Konieczność zmian w PZW.

/ 569 odpowiedzi / 10 zdjęć
JKarp


"Koło na zebraniu uchwala że chce przeprowadzić kwestę w swoim mieście a pieniądze zebrane chce przeznaczyć np.; na zarybienie jakiegoś łowiska PZW, nadwyżkę przeznaczy na coś innego"
No cóż nie żebym się czepiał ale... Widać coś umknęło na szkoleniu ;-)Nie można pieniędzy ze zbiórki dobroczynnej przeznaczyć na " coś innego " ...Określa się jeden cel i na to idzie cała kwota.Przepisy wymagają, aby całość zebranych podczas kwesty datków została wykorzystana na cel określony w decyzji zezwalającej na zbiórkę publiczną."
A swoją drogą sam jestem ciekaw reakcji ludzi którzy dowiedzieli by się, że to na PZW.
JK (2013/11/18 17:50)

Artur z Ketrzyna


"Koło na zebraniu uchwala że chce przeprowadzić kwestę w swoim mieście a pieniądze zebrane chce przeznaczyć np.; na zarybienie jakiegoś łowiska PZW, nadwyżkę przeznaczy na coś innego"
No cóż nie żebym się czepiał ale... Widać coś umknęło na szkoleniu ;-)Nie można pieniędzy ze zbiórki dobroczynnej przeznaczyć na " coś innego " ...Określa się jeden cel i na to idzie cała kwota.Przepisy wymagają, aby całość zebranych podczas kwesty datków została wykorzystana na cel określony w decyzji zezwalającej na zbiórkę publiczną."
A swoją drogą sam jestem ciekaw reakcji ludzi którzy dowiedzieli by się, że to na PZW.
JK


Tak znowu ci coś umknęło. Pisząc "coś innego". Nie miałem na myśli dosłownie znaczenia tych słów. Gdyż nie chcę nikomu narzucać na co chce zbierać pieniądze mógł by ktoś napisać np.' remont kładek/pomostów, czy też inne prace. A wspomniałem o nadwyżce. Bo czasami tak bywa. Ze zbiera się więcej funduszy niż potrzeba na daną inwestycję. Wtedy ten zapis, umożliwia tą nadwyżkę spożytkować na dodatkowy cel jaki jest z góry opisany we wniosku o kwestę.
Tak więc przestań jak dziecko szukać dziury w całym...

Jeśli by myśleli jak ty, mieli by problem. Ale Ci rozumni. Wiedzą że poprawa sytuacji w otaczających ich wodach. Przyciągnie rzesze turystów a z nimi nowe środki dla agroturystki, hotelarstwa i sklepów itd.
Widać że mało czytasz nowości w mediach (no tylko moje posty śledzisz na bieżąco). Bo porozumienie mazurskich wędkarzy, wspierane jest miedzy innymi przez właścicieli gospodarstw agroturystycznych, i władz lokalnych. Bo wiedzą jak poprawa wód wpłynie na rynek lokalny. (2013/11/18 18:29)

JKarp


"Koło na zebraniu uchwala że chce przeprowadzić kwestę w swoim mieście a pieniądze zebrane chce przeznaczyć np.; na zarybienie jakiegoś łowiska PZW, nadwyżkę przeznaczy na coś innego"Może ja i jestem nie za błyskotliwy ale nie da się inaczej zrozumieć tego zdania. Pisanie, że miałeś inny zamysł a wyszło jak zawsze nic nie zmieni, przynajmniej dla mnie. Nie Artur - kwestę przeprowadza się tylko na jeden cel - musi to być wyraźnie opisane na co. W przeciwnym wypadku może dojść do malwersacji i innych przekrętów.Należy wykorzystać każdą złotówkę

Przepisy wymagają, aby całość zebranych podczas kwesty datków została wykorzystana na cel określony w decyzji zezwalającej na zbiórkę publiczną. Pamiętać również należy, że jeżeli kwesta polega na zbieraniu darów w naturze, to jest to możliwe tylko i wyłącznie, jeżeli będą one mogły być zużyte na określony w decyzji cel w niezmienionej postaci (np. żywność, ubrania, lekarstwa, środki higieniczne itp.).

