Zaloguj się do konta

Koniec PZW? Tak-zacznij czytać ustawy

utworzono: 2013/12/27 00:10
hadwaoo

Możesz wędkować bezpłatnie, a jedyne czego potrzebujesz to karta wędkarska.

Koledzy i Koleżanki!
Moje zainteresowanie przepisami i ustawami zaczęło się, kiedy próbowałem ustalić do kogo należy woda na terenie Puszczy Zielonka w Murowanej Goślinie. Z ustawy wynikało, że wody na terenach parków narodowych są wodami publicznymi, a na takich może wędkować każdy, kto ma uprawnienia czyli Kartę Wędkarską. Jakież było moje zdziwienie, kiedy okazało się, że opiekunem wody jest jakieś PZW i każą sobie płacić 100zł za tą przyjemność. Mało tego, owo PZW nie posiada osobowości prawnej i nie może pobierać żadnych składek, a tym bardziej czymkolwiek się opiekować.

Napisałem więc list i otrzymałem odpowiedź.
http://rybanaga.blogspot.com/2013/09/list.html

Od tego momentu zacząłem studiować ustawy. Kiedy rok temu opłacałem pierwszą składkę PZW stając się członkiem, byłem dumny, że należę do tej społeczności. Cieszyłem się też, że będę mógł legalnie łowić z moim synem ryby w ramach wspólnego spędzania czasu. Szybko się jednak okazało, że to ściema, a moimi opłatami finansuję dziadków, dla których PZW to zwykłe gospodarstwo rybackie. Czyli kasa, dotacje i kasa. Okazuje się jednak, że możemy łowić bezpłatnie, a zwłaszcza na rzekach. Cieszy mnie to, bo w moim mieście tylko Warta się do czegoś nadaje. Reszta jest przełowiona lub dokarmiona gnojnicą, albo odłowiona przez PZW.

Za kompletną porażkę uważam organizowanie rybactwa na wodach naturalnych. Aby cokolwiek zmienić, musimy być świadomi tego co nam się jako obywatelom należy. Następnie zacząć od siebie, czyli przełamać się i przestać płacić lub łowić na wodach PZW.

Ustawy w pigułce:

Ustawa o rybactwie śródlądowym

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa z dnia 27 czerwca 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie

Prawo Wodne
 

A w szczególności

Blog prawnika, biegłego sądowego i wędkarza - http://rybanaga.blogspot.com

zwłaszcza ostatnie wpisy.

Nadchodzi nowy rok. PZW ma nowego prezesa. Ale czy to coś zmienia? Mnie to przypomina Putina i zamianę prezydentury na premiera i powrót. Sami musimy zacząć działać. A jak się walczy z organizacją przestępczą? Pozbawia się ich środków!!!
[2013-12-27 00:10]

Artur - zmieniłeś konto ?
 
[2013-12-27 04:36]

Zielan

Jeśli jakikolwiek sąd odstąpi od ukarania za brak uprawnień na podstawie wyżej wymienionych przepisów uwierzę i przestanę płacić składki.  [2013-12-27 07:10]

osa12

Cytat Kolegi hadwaoo: "Okazuje się jednak, że możemy łowić bezpłatnie, a zwłaszcza na rzekach." No nie.  Wszystkie wody płynące należą do obwodów rybackich.  Na tych wodach "wędkarz" musi posiadać zezwolenie "uprawnionego do rybactwa", a za zezwolenie ma zapłacić kwotę dowolnie ustaloną przez uprawnionego. Zwłaszcza na rzekach nie można łowić "za darmo".
Natomiast wydaje się, iż można to robić na pozostałych wodach publicznych państwa polskiego. Są to szczególnie wody stojące należące do różnych jednostek samorządu terytorialnego. Zdarzają się wody płynące, które nie zostały włączone do obwodów rybackich (wynika to z zapisów jak tworzy się obwody rybackie - nie włącza się portów, itd.)
Sama znajomość tego faktu nie bardzo daje się zastosować w praktyce. Urzędnicy nie bardzo znają prawo, a często źle je interpretują. 
Konflikt prawny polega na pytaniu: kto ma prawo wydawać zezwolenie i na jakie wody ?
Ustawa w tej sprawie jest "kiepsko" napisana.
Natomiast PZW łamie prawo w paru kwestiach: 1. przy przeprowadzaniu egzaminu na karty wędkarskie (żąda znajomości RAPR i Statutu PZW) 2. wprowadza RAPR jako regulamin na wszystkie wody zmieniając bezprawnie zapisy Ustawy i Rozporządzenia ministrów Państwa Polskiego. 3. Dyskryminuje cudzoziemców łamiąc konstytucję i zapisy Traktatu Unijnego 3. Łamie zapisy Ustawy Prawo o stowarzyszeniach - zmusza do bycia w PZW stosując różne opłaty dla zrzeszonych i niezrzeszonych na wody publiczne państwa polskiego.
Nie ma potrzeby nienależenia do PZW, wystarczy powalczyć o przestrzeganie prawa. PZW może być bardzo pozytywną organizacją.
Jest to droga trudna, ale pożyjemy zobaczymy !

