Kołowrotki Daiwa smarowanie

/ 10 odpowiedzi
Cze! Czy kołowrotki Daiwa smarują w środku i na hamulcu? Chodzi mi te od Excelera w góre, a dokładnie Freamsa A.
Artur z Ketrzyna

Cze! Czy kołowrotki Daiwa smarują w środku i na hamulcu? Chodzi mi te od Excelera w góre, a dokładnie Freamsa A.

Na hamulcu?
Po co, by zmniejszyć jego siłę? (2015/04/08 15:52)

Virami

Nie wiem czy to hamulec, ale w Pennach pod tym pokrętłem regulującym hamulec jest smar. (2015/04/08 16:46)

Artur z Ketrzyna

Nie wiem czy to hamulec, ale w Pennach pod tym pokrętłem regulującym hamulec jest smar.

Ja naprawiałem nie jeden kołowrotek, i powiem że na okładzinach ciernych nigdzie nie widziałem smaru.
Oczywiście nie miałem jeszcze styczności z Penami.
Tak wiec i wszystkich jeszcze rozwiązań technicznych nie znam. Z tym że doświadczenie mnie nauczyło że nie smaruje się okładzin ciernych.
W środku na przekładniach musi być smar, by się nie zatarły i szybko zużyły. Oczywiście też nie wolno z mim przesadzić. (2015/04/08 17:42)

Virami

I na terkotce na szpuli. (2015/04/08 17:56)

Artur z Ketrzyna

I na terkotce na szpuli.

A jaka tam jest?
Pręcik, blaszka na sztywno sadzona?
Czy na sprężynce i trzpieniu.

Te mechanizmy (terkotki) jak potraktujesz smarem, to je wygłuszysz.

Zazwyczaj jak rozbierzesz kołowrotek to widać gdzie producent dawał smar. I w tych miejscacz gdzie po nim nawet nie ma śladu, nie dawij. Niektóre się oliwi, inne (terkotki) można tylko przeczyścić preparatem odrdzewiająco-smarującym coś na wzór WD i wytrzeć do sucha.

Fotka by ułatwiła odpowiedź... (2015/04/08 18:41)

piotrcarp

To troche dziwne bo ja jeszcze nie spotkalem kolowrotka zeby hamulec byl suchy a juz troche kolowrotkow widzialem od srodka. Przekladnie potrafia byc postraczone tylko smarowidlem ale hamulce byly zawsze albo naoliwione albo nasmarowane:) (2015/04/08 18:54)

użytkownik32263

Na hamulcu?
Po co, by zmniejszyć jego siłę?

I znów wychodzi całkowity brak wiedzy i wędkarskich kompetencji "miszcza"...

KAŻDY HAMULEC MUSI BYĆ NASMAROWANY!!!
(2015/04/09 18:24)

użytkownik32263

Tak, są smarowane i to nawet nieźle. Choć niektórzy dorzucają smaru. Jak co kto lubi :-) (2015/04/09 18:27)

aldente

Hamulec kołowrotka jest już fabrycznie smarowany. Gdyby nie był smarowany, nie mógłby pracować płynnie. Gdyby z kolei był za bardzo nasmarowany, straciłby swoje właściwości. Dlatego smarując hamulec należy płytki cierne natłuszczać między kciukiem a palcem wskazującym i za razem pozbyć się nadmiaru tego tłuszczu. Prawidłowo nasmarowany hamulec traci około 5-7 % swojej siły ( jak obliczono) , ale to nie przeszkadza , gdyż przez płynność jego pracy zaliczono mniej spadów ryb. Smar hamulcowy powinien być odpowiedni do hamulca , a nie jakiś byle jaki! Jeden z najlepszych smarów do hamulców kołowrotka to Cal's Reel&Drag Grease.
Nie słuchaj podpowiedzi kolegi A. odradzającego smarowanie hamulca, bo zniszczysz sobie sprzęt. (2015/04/10 00:59)

piotrcarp

Hamulec kołowrotka jest już fabrycznie smarowany. Gdyby nie był smarowany, nie mógłby pracować płynnie. Gdyby z kolei był za bardzo nasmarowany, straciłby swoje właściwości. Dlatego smarując hamulec należy płytki cierne natłuszczać między kciukiem a palcem wskazującym i za razem pozbyć się nadmiaru tego tłuszczu. Prawidłowo nasmarowany hamulec traci około 5-7 % swojej siły ( jak obliczono) , ale to nie przeszkadza , gdyż przez płynność jego pracy zaliczono mniej spadów ryb. Smar hamulcowy powinien być odpowiedni do hamulca , a nie jakiś byle jaki! Jeden z najlepszych smarów do hamulców kołowrotka to Cal's Reel&Drag Grease.
Nie słuchaj podpowiedzi kolegi A. odradzającego smarowanie hamulca, bo zniszczysz sobie sprzęt.

Nic dodac nic ujac:) (2015/04/10 13:09)