Racz zwrócić uwagę, że cel kwesty ( jeden a nie dwa czy ileś ) ma być określony w decyzji zezwalającej na kwestę. Nie ma więc żadnej mowy o jakiejś nadwyżce !!
Jeśli by myśleli jak ty, mieli by problem. Ale Ci rozumni. Wiedzą że poprawa sytuacji w otaczających ich wodach. Przyciągnie rzesze turystów a z nimi nowe środki dla agroturystki, hotelarstwa i sklepów itd.Widać że mało czytasz nowości w mediach (no tylko moje posty śledzisz na bieżąco). Bo porozumienie mazurskich wędkarzy, wspierane jest miedzy innymi przez właścicieli gospodarstw agroturystycznych, i władz lokalnych. Bo wiedzą jak poprawa wód wpłynie na rynek lokalny."Powiem Ci wprost - problem to masz Ty z czytaniem i pisaniem. Samo skończenie za osełkę masła kursu jak widać nie starczy bo jeszcze należy tej wiedzy używać a nie odkręcać kota ogonem, że nadwyżka jak zostanie to można i tak tam farmazony. Doczytaj sobie uważnie o tych kwestach a potem pisz a nie odwrotnie.
Tak Twoje posty śledzę na bieżąco i zamierzam opublikować je w poradniku dla PZW pod tytułem:" Rady nie od parady czyli jak nie należy interpretować prawa " :-))))))
JK (2013/11/18 18:55)

Artur z Ketrzyna


Racz zwrócić uwagę, że cel kwesty ( jeden a nie dwa czy ileś ) ma być określony w decyzji zezwalającej na kwestę. Nie ma więc żadnej mowy o jakiejś nadwyżce !!
poczytaj sobie dobrze o kwestach.
I przestań mi gitarę zawracać bo jak nie znasz przepisów to nie mów.
Jako ciekawostkę podać.
Że przy zakładaniu takiej organizacji jak stowarzyszenie, czy tez fundacja. Musisz zaznaczyć co stanie się z majątkiem tej organizacji, gdy będzie z różnych powodów zamykana.
Np. stowarzyszenie o osobowości prawnej musi zażżesz co najmie 15 dorosłych członków. I jesli stan członków bedzie sie utzrymywał ponizej tej liczby, bo się pokłucili i wypisali. To takie stowarzyszenie z urzędu jest rozwiązywane. A majątek ich przekazywany zgodnie z zapisem. (oczywiście stowarzyszenie może samo sie przygotowac do likwidacji i dobrowolnie przekazać swój majątek innym organizacjom, bądź go spieniężyć i fundusze przekazać na szczytny cel.)

Tak Twoje posty śledzę na bieżąco i zamierzam opublikować je w poradniku dla PZW pod tytułem:" Rady nie od parady czyli jak nie należy interpretować prawa "
To pamiętaj o prawach autorskich, bo się o nie upomnę ;-) (2013/11/18 19:17)