[2013-12-27 07:53]

JKarp

"Jeśli jakikolwiek sąd odstąpi od ukarania za brak uprawnień na podstawie wyżej wymienionych przepisów uwierzę i przestanę płacić składki. "
Wędkarze nie znają prawa ogólnie rzecz ujmując więc dają sobie wmawiać różnym ludziom różne dziwne rzeczy. Nam się wydaje ( w większości ), że RAPR jest aktem prawnym - jest to tylko wewnętrzny regulamin PZW.Dlatego dużo wody upłynie zanim zrozumiemy, że ustawy są zapisami nadrzędnymi względem RAPR.
JK [2013-12-27 08:02]

Brzmi to trochę jak nie smaczny żart.
Nie wyobrażam sobie żebym nad wodą kłócił się ze Strażnikami.
Będę musiał się wgłębić w temat.
[2013-12-27 09:20]

JKarp

Brzmi to trochę jak nie smaczny żart.
Nie wyobrażam sobie żebym nad wodą kłócił się ze Strażnikami.
Będę musiał się wgłębić w temat.
Nie chodzi o jakieś kłótnie - chodzi o merytoryczne podejście do wielu przepisów. No np tu w pobliżu jest taka jedna woda, na której nie potrzeba żadnego zezwolenia uprawnionego do rybactwa. Straż PSR żąda tylko Karty Wędkarskiej i niczego więcej. Oczywiście jest ok jeśli wędkarz łowi zgodnie z ustawą.
JK

[2013-12-27 09:32]

Co jadł ten autor tematu w te święta. Pewnie mu zaszkodziło. Albo coś licho upędził i tanią sensacje jak wielu już tu przed nim ,pragnie wywołać.   [2013-12-27 10:18]

Czyli z tego wynika,że na każdej rzece można łowić posiadając jedynie kartę wędkarską.
PZW jest jedynie na rzekach upoważniony do rybactwa,ale nie może sprzedawać licencji na amatorski połów ryb?Dobrze rozumiem??
Jeśli to prawda to wody górskie są jakąś wielką kpiną(chodzi mi tutaj o dodatkowe opłaty).Już nie mówię i odcinkach specjalnych.
Kolega poruszył niesamowicie ciekawy temat.Ja składkę miałem zamiar opłacić jedynie ze względu na rzekę.Mam jeszcze do wyboru kilka gospodarstw rybackich.Jeśli to prawda PZW mówię cześć.
[2013-12-27 10:20]

JKarp

Czyli z tego wynika,że na każdej rzece można łowić posiadając jedynie kartę wędkarską.
PZW jest jedynie na rzekach upoważniony do rybactwa,ale nie może sprzedawać licencji na amatorski połów ryb?Dobrze rozumiem??

Jeśli to prawda to wody górskie są jakąś wielką kpiną(chodzi mi tutaj o dodatkowe opłaty).Już nie mówię i odcinkach specjalnych.
Kolega poruszył niesamowicie ciekawy temat.Ja składkę miałem zamiar opłacić jedynie ze względu na rzekę.Mam jeszcze do wyboru kilka gospodarstw rybackich.Jeśli to prawda PZW mówię cześć.

Cytat Kolegi hadwaoo:"Okazuje się jednak, że możemy łowić bezpłatnie, a zwłaszcza na rzekach."No nie. Wszystkie wody płynące należą do obwodów rybackich . Na tych wodach "wędkarz" musi posiadać zezwolenie "uprawnionego do rybactwa", a za zezwolenie ma zapłacić kwotę dowolnie ustaloną przez uprawnionego.Zwłaszcza na rzekach nie można łowić "za darmo".
To jest odpowiedź na Twoje pytanie.JK [2013-12-27 11:05]

Odbiegając trochę od meritum jak dla mnie już wyjałowionego tematu chciałem zapytać :

Jak nabędę już stosowne zezwolenie w danym obwodzie " uprawnionego do rybactwa " to jak długiej sieci mogę używać i czy ją mogę zastawiać w dowolnym miejscu ?
[2013-12-27 11:49]

JKarp

Zezwolenie otrzymujesz tylko na amatorski połów ryb wędką o długości minim 30 cm uzbrojonej itd itd ;-)JK [2013-12-27 12:05]

Ja też mam pytanie lekko odbiegające od tematu,ale może też powiązane.
Dlaczego zezwolenia na wody płynące sprzedaje tylko PZW??
[2013-12-27 13:30]

osa12

Ja też mam pytanie lekko odbiegające od tematu,ale może też powiązane.
Dlaczego zezwolenia na wody płynące sprzedaje tylko PZW??


