Zaloguj się do konta

Komputer wie ktoś co się z nim dzieje?

utworzono: 2012/02/07 20:25
Jack14

Nie mam więcej pytań. [2012-02-08 19:50]

pawelz

Dawno nie mialem bluescreena u siebie w firmie i nie pamietam dokladnie, ale jak mnie pamiec nie myli to sa to dwie pierwsze linie. Tam w takim przypadku masz dokladnie opisane co sie dzieje.
Sa to kody bledow. Jak masz mozliwosc, to spisz dokladnie co tam jest opisane (z tymi liczbami w systemie hexa).
Wyjecie i wlozenie baterii o niczym kompletnie nie swiadczy. Po prostu zresetowales BIOS. Gdyby bateria byla walnieta, to po prostu by padla. A u Ciebie dziala. Czasami grzebiac na plycie nieswiadomie dotykasz czegos co np ma slabe styki.

[2012-02-09 08:39]

Ja wiem co się z nim dzieje... Ten komputer psuje się.
[2012-02-09 10:49]

Tak sobie posiedziałem i pokombinowałem. No doszedłem do wniosku, że skoro system raz się uruchamia, a raz nie, a po błękicie chce dokonania wyboru priorytetowego urządzenia startowego, to sprawa nie musi być tak skomplikowana jak wygląda.

To, ze komputer jest nowy, wcale nie oznacza, że bateria odpowiedzialna za podtrzymanie biosu jest sprawna. Może też występować jakiś kiks związany z połączeniem HDD, albo sterownikami tegoż dysku.

Zrobiłbym dwie rzeczy.

Pierwsza, to sprawdzenie tej bateryjki. Można ja zmierzyć jakimś miernikiem. Powinna pokazać bodaj 1,2 Volta. Jeśli będzie wskazanie że napięcie jest 1, czy może mniej, to znak że bakteria zdechła. Bo uparcie mi chodzi po głowie myśl, że tu zwyczajnie BIOS nie trzyma ustawień. Ostatecznie wydatek 10-15 złotych za bakterię to żaden wydatek nie?

Druga sprawa - podłączenie HDD. Tak czasem bywa, że jakiś paproch upodla styk. Zakładam, że masz dysk SATA. Przełóż wtyczkę od HDD na płycie głównej z SATA1 do SATA2 lub SATA3. Podociskaj wszystkie złącza, poruszaj nimi, bo może głupia wtyczka zasilająca dysk coś szwankuje. Może spróbuj zmienić wtyczkę która zasila dysk ( w obudowie jest ich kilka i zazwyczaj wisi kilka zapasowych).

Oczywiście w BIOSIE trzeba będzie ustawić FIRST BOOT DEVICE tak, by bootowanie następowało z HDD. 

Jeśli to nie pomoże, to po prawidłowym uruchomieniu kompa( jak się uda), użyj darmowego programiku np. CoreTemp. On pokaże temperaturę procesora. Może radiator na procu się odkleił i reset następuje od razu po obciążeniu proca?

Możliwe też, że trzeba będzie użyć sterownika RAID pod dysk.

Przyczyna może być prozaiczna. Zrób może najpierw te dwa pogrubione punkty.

Napisz czy pomogło, bo sam jestem ciekaw co za choroba cie dopadła. A może jakiś wirek?

[2012-02-09 12:56]

Aaaa zappomniałem. Ważne jest też ustawienie czasu w BIOSIE po manipulacjach z bakterią. :) [2012-02-09 12:58]

Jeśli nic nie było grzebane w komputerze to nie możliwym jest fakt iż chodzi o kolejność bootowania bo standardowo są trzy, chyba że zostało wyłączone i od razu jest  z dysku to wówczas: uszkodzony dysk, źle odczytany dysk w biosie, uszkodzony mbr, wypięty kabel przesyłowy, sformatowany dysk - można sprawdzić na początek czy w ogóle dysk jest wykrywany del lub F2 z reguły aby wejść do biosu lub w trakcie procedury "post" klawisz pause / break aby zobaczyć szczegóły rozruchu. [2012-02-09 20:03]