba dobrać pod indywidualne preferencje. Ewentualnie zagryźć zęby i się przyzwyczaić do tego co się ma. W sprzedaży są zarówno wędki spinningowe o bardzo długim jak i bardzo krótkim dolniku, oraz wszystkie pośrednie.
Niestety spinningu przez wiele godzin nie wypuszczasz z ręki także trzeba dobrze dobrać nie tylko pod swoje potrzeby ale również pod swoje niczym nie uzasadnione fanaberie. (2015/02/18 10:18)

użytkownik26223

Witam.Mam pytanie dotyczace konstrukcji wedek spiningowych.
Dlaczego spiningowki maja tak dlugi trzon -ten przed kolowrotkiem?Kupilem spiningowke i niepasuje mi to a wczesniej mialem zwykla wedke ktorej uzywalem do spiningu a miala krotki trzon.
Bardzo prosze o wyjasnienie.

Co to znaczy długi trzon?????

Teoretycznie długość dolnika powinna być równa długości ręki od nadgarstka do łokcia 
inaczej mówiąc jeśli obejmiesz palcami stopkę kołowrotka to dolnik powinien "dochodzić" do łokcia.
Ale w sumie to trochę zależy od kilku czynników min ciężaru przynęt na które sie łowi bo nie kiedy istnieje konieczność  "wesprzeć" dolnik na biodrze po to aby ręka podczas wielogodzinnych połowów się zbytnio nie męczyła.

poczytaj na ten temat,tu masz artykuł;http://wedkomania.pl/kalendarz.php?id=62

(2015/02/18 12:09)

dragonsoul1977

Problem jest przy swobodnym zarzucaniu ale przy holu jest ok bo dolnik moge pod pacha trzymac i rece tak sie niemecza. (2015/02/20 22:14)

Haryyy5

Dolnik pod pachą ? kurcze co Ty masz za wędkę :P ?  (2015/02/20 22:30)

użytkownik26223

Problem jest przy swobodnym zarzucaniu ale przy holu jest ok bo dolnik moge pod pacha trzymac i rece tak sie niemecza.

Widocznie Spinning który kupiłeś jest przeznaczony do zarzucania "dwoma ręcami"  (2015/02/20 23:12)

mikolaj37

Generalnie wędziska cięższe,dłuższe o większej masie wyrzutu muszą mieć dłuższy dolnik aby wyważyć kijek i nie męczył on ręki- przeciwwaga.Ale trzeba dobrać pod siebie.Długi dolnik np. nie nadaje się na łódkę gdzie często łowimy siedząc ,ponieważ będzie nam zahaczał za np. poły kurtki podczas rzuty. (2015/02/20 23:56)

dragonsoul1977

Szukam na Allegro wedek z krotkim dolnikiem ale wyglada na to ze tam niema.

Moze ktos cos poleci?

Dolnik w mojej wedce ma od nasady kolowrotka 36cm szukam I wystaje mi poza lokiec a szukam czegos z krotszym.

Dolaczylem zdjecie.

(2015/02/22 11:18)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

użytkownik26223

Na allegro raczej nie znajdziesz  bo producenci ani sprzedawcy raczej nie opisują długości dolnika.Radze ci wybrać sie do dobrego salonu wędkarskiego i szukać krótkich pstrągowych wędękzwykle krótkie pstrągowe lub te do połowu z łódek na niewielkie przynęty są wędkami jednoręcznymi  Natomiast popularne wędki  są spinningami dwuręcznymi.Jeśli ci taka wędka nie pasuje to masz dwa wyjścia;albo iść do sklepu i kupić taką jaka ci pasuje ,albo przerobić dolnik  .podałem ci link do artykułu ale pewnie nawet nie zajrzałeś a tam jest opisane jak skrócić wędkę.Jeśli nie chcesz sam tego zrobić to znajdź w twojej okolicy kogoś kto naprawia wędki. (2015/02/22 12:11)

dragonsoul1977

Zajrzalem. Moj wystaje za lokiec I sprobuje sam to zrobic tyle ze bez olowiu I palnika,cos wymysle.

W koncu to ma mi sluzyc a nie na wystawe.

Dzieki bardzo za wpisy I opinie.

(2015/02/22 19:22)

dragonsoul1977

Wedki juz po przerobce.Dzieki lepiej samemu zrobic niz tracic czas na szukanie.

Pozdrawiam.

(2015/03/02 00:04)