Nie jest to prawda.Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej organizują przetargi na użytkowanie obwodów rybackich. W Polsce jest bardzo duża ilość instytucji i osób fizycznych użytkujących obwody rybackie na wodach płynących.Tu jeden z wykazów RZGW Szczecin:http://www.rzgw.szczecin.pl/file/get/hash/0b8881
Fakt, PZW ma największą ilość wód płynących w Polsce. [2013-12-27 14:33]

Jack14

Odpowiem pytaniem.

A ile wówczas pieniędzy zostało by przekazanych do PZW?

Odpowiem

Tyle ile by zostało :-)

 

[2013-12-27 14:35]

szulon1

a moja opinia wykasowana.znowu!
[2013-12-27 14:55]

Zezwolenie otrzymujesz tylko na amatorski połów ryb wędką o długości minim 30 cm uzbrojonej itd itd ;-)JK

To coś namieszali - ja jestem zwykłym wędkarzem zrzeszonym w PZW - to jak wynika z powyższych postów i dostaję zezwolenie o tytule " uprawniony do rybactwa " to na logikę staję się na okres opłaconego zezwolenia rybakiem , nie wędkarzem - a jak dla mnie jest to zasadnicza róznica

p.s. Sorry za upierdliwość , ale mnie to mierzi i chcę posiadać na przyszłość wiedzę wiarodajnej treści .

p.s. 2 szulon 1 - nie miałem przyjemności przeczytać Twojej wykasowanej wypowiedzi - sprawdź może jej poprawność stylistyczną , interpunkcyjną i ortograficzną - moze to było przyczyną , a z tego co wiem jeden z Moderatorów przedkłada do tego bardzo ważną rolę uważając się za wyjątkowego lingwistę :)  

[2013-12-27 15:15]

Jack14

Ernest Januszowi po prostu może "zjadło od"

Na tych wodach "wędkarz" musi posiadać zezwolenie od "uprawnionego do rybactwa", a za zezwolenie ma zapłacić kwotę dowolnie ustaloną przez uprawnionego.

Nie róbcie z tego "afery"

[2013-12-27 15:37]

Ja też mam pytanie lekko odbiegające od tematu,ale może też powiązane.
Dlaczego zezwolenia na wody płynące sprzedaje tylko PZW??



Nie jest to prawda.Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej organizują przetargi na użytkowanie obwodów rybackich. W Polsce jest bardzo duża ilość instytucji i osób fizycznych użytkujących obwody rybackie na wodach płynących.Tu jeden z wykazów RZGW Szczecin:http://www.rzgw.szczecin.pl/file/get/hash/0b8881
Fakt, PZW ma największą ilość wód płynących w Polsce.

Dzięki.
Akurat ten link nie działał,ale sam znalazłem.
http://www.rzgw.szczecin.pl/uprawnieni-do-rybactwa-w-obwodach
Fajnie wszystko rozpisane,kto użytkuje,do kiedy umowa.Niektóre umowy są zawierane nawet na 30 lat.
Szkoda,że na www.rzgw.warszawa.pl nie ma takich danych.Sam jestem ciekaw jak to na mazurach wygląda.Szczególnie jeśli chodzi o GR Suwałki.A może ktoś znalazł??


[2013-12-27 16:07]

Jack14

No i tak wędkując w okolicach Szczecina trzeba mieć (oczywiście jeśli chcesz) trzy zezwolenia.

PZW plus SUM plus Regalica.

Pozdrawiam.

[2013-12-27 17:09]

homer555

Szanowni koledzy

W Polsce wodami skarbu państwa zarządzają RZGW i one są uprawnione do ogłaszania konkursów ofert na dzierżawę obwodów rybackich do przetargów może startować każdy, ale musi spełnić określone warunki. a szczególnie przedstawić operat rybacki, który zawiera szereg zakresów działania przy prowadzeniu gospodarki rybackie. Takie operaty mogą sporządzić fachowcy z dziedziny ichtiologii. Ochrony środowiska ekonomi i wielu inny dziedzin koszt opracowania sięga dziesiątków tys. zł. Kto wygra przetarg ten jest dzierżawcą wody a jednocześnie może pobierać opłaty i wydawać zezwolenia [2013-12-28 01:23]

szulon1

Zezwolenie otrzymujesz tylko na amatorski połów ryb wędką o długości minim 30 cm uzbrojonej itd itd ;-)JK

