Komerca czy PZW, co wybieracie?

Witajcie. Długo zastanawiałam się na jaki temat coś napisać, od czego zacząć. Jako że moją domeną jest karpiarstwo, chociaż nie uciekam od feedera czy spławika do których chętnie wracam często to napisze coś o wyborze łowisk z komercyjnych i PZW oraz postaram się je chociaż trochę porównać o ile to możliwe i czekam na wasze opinię ;)
Wiadomo że łowienie karpi ma wiele odmian, wiele szkół jak i wiele opinii wśród całego środowiska.
Można je łowić na komercjach, dzikch rzekach czy jeziorach.
1) Poruszmy pierwszy temat a mianowicie łatwość złowienia ryby. Sporo osób uważa że na komercji jest bardzo prosta, a tak wcale nie jest, może byćłatwiejsza niż na wodzie PZW ale wcale nie koniecznie. Zdarzają sięzasiadki i na komercjach gdzie przez kilka dni potrafi nie być nawet ‘’pika’’.
Co do łatwości łowienia warto przytoczyć ceny. Opłata roczna PZW w zależności od okręgu wacha się od ok 200 zł do 350 czy nawet 400 rocznie. Opłaty za komercje od 15 zł za łowienie w dzień na typowej ‘’kałuży’’ o wymiarach 30m na 30m, czy nawet do 100 zł za dobę całą na prawdziwych łowiskach którymi są duże prywatne jeziora nawet czy przeogromne stawy. Jak dla mnie pod wzglęgem łatwości łowienia jednak wybieram PZW gdzie o wiele przyjemniej jest poobcować z naturą, spędzić czas w ciszy i spokoju, i wytężyć się żeby znaleźć rybę i postarać się ja złowić.
2) Krótko szybko i na temat weźmy pod uwagę trudność łowiska. Większość początkujących wybierze komercje gdzie jest raczej proste dno, bez zaczepów, dużej ilości zielska, raczej o umiarkowanej stałej głębokości. Każdy kto jest bardziej żądny adrenaliny wybierze dziką wodę PZW na której ciężko określići spodziewać się co może wydarzyć się za chwile. Wybór należy do Was J!
3) CO powiecie o presji na łowisku? Dla mnie osobiście bardziej wyrozumiała jest ona na łowisku komercyjnym, gdzie przeważnie są jasno określone zasady, mowa o tych poważniejszych łowiskach, gdzie nikt nikomu nie wchodzi w drogę i przeważnie w razie problemu każdy każdemu pomoże. CO innego niestety spotykamy na wodach PZW, gdzie nęcimy czasami tydzień, dwa, wyrzucając w wodę dużo pieniędzy, poświęcamy swój czas i to naprawdę dużo, przygotowania nasze, przyjeżdżamy nad wodę a tu zajęte miejsce i rzadko można spotkać kogoś kto nas zrozumie i ustąpi miejsce, a jeśli nie spotka nas ten problem to jest co innego, a mianowicie walka między karpiarzami a spiningistami którzy celowo będą wpływać w zestawy. Wiadomo jak ktoś wie jak i ma odpowiedni sprzęt potrafi spiningiste takiego po kilku prośbach o odpłynięcie, ściągnąć swoim zestawem na brzeg :P:))
Tutaj wybieram jednak komercje, mniej nerw na pewno i stresu J
4)Jeśli chodzi o wygodę na brzegu oraz uciechę z połowów to jak dla mnie mamy remis tutaj. Wiadomo wygodniej na komercji gdzie jeśli nie mamy na stanowisku domku z łóżkiem, prądem, wc, mediami to mamy przeważnie fajnie ogarnięte miejsce na rozbicie swojego obozu. Co innego jeśli chodzi od wodę PZW gdzie często nasze wędki mamy kawałek od namiotu który jest rozbity w jednym możliwym miejscu w okolicy, nie zawsze wygodnym i spełniającym nasze oczekiwania ale kto co woli. Wygodę lub obcowanie z naturąJ
A jeśli chodzi o uciechę i radość to każdemu kto miał styczność i z tymi i i drugimi rybami chyba nie muszę przytaczać że o wiele bardziej cieszy 5kg dzik z wody PZW, waleczny i bystry, jak 15kg osowiała ryba z komercji ;)
5) Wybieracie się nad wodę sami, z rodziną czy w większej ekipie? Tutaj ile osób tyle opinii, zależy co kot preferuje. Jeśli lubimy kontakt z ludźmi i nad wodą chcemy poznać nowe osoby i nawiązać kontakty to polecam wodę komercyjną, jeśli chcesz ciszy, spokoju, poobcowania z przyrodą to wybierz PZW. Jeśli wypady we dwoje, trzy osoby preferuję PZW jednak, a jeśli planujemy wypad z rodziną czy np. w ekipie karpiowej z naszego miasta czy kraju to o wiele łatwiej o oranizacje i wygodę dla tylu osób na komercjach gdzie nie tylko połowimy ale będziemy mieć na pewno wiecęj miejsc do wspólnych posiedzień :).
Decyzja należy do Was jak i czekam na Wasze opinie. Pozdrawiam :)!

Autor tekstu:Monika Lewandowska