Kompletuję sprzęt okoniowy od zera

/ 4 odpowiedzi

Witam!

Po wielu latach wędkarskiej abstynencji skrzyknąłem się z kilkoma kolegami i w pierwszej połowie kwietnia lecimy na weekend na mazury powędkować. Mam nadzieję, że będzie to początek dłuższej przygody.

Jedziemy nad jezioro Blanki koło Lidzbarka Warmińskiego.

Nigdy nie miałem okazji spiningować a postawiłem na tę właśnie metodę więc chciałbym prosić o kilka rad. Na początek o wyposażenie.

Jezioro jest ponoć Sandaczowo – Szczupakowe a ryby te będą w okresie ochronnym więc będę polował na okonie.

Spędziłem cały ostatni tydzień przeczesując forum i coś tam mi się wyklarowało ale wciąż więcej niejasności.

Zestaw, który wybrałem:

Kij Mikado Lexus Saphire 260/13

Kołowrotek Spro Passion

Którą wielkość kołowrotka powinienem wybrać? 720/730 czy może 740 match? Będę łowił plecionką 0.04-0.08 najchętniej nawijałbym plecionkę bez podkładu.


Jaką plecionkę doradzacie? Dużo czytałem i zastanawiam się między:

  • Kamatsu Techron 0,04 lub 0,06

  • Daiwa Tournament 8xBraid 0,08

Obie sprzedawane po 135m. Taka długość wypełni mi szpulę kołowrotka?

A może polecacie coś innego? Daiwa prawie dwa razy droższa od Kamatsu. Warto?

Generalnie do zakupów chciałbym podejść oszczędnie ale też bez szukania tych oszczędności na siłę tam, gdzie mogą zepsuć zabawę. Takie optimum-minimum.

Wędka, kołowrotek i plecionka to podstawa ale poza tym również nie mam niczego więc muszę skompletować wszystko od zera.Będę chciał spróbować wszystkich, możliwych z moim kijem, metod tj, bocznego troka, z opadu i spinning z małą obrotówką, cykadą i woblerkiem. Chciałbym przetestować jak najwięcej.

W jeziorze mogą żerować szczupaki więc zamierzam stosować przypon. Fluokarbon powiedzmy 0,18 czy wolfram 2kg?

Wypisałem sobie jeszcze jakie przynęty polecaliście w różnych innych wątkach i zamierzam się zaopatrzyć między innymi w:

rippery 3-10cm. Relax, mikado... coś innego?

twistery 3-10cm
haki i główki Mustad . Jakie haki i główki potrzebuję i ile tego polecacie kupić?
Blachy Dam Effzett oraz Mepps rozm 0-3
Woblerki Salmo hornet 2-6g

Jakie akcesoria do tego powinienem kupić na te pierwsze trzy dni łowienia, żeby uniknąć niepotrzebnych niespodzianek? Przypony, haki, główki, krętliki, agrafki i na pewno o czymś jeszcze zapomniałem. Z góry dziękuję za rady.

Ktoś w ogóle może powiedzieć cokolwiek na temat tego łowiska? Nie znalazłem wielu aktualnych opinii. Byłem tam kilka lat temu i przy brzegu było bardzo zarośnięte, nie wiem czego spodziewać się dalej. Czy boczy trok i opad jest możliwy? Martwię się o zaczepy.


Pozdrawiam!

Iras1975


Fluorocarbon jako zabezpieczenie przed zębami szczupaka nie zdaje egzaminu, tną nawet 0,50 przy ledwie wyczuwalnych pstrykach. Lepszy będzie delikatny wolfram, lub najcieńsze linki stalowe. (2015/03/08 21:29)

Spear


Jesteś dobrze przygotowany jak na kilku dniowe łowienie. Kołowrotek maksymalnie 720. Większy będzie przeszkadzał. Wędki nie miałem w ręku, ale słyszałem dobre opinie o Saphirach. Obrotówki to raczej 0-2, mepps ma jeszcze przesuniętą skalę rozmiarów o jeden numer. Zamiast 2 mają 1+, ale to szczegóły. Polecane są przynęty keitech i jaskółki z lunker city. Okoni na woblerki nie łowię, ale to moje osobiste preferencje. 10 cm gumy to raczej szczupakowe, ale lepiej mieć w pudełku niż żałować, że się zostawiło w domu.
Przed majem nie powinno być jeszcze dużo zaczepów, ale nie znam charakterystyki łowiska. Będziesz musiał sam sprawdzić czy da radę łowić z opadu. Jeżeli będzie płytko to wrzucasz effezeta 1 i łowisz ;)
Co do plecionki, to moim zdaniem trochę za cienkie, ale jak kto woli. Na takie krótkie łowienie sprawdzi się wszystko. Jak chcesz zaoszczędzić to możesz wybrać nawet żyłkę 0.16 i też będzie ok.

Powodzenia!

p.s. Po powrocie pochwal się wynikami ;) (2015/03/08 21:46)

Sith


Zestaw okoń-wzdręga-jaź-kleń:
- wędzisko http://www.wedkarski.com/wedki/10214-wedka-variant-pro-texa-micro-spin-jaxon.html w wersji WJ-RAX24008,
- kołowrotek http://www.wedkarski.com/kolowrotki/8753-kolowrotek-monolith-spin-ms-jaxon.html w wersji KJ-MSX200,
- plecionka http://topfishing.pl/pl/plecionka-sumato-premium-jaxon-006-1000m.html 0,6mm/4kg (1000m wypełni całą szpulę),
- żyłka http://www.wedkarski.com/zylki-plecionki/3358-zylki-guide-select-light-blue-dragon.html 0,16mm/3,65kg (600m wypełni całą szpulę zapasową),
- woblery http://www.wedkarski.com/przynety-sztuczne/5097-wobler-tiny-it3f-rozne-kolory-salmo.html pływający 2g w wersjach BC, CC, HC, LB (nie budzą zainteresowania szczupaków i sandaczy).
Wędkuję od 1992 r. sprzętem JAXON-a i jeszcze mnie nie zawiódł. (2015/03/09 05:38)

kuba epa


Dziękuję za odpowiedzi.

@Spear - lubię maksymalnie zagłębić się w temat kiedy zaczynam przygodę z czymś mi nieznanym. Pewnie gdzieniegdzie przesadzam ale, jak pisałem, planuję, że nie skończy się na jednym wyjeździe więc ten pierwszy postaram się maksymalnie wykorzystać na naukę i wypróbowanie jak największej liczby opcji. Myśląc perspektywicznie nie chcę też żadnego badziewia psującego zabawę. Tak, żebym to ja był najsłabszym ogniwem ;)
Oczywiście pochwalę się po powrocie, mam nadzieję, że będzie czym.

@Sith - dzięki za propozycje. Wędzisko i kołowrotek już klepnięte. Mnóstwo opisów jest dostępnych na forum więc wybrałem w miarę świadomie. Natomiast pewnie skuszę się na woblerki, które wskazałeś.

@Iras - wezmę wlfram (2015/03/09 13:10)


Sklep wedkuje.pl

Spro Red Arc Legend