Zaloguj się do konta

Kołowrotek do wypuszczanki - katiuszka

utworzono: 2015/01/25 16:25
Kochanke

Witam wszystkich, 

Mam pytanie związane z modernizacją kołowrotka o ruchomej szpuli, w moim przypadku rosyjskiej katuszki. Będzie wykorzystywana do wypuszczanki gdzie bardzo istotnym czynnikiem jest zminimalizowanie oporów powstających przy obrocie szpuli. Czy ktoś z szanownych forumowiczów przerabiał kiedyś katuszkę, np. montował w niej łożysko lub w jakis inny sposób poprawił jej pracę? Będę wdzięczny za wszelkie rady i wskazówki dzięki którym poprawi się lekkość obrotu szpuli.
Nie interesuje mnie na razie zakup centre pin-a z uwagi na jego duży koszt choć wiem, że to najlepsze rozwiązanie. Najpierw chcę popróbować tej metody i jak mi przypadnie do gustu to wtedy będę inwestował w  sprzęt  wyższej klasy. Czytałem dużo w internecie, że ludzie mocno przerabiają te rosyjskie kołowrotki i działają znacznie lepiej. 

Pozdrawiam 
Rafał  [2015-01-25 16:25]

Bernard51

Będzie wykorzystywana do wypuszczanki gdzie bardzo istotnym czynnikiem jest zminimalizowanie oporów powstających przy obrocie szpuli.

Wybacz ale nie wiem co to jest "wypuszczanka" czy chodzi przy połowie sandacza i szczupaka aby ryba sobie wybierała żyłkę bez oporu czy o coś inne chodzi ?
Już lata temu przy katiuszce podkładało się cienką podkładkę od obudowy i rurkę też cienką teflonową na oś aby luzów nie miał przy kręceniu i oczywiście wazelinę techniczną co powodowało mniejsze tarcie.
[2015-01-25 19:59]

ryukon1975

Bernardzie nie jesteś sam. :) Ja też nie wiem co to wypuszczanka. Różne możliwości mi chodzą po głowie ale kasy na te domysły nie postawię. [2015-01-25 20:47]

Adam30B

Ja łowiłem na wypuszczankę moim muchowym kołowrotkiem po odłączenu grzechotki lecz nie każdy się nadaje do tego. [2015-01-25 21:14]

Istnieje taki kołowrotek jak Centrepin i myślę , że jeśli na poważnie interesuje kogoś trotting , wypuszczanie zestawu z prądem rzeki, odległościówka ze spławikiem typu Stick lub Avon na rzece, to powinien go sobie sprawić.  Pan Bernard interesuje się - czy można wędkować drapieżniki łowiąc na wypuszczankę ? Tak, gdzieś czytałem, że puszcza się z  prądem martwą rybkę - może wziąć na to kleń jak smok  , sandacz  a czasem nawet  i miętus zdąży pochwycić trupka. Nie jest to spinning bo nie  prowadzi się przynęty, powiedziałbym ,że jest to odłam metody angielskiej.
[2015-01-25 21:24]

Bernardzie nie jesteś sam. :) Ja też nie wiem co to wypuszczanka. Różne możliwości mi chodzą po głowie ale kasy na te domysły nie postawię.



Zapewne autorowi chodzi o metodę spławikową tj "wypuszczanie" zestawu z prądem wody. [2015-01-25 21:28]

http://www.waveinn.com/?action=listado_productos_subfamilia&idioma=pln&moreaction=1&filtro=0&id_campana=&list=2#ajax
Tu masz jakiś wybór różnych dziwadeł. Są tam kołowrotki kapslowe - bezkabłąkowce oraz kołowrotki z ruchomą szpulą. W sieci można też znaleźć Centrepiny.
[2015-01-25 21:44]

Bernard51

Bernardzie nie jesteś sam. :) Ja też nie wiem co to wypuszczanka. Różne możliwości mi chodzą po głowie ale kasy na te domysły nie postawię.


Zapewne autorowi chodzi o metodę spławikową tj "wypuszczanie" zestawu z prądem wody.

