Zaloguj się do konta

Kołowrotek Daiwa Ninja-ilość plecionki

utworzono: 2022/07/23 17:03
nielegalnewalkizuli

Cześć,
mam do Was pytanie, ile plecionki 0,14 lub 0,12  8-splotowej wejdzie na kołowrotek  Daiwa Ninja LT-2500 -HX?  
Na szpule dostaje się 150m żyłki 0,20

Liczę na odpowiedz. [2022-07-23 17:03]

jabberwokie86

https://www.maguro-pro-shop.com/product/daiwa-ultimate-spinning-reel-18-exist-lt-2500-xh/
Dane dotyczą wprawdzie Exista, czyli topowego modelu Daiwy, ale pojemność szpul różnych
modeli tego samego producenta powinna być taka sama.
https://jamestackle.net/pages/polyethylene-pe-line-braided-line-chart
Tu masz podane średnice plecionek dla poszczególnych wartości PE. Przy czym określenie średnica w stosunku do plecionki jest dość dyskusyjne. [2022-07-26 16:36]

Sith

Jeśli się nie mylę to Ninja nie ma w komplecie zapasowej szpuli, dokup więc za około 100zł. Nawiń plecionkę (w standardzie handlowym 120-150cm), jeśli nie wypełniła szpuli, dowiąż podkład z żyłki tak żeby pozostało 1-1,5mm wolnego do krawędzi, a następnie przewiń na drugą szpulę. To najlepsza metoda, aby szpula była prawidłowo wypełniona.
Moim zdaniem żadne przeliczniki, ani tabele nie spełnią tego warunku w 100%%, gdyż plecionka, plecionce nie równa, nie da się zmierzyć średnicy, a do tego w przytłaczającej większości opisy pojemności szpuli, parametrów zarówno plecionek, jak i żyłek to marketingowa licentia poetica.
Zapasowa szpula przyda Ci się gdy temperatury spadną poniżej 0'C, bo wówczas plecionka zamarza, robi się sztywna jak drut i trzeba przejść na żyłkę. [2022-07-29 07:32]

jabberwokie86

Jeśli się nie mylę to Ninja nie ma w komplecie zapasowej szpuli, dokup więc za około 100zł. Nawiń plecionkę (w standardzie handlowym 120-150cm), jeśli nie wypełniła szpuli, dowiąż podkład z żyłki tak żeby pozostało 1-1,5mm wolnego do krawędzi, a następnie przewiń na drugą szpulę. To najlepsza metoda, aby szpula była prawidłowo wypełniona.
Moim zdaniem żadne przeliczniki, ani tabele nie spełnią tego warunku w 100%%, gdyż plecionka, plecionce nie równa, nie da się zmierzyć średnicy, a do tego w przytłaczającej większości opisy pojemności szpuli, parametrów zarówno plecionek, jak i żyłek to marketingowa licentia poetica.
Zapasowa szpula przyda Ci się gdy temperatury spadną poniżej 0'C, bo wówczas plecionka zamarza, robi się sztywna jak drut i trzeba przejść na żyłkę.

W sumie racja:) Pozostaje jeszcze kwestia, do czego ten kołowrotek będzie używany? Plecionka 0,12-0,14 wskazywałaby na chęć połowu szczupaka, sandacza, czy też bolenia. Do takiego celu kołowrotek w rozmiarze 2500, z wysokim przełożeniem będzie raczej średnim wyborem, zwłaszcza że to raczej niższa półka Daiwy. [2022-07-29 19:52]

WedkarzIncognito

Gdzieś kiedyś przeczytałem lub usłyszałem (nie pamiętam dokładnie), że "dobra" plecionka 0,10mm średnicą odzwierciedla żyłkę 0,20mm. Ile w tym prawdy, to nie wiem, ponieważ nigdy tego nie weryfikowałem, ale gdyby przyjąć taką teorię za prawdziwą, to na szpulę o pojemności 150m/0,20mm wchodzi 150m plecionki 0,10.
Przeliczając to na wartości procentowe, wychodzi na to, że plecionki 0,12 nawiniesz 120m, a 0,14 jedynie 90m. Wartości te w praktyce mogą się od siebie różnić. Mogę też się oczywiście mylić co do tych obliczeń, ponieważ jest to wyliczone na podstawie niezweryfikowanej teorii.
Najpewniejszą metodą będzie po prostu nawinięcie na szpulę od Ninji plecionki i podkładu. Następnie przewinąć to na drugą szpulę, trzecią szpulę i w końcu na szpulę od Ninji. Jest z tym trochę zabawy, ale w ten sposób ilościowo będzie to nawinięte prawidłowo. [2022-07-29 22:42]

jabberwokie86

Gdzieś kiedyś przeczytałem lub usłyszałem (nie pamiętam dokładnie), że "dobra" plecionka 0,10mm średnicą odzwierciedla żyłkę 0,20mm.
Coś mi się wydaje, że nie chodziło o średnicę, tylko o porównywalną wytrzymałość ;) [2022-07-30 10:48]

