Konserwacja kołowrotków

/ 124 odpowiedzi / 55 zdjęć
piotrcarp


Pawel zabieraj sie za excelera i wstaw fotki to jest prosty kolowrotek a jak przesmarujesz pierwszy i zobaczysz ze to lepiej sie kreci to nastepne tez rozkrecisz:) Co do Caldi to tez dasz rade na jb. kiedys czytalem cos o rozbieraniu kolowrotkow z mag sealem i wiem ze tez dasz rade. Ktos kto robi takie piekne kije to i kolowrotek przesmaruje:) (2013/11/20 18:35)

DelTor0


Pewnie gdzies blizej lutego sie za to zabiore :) Narazie brak czasu. (2013/11/20 20:05)

piotrcarp


Shimano Technium 4000FA Jak przystalo na Shimano pletke nawija bardzo przyzwoicie. Kolowrotek plynnie kreci i ma dobrze dzialajacy hamulec co jest bardzo wazne. (2013/11/21 20:53)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

piotrcarp


na zebatkach widac przybrudzony smar takie cos musi byc dokladnie wyczyszczone (2013/11/21 21:16)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

piotrcarp


troche wiecej jak w poprzednim kolowrotku czesci ale nadal jast prosty w konserwacji (2013/11/21 21:18)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

piotrcarp


lozyska w tym modelu sa odkryte do takich lozysk daje troche smaru rozrobionego z olejem silnikowym. Dodam jeszcze ze wymienilem tulejke w prawej obudowie kolowrotka na lozysko wymiar 13x7x4 co jeszcze poprawia prace kolowrotka. Prawa czesc obudowy ze stopka jest wykonana z metalu a lewa niestety juz nie. Kolowrotek jest dobrze spasowany i mozna nim troche polowic. Zapomnialem dodac ze posiada otwor w obudowie do smarowania lecz nie zastapi to tradycyjnego rozkrecenia. Nie polecam wlewania przez ten otwor oleju gdyz wyplucze to smar i kolowrotek zacznie glosniej krecic i szybciej sie zuzyje. (2013/11/21 21:29)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Artur z Ketrzyna


Ja to szukam tulei mosiężnych lub z brązu. By powymieniać te plastikowe gówna co wstawiają.
Ma ktoś coś takiego?
łożyska się tam nie wstawi bo gniazdo za małe... (2013/11/21 22:35)

piotrcarp


Jak jest miejsce to rozwiercic pod wymiar lozyska a jak nie to do znajomego tokarza i wytoczy dokladnie na wymiar za przyslowiowe piwko:) (2013/11/21 23:08)

serwisant


Witam serdecznie wszystkich użytkowników.
Jeżeli potrzebujesz profesjonalnej konserwacji kołowrotka, przed jak i w trakcie sezonu napisz do mnie na pw.
Mam duże doświadczenie przy naprawie i konserwacji kołowrotków.
(2013/11/23 17:35)

piotrcarp


Witam serdecznie wszystkich użytkowników.
Jeżeli potrzebujesz profesjonalnej konserwacji kołowrotka, przed jak i w trakcie sezonu napisz do mnie na pw.
Mam duże doświadczenie przy naprawie i konserwacji kołowrotków.

Co do pytan to mozna zadawac je w tym poscie i chetnie wszyscy poczytaja o problemach kolowrotkowych i jak je rozwiazywac:)  A jak kolega ma fotki kolowrotkow rozkreconych to tez mile widziane zawsze sie to przyda:) (2013/11/23 21:40)

u?ytkownik60174


Panie Piotrze czy podjął by się Pan rozkręcenia i konserwacji kołowrotka karpiowego z wolnym biegiem? (2013/11/23 22:17)

piotrcarp


Panie Piotrze czy podjął by się Pan rozkręcenia i konserwacji kołowrotka karpiowego z wolnym biegiem?