u?ytkownik221


A co ja napisałem?
(koło ma projekt i zarząd okręgu go aprobuje. I podpisuje się pod nim. Członek koła idzie z takim pismem do ewentualnych sponsorów i prosi ich o sponsoring. Sponsorzy przelewają pieniądze na sub konto stworzone dla tego projektu Członkowie koła realizują projekt. A biuro dopełnia formalności prawnych i papierkowych)
Tak samo z kwestowaniem na jakiś konkretny cel.
Koło na zebraniu uchwala że chce przeprowadzić kwestę w swoim mieście a pieniądze zebrane chce przeznaczyć np.; na zarybienie jakiegoś łowiska PZW, nadwyżkę przeznaczy na coś innego. Prezes lub delegat kołaizie z tym do przezesa ZO Okręgu lub dyrektora okręgu. Oni to aprobują i zwalają na przeprowadzenie takiej kwesty i te zarybieni itd. Okręg stosuje pismo do starosty waszego miasta i opłaca wniosek (może też być to opłacone ze środków koła PZW, ale przez okręg). Wtedy starosta wyraża zgodę i wydaje zaświadczenie o tym że ta kwesta jest legalna. (Okręg może na ten cel wyznaczyć swego przedstawiciela z posród członków koła, który w ich imieniu będzie załatwiał wszystkie formalności, po czym rozliczy się z okręgiem)
Członkowie koła kwestują, liczą komisyjnie zebrane środki, i sporządzając z tego dokumentację. Po czym realizują cele jakie były założone z tych środków. Znów przy tym zbierają dokumentacje zgodnie z wytycznymi okręgu. Po zakończeniu. całą dokumentację przekazują Okręgowi i on dopełnia reszty (całych formalności dotyczących zaksięgowania itd.)
Prościej się tego opisać nie da. A jak dalej nie rozumiesz to twój problem...
Czytam i nie wierzę, że to takie wszystko proste, ciekawi mnie jakie stowarzyszenie z Kętrzyna przeprowadził kwesty? A tak na marginesie są inne lepsze i skuteczniejsze sposoby na pozyskanie środków przez koła na realizację szczytnych przedsięwzięć, bo tylko na takie warto poświęcić czas na szukanie potencjalnych darczyńców. Jeszcze jedno sponsorzy jeżeli wspomagają finansowo to chcą by całość przeznaczona była tylko na ten cel który wsparli, nie ma mowy o nadwyżkach bo to już trąci malwersacjami. (2013/11/19 11:33)

Artur z KetrzynaCzytam i nie wierzę, że to takie wszystko proste, ciekawi mnie jakie stowarzyszenie z Kętrzyna przeprowadził kwesty? A tak na marginesie są inne lepsze i skuteczniejsze sposoby na pozyskanie środków przez koła na realizację szczytnych przedsięwzięć, bo tylko na takie warto poświęcić czas na szukanie potencjalnych darczyńców. Jeszcze jedno sponsorzy jeżeli wspomagają finansowo to chcą by całość przeznaczona była tylko na ten cel który wsparli, nie ma mowy o nadwyżkach bo to już trąci malwersacjami.

Nie wiem czy to takie proste. Bo bez wyraźnej zgody i współpracy z Okręgiem to nic nie zrobisz. Jak pisałem Okręg nadzoruje i wyraża zgodę jak też musi założyć oddzielne konto dla koła. On ma osobowość prawną i tylko on może wyrazić zgodę na jaką kolwiek inwestycję w łowiska. I to on odpowiada przed władzami za to co się dziej na łowiskach, itd.
Mówisz że znasz lepsze sposoby. To napisz o nich co i jak. A nie jak zwykle, tylko krytykujesz i jakieś podśmiechujki se robisz. Ty masz takie doświadczenie i wiedzę to się podziel z innymi...


(2013/11/19 13:21)

u?ytkownik221


Napisałem że są lepsze sposoby niż kwesty, nie napisałem że znam a to jest różnica. (2013/11/19 15:55)

Artur z Ketrzyna


Napisałem że są lepsze sposoby niż kwesty, nie napisałem że znam a to jest różnica.

To jeśli nie masz nic ciekawego do powiedzenia. To czego się głupio odzywasz?
Były już omawiane inne sposoby. A co do kwesty to była odpowiedz na post JK. Tak więc zanim znów będziesz chciał coś mi udowodnić. Przeczytaj dokładnie nie tylko mój post ale i ten na którego odpisuję. A może ty też chcesz książkę na mój temat napisać?

Jaki by nie był to sposób pozyskiwania środków. To koło nie ma osobowości prawnej i musi to robić za pośrednictwem okręgu. Czy to będzie kwesta, czy indywidualny sponsor zawodów itd. To okręg ma biuro, gdzie te wszystkie tranzakcie muszą być odnotowane i zaksięgowane w dokumentacji. Nawet wydanie i zwrot znaczków członkowskich.
(2013/11/19 17:05)

u?ytkownik221


Napisałem że są lepsze sposoby niż kwesty, nie napisałem że znam a to jest różnica.

