Koniec sezonu wędkowanie pod lodem jak zacząć

/ 7 odpowiedzi
Za kilka miesięcy już zacznie się robić zimno a poza tym będzie zima :) Jednym słowem koniec sezonu dla wędkarzy, którzy za bardzo nie lubią zimna. Ale do rzeczy - w zimie chciałbym łowić pod lodem. Nigdy nie łowiłem w ten sposób więc mam do tego kilka pytań :1. Czym zrobić dziurę żeby nie wystraszyć ryb i żeby to nie był świder.2. Czy pod lodem da się złowić płotkę albo lina?3. Jakiej grubości ma być lód żebym był bezpieczny?4. Można łowić na zwykłą wędkę spławikową czy musi być specjalna? Jest jakaś różnica?5. Czy przynęta może być taka sama jak łowię normalnie ( nie pod lodem ), np. kukurydza?
Pozdrawiam i połamania
Stypa63

1 dziurę możesz zrobić pierzchnią lub zwykłą siekierą. Na głębokiej wodzie na pewno nie spłoszysz ryb.
2 pod lodem da się złowić płotkę i lina z tym że lin to rzadkość.
3 przynajmniej 10 cm
4 teoretycznie się da jeśli wysunął byś samą szczytówkę ale wędki podlodowe kosztują 15 zł więc kup sobie najprostszą wędkę podlodową to będzie ci się wygodniej łowiło.
5 jeśli masz w łowisku np. spore leszcze to na kuku powinny brać ale ja na zimę polecam ci robaki typu pinka lub ochotka. (2012/08/30 08:46)

marcin4321

kolego, z pod lodu to przede wszystkim okoń gruby. W zimę z pod lodu chyba największe okazy padają :D, lin to raczej w zime nie za bardzo. Prędzej płoć.. A wgl. ja to jeszcze w swojej 'karierze' nie łowiłem z pod lodu. Chciałbym na jeziorko, ale po 1 dopiero na wiosne kartę robie, a po drugie nic nie wiem o takim łowieniu, a po 3 troche strach iść samemu na lód. : ) (2012/08/30 11:56)

Dandol

http://www.youtube.com/watch?v=RmSfK7DZbGE (2012/08/30 12:45)

89krzysztof

1. Siekierka 2. Płotkę bez problemu,z linem ciężko3. Lód nigdy tak do końca nie jest bezpieczny, ale ubiegłej zimy był gruby na jakies 70cm, wtedy już nic złego stać się nie powinno. 4. Teoretycznie można, ale jest to bardzo niewygodne. Dużo lepsze efekty są łowiąc z kiwokiem krótką wędką na mormyszkę. Na spławik nigdy dobrych wyników nie robiłem.  5. Lepsze od kukurydzy będą drobne robaki, małe czerwone, ochotka. Zawsze możesz łowić na blaszkę, wtedy nie trzeba zakładać przynęty.  (2012/08/30 12:57)

rafal05

Wiam. Przy okazji tematu, możecie napisać, co najlepsze jest na okonia z pod lodu ? (2012/08/30 15:14)

karolpolawiacz

1 jak nie chcesz świdra to weź siekier ale powodzianie przy grubym lodzie
2 lud minimum 10 cm jak dla mnie ale lepiej 20 30 cm
3 zimom da się złowić plotkę na mormyszki to taka inna technika  i na spławik
4 wędka najlepiej krotka bo nie wyobrażam sobie łowienia np bata  można sobie zrobić albo kupić  wydatek z kołowrotkiem około 50 zł
5 najlepiej na przynętę białe robaki albo ochotka albo czerwone  (2012/08/30 15:49)

Sitownik

Przede wszystkim... ciepły napój i duża kostka styropianu + lina z karabińczykiem i dopinamy do kurtki czy spodni. Na kostce możemy usiąść a jak załamie się lód ( tfu tfu tfu ! ) to będzie się unosiła.. Bałałajke do mormyszki za 20zł to max kupisz, to samo wędkę podlodową, zestaw blaszek czy mormyszek i jedziesz... A co do spławika to chyba tylko wędka podlodowa bo bałałajka za czuła..  Co do siekiery to jak nie masz świdra to pierzchnia będzie lepsza :)  A i pamiętaj żeby żyłka była podlodowa bo zwykła zesztywnieje i po zabawie ..   Dla mnie minimum to 20cm niektórzy mówią 10cm ale ja jednak wole wchodzić na pewniejszy lód :) O płotke łatwiej a lina dużo trudniej będzie złapać .. Życze powodzenia choć jeszcze długo do pierwszego lodu :) (2012/08/30 16:31)