Kołowrotek Shimano Catana a słona woda

/ 8 odpowiedzi
Witam,

proszę o poradę, czy Catanka wytrzyma kilkurazowe, delikatne łowienie w chorwackim morzu? Poproszono mnie o pożyczenie sprzętu na wakacyjny wyjazd, ale nie wiem, czy sól nie załatwi mi kołowrotka. Jak sądzicie?
Sith


Załatwi i to na cacy. Catany to nirzłe technicznie kołowrotki, ale delikatne i kompletnie nieodporne na wodę. Zupełnie nie nadaje się do wędkowania morskiego, tym bardziej, że Adriatyk to nie Bałtyk i tam woda ma znaczne zasolenie.
Nie ryzykowałbym, moim zdaniem 90% pewności, że kolowrotek padnie. (2016/08/30 11:59)

u?ytkownik200880


Mam dwa te kołowrotki też byłem z nimi w Chorwacji lowilem jakieś 10h na spinning i grunt, gry wracałem do domu płukalełem je pod prysznicem pod bieżącą wodą i dalej działają jak działały :) A że na wode są nieodporne to się nie zgodzę, już nie raz wpadły do wody przy spinningowaniu i nic im nie ma :) Nie szanuję ich a chodzą ok :) (2016/08/30 16:27)

pepek8


Jak dla mnie są ok,w Bałtyku dały rade!!! (2016/08/30 19:09)

wuszy


No to zdania są podzielone... (2016/08/30 22:07)

aldente


Niestety, sprzętu wędkarskiego, ani żony się nie pożycza, chyba że jesteś Eskimosem. Najczęściej jest tak, że jak nie moje, to się nie szanuje. Bałtyk to morze słonawe. Zawartość soli 0,3 do 1,8 %.
Adriatyk ma zasolenie sięgające do 3,8 %.  Catana, która jest kołowrotkiem z niskiej półki absolutnie nie jest przystosowana do wody słonej Bałtyku, a co dopiero Adriatyku. Nie na darmo produkowane są kołowrotki do użytkowania w wodzie słonej. Sa one jakościowo bardzo dobre i stosunkowo drogie. Taki Sustain albo Biomaster kosztują setki Euronów. Oczywiście przepłukanie w wodzie słodkiej po łowieniu jest niezbędnym zabiegiem nawet dla kołowrotków przystosowanych do wody morskiej. Również w  catanie po kilkudniowym łowieniu w słonym morzu może nie od razu dojdzie do zakłóceń w jej pracy, ale procesy korozji po kontakcie z solą , nawet z solą z powietrza w takim kołowrotku są nie do zatrzymania i w powolny sposób przyczynią się do jego końca. Nie słuchaj bzdurnych wypowiedzi typu...a mi wpadł do słonej wody i nic się nie stało. Zdania są podzielone na zdania ludzi wędkujących od lat w morzu i mających jako takie doświadczenie i na zdania takich, którzy nie mają pojęcia o tym, co mówią. Zapewne połowisz swoją cataną jeszcze jakiś czas, ale wakacje nad Adriatykiem z pewnością skrócą jej żywotność. (2016/08/30 22:39)

Sith


Jak dla mnie są ok,w Bałtyku dały rade!!!
Bałtyk to nie Adriatyk, porównaj sobie zasolenie.
- Bałtyk 2–12‰
- Adriatyk 4-38‰
a słona woda żre lepiej niż Karol Krawczyk i Tadeusz Norek razem wzięci.
Poza tym po co ja zużywam klawiaturę, Aldente to dobrze skomentował, a Ty zrobisz jak zechcesz, tylko później nie płacz, bo ostrzegaliśmy.
  (2016/08/31 06:01)

u?ytkownik200880


Nie przesadzacie trochę? ;) Kolega nie będzie łowić tuńczyków na kutrze w sztormie na środku morza w 2 metrowych falach ;) tylko podejrzewam że pójdzie na kilka godzinek na plażę połowić rybki do pół kilo max. Catanka może cudem technologii to nie jest ale najgorsza również nie jest. Łożyska są z stali nierdzewnej i są uszczelnianie. A tak w ogóle to tak naprawdę kontakt z wodą ma rolka kabłąka i szpula z żyłka. Moim zdaniem wystarczy uważać żeby nie wpadł do wody i nie spadł na piasek jeśli będzie. ;) Ale zrobisz jak uważasz :)  (2016/08/31 07:41)

aldente


no mooooże troszkę...w Bałtyku zajechałem tak Penna Sargusa, mimo, że go na słodko przemywałem. Przestał się kręcić po 3 miesiącach. Dostałem wtedy nowego, bo miałem gwarancję , a  nowego sargusa wymieniłem na Penna Battlea. No ale nerwów toto kosztowało... (2016/08/31 08:29)