To jeśli nie masz nic ciekawego do powiedzenia. To czego się głupio odzywasz?
Były już omawiane inne sposoby. A co do kwesty to była odpowiedz na post JK. Tak więc zanim znów będziesz chciał coś mi udowodnić. Przeczytaj dokładnie nie tylko mój post ale i ten na którego odpisuję. A może ty też chcesz książkę na mój temat napisać?

Jaki by nie był to sposób pozyskiwania środków. To koło nie ma osobowości prawnej i musi to robić za pośrednictwem okręgu. Czy to będzie kwesta, czy indywidualny sponsor zawodów itd. To okręg ma biuro, gdzie te wszystkie tranzakcie muszą być odnotowane i zaksięgowane w dokumentacji. Nawet wydanie i zwrot znaczków członkowskich.To jest forum i piszę co uważam za stosowne, a czy głupio to nie Tobie to osądzać gdyż jesteś ostatnią osobą by to robić. Z powodzeniem pozyskuję środki na niektóre imprezy organizowane przez moje koło i wcale to nie są jakiś szemrane kwesty z nadwyżkami. A czy chcę się podzielić z innymi w jaki sposób to robię to jest już odrębna sprawa. Niektórzy czekają by podać wszystko na tacy nie wysilając się by trochę pomyśleć jak to można samemu coś zrobić. (2013/11/19 17:23)

Artur z Ketrzyna


To jest forum i piszę co uważam za stosowne, a czy głupio to nie Tobie to osądzać gdyż jesteś ostatnią osobą by to robić. Z powodzeniem pozyskuję środki na niektóre imprezy organizowane przez moje koło i wcale to nie są jakiś szemrane kwesty z nadwyżkami. A czy chcę się podzielić z innymi w jaki sposób to robię to jest już odrębna sprawa. Niektórzy czekają by podać wszystko na tacy nie wysilając się by trochę pomyśleć jak to można samemu coś zrobić.

To przestań mnie śledzić i głupio podgadywać...

Nawet nie wiesz co czytasz. Kwesta nie ma nadwyżki. Ile zbierzesz tyle jest kwestowego.
Możesz zebrać więcej środków niż zamierzałeś, to zależy od darczyńców. Ale z tobą nie mam zamiaru tu polemizować i tłumaczyć jak ....
Masz jakiś konkretny pomysł to pisz a jak nie masz nic ciekawego do powiedzenia. To ki grzyba się odzywasz... Bo jak chcesz popisać o niczym to zajrzyj do pokoju "Hydepark"
(2013/11/19 17:31)

u?ytkownik221


Pisanie o niczym to Twoja domena. (2013/11/19 20:19)

JKarp


"Koło na zebraniu uchwala że chce przeprowadzić kwestę w swoim mieście a pieniądze zebrane chce przeznaczyć np.; na zarybienie jakiegoś łowiska PZW, nadwyżkę przeznaczy na coś innego"

Nawet nie wiesz co czytasz. Kwesta nie ma nadwyżki. Ile zbierzesz tyle jest kwestowego. "
Zaraz i ja się dowiem, że się nie znam ale do licha się zdecyduj !
"Przepisy wymagają, aby całość zebranych podczas kwesty datków została wykorzystana na cel określony w decyzji zezwalającej na zbiórkę publiczną."
A ile zebrano pieniędzy nie ma znaczenia bo nie trzeba określać żadnej kwoty w dokumentach.JK (2013/11/19 20:38)

Artur z Ketrzyna


"Koło na zebraniu uchwala że chce przeprowadzić kwestę w swoim mieście a pieniądze zebrane chce przeznaczyć np.; na zarybienie jakiegoś łowiska PZW, nadwyżkę przeznaczy na coś innego"

Nawet nie wiesz co czytasz. Kwesta nie ma nadwyżki. Ile zbierzesz tyle jest kwestowego. "
Zaraz i ja się dowiem, że się nie znam ale do licha się zdecyduj !
"Przepisy wymagają, aby całość zebranych podczas kwesty datków została wykorzystana na cel określony w decyzji zezwalającej na zbiórkę publiczną."
A ile zebrano pieniędzy nie ma znaczenia bo nie trzeba określać żadnej kwoty w dokumentach.JK

Planujesz postawić pomost i potrzebujesz 20 000, I chcesz środki pozyskać przez kwestę.
Więc we wniosku piszesz że głównym celem kwesty jest sfinansowanie budowy pomostu. A ewentualne pozostałe środki przeznaczyć na zagospodarowanie tego akwenu, po przez przeprowadzenie zarybienia czy też innych prac na tym akwenie.
Nigdy nie wiesz ile środków pozyskasz z kwesty. czy starczy ci wogóle na pokrycie głównego celu. Bo możesz zebrać 10 000 a ruwmie dobrze i 30 000 zł.