To coś namieszali - ja jestem zwykłym wędkarzem zrzeszonym w PZW - to jak wynika z powyższych postów i dostaję zezwolenie o tytule " uprawniony do rybactwa " to na logikę staję się na okres opłaconego zezwolenia rybakiem , nie wędkarzem - a jak dla mnie jest to zasadnicza róznica

p.s. Sorry za upierdliwość , ale mnie to mierzi i chcę posiadać na przyszłość wiedzę wiarodajnej treści .

p.s. 2 szulon 1 - nie miałem przyjemności przeczytać Twojej wykasowanej wypowiedzi - sprawdź może jej poprawność stylistyczną , interpunkcyjną i ortograficzną - moze to było przyczyną , a z tego co wiem jeden z Moderatorów przedkłada do tego bardzo ważną rolę uważając się za wyjątkowego lingwistę :)  


racja dostalem wiadomosc od moderatora,problem jest z polskimi literami,i szczerze mowiac meczy mnie to,bo od kilku lat nie mieszkam w Polsce,na komputerze nie mam polskich znakow i mam z tym wszystkim problem,bo moje wpisy sa z tego powodu usowane:(


[2013-12-28 06:03]

JKarp

Dość to ciekawe z tym usuwaniem - wpisy gdzie jest byk na byku są zostawiane.
@homer555" Kto wygra przetarg ten jest dzierżawcą wody a jednocześnie może pobierać opłaty i wydawać zezwolenia" - zapomniałeś dopisać, że w obwodach rybackich wydaje te zezwolenia uprawniony do rybactwa.
JK [2013-12-28 07:43]

szulon1

Dość to ciekawe z tym usuwaniem - wpisy gdzie jest byk na byku są zostawiane.
@homer555" Kto wygra przetarg ten jest dzierżawcą wody a jednocześnie może pobierać opłaty i wydawać zezwolenia" - zapomniałeś dopisać, że w obwodach rybackich wydaje te zezwolenia uprawniony do rybactwa.
JK



Taka wiadomosc dostalem od moderatora.

Proszę pisać po polsku na tym forum.
Regulamin jasno precyzuje tą sprawę.

http://www.wedkuje.pl/regulamin-forum.html

II Zasady publikacji treści na forum portalu www.wedkuje.pl


1. Użytkownik publikując treści na forum portalu www.wedkuje.pl zobowiązuje się kierować następującymi zasadami:

e. Treści na forum portalu www.wedkuje.pl publikowane są zgodnie z obowiązującymi zasadami gramatyki, ortografii i interpunkcji.

[2013-12-28 11:48]

Artur z Ketrzyna

hadwaoo, Jak już chcesz poruszać akty prawne i powołując się na nie wmawiać bzdury. To idźć do prawnika w biurze (a nie rybabana).

Możesz wędkować bezpłatnie, a jedyne czego potrzebujesz to karta wędkarska.

Te stwierdzenie jest adekwatne i prawdziwe ale tylko w stosunku do wody państwowej. Nie oddanej uprawnionemu do gospodarowania w drodze konkursu.

Pamiętaj o jednym, że za takie wprowadzanie w bbłąd możesz być pociągnięty do odpowiedzialności. I każdy kto Cię posłuchał i dostał mandat za łowienie bez zezwolenia wydanego przez uprawnionego (o czym mowa w ustawie). Może wtedy od ciebie rościć zadość uczynienia.


ernest50 "Artur - zmieniłeś konto ?" Jeśli było to do mnie. To włąśnie widać jak czytasz uważnie moje posty. Bo nigdy nie potwierdziłem tego co mówi rybanaga!
[2013-12-28 12:25]

RuchPalikota2

hadwaoo, Jak już chcesz poruszać akty prawne i powołując się na nie wmawiać bzdury. To idźć do prawnika w biurze (a nie rybabana).

Możesz wędkować bezpłatnie, a jedyne czego potrzebujesz to karta wędkarska.

Te stwierdzenie jest adekwatne i prawdziwe ale tylko w stosunku do wody państwowej. Nie oddanej uprawnionemu do gospodarowania w drodze konkursu.

Pamiętaj o jednym, że za takie wprowadzanie w bbłąd możesz być pociągnięty do odpowiedzialności. I każdy kto Cię posłuchał i dostał mandat za łowienie bez zezwolenia wydanego przez uprawnionego (o czym mowa w ustawie). Może wtedy od ciebie rościć zadość uczynienia.


ernest50 "Artur - zmieniłeś konto ?" Jeśli było to do mnie. To włąśnie widać jak czytasz uważnie moje posty. Bo nigdy nie potwierdziłem tego co mówi rybanaga!

Jedyny prosty i zrozumiały post ;) [2013-12-28 13:14]