Na nastepny tydzien tak na poczatku wstawie fatki jakiegos z wolnym biegiem to bedziesz widzial jak to wyglada:) W kolowrotkach z wolnym biegiem niema nic tak strasznego zeby trzeba bylo miec specjalny sprzet czy tez wiedze aby taki kolowrotek rozkrecic wystarczy robic to na spokojnie bez pospiechu. Co do podjecia sie rozkrecania to zaden problem tylko ja mieszkam w niemczech a przesylka kosztuje wiec raczej to sie nie kalkluje. (2013/11/23 22:30)

u?ytkownik60174


No to szkoda.:( Bo ja swoich raczej sam nie rozkręcę bo znając moje szczęście to tylko się wpędzę w koszty :D A może jak zobaczę jak wygląda to się podejmę? W każdym razie czekam na fotki tego z wolnym biegiem :) (2013/11/24 18:11)

piotrcarp


Tym razem cos z wolna szpula dla odmiany. Westline Futura Runner 4000FR jest to tani kolowrotek ale jak na cene w grynicach sto pare zl jest rewelacyjny. Posiadam dwa takie do federkow juz kolo 6 lat i nadal smigaja lecz teraz malo na nie lowie bo federki jakos mi sie znudzily narazie:) (2013/11/26 23:06)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

piotrcarp


podczas rozkrecania kolowrotka a dokladniej przelacznika wolnej szpuli wystarczy odkrecic tylko jedna srubke skrecajaca dwie czesci tego przelacznika. to caly mechanizm wolnego biegu bedzie nam sie trzymal w calosci i praktycznie niema potrzeby go rozkrecac. Smarujemy standardowo przekladnie i lozyska. (2013/11/26 23:10)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

piotrcarp


nie jest to takie trudne jak wyglada wystarczy ukladac wszystkie czesci na sciereczce lub na kawalku papieru w takiej kolejnosci jak je demontujemy. Jesli mamy aparat warto zrobic fotke gdzie co bylo. (2013/11/26 23:13)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

piotrcarp


Zeby wyciagnac pinion trzeba odkrecic widoczne na zdieciu srubki i delikatnie wyciagnac. Delikatnie bo jest tam zamontowane lozysko oporowe i nie wolno go zabrudzic smarem. (2013/11/26 23:15)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

piotrcarp


Warto tez sprawdzac lozyska w korbie jezeli kolowrotek takie posiada. (2013/11/26 23:17)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

piotrcarp


Kolowrotek jak najbardziej warty uwagi tak samo jak modele np.Sängera specitek runner bija na glowe modele jaxona w tej samej cenie. Jedyna wada tych kolowrotkow sa nie kryte lozyska ale jak widac wytrzymaly kilka sezonow. Zapomnialem dodac lozyska rolki tez trzeba smarowac ale to jest oczywiste:) (2013/11/26 23:25)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

barrakuda81


Nie taki diabeł straszny.Dobrze że sa takie watki i osoby słuzace rada bo jest wielu chłopakow zwłaszcza młodych którzy sie boją sami rozkrecac kolowrotki.Fajnie jeszcze gdybyscie wypowiedzieli sie jakie smary wam sie sprawdzaja bo to wg. mnie najbardziej istotne.Od lat rozbrajam swoje krecioly na czynniki pierwsze i wiem ze dzieki temu mozna sie wiele nauczyc ale jak sie uzyje nieodpowiedniego ( dziadowskiego ) smarowidła to efekt moze zalamac psychicznie... (2013/11/27 10:26)

piotrcarp


Jak ktos ma sesje zdieciowa ze smarowania kolowrotkow to prosze wstawiac zawsze moga sie komus przydac. (2013/11/27 19:48)

piotrcarp


Tym razem trafil sie do smarowania Shimano Aernos 4000FA. Kolega porosil o sprawdzenie bo jakos glosno sie kreci po kilkudziesieciu godzinach lowienia:) I okazalo sie ze smaru bylo jak na lekarstwo. Po przesmarowaniu i wykasowaniu luzow kolowrotek kreci lepiej niz nowy:) (2013/11/30 00:14)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.