Sory ale trzeba prowadzić rachunkowość, jak i musi być raport itd. A tam będziesz miał określone Przychody i rozchody, z czego i na co. No i w raportach/dokumentacji dotyczących kwesty też musisz mieć wszystko...
Organ zwierzchni ma prawo w każdej chwili je skontrolować. Skarbówka też.. Mimo że organizacja no profit, ale i ona od niektórych rzeczy musi zapłacić podatek. (2013/11/19 20:57)

Artur z Ketrzyna


Po drugie przestańcie mnie tu przepytywać ze sposobów pozyskiwania środków. Bo to temat poświęcony Koniecznym zmianom w PZW. A nie dotacjom, datkom i darowiznom i oprowadzeniu dokumentacji organizacji pozarządowej.
Bo dyskutowanie o tym z osobami które nie maja o ty pojęcia. I pogrubiają coś sobie udowodnić nie ma sensu.
(2013/11/19 21:06)

JKarp


Ja to wszystko wiem i nie musisz mnie tu epistoł wypisywać.
Chodzi tylko o to, żebyś sam dobrze to wszystko pisząc przekazywał.
Nie można pisać, raz tak a potem już inaczej.
Raz mówisz o nadwyżkach, potem jak już doczytałeś mówisz, że ich być nie może - to czytają i zapamiętują inni wędkarze. Chodzi więc o rzetelność wpisów.
Nikt Cię nie śledzi ale skoro się mylisz we wpisach to chyba korona z głowy nie spadnie jak ktoś to wyprostuje.

" Więc we wniosku piszesz że głównym celem kwesty jest sfinansowanie budowy pomostu. A ewentualne pozostałe środki przeznaczyć na zagospodarowanie tego akwenu, po przez przeprowadzenie zarybienia czy też innych prac na tym akwenie."
Nie można kasy z kwesty przeznaczyć na coś innego. We wniosku określa się tylko jeden cel np pomost lub dwa pomosty jako jeden cel kwesty. 

Jak już tak chcesz to powiem, że  wychodzi na to, że sam nie masz pojęcia o tych kwestach skoro piszesz ( pisałeś ) np o tej nadwyżce. którą można spożytkować na inny cel. Takie coś może prowadzić do nadużyć.
Nikt Cię nie przepytuje - pogrążasz się sam jak niedouczony student na egzaminie, który myśli, że im więcej temat rozwinie tym lepiej a w rzeczywistości tylko się zamota i wyjdą braki .

Artur zmian nie będzie :-((
JK (2013/11/19 21:30)

Artur z Ketrzyna


Dalej piszesz głupoty.
Jak Ci piszę co piszesz we wniosku o kweste. To piszesz. Z Pieniędzy z kwesty można wiele celów sfinansować. Zakup wielu rzeczy. Tylko co chcesz z tych pieniędzy sfinansować musisz wymienić we wniosku.
Tak Owsiak pisze że sfinansuje tyko jeden cel. 2 aparaty rentgenowskie. A jak zbierze więcej to trudno.
Musi rozdać ludziom...
Jak już ci pisałem. Słowo inny cel nie jest we wniosku. A na przykład cele statusowe.

A jak masz problem z czytaniem, to wróć do szkoły.
Nigdzie tu nie napisałem pełnej wersji wniosku. I jak już pisałem, nie znasz się idź do prawnika, idź do urzędu. Tam zasięgnij wiedzy. I potem się wypowiadaj.