Możliwe że chodzi o spławik jak Jarek pisze,  , ale wydaje mi się że jak by lekko katiuszka pracowała to i tak spławik sam nie wybierze żyłki.
[2015-01-26 06:29]

Może nie co rozjaśni sprawę ten filmik


[2015-01-26 09:10]

Bernard51

Bardzo fajny filmik dla zainteresowanego, i dla mnie bo pierwszy raz spotkałem się z wypuszczanką na katiuszce , uczy się człowiek cały czas.
[2015-01-26 16:44]

Kochanke

Wszystkim bardzo dziękuję a zwłaszcza Koledze Bernard51, który podsunął pomysł z teflonową rurką. Wypuszczanka (trotting) to bardzo ciekawa metoda łowienia na spławik na niewielkich rzekach z dużą ilością nawisów nad wodą gdzie ciężko jest podać zestaw. Dużo ludzi pisze o przerobionych katuszkach ale nigdzie nie udało mi się znaleźć konkretów :(
Jak coś uda mi się namierzyć to wrzucę bo może kiedyś komuś się przyda. A co do centre pin-ów to tak jak już pisałem. Wiem, że są i wiem, że to idealne rozwiązanie do tej metody ale w naszym kraju jest znikomy wybór, ceny zaczynają się od około 300PLN a w Angli skąd ta metoda pochodzi trzeba w przeliczeniu zapłacić około 400-500 PLN. Więc dlatego najpierw sprawdzę metodę z katuszką a jak się nie sprawdzi kołowrotek lub sprawdzi się a metoda okaże się rewelacyjna to wtedy zakupię centre pina. [2015-01-26 18:19]

za 250 kupisz Cormorana
[2015-01-26 20:18]

Kochanke

Ten Cormoran to będzie Centrepin czy muchowy? Masz Kolego jakiś link lub model? [2015-01-28 18:19]

ryukon1975

[2015-01-28 18:29]

Witam wszystkich, 

Mam pytanie związane z modernizacją kołowrotka o ruchomej szpuli, w moim przypadku rosyjskiej katuszki. Będzie wykorzystywana do wypuszczanki gdzie bardzo istotnym czynnikiem jest zminimalizowanie oporów powstających przy obrocie szpuli. Czy ktoś z szanownych forumowiczów przerabiał kiedyś katuszkę, np. montował w niej łożysko lub w jakis inny sposób poprawił jej pracę? Będę wdzięczny za wszelkie rady i wskazówki dzięki którym poprawi się lekkość obrotu szpuli.
Nie interesuje mnie na razie zakup centre pin-a z uwagi na jego duży koszt choć wiem, że to najlepsze rozwiązanie. Najpierw chcę popróbować tej metody i jak mi przypadnie do gustu to wtedy będę inwestował w  sprzęt  wyższej klasy. Czytałem dużo w internecie, że ludzie mocno przerabiają te rosyjskie kołowrotki i działają znacznie lepiej. 

Pozdrawiam 
Rafał 

http://allegro.pl/kolowrotek-samohamujacy-i5033721249.html?source=mlt
Myślę, że tej okazji nie możesz przegapić, czy takiego kołowrotka szukasz?
[2015-01-28 22:30]

http://allegro.pl/reels-999-tradycyjna-trajkotka-22-i5029019147.html [2015-01-28 22:37]

Tu masz ten kołowrotek o którym mówiłem  http://www.fishing-mart.com.pl/sklep/pl/dam-quick-shadow-centrepin-g2-a254-p2310-k14982.html [2015-02-03 14:49]

Tu masz ten kołowrotek o którym mówiłem  http://www.fishing-mart.com.pl/sklep/pl/dam-quick-shadow-centrepin-g2-a254-p2310-k14982.html

Jemu chodziło chyba o dawny kołowrotek typu "katiuszka". Sam napisał, że chce spróbować tego typu łowienia. Ale, centrepin naprawdę godny uwagi dla kogoś kto potrafi łowić z użyciem tego typu kołowrotka (wymaga to pewnej wprawy) .
[2015-02-03 15:05]