WedkarzIncognito

Gdzieś kiedyś przeczytałem lub usłyszałem (nie pamiętam dokładnie), że "dobra" plecionka 0,10mm średnicą odzwierciedla żyłkę 0,20mm.
Coś mi się wydaje, że nie chodziło o średnicę, tylko o porównywalną wytrzymałość ;)
Temat przekopałem i okazuje się, że wartości faktycznie podałem za duże, ale średnice plecionki (o ile można nazwać to średnicami) są przekłamane i to też nie jest jakaś wielka tajemnica. Przeważnie względem rzeczywistej wartości, plecionki są grubsze o jakieś +/- 30%, ale wszystko zależy od produktu. Dochodzę do wniosku, że im mniejsza średnica plecionki, tym większe przekłamanie. Dla przykładu Momoi JigLine TAKUMI 0,05mm w rzeczywistości jej średnica wynosi około 0,10mm. Spiderwire 0,12mm w rzeczywistości jest linką o średnicy około 0,18mm. Pozdrawiam :)

[2022-07-30 19:09]

Sith

(...)
Najpewniejszą metodą będzie po prostu nawinięcie na szpulę od Ninji plecionki i podkładu. Następnie przewinąć to na drugą szpulę, trzecią szpulę i w końcu na szpulę od Ninji. Jest z tym trochę zabawy, ale w ten sposób ilościowo będzie to nawinięte prawidłowo.
Trochę skomplikowane, chyba wskazana przeze mnie metoda prostsza i bez wątpliwości niezawodna, stosuję ją od ponad 30-lat i zdaje egzamin.
[2022-08-01 06:44]

WedkarzIncognito

(...)
Najpewniejszą metodą będzie po prostu nawinięcie na szpulę od Ninji plecionki i podkładu. Następnie przewinąć to na drugą szpulę, trzecią szpulę i w końcu na szpulę od Ninji. Jest z tym trochę zabawy, ale w ten sposób ilościowo będzie to nawinięte prawidłowo.
Trochę skomplikowane, chyba wskazana przeze mnie metoda prostsza i bez wątpliwości niezawodna, stosuję ją od ponad 30-lat i zdaje egzamin.
Â
Zgadzam się w 100%, że zastosowanie zapasowej szpuli jest najłatwiejszym i niezawodnym rozwiązaniem, ale nasuwa się jednak pytanie, czy autorowi faktycznie będzie potrzebna zapasowa szpula. Wydawanie około +50zł na szpulę zapasową tylko po to, żeby nawinąć plecionkę jest mało opłacalne.
Z resztą my sie produkujemy, a i tak jest to co zawsze. Autor zadaję pytanie, dostaję odpowiedź, a później ani dziękuję, ani spier... papa.

[2022-08-01 10:52]

Sith

(...)
Zgadzam się w 100%, że zastosowanie zapasowej szpuli jest najłatwiejszym i niezawodnym rozwiązaniem, ale nasuwa się jednak pytanie, czy autorowi faktycznie będzie potrzebna zapasowa szpula. Wydawanie około +50zł na szpulę zapasową tylko po to, żeby nawinąć plecionkę jest mało opłacalne.
Z resztą my sie produkujemy, a i tak jest to co zawsze. Autor zadaję pytanie, dostaję odpowiedź, a później ani dziękuję, ani spier... papa.
Masz rację, ale moim skromnym zdaniem zapasowa szpula zawsze się przyda, choćby wówczas gdy np pod wieczór temperatura spadnie <0'C i plecionka będzie miała postać drutu. Na zapasowej szpuli żyłka i obejdzie się bez żmudnego odwijania plecionki, nawijania jej na coś (jeśli "coś" będziemy mieli ze sobą), a następnie nawijania na kołowrotek żyłki (jeśli będziemy ją mieli ze sobą) - co najmniej godzina straty czasu, a przełożenie szpuli to 5, góra10 minut.

Z ostatnim Twoim zdaniem zgadzam się w 100%%.
[2022-08-01 13:32]