Bo na przykład szkoła robi kweste i we wniosku pisze "Zakup pomocy szkolnych". Nie musi pisać ile i jakie. I musi po zakończeniu kwesty przeliczyć komisyjne zebrane środki i zrobić z tego protokół. Totem na zebraniu rady rodziców i nauczycieli decydują co zakupią (jakie pomoce) I protokół z zebrania też musi być. Jak też kwity z zakupów. Bo jak wpadnie kontrola, to musi być wszyściutko porządnie opisane. I rozliczone. Na wszystko musi być kwit. Byś nie był posądzony o sprzeniewierzenie środków publicznych, czy mataczenie. (2013/11/19 23:15)

Artur z Ketrzyna


Artur zmian nie będzie :-((
JK
A w moim okręgu będą. I wiem o nich z pierwszej ręki. (2013/11/19 23:16)

JKarp


Bla bla bla bla ...Mieszasz pojęcia, definicje, składnię i co popadnie.

Zrozum Ty w końcu, że ja tylko zauważyłem, że raz napisałeś o nadwyżce a drugi raz piszesz, że być jej nie może." Artur zmian nie będzie :-((JKA w moim okręgu będą. I wiem o nich z pierwszej ręki."
Ha ha ;-)Dołożą następnego dyrektora?JK (2013/11/20 00:23)

u?ytkownik221


Artur zmian nie będzie :-((
JK
A w moim okręgu będą. I wiem o nich z pierwszej ręki.No to podziel się informacjami skoro wiesz, porównam z swoimi wiadomościami w tym temacie, chyba że piszesz byle pisać.
(2013/11/20 07:49)

Artur z Ketrzyna


Artur zmian nie będzie :-((
JK
A w moim okręgu będą. I wiem o nich z pierwszej ręki.No to podziel się informacjami skoro wiesz, porównam z swoimi wiadomościami w tym temacie, chyba że piszesz byle pisać.Nie piszę byle pisać. Już wcześniej w tym wątku, wspomniałem o tym że szykują się zmiany w naszym Okręgu. I prosiłem o kontakt wędkarzy z Okręgu Olsztyńskiego. Wysłałem nawet na priv wiadomości do większości mi znanych wędkarzy z naszego okręgu, zalogowanych na tym portalu. (2 się skontaktowało, i wiedzą o co chodzi)  Nawet zaproponowałem dla redakcji by założyła zamkniętą grupę dyskusyjną "Okręg Olsztyński". Ale do tej pory nie widzę akceptacji grupy, jak i innych akceptacji...
Do Ciebie nie wysłałem takiej wiadomości i powinieneś się sam domyśleć dlaczego.
A klnę się że mówię prawdę. (2013/11/20 08:40)

u?ytkownik221


Zmiany nastąpiły i dalej następują. (2013/11/20 09:11)

Artur z Ketrzyna


Zmiany nastąpiły i dalej następują.

A ty się o nich dowiesz jak będziesz uczestniczył w zebraniach koła. Bo sam zraziłeś mnie do swojej osoby, swoimi wyimaginowanymi pomówieniami, itd... (2013/11/20 11:31)

u?ytkownik221


Zmiany nastąpiły i dalej następują.

A ty się o nich dowiesz jak będziesz uczestniczył w zebraniach koła. Bo sam zraziłeś mnie do swojej osoby, swoimi wyimaginowanymi pomówieniami, itd...Hehe ... po pierwsze jakoś nie wyobrażam sobie by zebranie koła czyli walne odbyło się bez mojej obecności, a po drugie na zebraniu ja przekazuję różnego rodzaju informacje przekazane mi przez Zarząd Okręgu członkom mojego koła. Więc nic mi nie powiesz czego bym nie wiedział. (2013/11/20 17:12)

Woa-VooDoo


W biały dzień !!!!http://wrzesnia.info.pl/g/wrze%C5%9Bnia/item/3853
JK

Już gdzieś wcześniej czytałem jak złodziejskie jest pzw w poznaniu, jedyna rada to zebrać jak najwięcej ludzi i przekonać ich do zmiany na pzw konin ( nie wiem który okręg jest tam najbliżej.) (2013/11/20 19:57)